Scan v Ubuntu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 17.02.2008 | 11:28
Lacky   Návštevník
Mám multifunkčé zariadenie HP-1510, chcem sa opýtať či jestvuje nejaká ulita, alebo program, ktorý nascanovný dokument prevedie do textového dokumentu Openoffice.
Ako sa defragmentuje disk v Ubuntu? Ďakujem.
    • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 11:40
      Avatar m4rtin.m   Používateľ
      1) ak mas na mysli prevod obrazok na text tak na toto sluzia programy OCR. konkretne programy najdes:
      http://www.linux-ocr.ekitap.gen.tr/
      http://gentoo-wiki.com/HOWTO_do_OCR
      najlepsi je asi tesseract ale zatial nepozna slovenske znaky (ale da sa natrenovat no este to nikto neurobil). este su tam nejake prikazovo riadkove programy
      2) windowsovsky disk defragmentuj vo windowse. Ubuntu disk sa defragmentovat nemusi
      • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 11:50
        Lacky   Návštevník
        Skôr som mal na mysli takú vec, aby som nemusel ručne prepisovať z kníh. Pred tým som nascanoval z knihy text a previedlo mi ho do Word-u. Potrebujem niečo podobné. Win už nepoužívam.
        • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 13:59
          WlaSaTy   Návštevník
          Myslis nejaky program ktory vytvori naformatovany dokument v slovencine aj s obrazkami a tabulkami? Zaujimalo by ma kolko si do toho ochotny investovat.
          • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 16:52
            Avatar bum ubuntu 9.04  Používateľ
            Niekedy nechapem reakcie a zhadzovanie v tychto forach kde by sa malo radit. Kolko za to dat? Hlada sa funkcny program na OCR. Zatial som nenasiel ziadny co by plne podporoval slovencinu pod Linuxom. Je taky? Ak ano mozme sa bavit o cene. Hladal som kopec programov a bol a som ochotny do nich investovat ak naozaj budu pod Linuxom fungovat. Takto sa kompletne programy nikdy pre Linux vytvarat nebudu. Clovek nieco hlada a nakonec ho udupu jednak ludia co by mali radit a na druhej strane vyrobca softu co si mysli, ze ten kto hlada pod Linuxom kvalitny soft je len zbludilec, lebo Linuxakom stacia nahrazky zadarmo. Kokos som sa rozcertil. Sorry nedalo mi to. Od januara som investoval do softu 6000 a este budem musiet 30 000. Lebo funguju.
            Nikdo není bez chyby, i hovno má své mouchy.
            • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 17:28
              WlaSaTy   Návštevník
              vies, linux neznamena automaticky - vsetko zadarmo. kategoria ocr tam zatial zial patri, teda pokial sa jedna o prevod scanu do plne strukturovaneho textu s plnou podporou viacazycnej diakritiky. vynimkou je pouzit software dodavany ku scanneru pod wine, obcas to funguje.

              inak, ak nerovnicu medzi vyrazmi GNU/GPL Linux OS a vsetok software zdarma nechapes, tak ti v tom pomoze asi iba softwerova policia. ujovia vysetrovatelia ti radi vycislia cenu programoveho vybavenia.
              • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 19:32
                Avatar bum ubuntu 9.04  Používateľ
                Nepochopil si. Napisal som ze este do svojho softu budem musiet investovat 30000. Takze ich aj investujem, lebo ten soft budem potrebovat a zarobi mi. A soft policiu na mna netahaj. Moje PC je v pohode. Presiel som na Linux podarilo sa mi rozbehat vsetko co som potreboval a uzivam ho k svojej spokojnosti. Ked ale nieco je platene a funkcne tak zaplatim. Napriklad editacia PDF tlaciv da sa? Poznam len jeden program a to je PDF edit. Neni tam podpora slovenciny. Naco mi teda je? Ale to je uz moj problem.
                Nikdo není bez chyby, i hovno má své mouchy.
                • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 20:05
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Ano, nepochopil som tvoju poznamku o zhadzovani v tychto forach. Objasni mi ju ked si s nou reagoval na moj prispevok. Bola viac ako impresivna, skor sa podobala verbalnej inzultacii.
