Linux Mandriva

Sekcia: Aplikácie & Desktop 25.12.2007 | 21:01
azetko33   Návštevník
Prechádzam na Linux budem mať Windows 2000 a Linux na jednom počítači. Mám ale 2 otázky a to je rýchlosť a výber. Mám AMD Sempron 2800+ a 384 RAM. Viem že tá RAM nie je veľká ale mohol by ísť Linux takou rýchlosťou aby sa to dalo bez problémov používať? Druhá otázka je ku výberu. Všimol som si porovnanie v databáze znalostí ale nie je tam ten Linux nad ktorým som uvažoval. Linux Mandriva. Viem že je veľa Linuxov a ak tento už nie je tak mi prosím doporučte iný.
    • Re: Linux Mandriva 25.12.2007 | 21:10
      Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
      ad 1. - takato ram mne na debiane postacuje.
      ad 2. - Linux je len jeden, vela je distribucii linuxu. Odporucam ubuntu
      sudo apt-get remove windows
      • Re: Linux Mandriva 25.12.2007 | 21:18
        ---   Návštevník
        na ubuntu je to dost malo RAM , ak chces prijatelnu rychlost tak na ubuntu zabudni. Ak mas ale dostatok casu a nie si nervozny ked sa nieco dlhsie nacitava tak sa nedaj odradit (od ubuntu). Taky PCLinuxos by mohlo byt to prave orechove.
        Ma to KDE , a je to dostatocne rychle aj pri mensej pamati.
        Inac skus xubuntu , "zaklad" to ma dobry ,ale vystaci si s mensou pamatou . Ale uz to nie je na zaciatok take privetive ako distro s KDE
        • Re: Linux Mandriva 25.12.2007 | 21:24
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Akurát som do ubuntu nahodil xubuntu-desktop. S prívetivosťou je takmer na rovnakej úrovni ako GNOME. A mne osobne sa GNOME zdá omnoho prívetivejšie ako KDE ;)
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: Linux Mandriva 25.12.2007 | 21:27
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            no s prihodenim xubuntu-desktop to nie je uplne prave orechove...

            rozhodne funguje rychlejsie xubuntu bez gnome rychlejsie ako xubuntu s gnome...

            ked prechadza niekto z okienok na xfce tak mu dost vela veci chyba... aj pri prechode na gnome... ale clovek si uz nejako zvyka :)
            • Re: Linux Mandriva 25.12.2007 | 22:22
              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
              este dost zalezi aj od toho kde sa particia s linuxom nachadza na HDD. Ked sa nachadza na konci disku tak urcite sa nebude s nou rychlejsie pracovat ako ked sa niekde na zaciatku do 1/3 nachadza win
              • Re: Linux Mandriva 25.12.2007 | 23:17
                Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                No u mňa debian na konci disku bol o trochu rýchlejší ako ubuntu na začiatku disku.
                Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                • Re: Linux Mandriva 25.12.2007 | 23:26
                  Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                  ale zase ubutnu ma viacej veci zautomatizovanejsich a je preskriptovanejsich...kdezto debian je pre pokrocilejsich typu 'urob si sam' chapes
                  • Re: Linux Mandriva 25.12.2007 | 23:57
                    Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                    Chápem. A preto som sa po pár dňoch používania Debiana vrátil späť k Ubuntu aj keď je pomalšie.
                    Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                    • Re: Linux Mandriva 26.12.2007 | 00:31
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      u mna fungoval debian mizerne... najskor 4 zle napalene media, potom daky padal instalator, po rozchodeni padal openoffice...

                      keby som nerobil svoje experminentiky tak by som na ubuntu ostal
              • Re: Linux Mandriva 25.12.2007 | 23:28
                azetko33   Návštevník
                80GB disk a nemám tam nič dôležité. Môžem aj celé vymazať v tom nie je problém.
    • Re: Linux Mandriva 25.12.2007 | 21:23
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      1) velkost RAM je dostacujuca. Ak ale skocis do akehokolvek obchodu, zistis, ze ceny pameti su nenormalne nizke... iste je po vianociach budu stat volaco, ale tak urcite nie nejako nepredstavitelne moc... na 384 Ti pojde vsetko.
      2) tu sekciu som robil ja :) a mandrivu by som napisal, keby som ju mal odskusanu. ale vsak niekto to napise. Odporucam Greenie, je to pekne vyladene Ubuntu pre slovaka so vsetkymi kodekmi atd :)
      • Re: Linux Mandriva 25.12.2007 | 21:52
        still   Návštevník
        Ak mas 1GiB DDR I za cca 700SK, alebo 512MiB DDR I, za povedzme 300-400SK, beriem aj 2x ;-)
        • Re: Linux Mandriva 25.12.2007 | 23:29
          azetko33   Návštevník
          Nemám tušenie akú RAM už mám neviem aký je to presne typ.