naj linux ???

Sekcia: Aplikácie & Desktop 11.01.2008 | 17:45
tomas   Návštevník
Aka je podľa vas najlepšia linuxová distribúcia ???
    • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 17:48
      ---   Návštevník
      ziadna
    • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 17:49
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Podľa mňa Ubuntu ;)

      To zas budú hádky :D
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 17:53
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        podla mna upravene verzie ubuntu... flame begins... :D
        • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 17:55
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          poprosim nereagovat na moju veticku... nech tu nie je flame a-la zive.sk :D
          • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 17:58
            ---   Návštevník
            ked nebudes trapne vypisovat ,tak nebude
      • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 17:54
        ---   Návštevník
        ved ked sa niekto tak blbo opyta bodaj by to neskoncilo za chvilu lock-om. Z hladiska coho naj? Vykonu? Privetivosti? Rychlosti? Kriterii je milion.
      • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 18:19
        Avatar mayko ubuntu kk  Používateľ
        Linux je fajný operačný systém. A distro? Ešte som nenašiel žiadne ktoré by bolo dokonalé. Teraz nemám na mysli priložené programy ale celkovú stabilitu a použiteľnosť. Zatiaľ som mal možnosť vyskúšať: mandrake, suse, redhat, ferora(rpm), vector(slack), x/ubuntu(deb). Všetko to boli super distrá, ale platilo tu že čím novšie tým lepšie. Lepšie najmä vo vybavení softwarom a automatizácii. Naopak trocha ma mrzí orientovanie sa vývajárov na grafickú stránku veci(beryl a pod.), ktorá nepridáva na konforte používania tak veľmi ako uberá z ramky a procáku:) Ale dá sa to ospravedlniť stále silnejšími počítačmi. Linux už dávno zanechal msWin za sebou vo veciach správy systému, ale asi tak skoro nedosiahne používateľskú úroveň takého xpéčka, a teraz nejde somariny ako pracovná plocha na kocke a pod., ide hlavne o to že veci ktoré tam zvládnem hravo, v linuxe zvládam až po nejakom čase browsovania fór a aj tak nie som s výsledkom celkom spokojný. Môj názor je taký že pc s linuxom bez pripojenia na net nestoji za vela. Veď na čo je takmer dokonalé apt s online repozitármi, keď človek nemá internet.

        Ale aj tak radsej pouzívam Lin ako Win, má to niečo do seba :D

        Takže prajem projektu gnu-linux vela stastia, nech uz do sféry vysokej popularity prenikne ktorékoľvek distro.


        ...a teraz k otázke: aké distro?
        v poslednom čase mi veľmi vyhovuje xubuntu (gutsy)- ide veľmi pekne a používa sa jednoducho. Mojím favoritom však zostáva Vector Linux, ktorý mi bežal na mojej starej päťstovke:D skutočne svižne, ale kým som si ho upravil aby fungoval aspoň z časti tak ako som chcel musel som napísať dajaký ten meter skriptu:)
        • Re: naj linux ??? 13.01.2008 | 18:54
          Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
          no vidis po dvoch rokoch pouzivania linuxu je zas pre mna problem ze veci ktore spravim hravo pod linuxom pod widlami neviem spravit a po browsovani for zistim ze sa ani spravit nemaju (pokial si nekupis za par tisic nejaky na to specializovany program) ;)
          git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 17:54
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      ktora je najlepsia? no... pre niekoho ta, pre niekoho ta. inu distribuciu chce hrac, inu novinar, inu spravca servera...

      ak chces, pozri si nasu databazu znalosti - konkretne plusy a minusy...
      • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 18:00
        tomas   Návštevník
        proste naj v každom smere a z hladiska vykonu? privetivosti? rychlosti? spoľahlivosti ? ...................
        • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 18:02
          ---   Návštevník
          tu
        • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 18:05
          Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
          Najlepší je trabant. Nič nestoji, malo spapka, karoseria nehnije, je ľahky, ma ľahku udržbu, neskutočny vykon , je pre každeho, čiže user friendly ;) . Proste to sa neda takto hodit distribucie do jedneho vreca. Kazda je jedinecna a kazda ma + aj -
          sudo apt-get remove windows
        • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 19:51
          gofree   Návštevník
          pre mna je to arch linux...instalacia podla anglickeho wiki

          http://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners_Guide

          bez problemov, co raz nastavis len tak sa nezmeni :D rolling updates bez nutnosti kompilacie, skvela rychlost, pacman ako spravca balickov, pripadne yaourt na lahku instalaciu balickov z AUR / archlinux user repositary/, repozitar mimo oficialnych avsak s mnozstvom uzitocnych balickov...soft,hry..atd.

