Zavádzač

Sekcia: Aplikácie & Desktop 04.12.2007 | 20:34
CoOL   Návštevník
Dobry den chcem sa opytat pri instalaci debianu (najnovsieho)mi pri instalovani zavadzaca toho grubu mi napise ze nemohlo dokoncit nainstalovanie a ked to nenainstalujem mi nezobrazi linux ja neviem co stim uz som to skusal instalovat viacej krat a nic za pomoc vopred dakujem
    • Re: Zavádzač 04.12.2007 | 23:30
      Avatar srigi   Používateľ
      Mozno mas v BIOSe zakazanu manipulaciu s MBR. Pohladaj v BIOSe nieco v suvislosti s VIRUS_WARNING a pod a daj tomu volbu DISABLED.

      BTW este taka, otazka. Overil si stiahnute ISO na MD5 sucet (konzistencia suboru)?
      • Re: Zavádzač 05.12.2007 | 18:05
        cool   Návštevník
        dik dobra rada skusim v tom biose a to iso na md5 mam ako overit?
        • Re: Zavádzač 05.12.2007 | 20:10
          Avatar srigi   Používateľ
          To overenie je dolezite iba ak si ISO stiahol protokolom HTTP alebo FTP. Ak si tahal cez BitTorrent, kontrola nie je potrebna, BT protokol podobnu kontrolu vykonava uz pri stahovani. Ale overit MD5 sumu mozes aj na takto stiahnutom subore. Takze podme na to. Ak mas este funcny windows tak don nabehni a:

          - stiani si tento programcek
          - prejdi do adresara s ISOm, do tohto adresara rozbal md5sums.exe
          - na Internete si pohladaj to miesto odkial si tahal, pre Debian Etch napr. tu
          - ako prvy subor na stiahnutie tam uvidis subor MD5SUMS. Ked ho otvoris, uvidis iba zvlastnu splet cisel a nazvov.
          - vyhladaj svoj subor, ktory si tahal a oznac si jeho riadok pre lepsiu orientaciu.
          No a teraz nasleduje to overenie. Predvediem to na subore debian-40r1-i386-businesscard.iso, ktory som iba pre tuto prilezitost stiahol. V adresary s isom som vykonal tento prikaz md5sums.exe debian-40r1-i386-businesscard.iso. No a toto je vysledok. Vidis, ze stiahnuty subor ma rovnaku MD5 sumu, ako ten co je nahraty na Internete. Znamena to teda, ze moj subor sa stiahol ako uplna identicka kopia, sedia si do posledneho bitu.

          Takto si velmi pohodlne overis, ci si subor z Internetu stiahol v konzistnetnom stave. Malou nevyhodou je, ze porovnanie sumy musis vykonat iba zrakom, ale md5sums pod Linuxom je viac pokrocily a vie to overit za teba, iba vypluje vysledok ci je subor O.K. alebo nie.
          • Re: Zavádzač 05.12.2007 | 21:55
            CoOL   Návštevník
            dakujem za ochotu aspon niekto poradi no uz som to so zavadzacom vyriesil ale teraz mam taki proble ze (som uplny zaciatocnik tak sa ospravedlnujem a manual neviem najst) no proste ked uz mam vsetko nainstalovane a idem sa prihlasit do debianu tak dam meno heslo a ono ma neprihlasi ako vo windowse hned ale ono mi tam vyhodi meno mojho uctu napr jojo@localhost a to je vsetko a neviem co dalej mi to pripada ako prikazovy riadok
            • Re: Zavádzač 05.12.2007 | 22:01
              jaaa   Návštevník
              naco ficis na debiane ked mas minimalne znalosti?
              • Re: Zavádzač 05.12.2007 | 22:06
                WlaSaTy   Návštevník
                a co to s tym ma spolocne, vies to vysvetlit alebo sa len nudis a osivas na stolicke?

                nemyslim ze by bol problem nahodit xwindows aj s nejakym desktop envinronmentom a pouzit standardny wizzard (ehm dkpg reconfigure) aj s nastartovanim sluzby xDM.
            • Re: Zavádzač 05.12.2007 | 22:14
              Avatar srigi   Používateľ
              Pri instalacii Debianu si mal v istom momente zatrhnut, ze kces instalovat Desktop PC balicky, po restarte tak dobehnes krasne do grafiky (Gnome). Ak sa ti to nekce preinstalovavat, tak sa prihlas ako root a doinstaluj si Xserver a nejake desktopove prostredie. Do toho prikazoveho riadku nahadz tieto prikazy (riadky s mriezkou nie su prikazy):
              # najskor si zaktualizujeme system
              apt-get update
              apt-get upgrade
              
              apt-get install xorg kdebase kdm
              dpkg-reconfigure xserver-xorg
              Potom sa prihlas ako norm. uzivatel a skus napisat do toho prikazoveho riadku
              startx
              • Re: Zavádzač 06.12.2007 | 22:46
                CoOL   Návštevník
                dobre dik vsetko ide ako ma za rady dakujem tema sa moze uzamknut :)