Startovanie

Sekcia: Aplikácie & Desktop 23.12.2007 | 13:46
Janci   Návštevník
Nedavno som si nainstaloval moj prvy Linux - Mandriva 2008 One, snazim sa ucit podla manualu, ale aj tak mam par otazociek
1. ako by sa dalo zrychlit startovanie, ale hlavne cely chod systemu, tak aby to vedela urobit aj taka lama ako ja - mam tym na mysli vypnutie roznych aplikacii, ktore startuju a su viacmenej zbytocne (mam Duron 800, 512 Ram, Nvidia GeForce 400 MX, 80 GB disk...)...bo cely system reaguje dost pomaly, omnoho pomalsie ako reaguje WIN XP
2. system mi najde NTFS disky, ale nedovolujemi na ne zapisovat (iba citat)...ked to chcem zmenit, tak vypise: "Neni mozne zmenit pristupova prava"
Dik za odpoved
    • Re: Startovanie 23.12.2007 | 14:25
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      2. Pre ntfs disky nemozes zmenit pristupove prava na rw-rw-rw ani keby si chcel.. Teda pomocou chmodu, musis pouzit ntfs-config alebo ntfs-3g. ntfs-config je graficky, odciarknes povolit zapis, a mas to, ntfs-3g som este neskusal ale podla toho co sa mi mari sa mi zda, ze by si musel editovat este aj fstab - povolit zapis. To je uz trosku zlozitejsie. S navodom by to snad slo.
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Startovanie 23.12.2007 | 14:47
      Avatar Pesan Ubuntu  Používateľ
      Startovanie v Linuxe je celkovo trochu dlhsie ako vo Windows, hlavne KDE a Gnome sa nacitava dlhsie. Ja mam intelacky procak 1,2, ale inak sa moja zostava podoba tvojej. Mne to nastartuje zhruba za minutu, neviem ako je to u teba. Hlavna sila v Linuxe je v lepsej sprave pameti. Tam kde Windows uz swapuje, Linux v pohode nacitava do pamete, samotna praca s otvorenymi aplikaciami je lepsia. Zalezi dalej ci pouzivas programy z Gnome v KDE alebo opacne. Vtedy program z ineho grafickeho prostredia nacitava dlho, lebo sa musia nacitat aj kniznice toho prostredia. Co sa tyka zapisovania na NTFS disky, viem ze nieco existuje, skus pogooglit (ja uz taky problem nemam). Posledna rada, skusaj aj ine distribucie urcite nieco na tvoju zostavu zapasuje a pojde rychlejsie, lebo niekto ti tu bude tvrdit ako mu Mandriva rychlo slape a tebe nemusi.
      • Re: Startovanie 23.12.2007 | 15:07
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Tak tak, na slabsie pc veci ako je SuSe, Fedora alebo Mandriva neradim davat. Skusal som zatial este len SuSe a Mandrivu, ale zda sa mi ze Fedora je podobne distro. A taktiez treba hladiet na to, ci je program programovany pre KDE ( s graf. kniznicou Qt) alebo pre GNOME a ostatne distra ( progr. v Gtk ). Kedze ako tuna kolega vravi,ked pracujes napr. pod GNOME, program pre KDE ti bude dlhsie nacitat a pomalsie reagovat ako program urceny pre kniznice ktore vyuzivaju Gtk desktopy, kedze program kt. pracuje s tymi istymi kniznicami ktore su uz nacitane sa spusti rychlejsie ako program, ktory potrebuje pouzivat dodatocne kniznice ktore niesu nacitane, logicky. tejto tematike sa nevenujem a snad je moj skromny laiksky nazor spravny.
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Startovanie 23.12.2007 | 15:52
          Janci   Návštevník
          Hm, co sa tyka tej rychlosti...mne osobne nabehne komplet system za cca 2-3 minuty, ale co ma viacej stve, ze samotny system je naozaj pomaly - nemam pospustane ziadne "3D paradicky", napr: nez mi nabehne Firefox do pouzitelnej podoby, trva mu to 7 sec <...co je hodne...podobne je to aj pri ostatnych aplikaciach. Ma teraz napadlo, ze ci to nemoze byt aj tym, ze som pre cely linux vyhradil iba 6 GB - (postupoval som podla navodu) - pricom mam zachovany dualboot...
          ...a este ako to bolo prostim ta s tym NTFS?...skus to napisat ako pre lamu:/

          ...keby som skusil Kubuntu...slo by rychlejsie?...nie su tam problemy s ovladacmi?... Dik
          • Re: Startovanie 23.12.2007 | 16:05
            ---   Návštevník
            kubuntu je to iste ,rozdiel nulovy ,a kubuntu sa povazuje za zlataninu. Ty potrebujes iny window manager. Napr. xfce , bud priamo v mandrive ,alebo distro ktore ho ma ako zakladny mamager ,cize xubuntu , SAM linux,...
