ACPI a Slackware

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.11.2007 | 18:26
pomoc   Návštevník
Dobry den chcel by som sa opytat co mam urobit aby mi pocas startu pocitaca nacitalo ACPI / po starte mi totiz nejde ziaden ventilator a pc sa prehrieva. Zistil som ze musim pridat nieco do /etc/rc.d/rc.local ale neviem presne co. Mam Slackware 12.0 a notebook hp nc6120. Vopred dakujem!
    • Re: ACPI a Slackware 28.11.2007 | 18:33
      pomoc   Návštevník
      Este pridam vypis z /proc/acpi/

      dsdt embedded_controller/ event fadt info power_resource/ processor/

      dakujem
    • Re: ACPI a Slackware 28.11.2007 | 18:58
      ---   Návštevník
      mozno napisem blbost, ale instaloval si to s jadrom ,ktore ma podporu acpi ?

      • Re: ACPI a Slackware 28.11.2007 | 20:19
        pomoc   Návštevník
        Podla uname -a je moje jadro: 2.6.21

        ale ved na tom nezalezi nie... moduly mozem dat natahovat aj externe... nemusia byt zabudovane v kernely...
    • Re: ACPI a Slackware 28.11.2007 | 20:36
      WlaSaTy   Návštevník
      sudo modprobe -v fun
      a potom by sa mohol objaviť niečo ako /proc/acpi/fan/*/state

      inak v /proc/cmdline je čo?
      • Re: ACPI a Slackware 28.11.2007 | 20:49
        pomoc   Návštevník
        ahoj malo to byt asi modprobe -v fan nie?

        no v cmdline je:

        BOOT_IMAGE=Linux ro root=302

        ... inac objavilo sa to /proc/acpi/fan/ ale v tej zlozke su 4 dalsie podzlozky C248 ... a ine cisla. V kazdej je po jeden subor "state" na ktory ked pouzijem cat tak mi vypise state: off co asi nie je dobre...
        • Re: ACPI a Slackware 28.11.2007 | 21:14
          WlaSaTy   Návštevník
          áno, malo to byť fan ako ventilátor :)
          na tú command line som sa pýtal len aby som si overiľ či to náhodou nevypínaš. už som takých videl, podrobnosti o ich IQ rozoberať nebudem.

          inak ten súbor state ukazuje ktorý vetroň je zapnutý, teplotu si môžeš pozrieť v hlbinách /proc/acpi/thermal_zone alebo pomocou programov z rodiny sensors. inak v biose nie je náhodou vypnuté ovládanie vetrákov?
          • Re: ACPI a Slackware 28.11.2007 | 21:19
            Avatar Tomáš Mihok Ubuntu 8.10  Používateľ
            no cize ked su vsetky off tak to nejako prepisat na on?

            no do biosu som nepozeral ale tak ked ich dokaze ovladat ubuntu, ci fedora tak asi by mohol aj slack nie?

            mne to na zaciatku ani nevadilo ale ked som dal kompilovat jeden program tak pocitac uplne zamrzol.. nedalo sa robit nic... a potom zas aj na druhy krat.. tak som zistil ze mi nejdu vetraky... iac ked nekompilujem tak sa stale dost nahreje a neuveritelne zacne "lagovat" ... proste chvilu ide v pohode a chvilu nic... ani kurzor sa nepohne... neviem cim si to vysvetlit (vyssia teplota = nizsia vodivost = nizsi vykon???)

            Pičoch jest veľo, len nalivačoch malo!
            • Re: ACPI a Slackware 28.11.2007 | 22:17
              Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
              Tá závislosť čo tu popisuješ - čím vyššia teplota, tým nižšia vodivosť platí pre kovy a to vo veľkom rozsahu teplôt lineárne. Však u polovodičov ale i vodivých polymérov ktoré sa chovajú ako polovodiče, vodivosť rastie s teplotou a nie lineárne, ale exponenciálne. Totiž u polovodičov je energetická medzera medzi valenčným a vodivostným pásom dosť vysoká a väčšina elektrónov je práve vo valenčnom páse (držia sa pri atómoch). Na elektrickú vodivosť ich treba dostať do vodivostného energetického pásu. Z Boltzmanovho rozdelenia častíc podľa energie vyplýva, že pri vyššej teplote má väčšia časť častíc dostatočnú energiu potrebnú na preskok z valenčného do vodivostného energetického pásu a tým je vodivostný pás lepšie zásobený elektrónmi ako nosičmi náboja a polovodič má preto vyššiu vodivosť.

              Toľko teória, v praxi však čip ako akákoľvek súčiastka môže zhorieť a nevydrží ľubovoľné teploty. Fotolitograficky vytvorené štruktúry na povrchu polovoiča, oxidové vrstvičky a podobné veci môžu zmeniť svoje vlastnosti. Nehovoriac o tom, že PN prechod u polovodičov, hlavne CMOS súčiastok môže v dôsledku nadmerného tepla sám emitovať elektróny. Je to badateľné u CCD detektorov napríklad v kamerách ako známy tepelný šum, preto sa CCD detektory často chladia až na dusíkovú teplotu.

              To, že ti počítač pri prehriatí zmrzne môže byť možno aj spôsobené vnútornými bezpečnostnými mechanizmami vytvorenými výrobcom na ochranu daného polovodičového prvku pred zničením odpojením niektorých obvodov, ale to je len špekulácia, neviem či také niečo dnu montujú (boli by proti sebe - menej by sa zničilo, menej by predali).
              "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
          • Re: ACPI a Slackware 28.11.2007 | 21:21
            WlaSaTy   Návštevník
            yo, a skús dať echo -n 0 > /proc/ACPI/fan/BLAH/state či sa neroztočí, možno je regulovaný automaticky biosom. ale ajtak by som odporučil čím skôr novšie jadro, istota je gulomet.
            • Re: ACPI a Slackware 28.11.2007 | 21:35
              Avatar Tomáš Mihok Ubuntu 8.10  Používateľ
              nooo takze velmi pekne dakujem.. este by som mal niekolko otazok:

              1. po zadani toho tvojho prikazu sa ventilator krasne rozbehol... bohuzial az na maximum co sposobuje ze je pomerne hlucny...da sa nejako korigova otackova frekvencia?

              2. kedze som si slackware nainstaloval hlavne koli tomu aby som prenikol do command-line tajov linuxi mozem sa opytat aby si mi konkretnejsie opisal co robi ta prva cast toho prikazu?

              echo bude asi robit to iste co aj v Ccku... skor ma zaujima to "-n 0 >"
              v man echo som nasiel ze -n je "do not output the trailing newline" ale tomu velmi nerozumiem... co tam robi ta 0? a je ">" nasmerovanie na ten subor stat? Za odpoved dakujem

              3. ako zabezpecim aby som nemusel vzdy po starte modprobe-ovat fan.. kde ho zapisem ako modul aby sa nacitaval automaticky?

              za odpovede velmi pekne dakujem ;)
              Pičoch jest veľo, len nalivačoch malo!
              • Re: ACPI a Slackware 28.11.2007 | 22:01
                WlaSaTy   Návštevník
                  • az na maximum co sposobuje ze je pomerne hlucny...da sa nejako korigova otackova frekvencia?
                  • skontroluj teplotu
                  • echo bude asi robit to iste co aj v Ccku...v man echo som nasiel ze
                  • echo robí presne to čo sa od neho vyžaduje. ak poznáš c, tak si vieš preložiť čo znamená no newline
                  • ako zabezpecim aby som nemusel vzdy po starte modprobe-ovat fan
                  • zabezpečíš aby sa ten modul načítal pri štarte, slackware nemám už veľa rokov takže tu musí poradiť niekto iný

                PS.: nezabudni si nahodiť novší kernel, dosť často to vyrieši veľa podobných problémov.