          http://archlinux.fr/yaourt-en

          dalsi aj ked iba esteticky bonus je KDEmod, upravena verzia KDE iba pre Archlinux

          http://kdemod.ath.cx/

          posledne plus ,ktore by som teraz spomenul je www.archlinux.cz. nedavno dostali stranky novy dizajn a je tam aj celkom zive forum.
          • Re: naj linux ??? 13.01.2008 | 12:39
            Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
            fajne linky aj ked posledny link www.archlinux.cz ktoreho stranky dostali novy design vyhadzuje chybu ;o) : Omluvte prosim technicke potize webu, na odstraneni se pracuje.
            • Re: naj linux ??? 13.01.2008 | 14:23
              Avatar Pavol XV U910-32b (Ubuntu 9.10 32bit)  Používateľ
              mne ten odkaz funguje
              <o> http://zaweli.yw.sk/ Pavol XV
              • Re: naj linux ??? 13.01.2008 | 22:54
                gofree   Návštevník
                zrejme docasny vypadok, ale co som cital tak by mali byt coskoro s novym logom pripadne aj novy dizajn / vid www.archlinux.org /
                • Re: naj linux ??? 14.01.2008 | 15:09
                  Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
                  uz to bezi aj mne.
                  aha no ako vidim ta ceska stranka je stylovo uplna kopia tej byvalej anglickej. Farebne je krajsi ten novy web aj ked zalozky sa mi pacili viac na tom starom.
    • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 18:24
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Windows XP home Edition [Service pack 2 + IE 7 ] Mate radi flame? Ja ich mam este radsej :D

      #!/teraz/vazne
      Kazdy preplaval roznymi distribuciami kym si nasiel tu svoju. Moja cesta bola takato:
      OpenSuSe 10.1 --> Mandriva --> Ubuntu 6.10 --> Kubuntu 7.04 --> Xubuntu 7.10 --> OpenSuSe 10.3 --> Gentoo. Kde som aj skoncil a myslim ze vhodnejsia distribucia pre mna neexistuje.
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 18:53
      Avatar Matej Krajčovič Ubuntu 8.10  Používateľ
      debian je to najlepsie co som nasiel ale idem skusit freebsd
      You are registered as user #457083 with the Linux Counter.<br/> Given enough eyeballs, all bugs are shallow.<br/>
    • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 19:29
      Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
      Ubuntu Studio 9.10 snáď sa ho dožijem. :D
      PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
    • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 19:42
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      uzamknut a hotovo
      • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 20:35
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        tak tak

        ktory linux (teda ktora distribucia) sa jednoducho neda urcit. a hlavne - drviva vacsina je zadarmo, staci si zohnat ciste media...
    • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 20:42
      yxy   Návštevník
      najlepšia linuxová distribúcia ??? ta, ktoru pouzivam ja :)
      • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 20:45
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        to je ta ktora ma predinstalovany dokonca aj firefox? :)
        • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 21:17
          Avatar srigi   Používateľ
          Taku nebrat, coskoro by ju mohla napadnut Opera u EU komisie :-)
    • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 20:57
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Kua to je otázka, Windows for Workgroups 3.11 ;-)
    • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 21:09
      Avatar Pavol XV U910-32b (Ubuntu 9.10 32bit)  Používateľ
      Aka je podľa vas najlepšia linuxová distribúcia ???
      No predsa ta ktora najlepsie funguje na mojom alebo Vasom PC :) Umna momentalne dlhsiu dobu boduje Ubuntu
      <o> http://zaweli.yw.sk/ Pavol XV
    • Re: naj linux ??? 11.01.2008 | 21:14
      aaa   Návštevník
      no predsa ta moja !
    • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 11:36
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      Aj tak všetci ..zhruba lamentuju ako tažko sa inštaluje a spravuje Debian a aj tak ho niektorý nemali a len o tom vravia z počutia. No osobne sa prikladnam k expertgui. Takze Debian a OpenSuSE
      Close the Windows Open The Source
      • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 13:53
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        debian je narocnejsi ako ubuntu ci pclinuxos - ale ci je vyslovene tazky tak to neviem neviem...
        • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 14:01
          Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
          A pome na in flames...

