Upgrade vyradeného kancelárskeho Dellu podruhé

07.10 | 20:40 | Moje blogy | Pavel

V predošlom blogu som upgradoval "víkendový počítač", tentokrát prišiel rad na môj daily komp. Zamenil som Dell 780 za Dell 3020, výhody a nevýhody oboch zhrniem na konci blogu. Tak ako som písal predtým aj tento blog je určený hlavne pre tých, ktorí sa radi rýpu v starých počítačoch ako ja. Využil som slogan Alzy o rýchlom dodaní objednaného tovaru do Alza Boxu, večer som vytvoril objednávku a ráno vo Vivo už vyzdvihol všetko, čo som dodatočne potreboval k upgrade. Jednalo sa hlavne o disk plus nejaké drobnosti, stlačený vzduch a externú zvukovku. Ok a ide sa na to, sobota pred nami.

02.jpg

MB a periférie

Čo sa týka dosky musel som na začiatku zistiť, ako resetnúť heslo do BIOSu. Našťastie video s návodom som našiel pomerne rýchlo, bolo potrebné vybrať CMOS baterku (menil som zároveň za novú) a zmeniť pozíciu jedného jumpera na doske. Zapnúť komp, potvrdiť reset hesla a vrátiť naspäť jumper a baterku. Periférie mi zostávajú z predošlého kompu, bezdrôtová klávesnica Logitech MK220, ktorá sa mi páči preto, že je malá a už cez rok idem na pôvodných baterkách. Myš používam káblovú hernú Logitech G102, ktorá samozrejme podporuje zmenu DPI. Myš ktorá je v sete s klávesnicou je narozdiel od super klávesnice lacný šmejd. Prípadne bezdrôtová myš Logitech G305 je fajn, aj keď dosť žrút bateriek.

01.jpg

Upgrade disku

Z predošlého počítača mi síce zostal 250 GB SSD WD Blue, ale túto kapacitu som sa rozhodol zväčšiť. Zvažujem dualboot s Windowsom čisto na hry, aby som si mohol zahrať WoTko a v tomto sú dnešné hry nenažrané na veľkosť diskov. Zakúpil som preto 500 GB Samsung 870 EVO. Plánujem ponechať nejakých 100-150 GB pre Linux a zostatok Windowsu, takto bude kapacita v pohode pre oba OS. Ešte som dokúpil nové SATA dátové káble a rámik pre disk, aby som ho mohol osadiť do Delláckeho šupľa. Na dáta som ponechal terabajtový HDD WD Blue z predošlého kompu.

03.jpg

Upgrade multimédií

Čo sa týka grafiky tú momentálne ponechávam z pôvodného kompu, jedná sa o GeForce GT 1030 s 2 GB DDR5 pamäťou. Kupoval som ju do predošlého počítača kvôli nízkej spotrebe (cca 30 W ak sa nemýlim), viac by doska neutiahla. Inak dám tip, nekupujte túto grafiku s DDR4, stráca dosť na výkone. Ponechal som aj internú zvukovku Sound Blaster Audigy Fx, lacná ale dobrá zvukovka aj v kompinácii s ATHčkami slúchadlami. Keď som predtým pichol repráky k zvukovke na doske skoro ma kleplo, hnus velebnosti. Rozmýšľal som čo by som hodil ako zdroj pre Dell repráky pod monitorom a podľa ohlasov som sa rozhodol pre AXAGON ADA-17 HQ MINI, ešte som ju nemal kedy otestovať lebo len dnes som ju rozbalil. Zvykol som si využívať dve zvukovky, lepšiu k slúchadlám Audio-Technica M50x a horšiu k šuštítkam na stole a len ich prepínať v systray. Nastavenie klávesových skratiek na hlasitosť je samozrejmosť hlavne pri slúchadlách.