          • Re: Startovanie 23.12.2007 | 16:15
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            s ovladacmi su problemy vsade, no na xubuntu resp. *buntu systemoch je to trosku premakanejsie a vie to lepsie detekovat. Radim pouzit Xubuntu - rychle a stabilne. No NTFS . Stiahnes si balicek pre tvoje distro , ak chces pokracovat na mandrive, tak si musis stiahnut .rpm balicek programu na to aby si ho nainstaloval bez vacsich komplikacii, nainstalujes to dvojklikom na balicek, spusti sa ti atomaticky instalacia. Na Xubuntu je vsetko riesene cez sietove tz. repozitare ( zdroje software-u su ulozene na internete, balickovy system apt ti tento balicek na internete z repozitarov ktore pouzivas vyhlada balik ktory chces nainstalovat, stiahne a nainstaluje aj so zavislostami, riesi sa to potom prikazom sudo apt-get install program, v nasom pripade bude najlepsie asi sudo apt-get install ntfs-config [ graficky program pre povolenie zapisu na NTFS particie ] )
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: Startovanie 23.12.2007 | 16:38
              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
              alebo nahodit mint linux a vymenit gnome za xfce
              • Re: Startovanie 23.12.2007 | 16:52
                Janci   Návštevník
                No ja som preto zacinal na Mandrive, bo som sa docital, ze je to najlepsi pre Winowsakov - aspon zo zaciatku...este sa ju pokusim rozhybat, a ked nie tak...
                ...a kde najdem ten program na pracu s NTFS?...uplne super by bolo, keby to bol nejaky v slovencine/cestine, bo anglictina mi je dost cudzia...:(
                • Re: Startovanie 23.12.2007 | 19:04
                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                  Kurnik, samostastnost, daj do googlu rpm ntfs-config, tym ze ti tu hodime link sa nic nenaucis. zadalsie, budes tam mat iba policka na zaskrtnutie, absolutne nic ine, vobec nic.. Takze ti anglictinu ani netreba. Btw ja som to mal po slovensky pokial sa nemylim
                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                • Re: Startovanie 23.12.2007 | 19:32
                  Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                • Re: Startovanie 23.12.2007 | 19:49
                  Avatar Pesan Ubuntu  Používateľ
                  Uc sa trebarz aj na tej Mandrive aj ked ti to ide pomalsie. Ja som tiez zacinal s Mandrivou (vtedy Mandrake). Ale ako ti uz tu radili casom skus nieco odlahcenejsie, mas uz dost slabu zostavu na taky Linux ako mas.
    • Re: Startovanie 24.12.2007 | 21:31
      Avatar proof Ubuntu, Zenwalk   Používateľ
      1. Mandriva nie je velmi rychla. Asi to tak bude ze tie pouzivatelsky priatelske distribucie spustaju tolko veci pri starte, ze idu pomalsie. Ked budes googlit najdes nejake navody, ako si nieco povypinat a system trocha zrychlit. Je to podobne ako s windows, vypnes co sa spusta pri starte, ale nepotrebujes to, vypnes napriklad oznacovanie posledneho pristupu na ext3 atd.
      2. Ak si si dal linux na koniec disku, tak vedz, ze zo zaciatku disku sa nacitava asi o dve tretiny rychlejsie nez z konca disku, aj to zavazi.
      3. Mozes skusit prostredie XFCE, bud v mandrive alebo si dat Xubuntu. Zabera menej pamate a je rychlejsie.
      4. dal si si aj swap?
      • Re: Startovanie 26.12.2007 | 12:33
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        Mandrivu považujem za jeden z najrýchlejších linuxov. Ešte žiaden linux mi nešiel tak dobre a tak rýchlo ako práve Mandriva. Osobne by som volil prostredie s Qt knižnicami, nakoľko takmer všetky užitočné aplikácie využívajú práve Qt knižnice. Netuším kde môže byť u teba chyba, ale nieje normálne aby to štartovalo tak dlho. I keď je linux pomalší ako windows, to je všeobecne prijímaný fakt - vysoké systémové nároky sú daň za jeho nízku cenu, ale u teba to ide až príliš pomaly. Budem hádať : Openoffice sa ti spúšťa prvýkrát tak cez pol minúty, že. Poznám. Ešte takáto vec - nepozoruješ dlhý štart samotného BIOSu ? To by mohlo poukazovať na nevhodne zakompilovaný modul psmouse. Ale vraj v MDV 2008 je to už opravené.
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>