          Naročnejší? v čom?
          Close the Windows Open The Source
          • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 14:08
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            tak napriklad:
            v ubuntu je "sudo apt-get install ..."
            v debiane "apt-get install ..." ked som ako root
            v ubuntu si musim explictne povolit root account, kdezto v debiane je. takze by som povedal ze ubuntu je zlozitejsie.
            • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 14:10
              Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
              a toto su nejake zvažne..prd..pytal som sa na náročnosť.

              V čom je tu náročnosť? Alebo aj ta zložitosť?
              Close the Windows Open The Source
              • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 14:20
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                nepochopil si. nevadi. svet sa toci dalej...
                • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 16:44
                  Avatar srigi   Používateľ
                  nj, vymenoval si uplne nepodstatne veci. Ja sa dam na Stanovu stranu:

                  D: dpkg-reconfigure xserver-xorg ak toto clovek nepozna, Debian nerozchodi
                  U: out-of-box skonfigurovane

                  D: apt-get install compiz-fusion bla bla bla
                  U: out-of-box

                  Alebo napr. take rozchodenie multimedialnych klaves na KB alebo volume OSD, treba v Debiane riesit explicitne, Ubuntu - out-of-box.

                  Ale neflamujem, len som vymenoval, v com by mohol byt Debian zlozitejsi pre zaciatocnika, ked bude nahadzovat system pre desktop.
                  • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 18:45
                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                    ani ty si nepochopil, no neva, zajtra je opat den
                    • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 18:57
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      no... buntu vyzaduje menej zasahov "neklikacou" formou...
                    • Re: naj linux ??? 15.01.2008 | 18:05
                      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                      In flames je jedna celkom v poho melodeath kapelka,ktoru mam rad. Takze ked tak nukas tak velmi rad idem. Vyhral som? :D
                      • Re: naj linux ??? 16.01.2008 | 10:05
                        Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                        hh plne stebou suhlasim, su skveli...až na novu tvorbu...ten humus mi moc nesedi..skôr stará škriekačka...aaach jo,...

                        No pokial a to si nepamätám, tu nebola základná inštalácia s možnosťou grafickej voľby expertgui ako článok, rád sa dnes tomu pozriem na zubky a s radosťou vam predstavím len graficku voľbu inštalácie Debian-a na PC. V podstate to nebude ani manuál s textom, len rad za radom obrázky ktoré všetko vystihujú. Debian sa ľahko inštaluje, a nie moc tažko konfiguruje. A je načase ukázať tým ktorý ho nemali že naozaj nieje tažký na inštaláciu ani konfiguráciu. Koniec koncov ten ich repoz, alebo subor balíčkov už len na DVD /3/ ma kopu možností ako si uľahčiť prácu.
                        Close the Windows Open The Source
                        • Re: naj linux ??? 16.01.2008 | 22:07
                          Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                          Terez suhlasim ja s tebou
                          #az na gramatiku,ale neber si to osobne.Ani ja nemam rad slovencinu i-y.Neber si to osobne :)
                        • Re: naj linux ??? 16.01.2008 | 22:23
                          Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                          No aby som dal uz nieco k teme.Ja mam doma datovo obmedzeny net a Debian mam v neposlednom rade aj koli 3DVD SW.Niekomu sa to moze zdat nepohodlne,hlavne ak si ma zdvihnut sedaciu cast(preto ich mam vzdy vedla klavesnice),ale je to efektivne. Paci sa mi aj jeho univerzalnostou a dostupnostou balickov.Este by som rad vyskusal FreeBSD (na ktory sa tu v tejto "diskusii" zabudlo) hlavne koli tak "slavne" cistom kode a dobre vraj zvlada zataz - to mi musi vsak cas dovolit.
                        • Re: naj linux ??? 16.01.2008 | 22:24
                          Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                          No aby som dal uz nieco k teme.Ja mam doma datovo obmedzeny net a Debian mam v neposlednom rade aj koli 3DVD SW.Niekomu sa to moze zdat nepohodlne,hlavne ak si ma zdvihnut sedaciu cast(preto ich mam vzdy vedla klavesnice),ale je to efektivne. Paci sa mi aj jeho univerzalnostou a dostupnostou balickov.Este by som rad vyskusal *BSD (na ktory sa tu v tejto "diskusii" zabudlo) hlavne koli tak "slavne" cistom kode a dobre vraj zvlada zataz - to mi musi vsak cas dovolit.
    • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 15:22
      open source   Návštevník
      najlepsia distrubucia pre pouzivatela je ta s ktorou vie najlepsie pracovat... pre niekoho je to debian, pre ineho ubuntu, opensuse, fedora, slackware, gentoo...
      • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 15:30
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Konecne mudre slova.
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 15:30
      Avatar SonnY   Používateľ
      Ako Windowsak rozsirim povodnu otazku:
      Ktora distribucia je najstabilnejsia, ma najviac dostupnych aplikacii, ma co najautomatizovanejsi a najviac klikaci system, ma caste aktualizacie, pravidelny vyvoj, velku pouzivatelsku zakladnu, perfektnu likalizaciu a najlepsiu podporu hardveru?

