C alebo C++

Sekcia: Programovanie 04.12.2007 | 19:37
devil   Návštevník
Chcel by som sa naucit programovat. mam ako take zaklady z Pascalu. Rozmyslal som nad C a C++. Cital som o nich. Dozvedel som sa, ze C++ je len rozsirene C o OOP. Preto neviem, ktory jazyk si mam vybrat ako prvy.

Podla niekoho je lepsie C a potom C++ (zaklady).
Ini zase vravia, ze hned C++ (vraj sa tam meni "zmysel")

Preto by som bol rad, keby ste mi poradili...dik
    • Re: C alebo C++ 04.12.2007 | 22:25
      Avatar borg Arch, Debian jessie  Administrátor
      to mas jedno, ale siel by com najprv do C.
    • Re: C alebo C++ 04.12.2007 | 23:18
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Ja som sa najskor ucil C, ale je to vecou vkusu. Pochybujem, ze C vyuzijes, ale moze to pomoct k pochopeniu ako samotny PC funguje. U C++ sa clovek uz nestretava tak casto so smernikmi na neviem ake ine smerniky, ziadne prehadzovanie vidlami .. na tieto veci tu mame vector, map, list ...
      • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 01:49
        Avatar Tomáš Mihok Ubuntu 8.10  Používateľ
        Samozrejme ak si fanusil linuxu tak by som ti odporucal zamerat sa na C vyuzivajuce sluzby kernelu ... nemusi to byt hned od zaciatku ale urcite si to prejdi, dist ti to pomoze pochopit ako funguje sprava pamäte a procesov pod linuxom.
        Je na to skvela stranka: http://www.cs.cf.ac.uk/Dave/C/ ... tam najdes vsetko o spojeni C a Unixu ;)
        Pičoch jest veľo, len nalivačoch malo!
        • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 16:59
          devil   Návštevník
          Mno mam jednu knizku - Kernighan Brian W Ritchie Denis M - Ucebnice C
          Nahliadol som do nej kusok a zda sa mi to dost zrozumitelne - hlavne ked to je porovnane s pascalom :-)
          dik
          • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 17:49
            ta kniha je The C Programming Language, nie Ucebnice C

a zrozumitelnejsie to moze byt tazko (a od coho?), ked predpoklada znalost programovania (najlepsie aj pocitacov)
            Debian. apt-get into it…
            • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 18:43
              devil   Návštevník
              No ja som cital prve 2 kapitoly a zdalo sa mi to dost zrozumitelne :-)
              Ja som inu cesku knihu v elektronickej podobe ohladom C nenasiel...
              Doporucujete mi nieco ine?
              • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 19:20
                skywaker   Návštevník
                odporucam ti zacat s C a tiez naucit sa robyt Makefile..... C je dost podobny pascalu... aspon syntaxom... ta kniha o C od Kerighana a Richieho je dobra.. odporucam.. hlavne spravne pochopit na co sluzia smerniky aby si s tym nemal v buducnosti problemy a v tom je najvecsi rozdiel medzi pascalom a C.. C++ je vhodne len na GUI aplikacie i to len na QT/KDE pretoze GTK+ pouziva klasicke C a nadstavbu C# s nazvom Mono takze nauc sa C a potom skus C#
                • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 19:49
                  bla, prosim niekoho aby kazdu zlu informaciu uviedol na spravnu mieru, na mna je toho prilis
                  Debian. apt-get into it…
                • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 21:49
                  mno, tolko nezmyslov v jednom prispevku.
                  • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 23:03
                    Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
                    borgcube, uid0: chlapi prosim dajte to na spravnu mieru. zaujima ma co sa v sucastnosti pouziva pri vyvoji gui aplikacii. ci C/C++ aka kombinacia s Qt/GTK a podobne. mal som predstavu, ze tieto toolkity su site skor na C. potom by ma zaujimalo ako to je s GTK a tymi +-, mm a podobne. nejake zhrntie na par riadkov z praxe prosim vas.
                    to C# a mono je tusim v linuxe trochu mimo...
                    to, ze C je syntaxov podobne pascalu je dost divne (podla mna maju vsetky jazyky v principe tu istu syntax (vsade su premenne, podmienky, cykly...) aj ked tych podobnych ceckovskej ( { } ) aj zopar poznam).
                    a este by ma zaujimalo, ako vnima linuxova komunita lazarus.
                    Everything is proceeding as I have foreseen.
                    • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 23:48
                      takze:
                      * C++ urcite nie je len na GUI aplikacie
                      * C++ urcite nie je len na QT/KDE
                      * Gtk+ pouziva klasicke C a je PLNE objektovy, ma skvele bindingy na rozne jazyky (vratane velmi objektoveho ruby ci pythonu, kazdy vyuzivajici maximum vyhod tychto jazykov -- napr. bloky v ruby)
                      * Gtk+ nema nic spolocne s C#, jedine binding na tento jazyk (a to, ze C# ma s C spolocne pramalo je uplne ina debata)

k tvojmu:
                      * gtkmm je Gtk+ binding na C++
                      * vsetky jazyky nemaju ani nahodou (v principe) rovnaku syntax, hlavne nie ak su principialne uplne odlisne (to, ze vo vacsine su premenne, podmienky alebo cykly/rekurzia je nesuvisejuce, rovnako pouzivanie znakov '{}')
                      * netusim ako vnima linuxova komunita lazarus
                      Debian. apt-get into it…
          • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 19:38
            Avatar Igor Hlina Mac OS ML  Používateľ
            Pozor, ta knizka je referencnou priruckou ku zastarelemu standardu K&R C. Dnes sa treba ucit hlavne ANSI C. Len pre poriadok, aby si sa nenaucil zly standard.

Skus si zohnat knizku od Herouta, Ucebnice jazyka C, to je dobry zaciatok.
            while (2*2 == 5) { echo "If you're reading this, something is definitely wrong"; }
            • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 19:50
              nie je to standard a nepredstavuje to problem, na com sa asi zaklada ISO C89?
              Debian. apt-get into it…
              • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 20:19
                No iste rozdiely co sa tych knizkach vyucuje su. K&R tusim nepozna zrychlene vyhodnocovanie vyrazov a kod ako tento by v K&R vyhodil chybu delenia nulou (nie som si uplne isty ci nekecam, tak nekamenuj :-) ).
                if (y != 0 && x / y < z) { bla; bla; bla; }
                Pacsal takisto nepodporuje zrychlene vyhodnocovanie vyrazov a teda je tam takato podmienka (po prislusnom prepisani) rovnako nebezpecna.
                while (2*2 == 5) { echo "If you're reading this, something is definitely wrong"; }
                • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 20:20
                  Teda on tu chybu delenia nulou nevyhodi vzdy ale iba ak y = 0; V ANSI C to nie je problem.
                • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 20:24
                  to teda netusim, ci nepozna (ja by som odhadoval, ze ano), ale to je taky detail, ze sa v celej knihe urcite nenachadza kod, ktory by mal rozdielne spravanie
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 20:40
                    Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
                    Momentalne sa tiez ucim programovat v C a knihu The C programming language mam na stole, samozrejme jej cesky preklad od Cpress, a je to vlastne preklad druheho aktualizovaneho vydania originalu, ktore bolo koncipovane z ohladom na vtedy pripravovany standard ANSI X3.159-1989. Ale, v prilohe D(str. 279) su opisane hlavne novinky standardu C99.
                    dufam ze som to uviedol na pravu mieru ...
                    DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
                    • Re: C alebo C++ 06.12.2007 | 01:01
                      Grawp   Návštevník
                      Aj ja by som chcel zacat s programovanim ale nevem kde. Rozmyslam nad tym C.
                      Inac neni C++ len C doplnene o kniznice? ako to je vlastne?

Hovorilo sa tu o knihe The C programming language, rozmyslam zeby som si ju kupil ale bolo tu zopar komentarov o tom co sa v nej predpoklada ze viete a navyse kniha je dost stara a predpokladam ze sa v nej nerozobera ako zacat v sucastnosti pouzivat vedomosti co ste sa z nej naucili.

Neexistuje nejaka podobna kniha v ktorej by bolo navyse rozoberane spolu s C aj to jak vyuzit dane vedomosti v */GNU systemoch (make, automake, priklady praktickeho pouzitia), pripadne by rovno preberala aj ako funguje Linux jadro a userland, ako pisat moduly atd....
                      • Re: C alebo C++ 06.12.2007 | 11:11
                        nie, C++ neni doplnene o kniznice. C++ je iny jazyk ako C. ta kniha neni zastarala, ako som pisal nizsie, ma sekcie pre C99 standard.
            • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 21:50
              revidovane vydanie prebera aj C99. na konci kapitol
    • Re: C alebo C++ 08.12.2007 | 15:23
      devil   Návštevník
      Nakoniec som zacal s tou knizkou...
      Neviete nahodou nejaku stranku, kde by som nasiel nejake priklady na precvicovanie?
      Od nejakych najlachsich prikladov po narocnejsie a so zameranim (napr. cyklus for a i.)? ?
      To je asi v tej knizke dost velka chyba - malo prikladov na precvicenie..
      Dik
      • Re: C alebo C++ 08.12.2007 | 16:10
        ta kniha neuci programovat, ale jazyk, je pre ludi, ktori vedia co su iteratory, procedury a tak...
        Debian. apt-get into it…
        • Re: C alebo C++ 08.12.2007 | 16:46
          devil   Návštevník
          Ja sa s nou nechcem naucit programovat, ale ucit C. Nieco viem naprogramovat v Pascale, ako som uz spominal hore. Ale nejake ulohy by sa mi zisli, aby som si to precvicil :-)
          • Re: C alebo C++ 08.12.2007 | 16:47
            vsetci ospevuju nejaku knihu od herouta...
            Debian. apt-get into it…
            • Re: C alebo C++ 08.12.2007 | 17:32
              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
              je to velmi dobra kniha pre uplnych debilov. Dobre riesi postup, ked uzivatel nic nevie a dostane ho do pokrocileho stavu programovania ;) mam tu knihu
              • Re: C alebo C++ 08.12.2007 | 18:51
                devil   Návštevník
                Aky je jej cely nazov?
                Je aj v elektronickej podobe po cesky?
                • Re: C alebo C++ 09.12.2007 | 15:11
                  Jej nazov je... link.

Neviem ci niekedy bola zpdfkovana, skus prejst fora na kyberii.
                  • Re: C alebo C++ 12.06.2008 | 20:44
                    marian   Návštevník
                    kde si stiahnem program
                    aby som programoval v jazyku
                    C ?
    • Re: C alebo C++ 13.06.2008 | 00:15
      Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
      ja ti odporúčam najprv C.
      Aj keď budeš v budúcnosti robiť C++, C sa ti môže zísť, keďže v C++ môžeš využiť aj C.

príklad:
      potrebuješ použiť nejakú knižnicu napísanú v C, ktorá nie je dostupná pre C++. Rýchlejšie pochopíš ako to funguje atď
    • python 13.06.2008 | 16:26
      Avatar Matej Krajčovič Ubuntu 8.10  Používateľ
      mozno ma ostatny ukamenuju, ale ja navrhujem python. neni nizky ako c/c++, takze v nom zrejme nenapises modul do kernelu alebo podobne veci, ale ovela lahsie napises desktopove aplikaciu(napr. pidgin). toto je velmi dobra kniha: http://www.root.cz/data/letajici_cirkus.pdf
      You are registered as user #457083 with the Linux Counter.<br/> Given enough eyeballs, all bugs are shallow.<br/>