Povinnosť napíjania telefónov a notebookov cez USB-C

10.08 | 08:46 | redhawk1975 | Hardvér

Na Slovensku povinnosť zavádza novelizované nariadenie vlády o sprístupňovaní rádiových zariadení na trhu. 

Ako schválila EÚ, mobilné zariadenia rozličných typov nabíjané maximálne 100 Wattmi budú musieť mať v prípade nabíjania cez kábel port USB Type-C. V prípade rýchleho nabíjania sa musí využívať štandard USB Power Delivery.

Slovenské nariadenie povinnosť zavádza pre zariadenia typu mobilný telefón, tablet, digitálny fotoaparát, slúchadlá, slúchadlá s mikrofónom, ručná konzola pre videohru, prenosný reproduktor, elektronická čítačka, klávesnica, myš, mobilný navigačný systém, slúchadlá do uší a laptop.

Pre smartfóny a ďalšie typy zariadení začne povinnosť platiť 24 mesiacov od vstúpenia európskej legislatívy do platnosti, pre notebooky začne platiť 40 mesiacov od vstúpenia legislatívy do platnosti.

Slovenské nariadenie uvádza už aj presné dátumy, pre všetky typy zariadení okrem notebookov nadobúda účinnosť 28. decembra 2024 a pre notebooky 28. apríla 2026.

Povinnosť sa bude týkať nových modelov zariadení uvedených na trh po začiatku platnosti pravidiel. 

 

Zdroj: dsl.sk / EU

  • RE: Povinnosť napíjania telefónov a notebookov cez USB-C 10.08 | 19:24
   Avatar mark   Používateľ

   Na jednej strane super, že bude štandard, ktorý už prešiel určitou evolúciou. Ten, kto sa snažil poškodený USB-C konektor prepájkovať, zanadáva. To je druhá strana mince.

   • RE: Povinnosť napíjania telefónov a notebookov cez USB-C 11.08 | 05:56
    Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

    Preto treba kupovať kvalitné notebooky ako Apple, kde je USB na samostatnej doske v cene 10€ a výmena je triviálna. A nie, nežartujem žiaľ :(

    • RE: Povinnosť napíjania telefónov a notebookov cez USB-C 11.08 | 08:07
     Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

     Ja si skôr myslím, že by bolo rozumnejšie u nb ponechať klasický nabíjací kolík a nesiliť to cez USB, ktoré je zraniteľnejšie. Ako kompromis by som videl štandardizovať ten kolík a nabíjacie napätie, tak, aby všade bol rovnaký.

     • RE: Povinnosť napíjania telefónov a notebookov cez USB-C 11.08 | 08:57
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      100% súhlas. A tie nabíjacie kolíky sú pomerne masívne, a predurčené na časté pripájanie; a bez strachu, či prenesú dostatočne veľký výkon.

     • RE: Povinnosť napíjania telefónov a notebookov cez USB-C 11.08 | 09:10
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Existuje jednoduchšie riešenie. Vykašlať sa na štandardizáciu kolíkov a nariadiť nabíjačkám mať jednotný konektor na nabíjačke s USB PD negociáciou (napr. USB-A). Nové zariadenie? Fajn, použijem len iný kábel. Mačka mi prehryzie kábel? Fajn, vymením kábel k nabíjačke. Lepšie než dnešné riešenie typu prelomí sa mi kábel na nabíjačke? Fajn, vymeň ju celú, lebo je nerozoberateľná.

      • RE: Povinnosť napíjania telefónov a notebookov cez USB-C 11.08 | 10:08
       Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

       To vyzerá na prvý pohľad dobre, avšak neeliminuje zraniteľnosť USB konektora a navyše vnáša ďalšie miesto, kde sa môže spoj (konektor) pokaziť. Ono zasa cena novej nabíjačky nie je až taká vysoká a nabíjačkové káble na kolík bývajú dosť robustné.

       • RE: Povinnosť napíjania telefónov a notebookov cez USB-C 11.08 | 12:51
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

        Na starej nabíjačke som menil kábel možno 5x. Tak robustné to zase nie je. 2x mi to prehrýzli mačky, 2x sa prelomil tesne pri nabíjačke za zosilnenou časťou ... Len poznámka, denne prenášam notebook 5-10x, to je veľa ohýbania a tisíce pripojení ročne ...