      Odpoviem si sam: Ubuntu
      • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 16:00
        Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
        Myslím, že napr. openSuSE je na tom podobne (ak nie ešte lepšie)...
        • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 16:03
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Taktiez, pripajam sa k ubuntu a opensuse. Ale ubuntu podla mna vedie, sice len o maly kusok ale vedie.
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 16:10
            Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
            Podľa tých kritérií, ktoré tu zadal je snáď lepší openSuSE (je lepšie prispôsobený na klikacie nastavovačky a pomaly už ubuntu podľa niektorých začína strácať niekedy aj stabilitu). Neznamená to ale, že ho mám radšej a ani nechcem vyvolávať flame :).
            • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 16:13
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              Jj, opensuse ma klikacku este aj pre stiahnutie wifi driveru z netu :D To ma na tom prekvapilo ale trosku ma to aj vyviedlo z miery.. Kedze clovek uz ani nevie co sa deje a ako jeho system pracuje.. Iba click click.
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 17:24
                ---   Návštevník
                ubuntu nemoze v klikani ostat pozadu a vymyslelo Ubuntu Tweak , zatial je tam ale toho malo.
                • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 17:31
                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                  Ach boze kam sme sa to dostali. Vyvojari sa predbiehaju v tom, ktora distribucia bude viacej click click nastavitelna. Pritom kazdy vie ze mame rezervy v uplne inej oblasti.
                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 16:21
      qwertz   Návštevník
      copak to nechapete, pro kazdeho je vyhovujici neco jineho , je treba vyzkouset vice distribuci, nebo systemu , hledat v nich to co potrebujeme, co nam vyhovuje, jak je to stabilni , balickovaci system, co je pro me dobre a co spatne (sve duvody si kazdy najde sam) a pak to uz jen pouzivat, proto je snad tolik distribuci, aby si kazdy mohl vybrat , nekomu proste sedi windows, jinemu mac os x a dalsimu jedna z distribuci linuxu , nebo uplne jiny system..
      • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 18:36
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        uplny suhlas...

        a kedze sme na fore o linuxe - odporucam zaciatocnikom hlavne take, ktore sa daju spustit ako livecd. ak sa to vobec ani kusok nepaci, tak sa skusi nieco ine...
    • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 19:20
      Avatar SonnY   Používateľ
      Co sa tyka klikania:
      ide o to ze zijeme v modernej dobe, ved je 21. storocie pre boha. Casy terminalov su uz het. Konzola je dnes dobra na tri veci:
      a) pre servery, kde je graficke prostredie zbytocne
      b) pre skusenejsich pouzivatelov
      c) pre zachranu systemu

