Ano/nie

Sekcia: Programovanie 23.12.2007 | 01:47
Pascal v skole   Návštevník
Kedze ste lokli temu a nedoslo sa k ziadnemu zaveru ja by som to este rad raz otvoril ...
    • Re: Ano/nie 23.12.2007 | 02:09
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      Kedze si to tak dementne pomenoval a nie kazdy si musi vsimnut tvoj nick:
      Otazka: Ste za to, aby sa v skole vyucoval pascal?
      Mozne odpovede: ano / nie

      Moja odpoved: radsej bash, C, PHP ...
      • Re: Ano/nie 23.12.2007 | 03:47
        Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
        ja som tiaz za C a php lebo pascal sa mi zaryl do pamate a C sa tam potom nevedelo dostat dlhu dobu :)
        ked som mal daco spravit mal som s tym ze preco takto ked v pascale to bolo inak a fungovalo to...

        takze NIE
        lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
        • Re: Ano/nie 12.01.2008 | 11:35
          Avatar nardew debian  Používateľ
          to php si dufam nemyslel vazne.. mozno na nejakom kurze o www, ale isto nie ako hlavny (jeden z hlavnych) jazyk
      • Re: Ano/nie 10.01.2008 | 19:52
        Avatar driller Ubuntu, OpenSuSE  Používateľ
        PL/SQL ;-)
      • Re: Ano/nie 12.01.2008 | 23:35
        Avatar ilmaris Ubuntu 9.10  Používateľ
        podla mna pascal ma jednu velku vyhodu ze si clovek vie predstavit a pochopit ako to frci.ale podla mna tak maximalne jeden rok a potom nieco normalne. C alebo Java
    • Re: Ano/nie 23.12.2007 | 03:59
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      NIE a som za Python na zaciatok (prve dva roky) a potom C a C++ (dalsie dva roky) - gymnazium. Na vyske zasa zacat C (1 semester), C++ (minimalne 2 semestre, idealne do konca studia) a potom k tomu pridat dalsie jazyky (Lisp, Ruby, Python, PHP).
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: Ano/nie 23.12.2007 | 10:57
        still   Návštevník
        ANO aj NIE

        NIE, preto, ze je to dost tazkopadne kompatibilne s *nix-ovymi systemami.
        ANO, lebo je to niekedy az velmi striktny a zaroven velmi jednoduchy jazyk.

        Nepoznam tak vela jazykov, tak ak poznate vy taky, ktory ma striktnu syntax a zaroven je vytvoreny ako jazyk na vyucovanie, tak by bol dobry ten.

        Taktiez by sa to dalo rozdelit na ANO a NIE podla toho, pre koho to bude urcene.
        Ak pre studentov, ktori sa chcu aj nadalej zaujimat o informatiku, resp. programovanie, tak ak pascal, len velmi zrychlene a nasledne C/C++, mozno Javu.
        Ak pre studentov, ktory to budu mat _len_ ako povinny predmet (aj to sa stava a bude stavat castejsie), tak aj ten pascal staci.


        to Samo: ak myslis tu vysku ako nejaku fakultu programovania a programovacich jazykov, tak v pohode C a C++ aj cele studium. Ale ak mas na mysli nejaku fakultu, ktora ma zaujem pripravit studentov do roznych oblasti informatiky a informacnych technologii, tak C,C++ a dalsie jazyky budu uz skor volitelne predmety, alebo jednosemestralne. Kedze sa bude skor ocakavat, ze programovanie v nejakom jazyku je len zaklad, ktory by studenti mali mat, alebo dostuduju samostatne..
        Informatika nie je len o programovani ;-)
        • Re: Ano/nie 23.12.2007 | 23:42
          Avatar srigi   Používateľ
          Ja by som na stredne uplne v pohode nasadil BlueJ.
          • Re: Ano/nie 24.12.2007 | 15:15
            still   Návštevník
            Mnoho ludi ma velke problemy s pochopenim o co vlastne ide v OOP, tak myslim, ze taky jazyk ako Java nasadzovat priamo na strednu by bola hotova smrt pre niektorych, najma tych co sa programovaniu nebudu a nechcu venovat ;-)

            Myslim, ze v tom je prave ten problem
            Ti, ktori sa chcu venovat programovaniu (informatike) aj dalej budu povazovat Pascal za nieco s cim naozaj nemuseli stracat cas. (sice, najdu sa aj taki, ktorym aj to robi problemy)
            A ti, ktori to budu mat rok, mozno dva ako povinne, to budu povazovt tiez za nieco, co ani nemuseli mat, kedze aj tak tomu nebudu rozumiet..


