zmena velkosti particii

Sekcia: Aplikácie & Desktop 14.09.2007 | 21:12
jaaa   Návštevník
mam debian a windows , windows takmer vobec nepouzivam ale clovek nikdy nevie ... potreboval by som zmenis NTFS particiu bez formatovania , chcel by som si pridat distro ubuntu alebo na tu uvolenenu particiu , ale ide mi len o to zmensie ten ntfs particie...co na to potrebujem?
    • Re: zmena velkosti particii 14.09.2007 | 21:22
      ---   Návštevník
      CD s ubuntu a trochu stastia , pred tym este vo windowse defragmentuj particiu z ktorej chces ubrat.
      Vsetko ostatne sa robi v instalatore ubuntu
      • Re: zmena velkosti particii 15.09.2007 | 10:15
        jaaa   Návštevník
        v instalatore ubuntu mi islo max. priradit ktora particia ma byt korenova atd. , nejako inak to nejde v debiane?
        • Re: zmena velkosti particii 15.09.2007 | 10:41
          jaaa   Návštevník
          takze ak by niekto vedel tak by mi mohol poradit aj nieco cez terminal...
          /dev/sda1 ma teraz 48.83GiB , chcem ju zmensit na 38.83GiB
          • Re: zmena velkosti particii 15.09.2007 | 11:25
            boby   Návštevník
            gparted
            • Re: zmena velkosti particii 15.09.2007 | 14:04
              jaaa   Návštevník
              uz som to vyriesil , teraz je problem ze chcem pridat miesto na particiu ktora sa prave pouziva , je to linuxova particia...
              • Re: zmena velkosti particii 15.09.2007 | 15:58
                WlaSaTy   Návštevník
                :chcem pridat miesto na particiu ktora sa prave pouziva

                tak to bude treba použiť liveCD ktoré nebude pripájať danú partíciu, spojiť voľné miesto pomocou popresúvania partícií tak aby tá linuxová mala koniec hneď na začiatku voľného miesta a zväčšiť. jediný problém by mohol nastať ak by si zmenšoval logickú a zväčšoval fyzickú (alebo opačne).

                alebo, kvôli takýmto čachrom machrom sa používa LVM na odbúsanie hore uvedených krokov.