Ktorú z hlavných distribúcií?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.09.2007 | 12:07
Major Major   Návštevník
Čaute,
momentálne používam distro pre lamy, ale postupne by som chcel prejsť na jednu z hlavných distribúcií, aby som sa niečo viac naučil. Rozmýšlam nad openSUSE, ale chcel by som počuť aj iné názory prečo radšej prejsť na niečo iné. A to, že Novell uzavrel nejakú pochybnú zmluvu s MS nie je pre mňa správny argument ;) Dík.
    • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 13:02
      lolco   Návštevník
      skus linux from scratch - tam sa najviac naucis
    • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 13:15
      Avatar Slavo Ubuntu  Používateľ
      Ja by som Ti odporucal Ubuntu. Je to trend dneska. A ked si chces lamat hlavu ta Gentoo.
      Ubuntu 9.04 Beta Atholon 6000+ 2G Ram Nvidia 8600GTS
    • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 13:18
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      No ak chceš používať distro z ktorého sa viac naučíš, rád by som vedel akú inú máš práve teraz, pretože OpenSuSE je jedna z tých pre lamy, i ked môj názor sa protirečí znovu len s mojím názorom, keďže ja som sa práve na tomto distre dosť naučil...

      Ale odporúčať ti môžem druhé v poradí pre mňa SLACKWARE, prípadne DEBIAN...avšak netuším na akej úrovni sú tvoje znalosti, aj keď nieje problém sa naučiť s týmito distramy....

      V podstate ak prejdeš inštaláciou a pc využívaž prevažne ako Desktop-PC teda klasika grafika, možno programovanie web-u, hry, surf, nebudeš mať s obomi menovanými žiadny problém....asi... :-D
      Close the Windows Open The Source
      • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 16:45
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        >OpenSuSE je jedna z tých pre lamy...

        Nesúhlasím, najmä keď niekto používa výraz "lamy" a distrá pre ne. Podľa mňa je Debian prívetivejší najmä čo sa týka softvéru a správy balíkov ako openSUSE.
    • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 13:24
      Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
      jednu s hlavnych distribucii? hmm debian, gentoo, slackware a aj arch. no a s cim zacat? s archom (kto by to odomna cakal) ;) precitat si wiki ohladom instalacie. je to tam dobre rozpisane a potom skusit. alebo gentoo. tiez precitat si najprv handbook. slackware je tiez distro pre nelamy no so softom to tam je trozku komplikovanejsie. debian som nikdy nemal ale nepochybujem o tom ze to je kvalitne distro.
      Everything is proceeding as I have foreseen.
    • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 13:38
      Avatar yetti Gentoo, CentOS, Sabayon  Používateľ
      kazdy svoje oblubene chvali, takze gentoo.
      inak ja som sa ucil na redhate, ale to je uz hoooodne daaavno. ;-)
      takze este raz gentoo.
      --<br/> Pekný deň a úsmev na tvári !!!
    • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 13:58
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      ake distro pouzivas teraz?

      (hodilo by sa teraz to co som pisal v threade "napad na linuxos?")
      • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 14:17
        Major Major   Návštevník
        Aké distro používam teraz?
        Momentálne Ubuntu :)

        :)))

        Hm, to Gentoo vyzerá veľmi lákavo a odstrašujúco zároveň. Asi to bude lepšia voľba ako openSUSE.
        • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 14:26
          ---   Návštevník
          tak to uz radsej zacni so slackware ,ked to zvladnes (nema to klikacie nastroje) ,tak sa potom pusti do gentoo
          • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 15:02
            Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
            no naozaj kazdy podla seba radi, ale ja aj tak som skor za arch ako gentoo. nestraca cas kompilovanim co pri uceni je celkom vyhoda (casovo ta obmedzuje uz len rychlost netu/moznost pristupu k netu) a user si ho musi vyskladat sam, teda ziska predstavu o programoch/konfiguracii ktore v distribuciach orientovanych na jednoduchych pouzivatelov nemusi postrehnut. mimochodom je dobre mat poruke aj live cd distra ktore je schopne bezproblemovo bezat na tom stroji aby bola moznost skontrolovania/zistenia tej spravnej konfiguracie, alebo zalohovat podstatne konfigy sucastne nainstalovanej distribucie.
            Everything is proceeding as I have foreseen.
        • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 14:49
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          to ma kto? :D