            skor by sa to malo zmenit v skolstve a studenti uz na strednej, gymnaziu, by si mali vyberat predmety, ktore chcu studovat a len tie sa ucit, potom by nebol ani problem s pascalom.. na druhej strane je problem s tymi, co ani po mature netusia co by vlastne chceli robit

            ale to je uz problem trosku vacsi a zlozitejsi, ten sa nevyriesi len tak tu na diskusii. A taktiez sa nevyriesi ani to, ci sa bude ucit pascal alebo nieco ine. Na to treba asi inych ludi ako nas ;-)
    • Re: Ano/nie 23.12.2007 | 11:16
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      No ja som jednoznačne proti pascalu na školách ktoré sú zamerané na informatiku. Napr. ja na vysokej škole mám 3 semestre pascal, 1 semester delphi (dúfam) a také c++ napr. nemáme povinné vôbec. U neinformaticky zameraných škôl / štdíjnych programoch som za pascal.
      • Re: Ano/nie 11.01.2008 | 17:00
        Avatar esu Gentoo x86  Používateľ
        Ja chodim na obchodnu akademiu a tiez chcem ist na STU do BA a ucim sa pascal.
        • Re: Ano/nie 12.01.2008 | 11:33
          Avatar nardew debian  Používateľ
          ked som maturoval tak z mojej triedy slo vela spoluziakov na FIITku a na gympli sme mali 8 rokov pascal a nic ine, a vidis, su tam a uspesne studuju.. takze nemas sa coho obavat a dodam, ze aj priklady na skuske(teda aspon ked som ju robil ja) boli zapisovane v pascale(nie ze by to nebolo jedno, ale ako malu vyhodu to niekto brat moze)
    • Re: Ano/nie 23.12.2007 | 13:36
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      Pascal je v pohode, ale v dnesnej dobe by som ho vymenil za Python. Takisto by tam mal byt taky XML a SQL.
    • Re: Ano/nie 23.12.2007 | 13:47
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      to mas jedno, kto chce sa nauci aj sam co chce vediet aj bez skoly, ktora nauci aj tak len minimum.
      • Re: Ano/nie 23.12.2007 | 14:00
        Avatar Tomáš Mihok Ubuntu 8.10  Používateľ
        ja som proti pascalu... to je uz zopar rokov mrtvy jazy... vyhodou je ze lahko v nom pochopite ako to vsetko funguje ale i tak som za Ccko...
        Pičoch jest veľo, len nalivačoch malo!
    • Re: Ano/nie 23.12.2007 | 14:20
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Urcite nie. Pascal sa na nasej skole ucil ale teraz sa to uz prestalo vyucovat. Preslo sa na C. Ale ani s tym nie som az tak spokojny, mal by tam byt na zaciatok jednoduchy Python , potom zaklady C a popripade mozno PHP alebo jazyky kt. operuju s web strankami resp. aj python by sa mohol preberat v tejto oblasti. aspon tie zaklady. z kazdeho rozku trosku
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Ano/nie 23.12.2007 | 15:22
      Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
      Prikláňam sa k Python-u.

      Na výučbu vhodný pretože:

      - odpadá kompilovanie, jednoduchšie na procedurálne fungovanie
      - filozofia je matematická (práca s maticami)
      - Je jednoduchý a hlavne PREHLADNY (program musí byť upravený)!
      - Má široké použitie v ROZNYCH operačných systémoch.

      takže odpoveď pre Pascal v škole: NIE pretože podľa mňa Python lepšie odpovedá dobe a jeho využitie je väčšie.
      • Re: Ano/nie 23.12.2007 | 15:25
        Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
        Doplním ešte, že predpokladám že je reč o Stredných školách (gymnázium, Stredné priemyselné školy, stredné odborné školy. (Učilištiam by to tiež neuškodilo)!

      • Re: Ano/nie 23.12.2007 | 15:27
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        "- filozofia je matematická (práca s maticami)"

        mozes rozviest tuto, ehm, myslienku?

