SAMBA + LDAP + PDC

Sekcia: Konfigurácia 17.01.2008 | 22:43
ferda   Návštevník
Zdravicko

chcel by som si rozbehat centralny autorizacny server, aby som nemusel furt nastavovat novych uzivatelov ako lolo.

Kedze ako file server pouzivame SAMBU, nastavil som si ju ako primarny radic domeny avsak nie je to celkom to prave orechove.
Nepaci sa mi na tom to:

1. klient. stanice musim prihlasit do domeny
2. pri zapnuti pocitaca musi uzivatel davat pozor aby sa prihlasil do domeny a nie na lokalny stroj(i ked to by sa dalo obist zmazanim uz existujucich uctov na lokalnom PC)

ako plus zase hodnotim ze si mozem nastavit cestovne profily a teda ked sa prihlasim na hocijakej stanici mam tam svoje nastavenia...

A tak som skusil rozbehat LDAP,

paci sa mi, ze uz nemusim prihlasovat klient. stanice do ziadnej domeny, ale aby som vedel winXP autorizovat voci LDAPu musim na kazdej stanici
naistalovat pGINA pri tomto rieseni ale nastava problem s cestovnimi profilmy, ked si nstavim na SAMBA nejaky zdielany adresar kde by som si chcel profily ukladat,
WIN mi hlasi ze to nemoze pouzit, pretoze vlastnikom profilu(adresara) musi byt vlastnik alebo administrator, pritom to mam tak nastavene, tak teraz neviem ci sa jedna o daky bug pGINA alebo je win j_e_b_n_u_t_y uz docista...

Aky sposob by ste mi odporucili vy?
Ako funguju vlastne cestovne profily? mozem sa prihlasit naraz na dvoch staniciach bez nejakej straty nastaveni? Pokial viem cestovny profil sa zo serveru nacita len pri prihlaseni sa na PC, a ked sa medzitym prihlasim na druhom PC, vytvorim dokument na ploche, odhlasim sa, pridem k prvemu PC a odhlasim sa aj tu... prisiel som tym vlastne o dokument vytvoreny na prvom PC?

Diky za vase rady, napady a skusenosti ;)
    • Re: SAMBA + LDAP + PDC 29.01.2008 | 10:17
      Avatar majkro Linux for USER,servery-Debian  Používateľ
      Pokud pouzivas cestvoni profily na sambe, tak se ti do prednastaveneho adresare (u mne to je /home/USER/profile/ ) ulozi veskere nastaveni uzivatele, ktere pro nej widlous pouziva. Uklada se tam i plocha, Dokumenty a dalsi veci tykajici se aplikaci (Data aplikaci, cookies, Start, nastaveni tiskaren...). Pokud jde o ty soubory, tak si nemyslim, ze o to prijdes, ale ze se to syncuje, pokud te to necha prihlasit :)

      Pokud sambu nastavujes jako pdc a zaroven chces aby k tem samym datum pres sambu pristupoval kdokoliv jiny, tak to cele postrada smysl ne?

      Jinak bys mohl nekde popsat jak jsi postupoval a to i vcetne toho LDAPu :) Ja jsem resil sambu jako BDC k PDC co bezi na win 2000 serveru a tak by me to zajimalo. Nemel jsem napriklad moznost zkusit jak poslape prihlasovani z Vist.
      • Re: SAMBA + LDAP + PDC 29.01.2008 | 16:57
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        inak dik, ze ste nacali tuto temu. planujeme vo firme prihlasovanie do domeny, ale chceme aby server bol Linux a klienti zmes linux/windows , takze momentalne zhaname dalsie informace :)
        • Re: SAMBA + LDAP + PDC 29.01.2008 | 20:43
          Avatar majkro Linux for USER,servery-Debian  Používateľ
          Ja si o tom klidne rad pokecam :) jen bych ale chtel zduraznit to, ze pro win je lepsi pouzivat win reseni, v tomhle smeru urcite.. Sice to stoji asi o neco vic penez, ale pro firmu 15+ se to vyplati. Ono to neni jen o prihlaseni PC do domeny, ale take reseni veci jako diakritika vsude kde si user vzpomene a nejen cesko - slovenska. Dalsi vec je takova MALICKOST jako kdyz user otevre soubor a chce do nej vzlezt druhej user, co se ma stat? Maji si to pod rukama prepisovat, pokud edituji? To je vec na ktere muj navrh krachnhul, nebyl jsem schopnej funkcne nastavit zamykani souboru, pokud jsou otevrene. Mozna jsem nekde neco prehledl, ale fungovalo mi to tak na pul, samba hlasila uzamceny soubor, ale druhej user ho bez problemu prepsal a podobne veci.. ono to ho je vic a treba se tam dostanem :)
      • Re: SAMBA + LDAP + PDC 04.02.2008 | 14:16
        ferda   Návštevník
        jo jo,
        tak som si to rozbehal a testujem to,
        sambu mam ako PDC
        prihlasil som sa na dvoch staniciach sucasne a na jednej som vytvoril na ploche dokumnet a odhlasil som sa na nej a potom aj na druhej... a, ono to naozaj sync...
        niekde som cital ze to vraj iba tupo kopiruje, ale nie ono to fakt sync... to ma teda potesilo :)
        Pokud sambu nastavujes jako pdc a zaroven chces aby k tem samym datum pres sambu pristupoval kdokoliv jiny, tak to cele postrada smysl ne? - tomuto som celkom neporozumel, co tym myslis?
        mam sambu ako PDC a k nazdielanim jednotkam som nastavil pristup podla uzivatelov...

        no este sa s tym trochen pohram a potom sem mozem napisat

        • Re: SAMBA + LDAP + PDC 04.02.2008 | 15:22
          Avatar majkro Linux for USER,servery-Debian  Používateľ
          Na to jak jsem to myslel se asi vykaslem, ja uz sam nevim :) Mozna jsem spatne pochopil o co ti jde :) Mysel jsem, ze chces ke stejnym prostredkum pristupovat z domeny i bez prihlaseni do ni. No tesim se az napises nejakej navod ;) Ja to delal jako BDC, ne jako PDC. PDC bude snazsi.
        • Re: SAMBA + LDAP + PDC 05.04.2008 | 01:29
          minofejo   Návštevník
          cafte,

          tak okolo samby a ldap je hotova veda, ja som to rozbehal asi po tyzdni a fakci fakt super, pouzivam ldapadmin pod windows na spravu skupin a uzivatelov, profily su samozrejme samostane, a doriesil som aj samostatne adresare pre jednotlive grupy. Uzivatelia sa hlasia do domeny, maju cestovne profily a samozrejme aj home adresare. Chce to len studovat a studovat, ozi aku dist. unixu pouzivas ?