spravca pevnych diskov v ubuntu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.01.2008 | 16:16
Avatar spaceo Linux  Používateľ
zdravim,, potrebujem sa dostat do spravcu diskov, rozdelenia, formatovania, pripojenia v ubuntu 7.04 ... hladal som v nastaveniach, ale neja som sa nedostal ... neviete nekto poradit ? thnx :-]
Sloboda je boj, Linux je sloboda.
    • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 13.01.2008 | 16:22
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Doinštaluje si gparted
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 13.01.2008 | 16:22
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      gparted?
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 13.01.2008 | 16:23
      Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
      no pripojenie je v /etc/fstab.
      a spravca particii sudo apt-get install gparted
      lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
      • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 13.01.2008 | 16:33
        Avatar spaceo Linux  Používateľ
        vdakaa :-]
        Sloboda je boj, Linux je sloboda.
    • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 13.01.2008 | 18:35
      Avatar spaceo Linux  Používateľ
      nuoo,, podarilo sa mi co som chcel, ale neexistuje nejaky editor s pokrocilejsimi funkciami,, potreboval by som disky spojit, pripojit na urcity bod .... v tom gparted sa toho moc spravit neda .... vopred dik. na nete som toho moc nenasiel --
      Sloboda je boj, Linux je sloboda.
      • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 13.01.2008 | 18:40
        WlaSaTy   Návštevník
        Existuje a vola sa napriklad gparted v ktorom sa to da relativne lahko. Inak ak chces nieco co poznas z windows NN proffesional ako dynamicky disk, tak to je len slaby odvar z LVM dostuneho aj na linuxe .
        • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 13.01.2008 | 18:48
          Avatar spaceo Linux  Používateľ
          lenze v gparted disky nespojim ani sa nedaju opat pripojit, teda aspon mne sa to vobec nepodarilo
          Sloboda je boj, Linux je sloboda.
          • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 13.01.2008 | 19:05
            WlaSaTy   Návštevník
            Nato aby si spojil logicke disky musis zabezpecit aby boli tie dva disky hned vedla seba. Teda ten co chces pripojit k nejakemu zrusit a poposuvat ostatne disky tak aby si mohol zvecsit ten co chces zvecsit. To ze tvrdis ze sa to v programe gparted neda neguje jeho existenciu. On vznikol presne za tymto ucelom.

            PS.: inak, ak to chces robit podobne ako v LVM (alebo v tom gasparkovi zvanom dynamicky disk), tak kludne povedz. aj to je mozne a ovela jednoduchsie.
            • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 13.01.2008 | 19:07
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              Netreba mať ale na LVM dopredu ešte pred vytvorením parícii nejako nakonfigurovaný?
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 13.01.2008 | 19:15
                WlaSaTy   Návštevník
                ked mas zalohu, tak ani nie. uz aj migracia na dmcrypt sa da roky robit on the fly ale zvysuje sa tym riziko straty dat. ale nato sa asi zadavatel nepytal. ak by mal zalohu tak to rovno zrusi, rozdeli, naformatuje a obnovi data.


                PS.: tak ci onak, prerozdelenie disku je kriticky krok pred ktorym je vhodne vykonat konzistentnu zalohu systemu, ak by sa nieco predsa len pojebabralo.
            • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 13.01.2008 | 19:21
              Avatar spaceo Linux  Používateľ
              jj, ja som presiel cely ten program ale nijak sa mi to nepodarilo ,, teda vedeli by ste mi poradit nejaky postup ? potrebujem spojit dva ext3 disky a potom velky disk pripojit na /home ... takto to mam usporiadane
              Sloboda je boj, Linux je sloboda.
              • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 13.01.2008 | 19:28
                WlaSaTy   Návštevník
                ano, mohli by sme ak by si nam povedal co chces. ak chces robit akekolvek zmeny na beziacom systeme, tak skor pouvazuj o livecd gparted. asi uz vies preco.
                • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 13.01.2008 | 19:36
                  Avatar spaceo Linux  Používateľ
                  nj, uz ho taham, len stale su mi neni zname pojmy ako lvm, na co je to dobre ?
                  Sloboda je boj, Linux je sloboda.
                    • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 13.01.2008 | 23:55
                      spaceo   Návštevník
                      vdaka

                      nuo,, napalil som si Live CD gparted nabootoval, lenze, nic sa mi v nom nedalo spravit, teda to co som ja potreboval ... spojit dva diskz a pripojit ich na /home . bol taky isty ako pod gnome ya behu systemu,, takze som sa tam nevedel vysomarit, ja viem ze sa to da spravit, len nemam potuch ako ... a este k tomu pod Live CD gparted boli disky unmounted, takye tak to asi zostalo aj po restarte a nejde mi nabootovat system ... neviete niekto ako opat pripojim disk .... dik
                      • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 14.01.2008 | 09:43
                        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                        Ako spojiť disky ti hore písal WlaSaTy (zmažeš ten na konci a ten pred ním zväčšíš). Prípojné body sú v /etc/fstab na / partícii, takže sa ti to nemohlo prepísať (pokiaľ si nenaformátoval /). Nejde nabootovať systém znamená čo? Že sa ti nezobrazí GRUB (LILO) ? Alebo po výbere systému to vypíše chybu alebo čo?
                        Nejde mi nabootovať systém, čo s tým? To je ako otázka, nejde mi auto, čo s tým (odpoveď by znela v štýle, máte klúč v zapaľovaní? A kopec ďalších)? Takže treba popísať detailnejšie.
                        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                        • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 14.01.2008 | 14:21
                          Avatar spaceo Linux  Používateľ
                          takto,, napalil som live CD gparted a nabootoval, spustil sa a nevedel som tam nic robit tak som restartol pocitac, pritom disky boli v gparted uz odpojene ... takze teraz ich neviem pripojit,, frcim na live CD Ubuntu,, tak neviem co s tym... :-[
                          Sloboda je boj, Linux je sloboda.
                          • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 14.01.2008 | 14:46
                            Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                            LiveCD tio tie disky nepripojilo lebo predpokladá, že s nimi chceš manipulovať. Na nainštalovaný systém to nemá žiadny vplyv.
                            Popíš, čo sa stane, keď zapneš PC. Inak ti nikto neporadí, keď nevie, čo sa deje.
                            Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                            • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 14.01.2008 | 14:49
                              Avatar spaceo Linux  Používateľ
                              ked zapnem pc vypise ze :

                              Loading Grub ....
                              Error 17
                              Sloboda je boj, Linux je sloboda.
                              • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 14.01.2008 | 14:55
                                Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                                Skús z liveCD obnoviť GRUB. Niekde v databáze znalostí to tu je ako sa to robí. Nechce sa mi to teraz hľadať.
                                Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                                • Re: spravca pevnych diskov v ubuntu 14.01.2008 | 23:19
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  pokial mu padla jedna z naklikanych akcii, tak ma o zabavu postarane. to preto som spominal zalohu. ono, totizto zmena velkosti particie a posuvanie oblasti disku je "mission critical" takze sa oplati mat zalohu svojich dat ak one clovek nechce prijst :). samozrejme ze je o popisane v kazdej prirucke a aj pouzite klikatka o tom informuju.

                                  ale ak tie data vidi pomocou LiveCD, tak je dost vysoka pravdepodobnost ze mu to korektne zbehlo a moze obnovit zavadzac systemu grub. mozno bude potrebovat pripojit tie disky rucne, LiveCD totizto nemaju povinnost pripajat stavajuce disky (aby ich skusajuci clovek nahodou nevymazal).