        "- Je jednoduchý a hlavne PREHLADNY (program musí byť upravený)!"

        na syntax pythonu existuju 2 nazory...

        btw, tato tema sa zjavne zmenila na "python v skole", tak mi neda nespomenut, ze python nema staly standard -- to ma byt jazyk vhodny na vyuku?
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Ano/nie 23.12.2007 | 22:27
          Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
          tou prácou s maticami som mal na mysli to, že spôsob je trochu napríklad pri prikaze for, ktorý počíta indexy v rade. (zle som sa vyjadril)
          x=range(10)
          a='je cislo'
          for i in x:
              print i,a
          

          Je možné že každému nevyhovuje syntax pythonu a že nemusí vyhovovať. Predsa si však myslím, že práve tá organizovanosť pomáha lepšie pochopiť fungovanie (vnorenia, odpadá zabudnutie zátvorky).

          To že štandard pythonu sa mení, podľa mňa až tak nevadí pretože:
          - v základoch štandard ostáva rovnaký
          - V princípe mi Pascal nevadí a dá sa na ňom stále vyučovať - na výučbu algoritmizácie úloh stačí akýkoľvek jazyk.



          • Re: Ano/nie 23.12.2007 | 22:53
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            sorry, ale mal by si vymysliet lepsi priklad, lebo vazne nevidim co je na tom vynimocne -- dokonca aj v pythone si mohol vymysliet vacsie machroviny :)
            Je možné že každému nevyhovuje syntax pythonu a že nemusí vyhovovať. Predsa si však myslím, že práve tá organizovanosť pomáha lepšie pochopiť fungovanie (vnorenia, odpadá zabudnutie zátvorky).

            1) zabudnutie zatvorky nie je problem, to sa odhali hned
            2) whitespace by naozaj nemalo byt sucastou syntaxe, rovnaku chybu spravil aj autor make (ale ten ma dobru vyhovorku :))
            To že štandard pythonu sa mení, podľa mňa až tak nevadí pretože:
            - v základoch štandard ostáva rovnaký

            to si mozem len domyslat, naozaj sa mi nechce pozerat vsetky tie PEP, ale myslim si, ze by som nasiel par veci, ktore sa menia a nemali by sa
            - V princípe mi Pascal nevadí a dá sa na ňom stále vyučovať - na výučbu algoritmizácie úloh stačí akýkoľvek jazyk.

            pokial mas na mysli, ze sa budu pouzivat len obycajne iteratory a zbytok sa zakaze... no neviem
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Ano/nie 23.12.2007 | 23:29
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
              Prečo by whitespace nemohlo byť súčasťou syntaxe? Pri výučbe môže byť nutnosť dodržiavania odsadenia len výhodou. A to, že štandard sa mení až taký problém nie je pretože pri vydaní nového štandardu bude dostupný aj skript na automatickú konverziu starých zdrojových kódov.
              • Re: Ano/nie 23.12.2007 | 23:39
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                preco? pretoze je to nerozlisitelne, pretoze sirka odsadenia de facto je standardizovana (a to nie je zarukov, ze sa v istych situaciach veci neposeru)

                tebe nevadi, ze sa meni standard -- az kym to nezasiahne teba alebo nemas menit osnovy alebo upgradovat vsetky interpretery pythonu resp. vysvetlovat preco sa uci na akej zastaralej verzii

                dovodov by sa naslo mnoho
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Ano/nie 24.12.2007 | 15:35
                  Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                  No s tým štandardom .. nie su na tom o nič lepšie jazyky ako C, C++ ... odporúčam pozrieť borlanďácke kompilátory. A odsadenie tiež nie je nerozlíšiteľné, odporúčam použiť iný editor, napr. taký kate / kwrite to majú geniálne vyriešené (fungujú veci ako zabaľovanie kódu a podobne). U kate z KDE4 je to ešte omnoho lepšie.
                  • Re: Ano/nie 24.12.2007 | 15:40
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    1) C aj C++ maju svoje standardy (ISO)
                    2) chces povedat, ze borland nezvlada standardne zdrojaky?
                    3) whitespace je neprakticky. bodka. z tohoto neustupim, zbytocne sa o tom bavit
                    4) o editoroch mi nevrav, ja mam svoje indent-region
                    Debian. apt-get into it…
                  • Re: Ano/nie 24.12.2007 | 15:41
                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                    ansi, iso poznas? to ze maju mvc, gnu, borland vlastne rozsirenia je uz ine.
          • Re: Ano/nie 10.01.2008 | 20:27
            Avatar driller Ubuntu, OpenSuSE  Používateľ
            Teda, s pythonom, ruby ani podobnymi zazrakmi novej doby som este neprisiel do styku, ale podla tohoto prikladu jednoznacne NIE, to uz radsej ten pascal.
            Niekedy mam chut tymto experimentatorom, co ako diplomovku vyrobia novy jazyk, polamat ruky a nohy. Clovek aby potom mal ku kazdemu programu nainstalovany interpreter s milionom libiek.

