Rozvoj schopnosti prace s linuxom

Sekcia: Aplikácie & Desktop 23.11.2007 | 00:31
XeNoL   Návštevník
cawte, ako som s linuxom uz nejaky ten cas robil, ale stale neviem s nim dost a rad by som sa k tomu naucil ale netusim co robit dalej.

Skusal som mandriva, ubuntu ale najdlhsie som fical na kubuntu a tam som si vedel rozbehat vsetko podla manualov. Zakladne ovladam pracu so shellom. Sam seba by som sa charakterizoval ako pokrocily lamer.

Len teraz ma napada, rad by som gentoo skusil nainstalovat vratane kompilacie pod virtualnym strojom ale neviem ci na to potrebujem nejake specialne technike vedomosti ci podla manualov by som to vedel urobit a ci by som sa naucil dost toho o linuxe.

Druha moznost by bola skusit pouzivat cisto iba linux ale na to si ece velmi netrufnem.

tak mila komunita cakam rady a tipy co dalej.

PS: server som na linuxe ece neskusal ale v dohladnej dobe sa chystam na to.
    • Re: Rozvoj schopnosti prace s linuxom 23.11.2007 | 01:28
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      Na "ztoporenie" learning curve je najlepsie spravit si vlastne distro... Niektorym ale ani to nepomoze :)
    • Re: Rozvoj schopnosti prace s linuxom 23.11.2007 | 01:30
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      Alebo si vezmi jednu vec co ta na linuxe serie a ries to dokial to nevyriesis k plnej spokojnosti.
    • Re: Rozvoj schopnosti prace s linuxom 23.11.2007 | 09:28
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      citaj manualy, handbooky a knihy. neklikaj. gentoo ma fajn handbook, ak pojdes podla neho tak by sa ti to aj mohlo podarit
    • Re: Rozvoj schopnosti prace s linuxom 23.11.2007 | 09:35
      Avatar srigi   Používateľ
      Nahod si Arch Linux a skus si napr pomocou ABS systemu prekompilovat Mplayer s optimalizaciami pre tvoj CPU. Ak sa to podari, prekompiluj cele X-ka.
      • Re: Rozvoj schopnosti prace s linuxom 23.11.2007 | 10:22
        still   Návštevník
        K tomu archu sa tiez pridavam - povazuje sa za fajn ucebnicu linuxu, teda aj s gentoo, ale to je trosku silnejsia kava, takze ked ta arch omrzi, vies co dalej :-)
        A k tomu, ci iba linux, alebo aj win - ak sa chces rychlejsie a mozno aj lepsie naucit nieco o linuxe, tak jednoznacne iba linux. Ak ale mas na windowse specialny soft, bez ktoreho sa nezaobides, tak si ho urcite nechaj. Ale s tym, ze ten cas, ktory stravis vo windowse si mohol stravit v linuxe a naucit sa zasa o nieco viac, takze ti to pojde trosku pomalsie ;-)
        • Re: Rozvoj schopnosti prace s linuxom 23.11.2007 | 22:03
          XeNoL   Návštevník
          jj pravda ale momentalne windows si nechavam lebo ece sa neodvazim experimentovat bez dacoho co neviem, cize to budem robit pod virtualnou masinou a skusim ten arch a potom gentoo.

          dakujem za rady ostatni