spojazdnit system

Sekcia: Aplikácie & Desktop 07.02.2008 | 17:22
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
moja situacia je nasledovna:
mal som na PC ubuntu + XP a grub a rozhodol som sa vyskusat nejaku iny distribuciu popri tom, vytvoril som 12 GB volnu particiu na 3. disku a dostal som do ruky DVD SABAYON, vravim si preco nie mozno sa nieco naucim + to celkom dobre vyzeralo
zacal som instalovat ale na 1. krat nechcelo naformatovat novu particiu (stacilo ju odmountnut) na 3. pokus som preklikal cely instalator ale zabudol som nastavit grub, vravel som si ze nevedi ze grub prestavim potom uz v sabayone, ALE system nenabootoval co ma nastvalo, nahodil som live cd ubuntu a chcel to opravit TU NASTALA CHYBA potreboval som nainstalovat grub ale najprv sa dostat k balicku gfxrub na /home (v ubuntu) ale na ten som nemal prava tak po par prikazoch ako chown,chroot na ubu /home aj / mountovanie lin a win particii (a kadejake ine) ale nakoniec sa mi podarilo dostat k tomu balicku (ale zmenil som prava k suborom na /home) tak som nainstaloval a nastavil grub (po urcitych tazkostiach) a teraz ked zapnem kopm a zvolim ubu, tak pekne nabootuje ale vyhlasi ze /home/.drmc(alebo tak nejak) je zamknuty a hodi ma naspat do logon obrazovky, vravim si to bude tymi zmenenymi pravami prepnem sa do tty1 a prihlasim, zadam su a heslo ze ako root zmenim tie prava na mna a on ze ,,autorization failed lutujem,,

mohlo sa to stat tym chroot a chown -R na vsetky mozne adresare ze som si zmenil rootove heslo ?? da sa nejako zmenit ??
ked preinstalujem ubuntustudio ale zachovam /home (mam ako osobitnu particiu) zmazu sa mi asi vsetky instalovane aplikacie ze ?? kolko z nastaveni zostane zachovanych ??

nechcem preinstalovavat takmer dokonale fungujuci system (najhorsie bude webkamera, skener + dlhodobe ladenie vzhladu) da sa to nejako obist
preco nefunguje heslo pre roota v ubuntu tak ako predtym (rovnake ako 1. user) ?? da sa to nejako obist zmenit opravit ??
Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: spojazdnit system 07.02.2008 | 17:47
      Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
      ked preinstalujes system ziskas pristup roota ale stratis vsetky aplikaice + /home stale bude zly vlastnik
      oporucam ti spravit password recovery a potom v home poprideluj jednotlivym adresarom prava ktore tam maju byt


      1. Reboot :)

      2. Ak nevidíte LILO alebo GRUB boot obrazovku, stlačte CTRL-X. Ak používate LILO, napíšte "linux single" Ak GRUB, stlačte "e", potom vyberte "kernel" voľbu, opäť stlačte "e", a pridajte " single" na koniec. Stlačte ENTER, a potom "b" pre boot.

      3. Ak to bude fungovať, ocitnete sa v shell (napr. sh3.1#)

      4. V /etc/passwd odstránime "#" (root:x: ... --> root:: ...)

      5. V /etc/shadow v riadku root zmažeme vsetky "nečitateľné" údaje (riadok bude potom vyzerať takto: root ::::::)

      6. Reboot

      7. Po prihlásení (bez hesla) zadajte "passwd pre jeho nastavenie" :)
      lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
      • Re: spojazdnit system 07.02.2008 | 17:55
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        toto bude fakt fungovat ??
        akoze mozem zmenit heslo roota bez problemov ??
        oki len co dojdem domov tak to skusim