            A najlepsie by bolo miesto programovania ucit zaklady relacnych databaz. Vacsina beznych studentov strednych skol aj tak nepojde studovat informatiku, tak aspon nebudu vymyslat "excelovske zazraky" - z praxe viem co sa stane, ked si niekto povie "ved tabulka, na to je dobry excel!" - a z nastroja na matematicke a statisticke vypocty sa stane backend dataminingovych VBA makier.

            Samozrejme, jeden rok (semester) nejakeho jednoducheho programovacieho jazyka typu C (PHP) alebo pascal . Na ozrejmenie filozofie programovania to uplne postacuje a ma prehladnu syntax.

            Kto by chcel viac, nech si prida volitelny predmet, kde by sa ucil nejaky objektovy jazyk (C++, Java...). Pripadne specialitky typu shellove programovanie (napr. ksh, bash), databazy (SQL, PL/SQL...), weboviny (PHP, HTML...) podla toho, akym smerom by sa chcel uberat.

            Nezanedbatelnym faktorom su samotni ucitelia - pascal kolko-tolko poznaju aj ti starsi.
            A ktokolvek dnes ovlada akykolvek programovaci jazyk, tak robi co? Pracuje v praxi a zaraba tazke peniaze, a nezivori z platu stredoskolskeho ucitela.

            Niekde som tu videl este aj lisp - s tym so do styku tiez neprisiel. V suvislosti s nim si spominam len na jeden kolegov bonmot: "S Lisp-om som prisiel do styku raz, ked som bol mlady. Zhodnotil som ho ako zdraviu skodlivy a viac som sa nim nezaoberal". (Podotykam, ze kolega ma dlhe roky praxe a je to ozajstna kapacita.)
            • Re: Ano/nie 10.01.2008 | 20:49
              Avatar zr3zo Arch Linux  Používateľ
              ja by som to dal podla zamerania skoly
              pokial iba niaky gympel alebo nejaku strednu skolu bez zamerania na informu tak by som nechal pascal
              a keby to bola skola zamerana na informu tak by som dal skor C,C++ alebo python
              na vyske(samozrejme technickej) jednoznacne C a potom C++ a dalsie jazyky , nie ako u nas,ze pascal
              zrezo@jabbim.sk
            • Re: Ano/nie 11.01.2008 | 00:42
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              pozname take kapacity s dlhymi rokmi praxe

              a ty by si sa mal trosku poobzerat po zazrakoch novej doby, pretoze maju tak 12/17 rokov, su urcite lepsie nez pascal
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Ano/nie 11.01.2008 | 02:18
                Avatar driller Ubuntu, OpenSuSE  Používateľ
                Ehm, o kapacitach viem co hovorim ;-) zvalst ked ide o kolegov, ktorych dobre poznam a viem co uz zmakli.
                A nova doba - pre teba bude zrejme niekde inde, nez pre mna.
                • Re: Ano/nie 11.01.2008 | 11:15
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  takze to ty si ho zhodnotil ako kapacitu? bod pre neho, no na zaklade tvojho prispevku tomu neprikladam vahu

                  pri takejto starobe sa da povedat, ze python je zhruba tak stary ako perl, ked tato zakladna sucast systemu je pre teba tiez nova doba, tak by sa ti asi pacilo aj lezenie po stromoch...
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: Ano/nie 11.01.2008 | 13:55
                    Avatar driller Ubuntu, OpenSuSE  Používateľ
                    Sam by som sa na tie stromy rad vratil, ale v priebehu evolucie mi zanikol chvost. A ani to tropicke ovocie uz nie je take dobre ako pred milionom rokov.
    • Re: Ano/nie 11.01.2008 | 00:44
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      asi ma niekto bude povazovat za blazna... ale ja by som ziakov ucil napriklad rozne finticky, ako vyhladavanie cez google alebo napriklad zakladna uprava obrazkov. naco je 2 roky pascalu ked potom clovek nema tusenie aky je rozdiel medzi JPG a BMP?

