mac os na PC

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.02.2008 | 20:30
Tomi   Návštevník
ahoj,
mam otazku na niekoho, kto ma MACa na PC:
je rovnako dobry, jak MAC na Applovskom hardware-i?
ak hej, tak by som si ho rad vyskusal :) ako na to? neporadi niekto?;)

ano, a este by ma zaujimalo, ze v akom stave je MAC OS X na PC... je to vobec legalne?
    • Re: mac os na PC 20.02.2008 | 20:55
      oo   Návštevník
      co je to ten MAC?
      • Re: mac os na PC 20.02.2008 | 21:07
        skywaker   Návštevník
        Asik mas na mysli Mac OS X operacny system?

        1. funguje.. ale ako mnesa stalo nesla mi zvukovka a ani sietovka
        2. nenasiel mi sata disk som musel napojit IDE disk.
        3. rychlost je ok ale strasne dlho sa instaluje.. ja mam 2 jadrove AMD
        4. legalne to nie je kedze apple tusim poskytuje svoj os len na apple pocitace.

        podla mna nie je nicim vynimocny..... funkcionalita rovnako ako Gnome v linuxe/bsd .. skor by som povedal ze mac robia zaujimavym hlavne komercne aplikacie ako photoshop, quicktime atd.
        • Re: mac os na PC 20.02.2008 | 21:20
          WlaSaTy   Návštevník
          No, na som ho na PC neskusal ale na Apple HW je viac ako v pohode. Ohladne legalnost by sa to zdalo vleliake kedze Apple predava aj rodinne balenia MAC OS X za doslovne par korun ale stale je to viazane na ich HW.

          K vynimocnosti, skus porovnat jeho plnu verziu beziacu na hardware pre ktore je optimalizovany a posad za to aj pocitacoveho analfabeta, potom pochopis vynimocnost. Je to skratka iny svet ktory sa neda otestovat na skladacke z velkoskladu ktora potrebuje akvarium na chladenie pretaktovanych komponentov.
          • Re: mac os na PC 22.03.2008 | 17:49
            Avatar Fero Volár mac OS, Ubuntu  Používateľ
            Family pack LEPRDA za 5.756,30 Sk bez DPH mi zrovna nepride za par korun ;)
            • Re: mac os na PC 22.03.2008 | 18:04
              WlaSaTy   Návštevník
              Samozrerjme, ved ty si tych 199USD ratal s kurzom 29Sk za 1USD.

              Vzdy ma dokazali pobavit ludia ktory tvrdili ze je vsetko drahe a ze oni to mozu mat aj zadarmo. Chces pokracovat?
              • Re: mac os na PC 22.03.2008 | 18:20
                Avatar Fero Volár mac OS, Ubuntu  Používateľ
                jasne ze chcem ;) iba tolko ze neznasam ked to niekto prepocitava k dolaru... ak by to bolo take izi, tak za u nas vsetko od apple predava o tretinu lacnejsie. lenze tak to nejde, vdaka dovoznemu clu a dani sa tak z bezneho artiklu na emerickom trhu, ktory je dostupny kazdemu stredoskolakovi stava na europskom trhu zbytocne predrazeny luxus...

                inak mam Apple rad, dobre sa mi s OSX pracuje ale ked kalkuluju USD a euro 1:1 to ma brutalne vytaca...
                • Re: mac os na PC 22.03.2008 | 19:05
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Argumentujes cenou ktoru si si vymyslel, to si uz mozeme vsetci zalozit vzdusny zamok pre trolla.

                  Dany produkt sa na Slovensku predava za 7120 co teda neznamena kalkulaciu eura a dolaru 1:1, pokial ovsem obchodne zastupenia apple nepouzivaju iny typ algebry. Takze nam do toho nezapada vyska cla a dph v pomere k marzi slovenskych obchodnikov.

                  Inak ta podobizen s americkym skolakom bola vystizna, len si zabudol ze zivotna uroven v usa a na slovensku je o dost rozdielna.
                  • Re: mac os na PC 22.03.2008 | 20:40
                    Avatar Fero Volár mac OS, Ubuntu  Používateľ
                    ach jo ;) ja mam tak zapotrebi si vymyslat ceny ze ano... mz
                    • Re: mac os na PC 22.03.2008 | 20:51
                      WlaSaTy   Návštevník
                      A toto je presne ten rozdiel v slovenskom podnikani.
                      Apple.sk : 7.120,00 Sk

                      • Re: mac os na PC 22.03.2008 | 20:57
                        Avatar Fero Volár mac OS, Ubuntu  Používateľ
                        je smutne ze splocnost Slovak Data Systems, ktora prevadzkuje apple.sk takto zbytocne predrazuje...
                        • Re: mac os na PC 22.03.2008 | 21:35
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Nie je to smutne, jedna sa fakt ktory ma korene v dvoch skalach.
                          zarucna doba
                          marza s priplatkami na colnici.
                          Ked sa obe skaly nahodia do malty obchodu tak to navysi finalnu cenu bez ohladu ci sa zarucna doba vztahuje aj na OS. A je to viac ako zarazajuce ked ma firma vypracovane tabulkove naysenie ktore im znizuje obrat.

                          Smutne, ale toto je dovod preco sa za Luxus zvany Apple plati.
    • Re: mac os na PC 20.02.2008 | 21:38
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      skusal som ho nainstalovat do virtualboxu...neslo to :( ale chcel by som ho vyskusat, lebo hlboky davny zaklad ma tusim v *BSD
      • Re: mac os na PC 20.02.2008 | 22:14
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        virtualbox nepodporuje tento jablkovy system. wmware ano, a tiez niektore dalsie riesenia.

        ja osobne som s jablkom robil. hodnotim ho ako lepsi system oproti WindowsXP. osobne by som nazval mac os x ako velmi dobre vyladenu distribuciu linuxu... teda tak to na mna posobilo ked som s nim pracoval...
        • Re: mac os na PC 20.02.2008 | 22:37
          WlaSaTy   Návštevník
          lol, ze nazvat mac os x ako dobre vyladenu distribuciou linuxu. nerobil si nahodou na Dreamlinux-e namiesto MAC OS X?
          • Re: mac os na PC 20.02.2008 | 23:12
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            dreamlinux? mal som, neprosim...

            jablckovity OS som nazval dobre vyladenou linuxovou distribuciou z mojho pohladu pokial ide o konfort. je mi jasne ze cely system je stavany na uplne inych zakladoch...
            • Re: mac os na PC 20.02.2008 | 23:36
              WlaSaTy   Návštevník
              pokial povazujes za linuxovu distribuciu vsetko co je podla teba komfortne, tak mi povedz co je podla teba nafukovacie kreslo v bazene.

              inak ked me pri tom komforte, skus mi ukazat distribuciu ktora po pripojeni video kamery ponukne sprievodcu tvorbou DVD a vypali to aj s menu na placku, napriklad. alebo distribuciu kde sa instaluju programy pretiahnutim ikonky do pocitaca a odinstaluju hodenim ikonky do kosa bez zdlhaveho nastavovania okresanych repozitarov. toto je komfort ktory chcu bezny uzivatelia. pichnut, odpovedat ano/nie alebo ulozit/archivovat/upravit/ignorovat (pre pripad ked si napriklad lennabijame prehravac). nic viac, nic menej. v jednoduchosti je magnet pre bezneho uzivatela, ten sa nechce ucit pre neho novy jazyk alebo rucne upravovat nejake subory aj ked znalost cudzieho jazyka zvysi jeho cenu na trhu prace rovnako ako aj nahlad nad funkcionalitou sluzby alebo systemu.

              PS.: viem, touto cestou sa vybralo ubuntu a ty ides v jeho slapajach co je dobre, ak tam pridas nieco hodnotne.
              • Re: mac os na PC 20.02.2008 | 23:42
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                instaloval som program (konkretne prehliadac opera) v jablkovom systeme. tahalo dmg, ktory som nasledne len tak hodil kdesi a uz to islo. odtukla sa licencia a bolo vsetko hotove. dalsim pretiahnutim som to hodil do docku...

                nemusis ma chytat za slovicka az tak uplne... prirovnal som to k dobre vyladenemu linuxu, kedze to na mna tak posobilo. aj windows sa da dobre vyladit, aj jablkovity system... skratka som bol s jablkami spokojny, aj ked som s tou ovocnou zahradkou pracoval len kratucko.

                a inak nafukovacie kreslo v bazene neviem na com fici, ale typnem ze to bude nejake WaterBSD :)
                • Re: mac os na PC 21.02.2008 | 00:39
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Chytanie za slovicka je oblubena fraza ludi co sa chcu vediet vyjadrovat.

                  Mimochodom, ten o tom ako BSD Is not unix poznas? Spomenul som si na to ked si vravel ze BSD s Mach kernelom na baze NeXT a grafickym rozgranim Aqua je podla teba GNU/Linux.
                  • Re: mac os na PC 21.02.2008 | 00:52
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    kedy som nieco take povedal?

                    uzivatelsku "peknost" mac os x som prirovnal k dobre nastavenemu linuxu. nic viac...
                    • Re: mac os na PC 21.02.2008 | 01:03
                      WlaSaTy   Návštevník
                      pisal si to priblizne hodinu pred tym, citat vies. nic viac, nic menej.
                  • Re: mac os na PC 24.02.2008 | 19:55
                    skywaker   Návštevník
                    chcel si povedat GNU is Not Unix. BSD systemy sa netaja a ni nehanbia ze su prave unixy len komu sa chce platit za testovanie a registracnu znacku.
        • Re: mac os na PC 22.03.2008 | 18:01
          Avatar Fero Volár mac OS, Ubuntu  Používateľ
          myslim ze vetou osobne by som nazval mac os x ako velmi dobre vyladenu distribuciu linuxu... si sa dotkol istej skupiny ludi... vazne si s tym niekedy robil? omg...
    • Re: mac os na PC 21.02.2008 | 01:50
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Popri Apple som len prebehol, podľa všetkého nie sú u nás lukratívny tovar najmä kvôli cene kompov. Musí sa uznať že majú pomerne pokrokové riešenia čo sa týka najmä hardvéru a prispeli aj k rozvoju WIndowsu ako som sledoval dokumenty a film a zlodejoch z Microsoftu :-)
    • Re: mac os na PC 21.02.2008 | 15:48
      Tomi   Návštevník
      no budem pokracovat v otazke bez odboceni od temy:

      takze ako vidim, legalne je to len na Applovskom hardwarei.
      osobne ma dost zaujima tento OS, nakolko ako aj vidim prednasky roznych IT profesionalov na rozne temy, a velmi vela ludi z nich ho pouziva ;)
      cize aj by som si ho kupil, len nechcem kupovat macku vo vreci a chcem si h onajprv vyskusat

      mam preto otazku na tych, co robili s MAC OS X-om na PC (menovite skywaker s Stano Hoferek): ako ste to rozbehali?(nejake url ;-]) pozeral som http://dailyapps.net/2007/10/hack-attack-install-leopard-on-your-pc-in-3-easy-steps/ , ale nenasiel som na nete potrebne subori...(som si vedomy, ze chyba je vo mne) nevie niekto o nejakom step-by-step manuali?

      dalej,skusali ste niekto http://www.osx86project.org/ ? je to podobne, co sa funkcnosti tyka?

      este mi neda: funguje linux a M$ na applovskom hardwarei?

      diky:)
      • Re: mac os na PC 21.02.2008 | 15:55
        WlaSaTy   Návštevník
        :skusali ste niekto http://www.osx86project.org/ ?

        ano, nebola tam aqua.
        • Re: mac os na PC 21.02.2008 | 19:54
          Tomi   Návštevník
          ahoj,
          aa ta aqua je podstatna cast MAC OS X-u? kazdopadne bol by som rad, keby mi behala co najpodobnejsia verzia "toho praveho" MACa :)
          any ideas?
          • Re: mac os na PC 21.02.2008 | 20:31
            WlaSaTy   Návštevník
            To zavisi od uhla pohladu.

            Predpokladam ze vzhladom na tvoju poziadavku ktora zahrna klikatka, brnkatka a vyskakovatka teda vzhlad grafickeho uzivatelskeho rozhrania MAC OS X (3D Desktop aj s efektami, dock ako skakacia lista a kopec kvalitnych aplikacii) mas smolu. Aqua ako si si iste nasiel na interete je graficke rozhranie.

            PS.: Ak chces nejaku vernu kopiu MAC OS X, tak si mozes natahat nejake graficke temy pre gnome alebo kde a zapnut dock. Myslim ze o viac nestojis, inak by si skor zvazoval nieco ine.
            • Re: mac os na PC 23.02.2008 | 13:10
              Tomi   Návštevník
              jop, zhanal som temy na gnome atd., ale ja by som skor chcel skutocny MAC, nielen linux s dizajnom MAC-u... lenze nemam peniaze nanho a ked mi mozno kupia rodiacia mac book(tak nejako sa to tusim vola), tak nechcem, aby som to neskor lutovat...
              imho vela ludi pouziva maca nielen koli grafickemu dizajnu...
              • Re: mac os na PC 23.02.2008 | 22:06
                mato   Návštevník
                Nuz, zivot je vecou priorit. Zalezi, na co chces mac pouzivat. Ak planujes robit nieco s fotografiou, strihanim videa, zvuku... tak lepsi system nepoznam. Zaroven musis ratat aj s cenou softwaru... Ked chces tak si pozri celkom zaujimavy sarial o Mac OS X : http://www.root.cz/serialy/mac-os-x-je-taky-unix/
                • Re: mac os na PC 24.02.2008 | 13:51
                  Tomi   Návštevník
                  > Ak planujes robit nieco s fotografiou, strihanim videa, zvuku... tak lepsi system nepoznam.

                  smiem vediet preco? su nejake programy na MAC v tejto oblasti, ktore su kvalitne a nejdu ani pod M$?

                  anyway mne skor ide o programovanie, takze si vystacim s linuxom, ktory je na to (zrejme) vhodnejsi ;)
                  • Re: mac os na PC 24.02.2008 | 14:15
                    WlaSaTy   Návštevník
                    :su nejake programy na MAC v tejto oblasti, ktore su kvalitne a nejdu ani pod M$?

                    Pokial sa chces len pytat, tak neskusis. Ano, su.

                    Inak ci je vhodnejsi OS vychadzajuci z BSD na programovanie alebo Linux, to je tiez zalezitostou ...
                    • Re: mac os na PC 24.02.2008 | 17:40
                      Tomi   Návštevník
                      nooo,
                      zacal som zhanat veci na moj novy "krvou nainstalovany" operacny system na "ilegalnej" architekture

                      dospel som k nazoru, ze vsetky operacne systemy sa delia na podla filozofie na tie, co su open source a na tie, ktore chcu cicat peniaze z cloveka(NEhovorim teraz o kvalite produktov)

                      firma Apple patri to poslednej spominanej skupiny, co ma hlboko 'ranilo'(nie ranilo v tom pravom slova zmysle, skor som myslel sklamalo/frustrovalo). cili za kazdy kvalitny vyrobok musim vysolit peniaze... pozrimeze, jaky pekny editor TextMate. a ze by bol zadara? ani za svet...zistil som, ze MAC OS napriek tomu, ze je to imho velmi kvalitny OS s velmi kvalitnymi vyrobkami, je cenovo niekolko***nasobne*** drahsi ako Windows Vista.
                      tato ideologia mi strasne prekaza a nadobro koncim s tymto OS, kde bez penazi nemam ani stotinu toolov dostupnych pod linuxom.

                      na matove "zivot je vecou priorim" musim len prikyvnut. kazdopadne po tomto som zistil, ze kupit pre mna MAC uz urcite nieje a ani nebude priorita...

                      ***anyway,no flame please; su to len moje posledne subjektivne nazory. k topicu, ku ktoremu sa uz nebudem dalej vraciat ***
                      • Re: mac os na PC 24.02.2008 | 19:05
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Zaujimavy nazor ziskany dlhorocnou praxou, mozem poprosit cennik z ktoreho si cerpal?
                        • Re: mac os na PC 25.02.2008 | 11:00
                          Tomi   Návštevník
                          nepodryvaj, vies, ze to nieje dlhorocna prax, ale len prvy pohlad, ktorym si ma MAC rozhodne nedostal... co sa cennikov (hardwareu)tyka, tak vacsinou google a ten vyhladnuty editor tiez cez google na http://macromates.com/license/ ...
                          ked blby editor stoji €48.75 tak ani nechcem vediet, kolko stoji dalsi software,,,
                          • Re: mac os na PC 25.02.2008 | 12:16
                            WlaSaTy   Návštevník
                            pisal si:
                            zistil som, ze MAC OS ... je cenovo niekolko***nasobne*** drahsi ako Windows Vista.

                            A k tomu sa viaze moja otazka.

                            Jedina dostupna cena za MAC OS X ktora je zverejnena sa tyka Upgrade. Ci uz single node alebo family pack a ta je ovela nizsia ako licencia za operacny system Vista, WOW. Ak mas ine informacie, tak ma oprav. Zaujima ma totizto kolko stoji OS od Apple (okrem 7.5.5 pochopitelne) a ci by som teda nieco usetril keby som si nehal preplatit cenu mnou velmi nepouzivaneho os. Nepotrebujem ho k zivotu.
                            • Re: mac os na PC 25.02.2008 | 14:20
                              Tomi   Návštevník
                              noo myslim OS + programy. neviem totiz, ci sa da aj v MACovi zhanat piratske kopie a cracky, ako v M$(napis, ci hej a ked chces, len zo zaujimavosti napis, ze kolko piratskych kopii programov pouzivas ;-])
                              • Re: mac os na PC 25.02.2008 | 17:10
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Problem je v tom, ze ten OS obsahuje programy ktore sa daju pouzit na beznu pracu na rozdiel od toho druheho o ktorom kazdy hovori wow. A takisto su nan portovane aj programy sirene s licenciami GNU/GPL (verzie 1, 2 a 3), BSD a podobnymi ktore su zhodou okolnosti aj zdarma. Takze kradnutie nie je potrebne. Bezny uzivatelia trvajuci na fasttrackeri, photoshope a podobnych komercializaciach z nich ajtak nedokazu vydolovat viac, vynimkou su uzivatelia ktorym take programy dokazu zarobit peniaze a tym padom si ich ajtak zakupia.

                                Inak len tak zo zaujimavosti na linuxe a ani na mac os x nepouzivam piratske programy. NT systemy nevlastnim a tym padom tam instalovat take veci nebudem a zvysny OS co pouzivam, tak na windows CE (ci ako sa v tomto storoci vola ta blbost pre handheldy a smartphony) mam pohodeny v kute, zdochla mu baterka. Ver tomu ci chces alebo nie, ale v tomto je to jasne.

                                PS.: priznam sa ze mam aj nejake pololegalne programy typu abandonware ako stare hry, ale k nim mam data legalne nadobudnute (dokonca zakupene aj ked nie vzdy mnou, darceky :) a engine uz ajtak vydali pod GNU/GPL takze tie binarky si mozem aj sam rebuildnut.
      • Re: mac os na PC 21.02.2008 | 20:54
        mato   Návštevník
        Ak chceš dobrý Mac OS X tak si kúp originál a máš svätý pokoj a radosť z výkonu. Hovorím z vlastných skúseností... Ale stojí to pekné peniaze, to je tiež pravda.
        • Re: mac os na PC 24.02.2008 | 19:57
          skywaker   Návštevník
          moje sny su mozno trochu uletene ale mojim snom je mat pracovnu stanicu SUN..... co viem tak su aj desktopove verzie.. no co uz kazdy chce nieco ine niekto Apple, niekto PC a niekto....
          • Re: mac os na PC 24.02.2008 | 19:58
            skywaker   Návštevník
            skoda ze si ju nikdy nebudem moct dovolit po financnej stranke
          • Re: mac os na PC 24.02.2008 | 23:16
            Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
            no vidis ja by som zas chcel PPC-cko, snivat je pekne, ale neviem ci budem niekedy schopny vyhodit za pocitac niekolko stotisic, ale snivat mozme :D
            git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • Re: mac os na PC 22.03.2008 | 17:57
      Avatar Fero Volár mac OS, Ubuntu  Používateľ
      pogugli si pojem hackintosh a zistis ze sa to robi bezne. Je malo pravdepodbne ze sa ti podari system nainstalovat priamo z originalneho media - chce to vela specialnych driverov a pod. To nehovorim o obchadzani EFI a pod. Existuju uz upravene verzie s nazvami KALYWAY LEOPARD 10.5.1 intel SSE2 and SSE3 alebo Mac OS X Leopard 10.5.1 for AMD SSE2/SSE3 (32bits) - "kupit" sa daju na thepiratebay.org.

      Instalacia takychto uvravenych verzii ale ani originalne zakupeneho OS na hw ktory nieje od Apple nieje legalna...
      • Re: mac os na PC 22.03.2008 | 23:11
        Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
        ja len dodam ze to celkom dobre, Kalyway remaster (az na jeake driver chybicky) fici na v pohode, testovane na asus a8j a f5r

        chybicky typu ze nejde zvuk alebo net...co znamena ze je to nepouzitelne ;)
        Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom