opensuse 10.3 lagy

Sekcia: Aplikácie & Desktop 03.12.2007 | 23:36
Avatar matias opensuse 10.3  Používateľ
Zdravim v pouzivani Linuxu som zaciatocnik a preto som sa obratil na toto forum, dufam ze sa najde rada, nikde som nic uzitocne nenasiel.
Nainstaloval som si Opensuse 10.3 na laptop AsusA6jA
(Intel core duo t2400
ATI mobility radeon x1600
1GB ram, zakladne info)
do dualbootu s WIN XP.

Problem je ze po naistalovani system jednoducho seka a bezne nacitanie aplikacie ma strasne dlhu odozvu.. Ci uz pri zapnuti jednoduchej aplikacie, prepinanie tabu vo FF alebo hocikedy samovolne pri pohybe s mysou. Najprv som si myslel ze to bude problem s grafikou ale tu sa mi podarilo rozbehat a prikazy glxgears a fglrxinfo mi davaju kladne odpovede. Preto naozaj neviem kde moze byt chyba.

Za rady vopred dakujem
    • Re: opensuse 10.3 lagy 03.12.2007 | 23:58
      Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
      No mne vzdy nabehne po nastartovani zypper a hlada nove update-y (hrozne slovo). Mam viac repozitarov a trva to priblizne 5 minut. Pocas tychto 5 minut je system celkom slusne zatazeny.
      Nie je to nahodou ono?
      • Re: opensuse 10.3 lagy 04.12.2007 | 00:03
        Avatar matias opensuse 10.3  Používateľ
        Skusim si to odsledovat, ale nemyslim. Samozrejme aj mne to vyhladava aktualizacie ale netrva to viac ako tych par minut a tie lagy ostavaju aj potom ako uz nedetekuje nove updaty.
        • Re: opensuse 10.3 lagy 04.12.2007 | 00:31
          Avatar srigi   Používateľ
          Hod sem vypis prikazu cat /proc/avgload
          Ale mno typujem to na ten ovladac grafickej, pri ATI grafickej je lepsie pocas prvych par dni bezat s open-source driverom (balicek xf86-video-ati) a netrhat sa hned do full 3D podpore, kym sa zacnes v systeme orientovat.

          Ak by si mal v tom vypise niektore cisla vyssie ako 0.8 (system v klude), nainstaluj si balicek htop, spusti ho z konzole a kukaj co zerie CPU.
          • Re: opensuse 10.3 lagy 04.12.2007 | 00:47
            Avatar matias opensuse 10.3  Používateľ
            OK vyskusam.
            Popravde to sekanie sa prejavovalo uz aj pred instalaciou ovladacov.
          • Re: opensuse 10.3 lagy 04.12.2007 | 02:47
            Avatar matias opensuse 10.3  Používateľ
            prikaz cat /proc/avgload mi nefungoval (no such file or directory, avgload som vsak nenasiel vobec)
            nahodil som si htop, ale nenasiel som ziadny proces ktory by zatazoval procesor
            s velkou pravdepodobnostou to bude asi ta grafika a nieco som pravdepodobne nahodil zle
    • Re: opensuse 10.3 lagy 04.12.2007 | 09:13
      Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
      Ja som mal podobny problem s Ubuntu. Nakoniec to bol program, co indexoval cely disk. Pod openSUSE je podobny program Beagle.
      Nezatazuje ti nahodou system on. Akonahle zidexuje cely disk, uz potom pojde dobre.
      daj si prikaz top v konzole a pozri si ktory proces by to mohol byt.
      • Re: opensuse 10.3 lagy 04.12.2007 | 11:11
        Avatar srigi   Používateľ
        NJ, bude to ten Beagle, preto mi je ten problem taky neznami, lebo Beagle vyhadzujem uz pri instalacii. Riesenie je bud to nechat naindexovat (nechat PC pustene par hodin) alebo beagle odstranit zo systemu:
        - otvor spravcu SW
        - vyber filter - hladat balicek
        - daj vyhladavat beagle - na spodku okna vypni Autocheck (overenie zavislosti)
        - daj odstranit vsetky najdene balicky
        - POTVRD (OK).
        • Re: opensuse 10.3 lagy 04.12.2007 | 13:16
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Ja som vždy z openSUSE vyhadzoval Begale, Apparmor a jedného správcu softu, nenapadne ma ako sa volá. Potom šlo openSUSE porovnateľne rýchlo s Debianom Lenny a KDE Core balíkmi.
      • Re: opensuse 10.3 lagy 04.12.2007 | 12:39
        Avatar matias opensuse 10.3  Používateľ
        Predbezne som sa pokusil vypnut Beagle iba cez htop (nezatazoval proc) problem vsak aj po chvili pretrvava.
        Vsetko mi indikuje na grafiku a tu 3D podporu, lebo ako mi poradil znami nejaka default hra Chromium strielacka standardne 3D podporuje no a tu ani nespustim, len mi pri starte vsetko zamrzne....preto 3D
        Pozriem este raz tu grafiku aj ked neviem neviem...
        • Re: opensuse 10.3 lagy 04.12.2007 | 14:10
          Avatar srigi   Používateľ
          Mozes vyskusat ci ti pojde 3D s open-source driverom, netreba nic instalovat, ovladac iba jednoducho vymenis a rebootnes. OS driver ma tiez plnu podporu 3D, ale s nizsim vykonom. Pome na to:

          otvor konzolu
          su
          telinit 3               # toto ta zhodi tvrdo do konzole
          sax2 -r -m 0=radeon
          reboot
          Seria tychto prikazov prehodi ovladac grafickej na open-source driver s nazvom radeon. Nezabudni si zakliknut 3D acc. Ak sa budes chciet vratit spat k fglrx driveru, zmen predposledny prikaz takto:
          sax2 -r -m 0=fglrx
          • Re: opensuse 10.3 lagy 04.12.2007 | 14:15
            Avatar srigi   Používateľ
            Mozes este pre istotu pridat toto na koniec suboru /etc/X11/xorg.conf
            Section "Extensions"
              Option "Composite" "false"
            EndSection
            Mozes to skusit pridat hned, este predtym ako budes prehadzovat drivery, mozno to pomoze.
          • Re: opensuse 10.3 lagy 04.12.2007 | 19:49
            Avatar matias opensuse 10.3  Používateľ
            som to urobil v tom poradi ale vypisalo mi akurat neprijemnu hlasku
            Sorry could not load configuration server
            info sa nachadza v logu SaX.log
            • Re: opensuse 10.3 lagy 04.12.2007 | 19:59
              ---   Návštevník
              myslim ze je akurat vhodna doba na otazku preco prave opensuse? Co takto nieco ine , menej zrave? Pamate mas sice dostatok ,ale stoji za vyskusanie pohrat sa aj s inym distrom. Moznosti je nastastie velmi vela. Napr. PCLinuxos , ja tam KDE a je to rychle distro. Ma to synaptic (tusim) na spravu balikov , cize podstatne zlepsenie oproti tomu co je v opensuse. (nechcem vyvolavat flame)
              • Re: opensuse 10.3 lagy 04.12.2007 | 20:32
                Avatar matias opensuse 10.3  Používateľ
                nuz opensuse som uz pouzival predoslu verziu 10.2 a s tou som bol vcelku spokojny (samozrejme iba na uzivatelskej urovni), tam mi fungovala aj ta nepodarena 3D podpora.
                Preto znova opensuse, aj ked ma tato 10.3 tym padom trocha nemilo prekvapila nakolko som si myslel ze potrebne veci nahodim podobne
                //hned po skonceni instalacie mi vyhodilo system error - gnome (preto mierne rozcarovanie s 10.3)
            • Re: opensuse 10.3 lagy 04.12.2007 | 23:22
              Avatar srigi   Používateľ
              Sranda, asi sa to stalo po spusteni SAX2. Vypada to, ze to distro mas nejako nekorektne nainstalovane. Vies posudit, ci mas cca spravny obsah v xorg.conf?
              • Re: opensuse 10.3 lagy 05.12.2007 | 02:00
                Avatar matias opensuse 10.3  Používateľ
                Ako som naznacil este raz som si vsetko prehodil podla tohto navodu a
                dopracoval som sa az k
                   # sax2 -r -m 0=fglrx
                avsak sax2 mi nedetekoval 3D podporu, predtym ju detekoval a aspon akoze podporoval
                tym padom
                   fgl_glxgears
                vobec nefungovalo (ostatne prikazy vsak grafiku detekovali).
                Na ten xorg.conf sa pozriem + pozriem aj nieco nan, niekde som ho aj zalohoval.

                PS.Za vsetky priebezne rady a pripomienky samozrejme dakujem
                • Re: opensuse 10.3 lagy 05.12.2007 | 09:21
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Pozor po naistalovani RPM balicka, musis restartoval, lebo balicek obsahuje kernel modul, ktory sa zavedie do pamate az po restarte. Takze install, reboot a az potom sax2...
                  • Re: opensuse 10.3 lagy 05.12.2007 | 13:34
                    Avatar matias opensuse 10.3  Používateľ
                    OK vyskusam to s tym restartom pred prikazom <sax2... Kedze som sledoval opensuse.org tam sa ten reboot nachadzal az za sax2...
                    • Re: opensuse 10.3 lagy 05.12.2007 | 16:11
                      Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                      Odkial mas ten fglrx driver?
                      Cez 1 click install? Neviem ako to poriesili, ale po bezpecnostnej aktualizacii kernela ti ten modul prestane fungovat.
                      Only man who sells empty boxes is the undertaker.
          • Re: opensuse 10.3 lagy 05.12.2007 | 16:10
            Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
            Naco reboot?
            sax2 -r -m 0=radeon
            telinit 5
            telinit 3
            modprobe fglrx
            sax2 -r -m 0=fglrx
            Only man who sells empty boxes is the undertaker.
            • Re: opensuse 10.3 lagy 05.12.2007 | 19:16
              Avatar matias opensuse 10.3  Používateľ
              fglrx driver nemam z tade (one click install, ci co to je)a vyskusam to modprobe.
            • Re: opensuse 10.3 lagy 05.12.2007 | 19:39
              Avatar matias opensuse 10.3  Používateľ
              Sledoval som prikazy. Prvy mi vyhodil no X server running, startup a nasledne couldnt start conf server.
              Pri druhom sax mi tiez vyhodilo hlasku no X server running ale sax sa nacital a dal mi ponuku vybrat si rozlisenie a tak, pricom po naslednom potvrdeni rozhrania, cela obrazovka stmavla a ja som nevedel nic.
              Musel som reboot a dostal som sa s5 ( s rozlisenim 1280 x 800)
              • Re: opensuse 10.3 lagy 06.12.2007 | 12:37
                Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                Moze este byt, ze je chyba v hw.
                To, ci sa ti nacital modul fglrx otestujes prikazom lsmod. Inak s ATi ovladacmi je to vzdy porod.
                Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                • Re: opensuse 10.3 lagy 06.12.2007 | 12:57
                  Avatar matias opensuse 10.3  Používateľ
                  No tak asi to vidim ze sa schyluje k reinstall OS a potom pekne krok za krokom este raz nahadzovat, mozno som niekde urobil chybu, ktora bola dost vazna.(asi nie mozno ale urcite :) Stalym prehadzovanim ovladacov si to uz len viac rozhasim

                  V kazdom pripade dakujem vsetkym za rady a pripomienky
                  • Re: opensuse 10.3 lagy 06.12.2007 | 13:01
                    Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                    Seka ti to aj pripouziti LiveCD? Vyskusaj rozne LiveCD distra.
                    Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                  • Re: opensuse 10.3 lagy 06.12.2007 | 13:40
                    ---   Návštevník
                    ked sa schyluje k instalacii ,tak skus aj nieco ine , napr. mandrivu , PCLinuxOS a pod. Za vyskusanie nic nedas a mozno natrafis na to prave orechove.
                    • Re: opensuse 10.3 lagy 06.12.2007 | 14:15
                      Avatar matias opensuse 10.3  Používateľ
                      Ano urcite vyskusam (rozmyslam nad ubuntu, mandrivou, fedoru by ste asi zaciatocnikovi neodporucali ze?)
                      Napadlo ma aj vyskusat opensuse 10.3 live CD, v pripade ak bola chyba niekde inde (napr. v mojej samotnej instalacii ,stat sa moze vsetko).
                      • Re: opensuse 10.3 lagy 06.12.2007 | 14:28
                        Avatar srigi   Používateľ
                        Fedoru 8 nie, PCLinuxOS tiez asi nie (okolo neho je akysi umely hype). Takze iba trojka: Ubuntu, openSUSE a Mandriva.

                        Hmm, k tomu openSUSE sa chystam napisat instalacne a poinstalacne tipy, ale tento tyzden to este nebude, skoda.