Torzo Gentoo - nejde root

Sekcia: Konfigurácia 08.08.2007 | 02:03
shade   Návštevník
Zdravim, mam nasledujuci problem. Snazim sa vytvorit vlastnu mini "distribuciu" zo suborov, stage1-x86-2007.0.tar.bz2, stage1-x86-2007.0.tar.bz2 a stage1-x86-2007.0.tar.bz2, ktore som nasiel na http://ftp.twaren.net/Linux/Gentoo/releases/x86/2007.0/stages/ .
System bootuje, problem nastal pri spusteni skriptu /sbin/rc (ohlasil fatalnu chybu a zmrzol), tak som vsetky jeho volania v /etc/inittab zakomentoval a nahradil vlastnym ktory by mal zatial len primontovat adresar proc. Po jeho spusteni pri starte systemu sa vsak na obrazovke objavi chybove hlasenie "mount: only root can do that". Ked som nahradil init bashom a nabootoval, zistil som ze nemam prava roota aj ked program whoami vracia "root". Chyba bude asi na 99% v zakomentovani volani /sbin/rc. Mohol by mi niekto poradit ktore riadky z /sbin/rc mam pridat do svojho skriptu aby root "fungoval" (ak je chyba tam)?
    • Re: Torzo Gentoo - nejde root 08.08.2007 | 03:16
      shade   Návštevník
      Takze skript /sbin/rc som vratil naspat a uz hlasi len chybu "only root can do that" Takze tam chyba asi nebola. Ze by bol problem v samotnom init resp. ze ho pustam na 486 s 8MB RAM?
    • Re: Torzo Gentoo - nejde root 14.08.2007 | 03:53
      shade   Návštevník
      Hm, zatial ziadne odpovede, Chapem ze som sa dost odchylil od "mainstreamu" a najst riesenie je tazke ale nenajde sa nikto kto by ma aspon nakopol spravnym smerom? Moze byt problem v jadre 2.6.20.15 z ktoreho som vyhodil co sa dalo? (s rootdiskom tomsrtbt funguje aj na 386 [ako init pouziva busybox]) Pamatam si ze v configu bola volba ktora suvisela s verziou glibc (hned zajtra vyskusam) moze byt problem v /lib? Ako funguje pridelovanie/overovanie prav procesov linuxe?
      • Re: Torzo Gentoo - nejde root 14.08.2007 | 11:36
        WlaSaTy   Návštevník
        :Chapem ze som sa dost odchylil od "mainstreamu"
        Stage1 je nepodporovaná a hádzala mi rovnakú chybu. Skúsil si stage3 pre x86 a po syncnutí portage aj emerge -e system hoci aj po zmene CFLAGS a USE? Zykne to mať podobný efekt ako stage1.

        Prideľovanie a overovanie práv v Linuxe sú dve rôzne veci a možno máš zlú referenciu na PAM takže skús predsa len ten príkaz vyššie. Trvá to síce dlhšie, u mňa na AMD Geode 366MHz to bežalo celú noc a dlho ešte bežať bude (momentálne sa mi mlátia verzie gcc pre 486 a 586). Ale navyše pri stage3 mi blbol PAM, heslo sa nedalo zmeniť, po emerge --newuse world to už išlo len prihlásenie s heslom dlhším ako 8 znakov blblo ale to je už len vec jedného riadku v konfigu, aspoň myslím, neskúšal som.