                  • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 20:16
                    Avatar bum ubuntu 9.04  Používateľ
                    Vela krat tu citam takuto odpoved. Dojde sem clovek. chce radu a dostane na nu takuto odpoved. Prislo mi to zhodenie cloveka akoby na take cosi nemal mat, alebo co. Neprislo mi to ako odpeved ak si ochotny za taky program zaplatit je tu ta to alebo henta moznost. Ak nie tak funguje len toto. Ano viem chcete ma linuxakov ktory si veci vedia najst. Obcas ale clovek potrebuje postrcit spravnym smerom. Neber to osobne, bol to len moj nazor na niektore podobne prispevky a Ty si zrovna jeden pustil do eteru. Tak som reagoval na ten Tvoj. A mimohodom som mierumilovny clovek. =):v)
                    Nikdo není bez chyby, i hovno má své mouchy.
                    • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 20:35
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Vsimol si si na aku otazku dostal tu radu? Ak ano, tak ti v klude mozem objasnit preco, ak si na to uz aj sam neprisiel.
        • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 15:17
          Lotar   Návštevník
          Lacky a ako si to robil vo Windovse ze si naskenovanu stranku preformatoval do wordu? Ved ako aj pisal m4rtin.m na to treba ten specialny program OCR ktory je schopny rozpoznat text v jpeg a prekonvertovat do textovych formatov. A tie programy su dost drahe vo win.
          • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 15:54
            Lotar   Návštevník
            m4rtin.m a vsetci ostatni co maju skusenost s OCR programom

            V synapticu som nasiel program Tesseract-ocr 1.02-3 a program Tesseract-ocr-data 1.02-3.
            Aby to spravne fungovalo treba nainstalovat obe?
            Uz davnejsie hladam takyto program ty to mas vyskusane?
            Ide o to ze mam par e-books v jpeg, ktore by som chcel prekonvertovat do o.office alebo PDF aby sa to dalo citat pohodlnejsie a aby neboli take velke.
            Ked tie slov. znaky nerozpozna to znamena ze nerozpozna makcen a vokane alebo nerozpozna povedzme cele pismeno?
            Napr. namiesto žirafa prekonvertuje zirafa alebo irafa?
            • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 16:53
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
              Celkovo pod linuxom nepoznám kvalitný OCR. To, že nepozná diakritiku môže znamenať, že napr ť prekonvertuje ako t'. Ani si neviem predstaviť ako môže interpretovať ž. GOCR dokáže rozpoznať aj diakritiku, ale jeho úspešnosť je dosť nízka.
          • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 17:05
            Lacky   Návštevník
            Neviem, či to vieš, no ak máš to multifunkčné tak v nastaveniach scanu si vyberáš v akom textovom formáte to má otvoriť a uložiť. Ak nastavíš otvorenie vo Word tak s tým nemáš problémy. Bežne som to tak robil. To nieje tažké pochopiť. Chceš povedať, že klamem?
            • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 17:08
              Lacky   Návštevník
              Bežne som tak scanoval knihy a používal ich na citácie, veď sa opýtaj aj druhých. Ušetril som s tým kopec času.
              • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 17:19
                WlaSaTy   Návštevník
                ten program sa vola ocr a to neznamena ze klames. otazkou je odkial si ho mal (teda kolko si do toho investoval).
                • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 17:26
                  Lacky   Návštevník
                  Veď ten soft je dodávaný spolu s tým multifunkčným zariadení.Ceny tých HP-čok sa pohybujú od 1.900 Sk. Cenu programu Word asi vieš.
                  • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 17:31
                    WlaSaTy   Návštevník
                    a pod wine to nefungovalo?
              • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 17:23
                Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                Ale to isto nespravil ten scaner ale soft k nemu dodávaný. To že je to integrované nejako s ovládačom, je vec druhá.
                Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 17:29
                  Lacky   Návštevník
                  Ďakujem všetkým za odpovede. Nečakal som, že takto rozvírim hladinu.Sorry
                  • Re: Scan v Ubuntu 17.02.2008 | 19:44
                    Lotar   Návštevník
                    Lacky ja som sa ta nepital nedovercivo ale zvedavo lebo ja taky program nemam ani pod windovsom. Ale uz som pochopil ze si to dostal ako soft k multif. HP. To som nevedel a myslel som si ze ty mas nejaky specialny msword, ktory ma v sebe integrovany ocr.
                    A vraj HP dost dobre podporuje linuxove o.p systemy ten soft co si k tlaciarni dostal funguje len na windovs? Alebo si skusal aj cez wine ako to vyssie navrhovali?