      Klikanie je proste standard. Pokial chce linux oslovit masy, musi byt klikaci a co najjednoduchsi. Prikazovy riadok z linuxu nikdy nezmizne a preto ked sa pouzivatel nauci robit so systemom, postupne sa bude chciet ucit aj nieco nove a zacne pomalicky pouzivat konzolu a pravdepodobne dospeje do stadia, ze na niektore veci pouzije "klikátka" a na niektore veci konzolu. Ale aj tak stale väcsinu pouzivatelov pocitacov tvoria "lamy", preto treba os spravit co najjednoduchsi a najpristupnejsi pre kazdeho. System musi byt intuitivny a jednoduchy. To ze neskuseny pouzivatel nepozna konzolu neznamena, ze neskor sa k nej nedostane. No na zaciatok musi byt vsetko co najjednoduchsue, az primitivne. Kazdy pouzivatel ma individualne znalosti a poziadavky. Ak je teda pouzivatel lama, system mu musi vyhovovat taky aky ho dostane. Windows je taky a jendoduchost tvori cast jeho uspechu.
      Pokial je pouzivatel zdatnejsi, dokaze si systme prisposobit na svoju uroven. Ma totiz tu moznost. System nieje nijako osekany ani nic podobne. To, nakolko sa sila tohto systemu vyuzije zalezi len na pouzivatelovy. No a power user si kludne moze bezat bez xiek. Ak ma na to znalosti, system ho neobmedzuje, ale naozaj na zaciatku musi byt system taky, aky som pisal ze ma byt na zaciatku. Na presadenie sa systemu klikacie nastroje a jednoducha konfiguracia proste musi byt. K tomu ergonimia ovladania, nejake to eye-candy a mame dokonaly system, pretoze bezi na prepracovanom jadre.

      Povedal by som to este takto: kupite si lego, dajme tomu poskladany nejaky dvojposchodovy domeck. Obycajnemu dietatu(pouzivatelovi) to dajme tomu postaci. Kupi si k domceku postavicky, autocka a podobne a bude sa hrat.

      Chytrejsie a skusenejsie decko(pouzivatel) si napriklad prestavia druhe poschodie domceka, lebo mu vadi ze spalna nema balkon. Este skusenejsie dieta si napriklad dostavia z kociek tretie poschodie. A este skusenejsie dieta si domcek prerobi na palac. Chapeme sa?
      Klikanie je nutnost aby bol system uspesny. Linux je mocny nastroj a jeho silu objavite len postupnym pootvaranim dvierok.

      Nemozete chciet od prvaka na zakladnej skole, aby vam pocital limity a derivacie. Musite ho k tomu postupne doviest a to tak ze ho postupne naucite tazsie a tazsie veci, ale v prvom rocniku mu date len 2+2.
      • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 19:24
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Súhlasím s tebou.
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 19:32
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        ..Vycerpavacaje :) S tym palacom je to fakt paradne prirovnanie. Len aby sa neprestalo mysliet na konzolu a nezacalo mysliet len pre newbies a click click aplikacie
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: naj linux ??? 12.01.2008 | 19:38
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        Miro Jabko (ubuntu.wz.cz) mi kedysi dal otazku, aky by bol idealny program. Podla mna nejaky takyto:

        1) jednoduchy v defaulte. Takze uplne zakladne funkcie prehladne podavane. Klik sem klik tam
        2) vzdy nejake tlacitko ze "moznosti pre advanced userov". Tam by sa dalo najst take nieco, co v tom uplne beznom chyba advanced userom
        3) vyborne vymyslene a prisposobitelne klavesove skratky

        to su take 3 zakladne body. Potom este preklad, dokumentacia atd... ale tak ako zaklad tie 3 hore teda aspon podla mna...
        • Re: naj linux ??? 13.01.2008 | 10:34
          erotomaniak   Návštevník
          najlepší jednoznačne Linux Mandriva 2008 !!!
      • Re: naj linux ??? 13.01.2008 | 19:33
        Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
        lol ze windows je jednoduchy system. dovol aby som sa zasmial. so zlozitejsim a horsie navrhnutym systemom som sa v zivote nestretol. To bol este aj DOS jednoduchsi. napisal si si help a vypisal ti aspon zoznam prikazov. kde mas vo widlach takuto moznost? na win su vsetci jednoducho iba zvyknuty nic viac, nic menej. keby si od svojho prveho kontaktu s pocitacom pouzival linux, tak ti pride jednoduchy a jeho ovladanie samozrejme. (taktiez mne keby si nahodil na comp gnome tak nadavam jak neviemkto, pretoze dva roky ficim na kde). aj ked si po skonceni viazanosti u tvojho mobilneho operatora kupis novy mobil inej znacky, tak ti trva kym si zvyknes na nove ovladanie.