04.jpg

Pár slov na záver

Takže v skratke čo som robil: Vyfúkal komp od prachu, resetol BIOS, nastavil ho na Legacy mód aby som videl disky, osadil komp 500 GB SSD + 1 TB HDD diskami, GF grafikou a internou a externou USB zvukovkou. A samozrejme nahodil novú inštaláciu Linuxu, z ktorého teraz píšem, voľba distra ako tradične padla na Q4OS. Starší Dell 780 má len jedno plus a to sú 4 sloty pre pamäte, novší Dell 3020 má len dva ale tu pozitíva končia. Novší (stále starík) Dell má navrch s procesorom a tento rozdiel sakra cítiť (i5 4jadno vs staršie dvojjadro). Taktiež je už doska osadená s USB 3.0 a PC skrinka je výrazne menšia a ľahšia. Najbližší upgrade bude osadenie 2x 8 GB RAM z pôvodnej 8ky aj kvôli VirtualBoxu a grafickej karty.

05.jpg

Doplnené (mimo Linux)

Nedalo mi to a chcel som vyskúšať zmenu vo výkone procesora a celkovej zostavy pri hrách. Nahodil som na ssdčko licencovanú 10ku, nainštaloval najnovšie drajvery na pôvodnú grafiku a vyskúšal World of Tanks. Predtým som sa dostal pri stredných detailoch na cca 35-40 fps čo už je na hrane, niekedy klesli v hre na 20 čo bolo nehrateľné. Teraz ide WoTko od cca 50-65 fps na vysoké detaily, rozdiel je slušný a viditeľný. Takže upgrade mal zmysel a som spokojný, výmena ramky a grafiky najbližšie mesiace tomu ešte trochu pomôže. Na screene nižšie novo nainštalovaný desktop s Q4OS, ktorý používam všade.

01.png

Prikladám ešte desktop s Windows 10 a spusteným WoTkom v okne, celková odozva systému je po pár úpravách dobrá.

11.jpeg

Prílohy  • RE: Upgrade vyradeného kancelárskeho Dellu podruhé 07.10 | 20:50
   Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

   Ešte pridávam screen desktopu.

  • RE: Upgrade vyradeného kancelárskeho Dellu podruhé 09.10 | 22:24
   Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

   rypnem si.

   to je haswell 4c/4t?  4x3.2GHz turbo 3.6GHz 6MB TDP-84W?

   Ja mam 2ks PC s i5-4460 co je 4x3.2GHz turbo 3.4GHz 6MB TDP-84W + Asus GTX750Ti 2GB

   popis zostavy si mohol dat do textu.

   • RE: Upgrade vyradeného kancelárskeho Dellu podruhé 09.10 | 22:51
    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

    Robil som to narýchlo a súčasne klepal blog, tu je screen desktopu aj s neofetchom. Výpis z inxi ti teraz nedám, skúšam 10nu wokna s hrami. Ty rýpadlo :-)

    • RE: Upgrade vyradeného kancelárskeho Dellu podruhé 09.10 | 23:43
     Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

     ten screen som videl. preto som sa pytal ci ide o haswell.

     • RE: Upgrade vyradeného kancelárskeho Dellu podruhé 10.10 | 09:27
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Vieš čo netuším, narýchlo sa to ku mne dostalo tak som ani nezisťoval, o aké železo ide.

      • RE: Upgrade vyradeného kancelárskeho Dellu podruhé 21.10 | 08:33
       Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

       jasne. ja len, ze teraz sa haswell daju za facku zohnat. 

       upgradoval som tak 2 pc s Ivy Bridge jeden moj testovaci a urobil jeden pre polovicku na hranie sa Deus Ex

       • RE: Upgrade vyradeného kancelárskeho Dellu podruhé 21.10 | 12:24
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Keď urobím najbližšie upgrade grafiky a ramky (16 GB RAM + GTX 1050 Ti), nahodím Lightroom a skúsim porovnať rýchlosť s pracovným noťasom za 1.6 k či tam bude priepastný rozdiel hlavne pri exporte a odšumení cez AI.

        • RE: Upgrade vyradeného kancelárskeho Dellu podruhé 22.10 | 20:29
         Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

         na to som zvedavy.