nasadomena.sk

01.08.2017 | 23:23 | kdurechova | kdurechova

Priznajte sa, kto ste ešte nepodpísali?

Neúplná časová linka:

16.7.1999 - v registri IANA je uvedená spoločnosť Eunet Slovakia s.r.o.

17.9.2000 - v registri IANA je uvedená spoločnosť EuroWeb Slovakia a.s.

03.1.2007 - v registri IANA je uvedená spoločnosť SK-NIC, a.s.

05.12.2003 - článok Štát zatiaľ právo prehovoriť do správy národnej domény nevyužil

"Sanet vyčíta EuroWebu najmä zbyrokratizovanie procesu registrácie domény a nedostatočné záruky pre používateľov a registrátorov, ktorí robia prostredníkov medzi správcom a záujemcami o doménu."

"Sanet kritizuje tiež dlhý čas, ktorý si EuroWeb stanovil na opravu poruchy registračného systému – 24 hodín. „Ak napríklad prenajatý okruh nie je vidno tri hodiny, tak Slovenské telekomunikácie vracajú zákazníkovi peniaze,“ prirovnáva M. Ďurkovič." "EuroWeb podľa predstaviteľov Sanetu na správcovstvo národnej domény nemá „poverenie žiadneho relevantného štátneho orgánu“. Naopak, vláda SR ho ešte v roku 1992 formou uznesenia udelila Matematicko-fyzikálnej fakulte (MFF) Univerzity Komenského v Bratislave, pričom k „žiadnej právoplatnej zmene uvedeného poverenia nedošlo“. EuroWeb sa k obvineniam verejne nevyjadril."

28.2.2017 - otvorený list Ondreja Jombíka ICANNu a odpoveď

21.6.2017 - na konferencii Internet a Technologie 17 v Prahe zaznie prednáška od Ondreja Jombíka. Na stránke je dostupná prezentácia, aj video.

22.6.2017 - vychádza článok od Ondřeje Caletky Příběh domény .SK, aneb krádež za bílého dne

4.7.2017 - článok The story of stolen Slovak national top level domain .SK v angličtine

25.7.2017 - na twitteri - link1 link2 (a v komentároch) sa dvíha vlna kritiky k článku Behind the scenes of Slovaks' fight to liberate their .sk domain. The Register cenzuruje komentár od Ondreja Jombíka (ktorý neskôr akceptuje). Štefan Šafár spisuje, čo je v článku nesprávne.

28.7.2017 - na The Register vychádza ďalší článok - After we ran our article about the fate of .sk, the nation of Slovakia flew into a rage. And now, here's part two... Argumentácia sa presúva skôr do komentárov k článku.

"But then again, if you write a non-researched article out of Google translate full of innuendo about a group's motives and casting aspersions on a whole country, you can't exactly expect a pat on the back, can you?".

"We do not agree this is political, because it is not - one member is in politic, no one else is. Also we do not agree with CentralNic-way of maintaining registries, notably .LA, .PW and also .XYZ. CentralNic is a ccTLD nightmare, and we do not want that happen in .SK. We love our TLD, we want it, and we need it. Let's not demolish and devaluate it a CentralNic way. Let's make .SK healthy and stable!"

Na nasadomena.sk vznikla anglická verzia.

  • RE: nasadomena.sk 02.08.2017 | 13:57
   Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

   Podpísal som 22.6. keď to bolo na root.cz.

  • RE: nasadomena.sk 02.08.2017 | 18:13
   Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

   Podpísal som to už pred časom.

   Tá kauza je odrazom Slovenska, vidím v nej krásu Tatier, aj smog z Bratislavy, to sme proste my. Nikto z toho nevytlčie politický kapitál, takže nezaujímavé. Možno cez nejakého známeho v nejakej mainstreamovej TV omieľať tú tému dookola, tak by sa toho niekto chytil.

   Keď som sa o tom podvode pred rokmi dozvedel, tak som im špinavo vynadal, ale to je tak všetko čo som s tým mohol robiť.

   Viac by som sa spoľahol na kampaň v Darknete a nechať im to vyžrať.

   Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
   • RE: nasadomena.sk 04.08.2017 | 06:31
    Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

    Ja vnímam sk-nic hlavne ako programátor, ktorý musí komunikovať s ich (neexistujúcim) API. Je to dosť naprd v roku 2017 komunikovať s ich webom tak, že emulujem browser. Po technickej stránke je sk-nic hrozný odpad a malo sa s tým už dávno niečo robiť.

    • RE: nasadomena.sk 04.08.2017 | 07:25
     Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

     Odkedy som registroval prvú doménu, tak sa nič nezmenilo, že vraj to bude.

     Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
  • RE: nasadomena.sk 03.08.2017 | 15:45
   Avatar WlaSaTy   Návštevník

   Osud TLD domény .sk mi je rovnako ľahostajný ako osud domény TLD .us ktorá sa mala používať pre internetové stránky v USA. Už pred desiatimi rokmi bola lacnejšia doména v napríklad .eu ako v .sk. Existuje jeden jediný dôvod na to, aby slovenskú TLD používal niekto mimo slovenského štátneho aparátu?

   • RE: nasadomena.sk 09.08.2017 | 08:52
    Avatar kdurechova-   Návštevník

    len ono by aj na Slovensku mohlo vzniknut nieco ako CZ.NIC, ktory robi okrem spravy domeny vela dalsich veci, namatkou spomeniem Knot, Bird, Turris. kedze je v podstate neziskovka, tak si moze dovolit zamestnavat ludi na vyvoj a vyskum.

  • RE: nasadomena.sk 14.08.2017 | 14:16
   Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

   Prekvápko za zavretými dverami

   • RE: nasadomena.sk 18.08.2017 | 12:54
    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

    Ako som písal, mňa neprekvapili :)

    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
  • RE: nasadomena.sk 28.11.2017 | 08:23
   Avatar redhawk75   Používateľ

   nepodpisal som, nepouzivam/-e sk domeny a hosting z principu.

   inak najnovsie info:

   https://www.zive.sk/clanok/128726/domena-sk-webhostingom-nevysiel-podnet-pre-nbu-ani-icann-zmietli-ich-zo-stola/

   ombík to považuje za skrytú zmenu poverenia</a> na spravovanie domény, čo je podľa neho v rozpore s medzinárodnými pravidlami.

   Tvrdí, že obchod mala odsúhlasiť aj lokálna internetová komunita. Poslal preto podnet do neziskovej organizácie ICANN, ktorá dohliada na stabilné fungovanie celosvetovej siete a domén.

   Neuspel však. „Ak je spoločnosť úplne nadobudnutá iným subjektom, nevzniká povinnosť posúdenia redelegácie, pretože ide o ten istý právny subjekt, ktorý zostáva správcom a žiadny nový subjekt nevyžaduje uznanie,“ napísal v stanovisku ICANN.

   A či musí odkúpenie firmy posvätiť lokálna komunita alebo štát, to organizácia považuje za internú záležitosť štátu.