      a naco je pascal, ked potom nevie vyhladavat ani tak, ze by si napisal google a hodil do toho? nedaj boze este pouzit vyhladavacie okienko...
      • Re: Ano/nie 11.01.2008 | 02:15
        Avatar driller Ubuntu, OpenSuSE  Používateľ
        Toto je zalezitost niekolkych vyucovacich hodin, urcite by to nemalo zmysel po cele studium. A pokial ma ucitel nieco v hlave, tak preberie aj taketo veci.
        Co si spominam na nasu informu na gymnaziu, tak sme myslim brali aj taketo veci. Zakladali sme si mailove schranky na post.sk (vtedy sa ta sluzba este len rozbiehala), posielali sme si maily, vyhladavali sme cez yahoo, kto bol frajer poznal aj altavistu, ucili sme sa kreslit v Coreli, pisat v T602 a neskor vo Worde, kreslili sme tabulky Exceli... A takisto si pamatam, ze sme mali zaklady prace v DOSe (najrychlejsi pocitac mal zavratnych 33MHz :-) a dokonca aj zaklady prace v linuxovom shelli (akurat sme nechapali ze co to je za divny DOS :-).
        Neviem kolko sme ju mali ako povinny predmet. Spominam si akurat tolko ze som si ju daval aj ako seminar.
        • Re: Ano/nie 11.01.2008 | 17:44
          skywaker   Návštevník
          podla mna na strednej skole je pascal dobra volba.. ja som bol odbor elektronik a zamerianie asmebler na 8051 takze podla niekoho to moze byt trochu hard... ale pascal svojho casu ked ho propagovala firma borland ako turbo pascal bol velmi na skolach chvaleny... pascal ma vela zaujimavych veci ako su stringy a pointery takze sa velmi podoba jave... podla mna na vine je firma borland ktora prestala propagovat v sirsom meritku pascal.. a Delphi sa uci az na VS. ten kto hovori ze pascal je mrtvy tak to nie je pravda.. ale existencia jedineho poriadneho prekladaca myslim freepascal je bieda.. pozrite kolko kompilerou je pre C.
          • Re: Ano/nie 11.01.2008 | 17:49
            skywaker   Návštevník
            podla mna na SS by sa mal ucit vylucne pascal+robenie stranok HTML a tiez pouzivanie internetu do hlbky..
            a na VS technickeho smeru postupne prejst na objektove veci ako Delphi, C++, Java, Csharp a okrajovo aj lisp, smaltalk atd.
          • Re: Ano/nie 11.01.2008 | 21:58
            Avatar srigi   Používateľ
            Ehm, smerniky a JAVA... to nejde dokopy! V tomto sa Pascal vobec nepodoba Jave. Pascal je IMO najpodobnejsi Cecku, casto vidiet publikacie, kde su nejake priklady v C a potom to iste v Pascale (napr. Ucebnice jazyka C od Herouta).

            Ale opat zopaknem svoj nazor, Pascal na skolach disablovat a prejst na BlueJ. Alebo programovanie vobec neucit (nechapem naco sme to brali my na ucnovke, kde primarne smeruje odpad regionu <nerypat>ja som tam siel kvoli elektro-zameraniu skoly</nerypat>).
            • Re: Ano/nie 13.01.2008 | 00:55
              skywaker   Návštevník
              mne sa pascal celkom paci...... na SS vseobecneho zamerania ako storeny.. podla mna Ccko je killer... a nie je ani objektove -- to nepisem preto ze by som neovladal kodovat v C ale smerniky aj ked sa ich clovek nauci sa hodia na systemove programovanie a nie na tvorbu beznych resp. ako to povvedat uzivatelsky GUI zameranych aplikacii. v tom je Java lepsia. ale pascal ma niektore prvky objektoveho programovania ako je implementation-interface co sa podoba objektovemu prog. definovanie vlastnych typov sice to ma aj C a tiez pracu zo stringami priamo v prekladaci teda nie cez include ako to ma C. potom lahko kto bude chciet moze prejst od pascala k vysiemu objektovemnu pascalu ktory sa v implementacii od Borlandu nadava Delphi.....
              • Re: Ano/nie 13.01.2008 | 01:27
                skywaker   Návštevník
                http://taoyue.com/tutorials/pascal/history.html
              • Re: Ano/nie 13.01.2008 | 13:01
                Avatar nardew debian  Používateľ
                "ale smerniky aj ked sa ich clovek nauci sa hodia na systemove programovanie a nie na tvorbu beznych resp. ako to povvedat uzivatelsky GUI zameranych aplikacii"

                ak niekto neovlada pointre, som zvedavy co chce robit s polymorfizmom v C++