        aj ked nie som isty v tomto : 4. V /etc/passwd odstránime "#" (root:x: ... --> root:: ...) mam odstranit # pred riadkom (root:x: ... --> root:: ...) alebo to x oznacuje umiestenie tej mriezky ??
        7. Po prihlásení (bez hesla) zadajte "passwd pre jeho nastavenie" :) prihlaseni ako root alebo poldo(moje konto) ?? heslo si vyziada sam alebo ho mam nejak specialne zadat ??
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: spojazdnit system 07.02.2008 | 18:06
          Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
          1. to som pisal uz davno, teraz som o sem len pastol :D lol, je tam asi preklep. sprav to co je v zatvorke.
          2. jj nabootujes, napises root, stlacis enter a si prihlseny ako root :) preto sa to vola password recovery... ak mas live distro mozes si chodit od pc k pc a menit ludom hesla... dnes mi dokonca kolega v praci resetoval heslo na XP z usb live distra a nejakeho scriptu :D
          takze jedina ochrana dat je zaheslovat bios a grub (aby si nik nebootoval do coho sa mu chce), pripadne sifrovat disk (ale to zerie cpu :( a netreba byt paranoik)
          lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
          • Re: spojazdnit system 07.02.2008 | 18:16
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            pozical som si kamaratov notas a v /etc/passwd
            mam tento riadok root:x:0:0:root:/root:/bin/bash co z neho mam spravit ??
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: spojazdnit system 07.02.2008 | 18:18
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              a pre istotu v shadow mam root:!:13913:0:99999:7::: a mam z neho spravit root:::::::: ???
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: spojazdnit system 07.02.2008 | 18:22
                Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
                asi hej. sprav z toho co chces tie nezmysli su md5 hash hesla. ak chces pre cisty pocit na dusi si povodne riadky zapis dakam na papier alebo skopci dakde to textaku. ale ked nabootujes a das passwd sa ti tam da nove heslo a bude to ako ma byt. robil som to mnohokrat a vzdy to random pomazal a vzdy to potom islo ako ma :D :D :D
                lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
    • Re: spojazdnit system 07.02.2008 | 19:37
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      password recovery prebehol uspesne a teraz sa trapim s problemom sudo
      z konzoly

      poldo@poldoStudio:~$ sudo
      sudo: must be setuid root
      poldo@poldoStudio:~$ su
      Password:
      setgid: Operation not permitted
      poldo@poldoStudio:~$

      jednoducho nemozem pouzit sudo
      myslim ze treba upravit subor /etc/sudoers ale neviem ako, vyzera takto poradte co zmenit uz som vselico skusil a nic nepomaha takyto bol po passworde recovery :

      # /etc/sudoers
      #
      # This file MUST be edited with the 'visudo' command as root.
      #
      # See the man page for details on how to write a sudoers file.
      # Defaults

      Defaults !lecture,tty_tickets,!fqdn

      # Uncomment to allow members of group sudo to not need a password
      # %sudo ALL=NOPASSWD: ALL

      # Host alias specification

      # User alias specification

      # Cmnd alias specification

      # User privilege specification
      root ALL=(ALL) ALL

      # Members of the admin group may gain root privileges
      %admin ALL=(ALL) ALL

      alebo co ine spravit aby znova fungovalo sudo ??
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: spojazdnit system 07.02.2008 | 19:46
        ---   Návštevník
        Pridaj na koniec toho suboru:

        prihlasovacie_meno ALL=(ALL) ALL
        • Re: spojazdnit system 07.02.2008 | 19:57
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          to nepomohlo stale robi to iste
          nejaky dalsi napad ??
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: spojazdnit system 07.02.2008 | 20:03
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            alebo treba restart PC ??
            ja som zatial robil iba rextart x-windows
            a menil sudoers pomocou visudo v tty1 ako root
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: spojazdnit system 07.02.2008 | 20:36
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              to mi nikto nevie poradit ako nastavit aby konecne fungovalo to sudo ??
              uz som zufaly lebo skoro nic sa neda spustit (polozky v SYSTEM→PREDVOLBY a SPRAVA)
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: spojazdnit system 07.02.2008 | 23:44
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                Vsetko funguje ujo google nakoniec nasiel radu :
                chown root:root /usr/bin/sudo
                chmod 4755 /usr/bin/sudo

                odtialto
                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment