Výpadok služieb egovermentu a slovensko sk - vyjadrenie NASES

22.07 | 22:21 | redhawk1975 | Bezpečnosť

K prerušeniu oboch telekomunikačných okruhov došlo po hrubej chybe na strane dodávateľa telekomunikačnej infraštruktúry, spoločnosti SWAN. Dátové centrá boli pôvodne prepojené dvomi nezávislými telekomunikačnými linkami práve pre prípad, že by potenciálne došlo k prerušeniu jednej trasy. Vtedy by prepojenie zabezpečovala druhá linka.

Dodávateľ telekomunikačnej infraštruktúry, spoločnosť SWAN, preložil záložnú trasu do súbehu s primárnou trasou a ponechal obidve vedenia v súbehu. Považujeme to za hrubú a neprofesionálnu chybu a spoločnosť SWAN to spravila bez vedomia a súhlasu NASES.

Po zistení hrubého porušenia zo strany dodávateľa analyzujeme situáciu a budeme informovať o ďalšom postupe. Od dodávateľa telekomunikačnej infraštruktúry NASES požaduje prijatie konkrétnych opatrení, aby k podobným zlyhaniam nedochádzalo.

Práve z dôvodu, aby sme eliminovali riziko takýchto situácií, robíme postupne kroky, aby štát dostal svoju kritickú IT infraštruktúru do vlastných rúk a vyviazal sa z nevýhodných zmlúv, ktoré so súkromnými dodávateľmi uzatvorila bývalá vláda.

Komentár plnej citácií redhawk:

Problém teda je, že nemajú záložne pripojenie, resp. nemaju servery na dvoch vzdialenych miestach.
Čím defacto nedodržiavajú základné bezpečnostné pravidlá

Zdroj: NASES

  • RE: Výpadok služieb egovermentu a slovensko sk - vyjadrenie NASES 27.07 | 18:34
   Avatar mark   Používateľ

   Po bitke je každý generálom, ale aj tak mi nejde do hlavy, čo si mysleli v spoločnosti SWAN, keď niečo také spravili. Platí známe, že keď sa pokaziť niečo môže, tak sa pokazí. Treba len dostatočne veľa pokusov, času a ono sa to aspoň raz prejaví.

  • RE: Výpadok služieb egovermentu a slovensko sk - vyjadrenie NASES 29.07 | 08:13
   Avatar vxmery Mint 19.3 Cinnamon  Používateľ

   Primárny aj záložný okruh v súbehu. Výborne...