Nevidim disk FAT ktory som sformatoval z NTFS..

Sekcia: Ostatné 11.05.2005 | 14:15
LinuxFTP   Návštevník
Som včera už sformátoval svoj 30GB vedlajší disk ktorý bol NTFS na FAT. No tu nastal problém. všetko je v pohode akurát v Linuxe mi zmizol. Skúšal som mount /dev/hda2 na ktorom bol aj predtým. Dalej mount /windows/D/ a nič. píše mi že neexzistuje hda2 vo fstab. Ako si to mám nastaviť aby som používal tento disk Fat v linuxe? Je možné že nieje zapnutá podpora Fat? ako to docielim? Mám windows XP(už nie dlho) a Linux SUSE 9.0. Dúfam že mi čoskoro poradíťe aby som tento disk mohol využívať aj vo windoze i v Linuxe.
    • Re: Nevidim disk FAT ktory som sformatoval z NTFS. 10.05.2005 | 14:58
      The Fox   Návštevník
      Ak sa zmenil súborový systém a v /etc/fstab nemáš nastavenú autodetekciu, je to len pochopiteľné. Zedituj príslušný riadok v /etc/fstab , kde zmeníš ntfs na vfat a malo by to ísť. Ak (ako root) disk pripojíš príkazom # mount -t vfat /dev/hda2 /windows/D , je všetko v poriadku a mala by tá editácia stačiť. Ak nie, bude problém niekde inde.
      • Re: Re: Nevidim disk FAT ktory som sformatoval z N 10.05.2005 | 15:04
        LinuxFTP   Návštevník
        Kedze problem s NTFS ma prinutil aby som zohnal nejaky program (vraj fdisk nedokaze formatovat ntfs na fat) z boot cd kde mám rozne nastroje, odobral som disk NTFS a potom som ho pridal a dal ako FS FAT32 a následne sformatoval. Zapol som Linux a vo fstab nebol už riadok o hda2. Ten zmizol. Takze tam mam pridat nový riadok ako je NTFS len stým že zamením NTFS na FAT? (pre istotu sa pýtam. istota je ušetrený čas:-)
        • Re: Re: Re: Nevidim disk FAT ktory som sformatoval 10.05.2005 | 16:58
          Peter S.   Návštevník
          teda s formatovaním ntfs particie nemam skusenosti, ale nedalo sa ju jednoducho najprv zrušiť, potom na jej mieste vytvoriť novú a v tej urobiť nový fs? vlastne neurobil si presne toto z toho boot cd? Ale ku tvojej otázke, áno treba pridať riadok, ale odporúčam ti to vyskúšať si ešte predtým - namountuj si ho príkazom mount, keď to bude fungovať (čo asi áno), to môžeš zapísať aj do fstab.
        • Re: Re: Re: Nevidim disk FAT ktory som sformatoval 10.05.2005 | 18:06
          peter golis   Návštevník
          unixovy fdisk neformatuje, unixovy fdisk vytvara alebo meni tabulku rozdelenia diskov. dosovy fdisk obsahuje jednu feature navyse, prepise obsah novovytvoreneho disku. suborovy system sa vytvara pomocou prikazu format v dose, alebo mkfs v unixovych systemoch. ale inac staci vytvorit podobny zaznam do fstab ako bol ten s ntfs, len neodporucam pouzit typ suboroveho systemu fat, ale vfat (koli dlhym nazvom). obcas sa odporuca dat dalsie parametre ako quiet (aby prohramy nepisali chyby ze nemozu zmenit vlastnika/skupinu na suborovom systeme ktory to neumoznuje),... pisem z hlavy.
          • Re: Re: Re: Re: Nevidim disk FAT ktory som sformat 11.05.2005 | 13:52
            LinuxFTP   Návštevník
            No ten príkaz mount- t vfat /... ide taktiež i mountnuť, i čítať, ale zapísať na disk nejde, a v fstab mám : /dev/hda2 vfat ro..... není chyba v tom že tam je ro? teda read only? čo tam mám dať namiesto toho ro aby som mohol na disk zapisovať, vymazávať, teda pracovať sním plne? Disk už je vo vfat i mountnutý.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Nevidim disk FAT ktory som sfo 11.05.2005 | 14:15
              The Fox   Návštevník
              Ak pripojíš disk ako root, normálny užívateľ nemusí mať práva na zápis. Keď ho pripojíš ako normálny užívateľ, berú sa nastavenia práve z /etc/fstab , a keď tam máš ro, robí to presne to, čo čakáš. Buď to nahraď rw, alebo to zmaž (ja rw nikde nemám, filesystémy sa aj na zápis pripájajú defaultne).