        podla mojho nazoru v sucasnej dobe je vacsina distribucii vyskladana tak, ze kazdy priemerny uzivatel si dokaze podla navodov system nahodit k obrazu svemu. A pokial niekomu robi problem otvorit si konzolu a prekopirovat/prepisat do nej text zo stranky, tak neverim ze by si sam dokazal spravit pod widlami hoci aj klikanim take veci ako je defragmentacia, precistenie registrov, instalacia noveho SW co je pre beh widiel bytostne potrebne.

        podla mna je jednoduchsie povedat zaciatocnikovi ze:

        otvor si konzolu a napis tam ''sudo lsusb'', co ti vypise tak sem prekopiruj

        nez klikni na ponuku start vyber si ovladacie panely, priblizne v tretine okna si najdi system, klikni na ikonu, otvori sa ti okno tam si preklikni hore kartu tento system, najdi si tam spravca hardweru, v otvorenom okne si vyber usb port#1 a prekopiruj sem co tam mas, potom si vyber usb port #2 a prekopiruj sem co tam mas atd.

        jednoducho textovy rezim je zatial najefektivnejsie ovladanie vypoctovej techniky. ma len jednu malu nevyhodu a teda ze musis vediet co robis.
        git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
        • Re: naj linux ??? 13.01.2008 | 21:58
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          no... ja som zas toho nazoru, ze ak ma byt linux co najjednoduchsi, mal by mat v kazdom pripade v defaultnej instalacii ikonku terminalu v paneli... nech ho nemusi clovek hladat...
          • Re: naj linux ??? 14.01.2008 | 03:09
            Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
            njn, a uplny ideal by bola nejaka klavesova skratka standardna pre vsetky distra a window managery (ako je napr ALT+F2 pre spustenie programu) ;)
            git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
            • Re: naj linux ??? 14.01.2008 | 11:12
              Elven   Návštevník
              navrhujes nejaku? by som nahodil do greenie. sa mi zda ze aj nejaka je, ale neviem to teraz zistit som v robote pod oknami...
              • Re: naj linux ??? 14.01.2008 | 17:19
                Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                Podla mna ALT+T(erminal)
                There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                • Re: naj linux ??? 14.01.2008 | 17:55
                  Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
                  napriklad, ale jedna distribucia to neriesi, chcelo by to aby bola rovnaka skratka vo vacsine distribucii a wm.
                  git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
                  • Re: naj linux ??? 14.01.2008 | 19:15
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    tak tak... nahustit do gnome a kde a bolo by :)

                    inak schvalne skusal som toto:

                    alt+f1: menu
                    alt+f2: run dialog
                    alt+f3: bluefish (WTF???)
                    alt+f4: akosi mi zmyzlo okno... a mozem ten dokument pisat nanovo :D
    • Re: naj linux ??? 13.01.2008 | 11:11
      Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
      povodne som chcel odpovedat na nazov temy :) takze 2.6.24-rc7 :P
    • Re: naj linux ??? 14.01.2008 | 11:32
      Avatar esu Gentoo x86  Používateľ
      neda sa povedat par slovami ktore distro je naj. Kazde distro ma svoje zapory a klady. Ty tie zapory mozes aj odstranit ale tym ze sa otom dozvies viac a budes chciet to aby tvoj linux vyzeral podla tvojich predstav.

