grafika - ovladac - rozlisenie - greenie

Sekcia: Aplikácie & Desktop 24.09.2007 | 03:23
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
u mna teraz velmi zvlastna situacia. menila sa zostava mojho PC. dostal som nvidiu nejaku taku ze novu a fajnu chrumkavu... ale zistilo sa, ze je uplne zla a musi sa reklamovat. kedze to bolo pci express a ziadnu pci express inu kartu nemam, prisla na navstevu mojho pc starucka riva 128 v klasickom PCI.

problem je v rozliseni, o nejake efekty mi nejde. som zvyknuty na 1280x1024, ale teraz mi ide len 1024x768. editoval som xorg.conf, cez restricted manager vypisalo ze nepotrebujem restricted ovladace. co mam ale robit? ovladac na nove jadro na taku starucku dosku je asi nemozne zohnat... alebo ano?

po instalacii legacy driverov nie je ziadna zmena...
    • Re: grafika - ovladac - rozlisenie - greenie 24.09.2007 | 03:27
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      pozor zmena - pre prehodeni zo starych ovladacov na ovladace modernych dosiek ide rozlisenie 1152x864. bohuzial, kedze mam LCD monitor prisposobeny na 1280x1024, neda sa na to pozerat a musim to dat s5 :(
    • Re: grafika - ovladac - rozlisenie - greenie 24.09.2007 | 10:25
      WlaSaTy   Návštevník
      ahoj Stano.

      opensource ovládač pre r128 je bežne dostupný v každej distribúcii, skús sa pozrieť či ho používaš alebo aspoň warper ati. ohľadne rozlíšenia, skús skontrolovať koľko má daná grafika pamäte a či Ti teda vyjde na 1280x1024 na 32 bit farebnej hĺbke a či ju nemôžeš znížiť. A pozri sa aj do lgu z xwindows, možno sa tam píše niečo užitočné, veď nato je ten log.

      ohľadne inštalácie binárnych ovládačov, tak ich môžeš všetky kľudne odinštalovať, tá grafická karta je plne funkčná s opensource ovládačmi.
      • Re: grafika - ovladac - rozlisenie - greenie 24.09.2007 | 11:06
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        vynikajuco, dakujem :)

        skusim zmensit v prvom rade farebnu hlbku...
        • Re: grafika - ovladac - rozlisenie - greenie 24.09.2007 | 15:35
          WlaSaTy   Návštevník
          Stano nie,
          v prvom rade sa pozri cez bios (ak je onboard so zdielanou VRAM odkusnutou z RAM co v tomto pripade nie je) a lspci -v že koľko máš VRAM (nie všetky pameťové banky musia byť obsadené), potom to over či Ti to zhltla autodetekcia pre xwindows (info je v logu, bacha asi sa mu zmenilo číselko ale podľa dátumu to nájdeš), potom si over nastavenia v konfiguráku pre xwindows (ovládač, farebnú hĺbku, by si mohol aj poprípade vygenerovať modeline podľa parametrov výrobcu) a až potom môžeš meniť konfig. Inak by si hľadal chybu veľa krát.

          inak v logu je vždy odpoveď z ovládača že prečo odmietol dané rozlíšenie a kopec iných dôležitých vecí. Veď sa tam pozri a pochopíš.
          • Re: grafika - ovladac - rozlisenie - greenie 24.09.2007 | 15:36
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            uz ide, stacilo zmenit farbicky...
          • Re: grafika - ovladac - rozlisenie - greenie 24.09.2007 | 15:38
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            01:00.0 VGA compatible controller: NVidia / SGS Thomson (Joint Venture) Riva128 (rev 10) (prog-if 00 [VGA])
            Subsystem: Elsa AG VICTORY Erazor
            Flags: bus master, medium devsel, latency 64, IRQ 10
            Memory at fd000000 (32-bit, non-prefetchable) [size=16M]
            Memory at fb000000 (32-bit, prefetchable) [size=16M]
            Expansion ROM at fa400000 [disabled] [size=4M]
            • Re: grafika - ovladac - rozlisenie - greenie 24.09.2007 | 18:21
              WlaSaTy   Návštevník
              sorry, sekol som sa, myslel som že je to r128 od ati ktorý sa dosť používal ako grafický onboard chip.

              takže máš 16Mb VRAM a tým pádom by stačilo forsnúť veľkosť VRAM pre grafiku ak ju xwindows zle zdetekoval a nastaviť najvyššiu podporovanú farebnú hĺbku aby si dostal z grafiky to čo si chcel. No ale uspokojil si sa s niečim iným, takže to bolo na Tebe ajtak je to len dočasné riešenie :-)
              • Re: grafika - ovladac - rozlisenie - greenie 24.09.2007 | 19:39
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                bezim v tom rezime co je na 256 farbami... vzhladom na monitor, osvetlenie a moje znicene oci je mi to uplne jedno :)
                • Re: grafika - ovladac - rozlisenie - greenie 24.09.2007 | 20:16
                  WlaSaTy   Návštevník
                  No, a ktoré farebné hĺbky si vyskúšal? Na výber máš presa 15, 16, 24 a 32 bit. No ale ak Ti vyhovuje tých 256 farieb, tak je to tvoja voľba.

                  Pýtať sa Ťa asi nemá zmysel na nastavenie ovládača, pamäte, farebnej hĺbky a správ z logu. To si už všetko prešiel a zariadil si sa podľa toho.
                  • Re: grafika - ovladac - rozlisenie - greenie 24.09.2007 | 20:41
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    15 bit mam, 16 bit mi ide len pri 1152x864 (alebo tak nejako)

                    ta grafika ma za sebou dlhe roky cinnosti...
                    • Re: grafika - ovladac - rozlisenie - greenie 24.09.2007 | 20:48
                      WlaSaTy   Návštevník
                      to vyzerá ako by to našlo len 8Mb Video RAM.

                      Skúšal si to upraviť aj s takýmto riadkom?
                      Section "Device"
                              Identifier      "Riva 128"
                              Driver          "nv"
                              VideoRam        16384   #{-
                      EndSection
                      
                      • Re: grafika - ovladac - rozlisenie - greenie 29.09.2007 | 22:44
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        Section "Device"
                        Identifier "NVidia / SGS Thomson (Joint Venture) Riva128"
                        Driver "nv"
                        BusID "PCI:1:0:0"
                        EndSection

                        Section "Monitor"
                        Identifier "MD9494AK"
                        Option "DPMS"
                        EndSection

                        Section "Screen"
                        Identifier "Default Screen"
                        Device "NVidia / SGS Thomson (Joint Venture) Riva128"
                        Monitor "MD9494AK"
                        DefaultDepth 15


                        moc to tam nevidim...
                    • Re: grafika - ovladac - rozlisenie - greenie 30.09.2007 | 15:16
                      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                      ved 1280x1024 s 16 bit farebnou hlbkou mi islo aj na nejakej starej ati so 4MB VRAM (na notebooku).. nejaka rage nieco.. uz nepamatam, ten notebook nemam.
                      • Re: grafika - ovladac - rozlisenie - greenie 30.09.2007 | 15:35
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        no a mne to nejde viac... a to som aj menil xorg.conf ze som pisal videoram... a nic... dokonca dal som aj polovicnu hodnotu a stale nic... uplne rozhadzany obraz... dal som to potom het a teraz mi ide na tych biednych par farbickach...
                        • Re: grafika - ovladac - rozlisenie - greenie 30.09.2007 | 16:03
                          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                          treba prejst na fedoru :-)

                          a ked sa videoram zakomentuje a nastavi sa 1280x1024 pri 16 bit farbach:
                          Section "Screen"
                          Identifier "Default Screen"
                          Device "nazov vasej karty"
                          Monitor "nazov monitora"
                          DefaultDepth 16
                          SubSection "Display"
                          Depth 1
                          Modes "1280x1024"
                          EndSubSection
                          SubSection "Display"
                          Depth 4
                          Modes "1280x1024"
                          EndSubSection
                          SubSection "Display"
                          Depth 8
                          Modes "1280x1024"
                          EndSubSection
                          SubSection "Display"
                          Depth 15
                          Modes "1280x1024"
                          EndSubSection
                          SubSection "Display"
                          Depth 16
                          Modes "1280x1024"
                          EndSubSection
                          SubSection "Display"
                          Depth 24
                          Modes "12801024"
                          EndSubSection

                          pripadne ma este napadlo, ze na tom notebooku sice nebol problem s rozlisenim ale pri pouziti ovladaca ati mi to posunulo obraz mimo viditelnu plochu na LCD. musel som zmenit na vesa. ak aj vy nastavite "vesa" a date konfugrak do podoby, aku som napisal, co to turobi?
                          • Re: grafika - ovladac - rozlisenie - greenie 30.09.2007 | 16:05
                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                            hodim restart PC a privita ma pekna tabulka s textom ze nejde spustit x server... takze pekne nahodim nano, zmenim na 15 a ide...
                            • Re: grafika - ovladac - rozlisenie - greenie 30.09.2007 | 16:08
                              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                              nejde to s VESA? neverim...
                              • Re: grafika - ovladac - rozlisenie - greenie 30.09.2007 | 16:40
                                WlaSaTy   Návštevník
                                keby sa po tom týždni Stano aj pozrel na chybu v logu, tak by Ti vedel povedať prečo. to že mu to nefunguje už vieme, inak by sa nepýtal.