Rozdelit ext3

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.02.2008 | 23:32
Avatar ferinooo Ubuntu 8.04 HH  Používateľ
Dobry den poradi mi niekto ako ustrihnut z jedneho ext3 disku nejake volne miesto bez straty dat??? NEjaky program , pripadne navod aby to pochopil aj uplny zaciatocnik? Skusal som cez live cd spustit qtparted, ale nechce to zmenit velkost mojho disku..
Dik za radu
    • Re: Rozdelit ext3 13.02.2008 | 23:46
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Skús gparted. Tam mi to ide. Ale aj tak sa osporúča spraviť zálohu. Hlavne musí byť tá partícia odmountovaná.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Rozdelit ext3 14.02.2008 | 00:25
        ferinooo   Návštevník
        No prave to skusam a uz 10 min mi nabieha program gparted, je to normalne? Pise ze skenuje disky....a este otazka, je po zmene velkosti systemovej particie potom nutna este nejaka oprava niecoho? aby nabehlo ubuntu normalne?
        • Re: Rozdelit ext3 14.02.2008 | 00:33
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Nie je to normálne. Asi je poškodená tabuľka rozdelenia, poprípade neviem či gparted robí aj kontrolu na chyby.
          Nemalo by byť treba nič meniť. Snáď neprečísluje partície.
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: Rozdelit ext3 14.02.2008 | 00:36
            ferinooo   Návštevník
            Diky, tak to nabehlo, uz to rozdelujem, diky moc
          • Re: Rozdelit ext3 14.02.2008 | 01:53
            still   Návštevník
            Snad len to uzasne UUID v /etc/fstab, ktore sa meni vzdy pri zmene particii. Zatial som neprisiel na jedinu vyhodu, ktoru by to malo mat?
            Poznate niekto nejaku?
            • Re: Rozdelit ext3 14.02.2008 | 02:37
              WlaSaTy   Návštevník
              Ja som bol v tom ze UUID pre FS sa meni pri jeho vytvarani, mozes mi o tom nieco povedat?

              Zakladna vyhoda ktoru to poskytuje ze UUID uz zo svojej podstaty (Universally Unique IDentificaor) je ze jedinecne ukazuje na presne specifickeho nositela, v tomto pripade na oblast disku urcenu pre pripojny bod.

              PS.: ak v UUID nevdis vyhodu a len ta obtazuje, tak ta ho nikto nenuti pouzivat. mozes pouzivat vezbu na popisku (label), disk podla serioveho cisla alebo na staticke pripojenie podla tvojich predstav.