Ramdisk a jeho vyuzitie

Sekcia: Aplikácie & Desktop 14.11.2007 | 22:01
XeNoL   Návštevník
cawte tak som sa rozhodol ze si pri svojej kapacite ram (4gb) spravim RAMDISK.

len by som chcel vediet co vsetko okrem pamate prehliadacov by som tam mohol presmerovat a aku cast z ram by som tomu mal venovat?

mam kubuntu 7.04
    • Re: Ramdisk a jeho vyuzitie 14.11.2007 | 22:42
      WlaSaTy   Návštevník
      ak nemáš presnú predstavu čo s tým chceš robiť, tak asi nič. možností je veľa ale ich implementácia je silne špecifická už len preto že po vypnutí prídeš o obsah RAM.

      ale skús nakopnúť nejaké LiveCD linuxu ktoré podporuje kopyto (CopyToRam) a porozprávaj ako si bol s tým spokojný.
      • Re: Ramdisk a jeho vyuzitie 14.11.2007 | 22:52
        XeNoL   Návštevník
        no ja neviem naco by som to rad pouzil ale tak v linuxe je urcite nieco ako TEMP vo windowse, ze to by som tam presunul ale dik za poradenia toho distra, idem si stiahnut a potom poslem svoje pocity
        • Re: Ramdisk a jeho vyuzitie 14.11.2007 | 22:56
          XeNoL   Návštevník
          wlasaty ma este napadlo, dokazal by mi ramdisk zrychlit cely pc s linuxom ako je to v pripade s win? [som bol velmi prekvapeny ze widle mozu byt rychle]
          • Re: Ramdisk a jeho vyuzitie 14.11.2007 | 23:33
            WlaSaTy   Návštevník
            Napadlo ťa načítať celý linux do RAM ako to umožňujú niektoré LiveCD Linuxu? IMHO táto technológia celého systému v RAM bola skôr na Linuxe ako na win, veď win doteraz nemá oficiálnu podporu štartu nainštalovaného systému z iného zariadenia ako hdd a ramdisk vo windows sa používal len na silne špecifické úkony.
        • Re: Ramdisk a jeho vyuzitie 14.11.2007 | 23:01
          WlaSaTy   Návštevník
          áno, v linuxe existujú adresáre určené na dočasné súbory, zistiť si ich môžeš takto: find / -type d -name tmp ale neviem či to má význam. ak sa zo súbormi pracuje, tak sú už vo vyrovnávacej pameti RAM a ak nie, tak sa z nej uvolnia nech sa pracuje s niečim iným. tým pádom nevidím dôvod na to aby trvalo požierali pamet i ked jej máš dosť.

          ak by si chcel niečo pekelne rýchle, tak si nahoď do RAM celý systém LiveCD a zamysli sa či sa ti oplatí zaoberať sa s tým viac. rýchle to bude, ale čo s užívateľskými dátami? teda predpokladám že máš desktop, pri serveroch je to mierne inak.
          • Re: Ramdisk a jeho vyuzitie 14.11.2007 | 23:36
            XeNoL   Návštevník
            no neviem ja som rozmyslal, kedze disk je pomalsi ako ram tak aspon na tie browseri sa to hodi neviem no ale dat tam cele distro neviem ci by som to aj vyuzil
            • Re: Ramdisk a jeho vyuzitie 14.11.2007 | 23:53
              WlaSaTy   Návštevník
              na aké browseri?

              no nič, škoda. mohol si to aspoň skúsiť. neuveríš ale vznikne tam subjektívny nárast výkonu podobne ako pri bezdiskovej stanici cez network.
              • Re: Ramdisk a jeho vyuzitie 15.11.2007 | 00:03
                XeNoL   Návštevník
                ako skusit to skusim niekedy, ale bude tam aj narast bootu?

                na operu, firefox, konqueror... tie ktore pouzivam
                • Re: Ramdisk a jeho vyuzitie 15.11.2007 | 00:24
                  WlaSaTy   Návštevník
                  :ako skusit to skusim niekedy, ale bude tam aj ... ?
                  na túto otázku sa oplatí odpovedať len ak nemáš flat net (alebo zdarma či za bártr) a CDRW.

                  na browsery. ľudia v si v bežnej prevádzke viac cenia svižnosť odozvy ako rýchlosť spracovania. čo sa týka browseru, tak teba asi zaujíma VM Java a flash. teda asi ten flash ktorý pri každej hre žerie výkon ako keby sa na tvojom počítači rátalo rozšírenie sneti slezinnej čo je pri jeho penetrácii nezanedbateľný faktor.
                  • Re: Ramdisk a jeho vyuzitie 15.11.2007 | 00:49
                    XeNoL   Návštevník
                    tak potom naco by som ece ten RAMDISK vedel zuzitkovat?
                    • Re: Ramdisk a jeho vyuzitie 15.11.2007 | 01:34
                      WlaSaTy   Návštevník
                      napríklad na to, načo bol navrhnutý. prvú možnosť (nehať na systém riadenie urýchlenia opakovaných diskových I/O operáci pomocou vyrovnávacej pamete v ram teda pomocou cache) si už asi vyskúšal. druhú možnosť (kompletné načítanie systému do ramdisku) vyskúšaš tiež. ak budeš mať porovnané obidva scénáre, tak sa budeš vedieť rozhodnúť či ti bude vyhovovať jedna alebo druhá varianta, poprípade niečo medzi tým čo si nastavíš podľa svojho úsudku.

                      ps.: nezabudni na ten parameter, inak odskúšaš prvú variantu s pomalším diskom :)
                    • Re: Ramdisk a jeho vyuzitie 15.11.2007 | 11:06
                      Avatar srigi   Používateľ
                      Ramdisk asi rozumne (na to co pazadujes) v Linuxe nevyuzijes. Kces vysoko svizny system, nainstaluj system na takyto HDD (uz je aj druha verzia s podporou pre viac GB).