      Ja uz som nasiel svoju distribuciu a tou je Linux Gentoo a som snim velmi spokojny ak niekdo nieco vravi skrz to ze dlho kompiluje tak nech racsej ide .... ale vsak kazdy to svoje distro v ktorom sa citi najlepsie.
      • Re: naj linux ??? 15.01.2008 | 02:31
        Avatar Benni Ubuntu9.10+Win - NTB AsusF5gl  Používateľ
        Mna ako klikača Wokien najviac oslovila Mandriva 2008. Preklikal som sa až po "vytiahnite LiveCd a spustite nainštalovaný systém". Keď som po počiatočných problémoch s Hawai E220 :) rozbehal net zistil som že si s videami z Wokien ani neškrtnem. prúser!!! Potom problémy s Lame v Audacity, pripojenie SE K800....atď. Už som mal ukazovák v otvore CD s názvom Windows XP a v hlave rátal pät hodín zabitého času s inštalovaním ovládačov na grafiku, na zvukovku, na klávesnicu :) všeliakých Framework a direct iksov :) a 600 MB Nerov, sa mi dostala do pozornosti kniha pre nováčikov a klikačov od pána (myslím Bíbr) ktorý, klik za klikom :) všetko vysvetlil. Zistil som že konzola (terminál) sa dá použiť aj na iné ako CHKDSK C: /R :-D že KDE je desktop a nie nápoveda čo mám KDE hľadať :) a že si môžem pomocou Control + ALT + BACKSPACE jednoducho zmeniť komplet celý vzhľad a že WinwistAero je vlastne kópia 3D-KDE a že a že a že... Takže by som rád aj touto cestou poďakoval autorovi knihy a tomuto fóru za slušné rozbehanie LINUXU. ĎAKUJEM!!!
        Jabber: martin.benko@jabber.com - icq: 422703828
        • Re: naj linux ??? 15.01.2008 | 17:38
          esik   Návštevník
          the best WINDOWS VISTA !!!!!!!!!!!!!!!
          • Re: naj linux ??? 15.01.2008 | 18:10
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            myslim ze uz bolo dost plamennej diskusie...
            • Re: naj linux ??? 15.01.2008 | 22:05
              all   Návštevník
              hallooooooooooooooo čo už neviete čo povedať ??? samozrejme ked windows je naj !!! nie ???
              • Re: naj linux ??? 15.01.2008 | 23:20
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                no dobre, pre teba je windows naj.

                myslim ze je cas hodit ku tejto diskusii taky zamok...
              • Re: naj linux ??? 16.01.2008 | 02:41
                Jurosik   Návštevník
                ty si inač jebnuty.... ak powažuješ winows za naj OS..potom ty budeš dajaky laik do kompov čo ti tatko kupil notebook a mal si tam nainštalovanu vistu tak si z toho v piči.. ale porozmyšlaj nas svojimi slovami..
                PS: aj ja som za L*O*C*K
              • Re: naj linux ??? 16.01.2008 | 10:23
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                nebud emo
                • Re: naj linux ??? 16.01.2008 | 18:10
                  xlm   Návštevník
                  TRAPS !!!!!!!!!!! V PC svete sa pohybujem už dosť dlho a nehovorím že vista je naj ale po SP1 bude !!!! Linux to je na pobavenie pre tych čo už ich nebavi windows nič viac.
                  • Re: naj linux ??? 16.01.2008 | 18:16
                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                    chod tliachat inde.
                    • Re: naj linux ??? 16.01.2008 | 18:27
                      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
                      a co je to ten linux nejaky novy windows? ;)

                      prosim o lock temy
                      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
                      • Re: naj linux ??? 17.01.2008 | 09:13
                        Avatar borg Fedora  Administrátor
                        neviem
                  • Re: naj linux ??? 16.01.2008 | 18:59
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    nebavi ma riesit stale tie iste problemy s virusmi a rad spoznavam nieco nove. a ked clovek pozna viac systemov, moze si vybrat.

                    tento pokus o dalsie rozohnenie... nie je ani pekny ani dobry... takze odporucam vymenit linuxos.sk za ten azet odkial si ku nam zavital. ok? :)
    • Re: naj linux ??? 16.01.2008 | 19:08
      Avatar q-parser Gentoo  Používateľ
      Ja uz piaty rok pracujem s gentoom a zatial som sa pre mna lepsim systemom nestretol. Citim plnu moc nad vsetkym co robim. Tento system mi dovoluje urobit co chcem a nie sa striktne drzat nejakych nasteveni, ktore mi ponukaju verzie zamerane na user-friendliness.
      Samozrejme, je velmi diskutabilne, ktore distro je od ktoreho lepsie/horsie. Je to skor individualny pohlad a zavisi to v drvivej miere od toho, na co dany system bude sluzit.
      Napriek tomu, ze je gentoo moj oblubeny system, chcel by som vyskusat nejaky *BSD system, lebo s nimi nemam ziadne skusenosti zatial.