        • RE: Povinnosť napíjania telefónov a notebookov cez USB-C 11.08 | 13:10
         Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

         To si trošku prehnal nie? To čo robíš, že to furt prenášaš? Ja teda častejšie, ako raz za deň nenabíjam. Väčšinou fungujem celý pracovný deň s pripojenou nabíjačkou. Mám 3 nb a zatiaľ som za 15 rokov, čo používam nb, ani na jednom nemusel meniť kábel. Teda pardon raz som menil nabíjačku na 12 ročnom Delli, to sa mi od staroby rozpadla izolácia. Pri tvojej frekvencii pripájania by si aj tak mal problém so životnosťou tých USB konektorov.

         • RE: Povinnosť napíjania telefónov a notebookov cez USB-C 11.08 | 14:10
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

          Mám 1 nb a je prenosný. A čo ja viem, ráno idem k prac. stolu, hodím na dock, potom idem k bežeckému pásu, potom zase zoberiem a pripojím sa na železničnej stanici, potom vo vlaku, potom zase stanica, vlak, dotrepem sa domov, zoberiem na záhradu, všetko s max jasom lebo dnes je slnečno.

          Predchádzajúci nb som mal cez 10 rokov.

    • RE: Povinnosť napíjania telefónov a notebookov cez USB-C 14.08 | 10:46
     Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

     ja som veľký zástanca opraviteľnosti a modualrity ale bohužiaľ často je lepšie (rozumej lacnejšie pre výrobcu) mať veci v jendom balíku

     jediné riešenie je hlasovať peňaženkou a kupovať len ľahko orpaviteľné produkty a zmení sa aj trh, ale to spraví málokto kedže väčšina takých produktov stojí násobne viac (ako príklad framework laptopy)

     Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
  • RE: Povinnosť napíjania telefónov a notebookov cez USB-C 11.08 | 09:53
   Avatar bluesundown   Používateľ

   mne sa to paci.

   Ked ideme s rodinou na dovolenku, beriem len moj notebook a k nemu snuru. Nabijem nou notebook, vsetky telefony, v buducnosti aj snad fotak.

   Raspberryno mi napaja napr "USB-C nabijacka" z GooglePixel telefonu. Klavesnicu (USB-C) si nabijam z displaya, len sprosta Logitech mys ma usb-micro.

   Notebook na dockinu pripajam cez USB-C, neviem si predstavit ze by som mal dva kable, napajaci a na dockinu.

   a hlavne ludia... ved to tam viete pichnut z oboch stran.

   Ak by som vedel na hotely prenosne eletricke kotogo napajat snurou s notebooku, tak parada :D

   • RE: Povinnosť napíjania telefónov a notebookov cez USB-C 14.08 | 10:43
    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

    ja si elektorniku čo sa nedá nabíjať cez USB-C už nekupujem (myslím bežnú "prenosnú" - nie chladničku)

    odmietam mať a nosiť všade špeci nabíjačky a káble keď môžem mať jeden

    dnes už aj monitory fugujú cez jeden usb-c kábel, a daisy chain pomocou thunderbotlu je tiež fasa, už dnes mám v robote aj doma jeden viditelný kábel, ktorý pripájam k NTB a cezeň tečie štava, periférie, sieť aj monitory (samozrejme cez USB-C hub) [ktorých káble sú skryte za stolom]

    mám ventilátor na usb-c, nabíjačku na klasické baterky na usb-c, zastihávač chĺpkov do nosa an usb-c, jednoducho všetko a s jedným GaN adaptérom obslúžim všetko čo potrebujem ak cestujem

    jediné čo mi chýba sú hodinky (ale tam rozumiem že na usb-c nie je miesto)

    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Povinnosť napíjania telefónov a notebookov cez USB-C 14.08 | 11:05
     Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

     Ja to zatiaľ obchádzam s káblom micro USB/USB-C, ale tiež sa už sústreďujem na rovnaký konektor. Inak v práci tiež dokina cez USB-C k notebooku a na ňu pripojený monitor, repro a klávesnica s myšou, čisté a pohodlné riešenie.