Pridať komentár

Príspevok, na ktorý odpovedáte

RE: Video kodeky. Ktoré sú najlepšie? 13.11.2017 | 21:52
Avatar Slavomír Ubuntu 20.10  Používateľ

Čavko,

podarilo sa mi natrafiť na tento zaujímavý link. Veľmi jednoduché a pohodlné porovnanie H.265 a H.265. Videá sa dajú stiahnuť a prehrať https://x265.com/hevc-video-files/
Mne to ide bez problémov prehrať na VLC a ešte jednom inom prehrávači na linuxe.
Pozeral som aj porovnanie ako sa namáha procesor v porovnanie H.264 a H.265 a žiaden podstatný rozdiel.
Ak neide prehrať H.265 údajne treba doinštalovať nejaký kodek (ja som to zatiaľ nepotreboval) a myslím, že to by malo byť bezplatné. Iba tento konvertor je platený https://x265.com/create-hevc-video/
A taký konvertor sa oplatí ak chce človek pošetriť trochu miesta na disku (napr. na cloude).
Ako som teraz testoval, prehliadače ešte nepodporujú HTML5 prehrávanie H.265 videí.

 

K tomu príkazovému riadku:
video editory z grafickým rozhraním veľmi nepoužívam, ale pokiaľ viem, tak po editácii (napr. strihaní) exportovanie toho videa trvá veľmi dlho a procesor pri exportovaní beží na 100% po dobu aj niekoľko hodín ak ide o väčší súbor vo vyššej kvalite. Samozrejme pri exportovaní sa stráca aj kvalita videa (hovorí sa tomu tuším re-encoding).
S príkazovým riadkom si podstatne rýchlejší – stihne ti to v priebehu pár sekúnd bez toho aby sa procesor namáhal a navyše je to bez straty kvality. A strihnuté úseky videa je ľahké spojiť – to tiež trvá pár sekúnd bez zaťaženia procesoru. Ja zvyknem tie strihnuté úseky videa pomenovať jedným písmenom A, B, C, D atď. a ide to veľmi rýchlo.

 

K Apple
To áno, Iphony majú viacero nevýhod a napr. zipový súbor sa tam nedá rozbaliť. Keby som ja mal veľa peňazí tak by som si kúpil Google Pixel. Je to rozumnejšia investícia :D.

8 + 6 plus tisíc (číslom)

Maximálna veľkosť je: 2,0 MB