boot

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.10.2007 | 19:17
nerew   Návštevník
Ahojte. rozhodol som sa ze si nainstalujem linux ubuntu. doteraz som sa s nim nikdy nestretol takze o nom neviem nic. nainstaloval som ho na slave disk ( na mastri mam xp). bootovanie mam nastavene na master disk. ked zapnem pc tak sa mi zobrazi tabulka ktory system chcem spusti. to by bol ok ale ked odpojim slave disk a zapnem pc tak sa mi komp vobec nespusti. cakal som za sa mi automaticky spusti xp a nic. neviete mi poradit ako by som to spravi aby sa mi pri odpojenom disku spustil hned xp?
    • Re: boot 13.10.2007 | 19:24
      Avatar srigi   Používateľ
      Bohuzial bez pripojeneho slva disku to asi nepojde spravit, nakolka na mon nemas zidnu linuxovu particiu. Potreboval by si na primarnom disku vytvorit malu (100MB) ext3 particiu, aby sa tam mohla zapisat tzv. stage2 cast GRUB zavadzaca. Nakolko tato je teraz na sekundarnom disku, po jeho odpojeni bootovanie zlyha,
      • Re: boot 13.10.2007 | 19:32
        nerew   Návštevník
        ok. a da sa teraz dat pocitac do povodneho stavu cize bez linuxu a bez slave disku iba s xp.
        • Re: boot 13.10.2007 | 19:40
          ---   Návštevník
          da , nastartuj komp z CD win XP , prepni sa do recovery konzoly (tusim treba stlacit R) a pouzi prikaz fixmbr a mas povodny stav bez GRUBU
          • Re: boot 13.10.2007 | 19:44
            nerew   Návštevník
            a ostane mi xp v takom stave v akom ho mam teraz?
            a este jedna otazka. ako naformatujem disk na ktorom som aml linux na ntfs, lebo teraz mi ho v xp vobec nezobrazi?
            • Re: boot 13.10.2007 | 19:59
              WlaSaTy   Návštevník
              :a ostane mi xp v takom stave v akom ho mam teraz?
              áno

              :ako naformatujem disk na ktorom som aml linux na ntfs, lebo teraz mi ho v xp vobec nezobrazi?
              to je otázka na podporu firmy microsoft keďže sa v ich produktoch nedá pracovať s diskami, alebo prehoď tým diskom typ partície na niečo čo pochopí aj microsoft.

              a na záver, ak to chceš vzdať, tak Ťa nútiť nebudeme i keď stačí dať prvú časť linuxového zavadzača do súboru na Céčko a pridať ho do boot.ini. alebo stačí nahodiť zavádzač na ten čisto linuxový disk a v biose prepínať poradie bootu. alebo existuje ešte nespočetné množtvo ďalších možností (ako napríklad boot z diskety, cdrom, ...).
              • Re: boot 13.10.2007 | 20:25
                nerew   Návštevník
                citujem:
                "stačí dať prvú časť linuxového zavadzača do súboru na Céčko a pridať ho do boot.ini."

                ide to urobit bez toho aby som musel instalovat linux nanovo?
                mohol by si mi napisat postup ako nato.
                ak by to slo tak ako to potrebujem tak by to bolo super.
                Ono ten rozruch len preto lebo ja niesom jediny uzivatel toho pocitaca. mne by to nevadilo zakazdym vybrat ktory os sa ma spustit ale ostatnym ano, preto som to chcel tak aby pri odpojenom slave sa hned zapinalo xp.

                • Re: boot 13.10.2007 | 20:44
                  open source   Návštevník
                  postup je priblizne takyto:

                  v linuxe zadaj prikaz:
                  # dd if=/dev/sda1 of=boot.lnx bs=512 count=1

                  vo windowse skopiruj subor boot.lnx do C:\boot.lnx

                  do suboru C:\boot.ini pridaj riadok
                  c:\boot.lnx="Linux"
                  • Re: boot 13.10.2007 | 20:49
                    WlaSaTy   Návštevník
                    za predpokladu že má ten grub nahodený na sda1, ja by som skôr tvrdil že ho má možno ešte stále nahodený na sda alebo hda.
                    • Re: boot 13.10.2007 | 20:55
                      open source   Návštevník
                      ano zabudol sam to poznamenat ze namiesto sda1 treba zadat presne umiestnenie kde je nainstalovany grub (ale moze to skusat so vsetkymi moznymi kombinaciami hda, hda1,... sda, sda1,... hdb, hdb1... dokial mu to nebude fungovat :-)

                      btw. pisal som ze postup je "priblizne" takyto :-)
                      • Re: boot 13.10.2007 | 21:18
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Pohoda, pripomína mi ešte postup ako napchať lilo do NT boot managera ale vtedy to bolo (z mne neznámych dôvodov) limitované na FAT. Predsa len nececých 512B bol jeden blok HDD vo svete PC.

                        ale typnem si že ten grub for dos je možno rozumnejšie riešenie
                      • Re: boot 13.10.2007 | 21:19
                        nerew   Návštevník
                        Tak vam poviem som z toho jelen.
                        kde najdem ten subor boot.lnx?
                        ten riadok ktory mam dopisat do boot.ini mam dopisat naspod pod vsetko co uz tam je?
                        podla coho viem co mam zadat sda hda ... mne to nic nehovori.
                        • Re: boot 13.10.2007 | 21:59
                          Avatar srigi   Používateľ
                          Tak este raz:
                          nabootuj do Linuxu (tusim ubuntu), zapni konzolu a napis
                          sudo dd if=/dev/sda1 of=/boot.lnx bs=512 count=1
                          Ako uz chalani vyssie pisali, je treba vhodne zvolit tzv. device (to je tato postupnost znakov >> /dev/sda1). Ako ju spravne zistit? Velmi jednoducho. Ak mas nainstalovany mc (midnight commander), premiestni sa do root adresara, kde najdes subor boot.lnx. Pomocou F3 si zobraz jeho obsah a pozri sa ci sa v nom nachadza retazec GRUB. Ak ano, device bolo zvolene spravne a staci uz len subor nakopirovat napr. na flash disk a odtial ho vo windowse skopiruj priamo do Cecka.

                          Ak tam retazec nebude, postupne men spominany device retazec, takto:
                          /dev/hda1
                          /dev/hda2
                          /dev/hdb1
                          /dev/hdb2
                          /dev/sda1
                          /dev/sda2
                          /dev/sdb1
                          /dev/sdb2
                          To by malo stacit, v jednej z moznosti sa isto ten retazec najde.
                          • Re: boot 13.10.2007 | 22:04
                            Avatar srigi   Používateľ
                            Ak by si nemal mc (poznas podla toho, ze po zadani mc konzole dostanes chybovu hlasku), treba ho doinstalovat.

                            K tomu treba mat funkcne internetove pripojenie a opat v konzoli napisat
                            sudo apt-get install mc
                            Takto sa v Ubuntu Linuxe instaluju programy (je to jedna z moznosti). treba len zadat presny nazov balicku. Ak by presne si nevedel ako sa balicek vola, pouzi tento prikaz na vyhldavanie
                            apt-cache search hladany_balicek
                            
                            napr.
                            apt-cache search opera
                          • Re: boot 13.10.2007 | 22:55
                            open source   Návštevník
                            ako poznamenal WlaSaTy tak to zariadenie bude najpravdepodobnejsie /dev/sda, /dev/sdb, /dev/hda, alebo /dev/hdb (teda bez oznacenia cisla particie) kedze si to pri instalacii ubuntu pravdepodobne nezadaval a ubuntu instaluje zavadzac predvolene do mbr
                            • Re: boot 13.10.2007 | 23:56
                              Avatar srigi   Používateľ
                              Jop, jasne, to ma nenapadlo.
                              • Re: boot 14.10.2007 | 00:36
                                nerew   Návštevník
                                bolo to hda.
                                v boot.ini mam dopisat ten riadok na koniec pod vsetko ostatne?
                                pôvodne boot.lnx v root adresari mam nechat alebo zmazat?
                              • Re: boot 14.10.2007 | 00:39
                                nerew   Návštevník
                                a este v boot.lnx je
                                GRAB Geom Hard Disk Read Error
                                je to spravne?
                                • Re: boot 14.10.2007 | 02:12
                                  nerew   Návštevník
                                  Vyskusal som to ale nepomohlo. bez slave disku vypise
                                  GRUB loading
                                  error 21
                                  a ked pripojim tak nabehne tabulka na vybratie systemu a ked vyberiem win xp tak sa znova spyta co chcem spustit ale teraz su uz len dve moznosti prva winxp a druha linux
                                  • Re: boot 14.10.2007 | 12:54
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    včera ti písali tri mínusy niečo o fixmbr, zrejme si na to zabudol a bez toho neaktivuješ pôvodný Windos zavadzač systému do ktorého chceš zavesiť ten linuxový.
                                    • Re: boot 14.10.2007 | 13:10
                                      nerew   Návštevník
                                      takze pred tym nakopirovanim boot.lnx do c:/ musim spustit ten fixmbr aby som to spravil. pochcopil som spravne?
                                      • Re: boot 14.10.2007 | 23:18
                                        nerew   Návštevník
                                        Velka vdaka chlapy. poviem vam ze keby vas nebolo tak neviem ako by som tu s tym skoncil. vsetko frci. este raz vdaka.
    • Re: boot 13.10.2007 | 20:02
      open source   Návštevník