ditro

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.09.2007 | 20:23
Vlado   Návštevník
Caute! Mam veliku dilemu chcem prejst na linux a rad by som pocul vase nazory..vyberam si medzi tymito ditram fedora 7, openSUSE 10.3, Ubuntu 7.10. Viem ze ubuntu a suse su len skusobne ale za par dni uz budu vonku...pls kotre distro by ste mi doporucili?
    • Re: ditro 26.09.2007 | 20:30
      ---   Návštevník
      ubuntu , pre jeho velke rozsirenie a tym padom podporu
      • Re: ditro 26.09.2007 | 23:11
        Avatar hart   Používateľ
        Sice jsem nováček, ale mohu poradit (jako borgcube). Je to asi ta nejlepší cesta. Sice zdlouhavá, pač se nedá vybrat podle názoru jiných. Jako inspirace to ano, ale každemu se líbí něco jiného. Postupně jsem vyzkoušel Kubuntu, Ubuntu, openSuSE, Mandrivu. A povšech pokusech jsem zpět u Kubuntu. U každe je něco pro a proti. Je to na vkusu a potřeb každeho. Podle mého názoru nováčka (prosím né kamenování) ubuntu buď s Gnome, nebo s KDE je asi nejsnažší cesta do světa linuxu.
        Takže ti asi těžko někdo poradí jednoznačně. Každý bude preferovat to své.
    • Re: ditro 26.09.2007 | 20:36
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      najlepsie je skusit vsetky a potom si vybrat.
    • Re: ditro 26.09.2007 | 22:29
      Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
      nejde mi dohlavy že ta nato tu ešte nikto neupozornil ale nepíše sa ditro ale distro (odvodené slengové slovo od slova distribúcia) :)
      ked nevieš, tak nefušuj
      • Re: ditro 26.09.2007 | 22:53
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        este dobre, ze radis k teme.
        • Re: ditro 26.09.2007 | 23:22
          Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
          aby si nepovedal ...
          ---- (k téme)
          jednoznačne odporúčam na začiatok ubuntu alebo jeho derivácie ale určite nie 7.10 ...je to uplne nová verzia takže radšej skús nieco odskúšané :) ...(ubuntu preto lebo je má jednoznačne najlepšiu podporu s daných distribúcií )
          ked nevieš, tak nefušuj
        • Re: ditro 26.09.2007 | 23:22
          WlaSaTy   Návštevník
          Myslím že sa trafil nakoľko vysvetlovanie gramatiky slangu má rovnaký efekt ako živenie flame. Holt, treba vyskúšať a človek uvidí čo mu sadne, teda ka nevie čo s tým bude robiť.
      • Re: ditro 27.09.2007 | 00:23
        Vlado   Návštevník
        prepac bol to preklep, ktory som si neuvedomil....ospravedlnujem sa
    • Re: ditro 27.09.2007 | 01:41
      Avatar srigi   Používateľ
      Tiez sa priklanam k Ubuntu ale jeho odnozi Linux Mint 3.0 KDE edition. Je to vlastne Ubuntu ale tazko modnute (velmi BFU priatelske). A ak si stiahnes DVD verziu, tusim, ze s normalnou grafickou kartou ti pojde 3D akcelaracia out-of-box (binarne ovladace).

      Na novinky zatial kasli, potrva cca mesiac-dva kym sa doladia.
      • Re: ditro 27.09.2007 | 02:08
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        uz je spraveny ten bug v mintovi KDE? to s instalaciou?

        inak odporucam nejake debianovite distro - *buntu, mint...
        • Re: ditro 27.09.2007 | 02:12
          Avatar srigi   Používateľ
          Mno na RELEASE-INFO stranke uz tato informacia zmizla, takze asi remasterovali ISO.
    • Re: ditro 27.09.2007 | 16:50
      Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
      Záleží to aj od toho, koľko času tomu chceš hneď od začiatku venovať. Ak Ti nevadí trochu pohľadať ("pogoogliť") a niečo sa naučiť, tak Debian (pre začiatočníkov možno trošku obtiažnejšia alternatíva), *Ubuntu alebo možno aj openSuSE, kde tiež treba venovať nejaký čas po inštalácii na nastavenie podstatných vecí (3D akcelerácia, podpora všetkých multimédií,...). Ak si chceš Linux najprv vyskúšať a ísť "ľahšou" cestou, tak potom Linux Mint (alebo Linux Mint KDE - líšia sa iba použitým grafickým prostredím) alebo PCLinuxOS (je založený na Mandrive, ktorú som síce osobne ešte neskúšal, ale vraj nie je práve najodladenejšia....PCLinuxOS je niečo ako vylepšená Mandriva). Čo sa týka Fedory, mám pocit, že nie je u nás ani v Čechách veľmi rozšírená, takže asi radšej niečo, čo používa viac "našincov" ;).
      A ešte by som doplnil, že ak máš aspoň 256MB RAM, tak pri výbere by si po hardvérovej stránke nemal byť nijako obmedzovaný.
      Takže pozri si nejaké tie dostupné recenzie, screenshoty a skúšaj, kým nenájdeš distribúciu, ktorá Ti bude najviac vyhovovať... ;)
      • Re: ditro 27.09.2007 | 16:53
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        osobne nemam vobec tusenie, preco ludia zacinajuci s linuxom rozmyslaju prave nad fedorou. ak mam byt uprimny, tak ani nemam tusenie aku ma fedora vyhodu pred ostatnymi distribuciami...
        • Re: ditro 27.09.2007 | 18:51
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          a smiem sa spytat, aku ma vyhodu ine distro oproti napr. Fedore?

          Ubuntu - mozno ma vela uzivatelov, ale vela z nich je aj zaciatocnikov, takze pomer skusenych oproti Fedore nebude v absolutnych cislach az tak velky. bez netu 0 bodov.

          Mandriva - problemy s urpmi, VYRAZNA nedorobenost pri vydani

          PCLinuxOS - ze vraj nastupca Ubuntu na poli oblubenych distribucii. ale na nastavenie plnej slovenciny treba viac krokov, ako vo Fedore na pridanie repozitara livna a rozbehanie akceleracie na GPU

          Debian - mam uctu pred vyvojarmi, ale musite uznat, ze je to oproti predchadzajucim ina liga

          Slackware - tiez je to trosku inde. ale mp3 ide, na 3D su potrebne 4 prikazy, na kompilaciu MPlayera 5.

          Gentoo - tu uz bude moj vypocet distribucii koncit, nakolko Gentoo asi nezverim nikomu, kto chce s pocitacom pracovat. na ucenie OK, ale aj to uz radsej LFS.
          • Re: ditro 27.09.2007 | 22:10
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            Ubuntu: vyborny balickovaci system, vyborna podpora jazykov. Ak sa Ti nepaci ako malo dokaze ubuntu bez internetu, mozes siahnut po greenie, mint linuxe ci freespire. Instalacia softveru je vo Fedore hrozna...

            Mandriva: neviem, nepouzivam. Ked som pouzival Mandrivu, tak som prakticky nikdy URPMI ani nepouzil

            PCLinuxOS - co taras? repozitare mas hned, len si zmenis jednu mriezku aby vsetko stahovalo v synapticu z ciech a nie z ameriky. Tot vsetko. Okamzite plne 3D efekty, plynule, bez problemov, krasne urobene nastavenia

            Debian - no ano, na desktopoch ho velmi vytlacilo ubuntu, ktore je na desktopove pouzitie jednoducho lepsie

            slack a gentoo poznam malicko, tak nemozem sudit.

            najlepsie z hore uvedenych poznam ubuntu. v com je fedora lepsia od buntu?
            • Re: ditro 28.09.2007 | 09:22
              Peter K   Návštevník
              Fedora je oproti Ubuntu lepsia presne o tolko, ako je Ubuntu lepsie oproti Fedore. ZIADNE distro nema nejaku extremnu vyhodu oproti inemu (bavime sa o komunitnych distrach, ano?).

              PCLinuxOS - ja som nehovoril o nastaveni mirroru, ale o nastaveni slovenciny. pozrite si len oficialny navod. je dlhsi ako navod na kompilaciu kernelu. nejde mi o slovencinu v KDE, ale aspon funkcne locale. a to bohuzial nejde.

              Mandriva - ked ste nepouzivali urpmi, tak co?
    • Re: ditro 27.09.2007 | 17:05
      m4rtin.m   Návštevník
      ktore distro by sme ti doporucili?
      kazdy ti odporuci svoje distro

      ktore distro je najlepsie?
      to, ktore sa ti najviac zapaci

      ako vybrat?
      najlepsie take ako ma kamos/sused/spoluziak

      • Re: ditro 27.09.2007 | 19:17
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        ako vybrat? namietka! :)
        vybrat na zaciatok je podla mna najlepsie take distro, ktore ma najvacsiu podporu a tym padom ma dostupnu miliardu stranok po cesky a ked to nenajdes v cestine na fore, na wiki stranke tak to urcite bude v anglictine.. Jednoznacne by som ti radil vyskusat Ubuntu najnovsie.. Je to fakt super ditribucia.. cital som ze distribucie ako ubuntu maju nalakat novych uzivatelov na to , aby zacali do hlbky skumat linux a objavovat nove , zlozitejsie distribucie. Linux mam cez rok a aj ked sa za newbie nepovazujem, stale pouzivam Xubuntu, nic ine ma tak nedostalo :) Vyber si , vyskusaj, porovnaj..
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people