          a inak niekto tu asi cital hlavu XXII :)
        • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 15:58
          Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
          ešte so nepočul že by sa niekto rozhodoval medzi SUSE a Gentoo :D....podla mojho názoru neskúšaj gentoo ale radšej nieco jednoduchšie ako je salkware alebo arch ;)
          ked nevieš, tak nefušuj
          • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 16:48
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
            Tiež si myslím že je zaujímavé rozhodovať sa medzi Gentoo a Suse.
          • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 17:13
            Avatar srigi   Používateľ
            Nie ze by bolo Gentoo nejak zlozitejsie (podla handbooku si poradi aj medium-experienced-user), ale to cakanie je otravne. A hlavne ked vies, ze mas rychly net - napr. v Archu by si OO nainstaloval za cca 5-10min, v Gentoo si pockas aj 6h.
            • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 17:52
              Major Major   Návštevník
              Okay, prečítal som si recenziu na Arch Linux (pre mňa doteraz neznáma distribúcia) a vidím, že spĺňa moju novú predstavu. Ak je to navyše rýchlejšie ako Gentoo, tak prečo nie. S tým openSUSE by to bol skôr krok do strany ako vpred :) Inak veľmi sa mi tu páči antispamové overovanie. Človek skôr zapojí mozog ako namáha zrak pri tých krivých písmenách. Čo tak dať aj niečo zložitejšie? Kto nevie, použije kalkulačku :))
              • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 17:59
                lolco   Návštevník
                podla mna by si mal ist do greenie linuxu - je to pomerne cersva distribucia, ale ma naslapnute spravnym smerom - je okolo nej pomerne slusna komunita a jej hlavny vyvojar je otvoreny novym napadom, takze ked budes chciet mozes do nej aj prispiet
                • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 19:49
                  ---   Návštevník
                  greenie linux je nateraz fikcia ,nema zmysel cakat na to ,hlavne ked sa uz "vidis" v arch linuxe
                  • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 22:48
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    fikcia? ked myslis... verejna beta bude mozno uz zajtra, potom si tu fikciu stiahni...
                • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 22:40
                  Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
                  citujem : "Ubuntu je distribucia pre lamy" to povedal autor topicu a preto si nemyslím že by chcel s ubuntu prejsť na (nateraz mylenú naj user-frienly distribúciu ) Greenie ;)
                  ...
                  prosím stano nereaguj na tento príspevok :D
                  ked nevieš, tak nefušuj
                  • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 21.09.2007 | 00:13
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                    +100 bodov :-)
                    • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 21.09.2007 | 02:04
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      neodporucime mu FreeBSD? :D
                      • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 21.09.2007 | 10:55
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                        Môžeme. Ja som raz skúšal user friendly PC-BSD, nevedel som nájsť cestu k modemu, zariadenia sú inak pomenované a zatuhol mi párkrát desktop. Ale BSD môže byť hardcore, aj keď ho vôbec nepoznám.
    • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 20.09.2007 | 23:36
      htr   Návštevník
      slackware
    • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 21.09.2007 | 12:58
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      ja by som povedal takto

      ak chces spravit velky krok do predu tak jednoznacne ARCH, skusal som nan prejst z ubu ale pre mna to bol privelky skok a privela citania navodov

      ak chces ist postupne tak by som odporucil debian (velmi podobny ubu) a potom slackware a nakoniec arch/gentoo (ja ked budem velky tak planujem tuto cestu, zatial som na medzikroku ubu - debian)

      ale najlepsie je skusat viacero distier, mozes to vyskusat napr. cez virtualbox a tam si skusit nainstalovat debian,arch,slackware.... a uvidis ci ich budes vediet nastavit a ovladat
      (viem ze vo virtualboxe by si nastavoval inac ako na HDD ale ide o to ci zvladnes sposob a nemusis sa bat ak to pokazis ze budes bez systemu alebo iba s winom)

      a ak mas velky HDD tak skus viac OS naraz ale to by som neodporucal to len pre IT maniakov/vyvojarov
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 21.09.2007 | 13:01
      Avatar chatpall   Používateľ
      ja osobne ti odporucam zostat na tej "lamerskej" distribucii Ubuntu. ak velmi chces tak si stiahni Slax a len tak btw. si vyskusaj pridat nejaky programcek, alebo aj viac programcekov. skus si v nom len tak cez konzolu nastavit grafiku alebo len tak premostit siet. ak to zvladnes v Slaxe tak ti poviem ze mozes vyskusat hociaku distribuciu a na vacsinu veci prides sam
      NERUSTE TENTO UCET!!!
    • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 21.09.2007 | 13:09
      lieko   Návštevník
      ked si nevies ani vybrat distribuciu tak sa na to rovno vyser a zostan pri tom co mas
      • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 21.09.2007 | 14:10
        Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
        ale on písal že sa chce zdokonalovať a preto by si ozaj mohol zvoliť "obtiažnejšiu" distribúciu ;)
        ked nevieš, tak nefušuj
        • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 21.09.2007 | 16:46
          Major Major   Návštevník
          Rozmýšlam, že najlepšia bude obtiažnejšia distribúcia. Možno rovno "hardcore" Arch ftp iso. Veď pred rokmi, keď ľudia začínali s Linuxom, nemali k dispozícii Ubuntu alebo podobné user-friendly distribúcie, ale museli sa popasovať s tým, čo bolo a prežili to :)
          • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 21.09.2007 | 17:02
            |||   Návštevník
            uz prosim ta o tom tolko nediskutuj nainstaluj si nieco a daj pokoj
          • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 21.09.2007 | 17:40
            Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
            co sa instalacie archu tyka tak staci ti napalit base a potom dotahat ostatne veci. je to asi najjednoduhsie. a co sa tyka user friendly distribucii, kazdy ma na to co je user friendly iny nazor. niekomu staci poriadna dokumentacia.
            Everything is proceeding as I have foreseen.
    • Re: Ktorú z hlavných distribúcií? 21.09.2007 | 18:31
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      Tiez sa priklanam k Archovi. Hodne sa naucis, a je fez rychly! Jednoduchost a prehladnost slackwaru + balickovaci system pacman podobny ubutnu al. gentoo (samozrejme konzolovi) = Arch