ako si spravit vlastne distro

Sekcia: Aplikácie & Desktop 27.02.2008 | 19:28
Tomi   Návštevník
ahoj,
zaujimalo by ma, ako si spravit vlastne distro.
nemyslim uplne od zakladov(ako je napr. http://vdl.halicky.sk/dokumentacia.html), ale len trosicku modifikovat nejake distro(potrebujem do skoly bootovat linux a chcem si tam supnut nejake programy, ale neviem vobec ako...)...
viem, ze mi urcite nenapisete, ako na to, ale zopar linkov, alebo keyword-ov na zaciatky, by mi velmi pomohlo...

(a potom si vytvorim distro Blueeie a bude priamym konkurentom Stanovho Greenie ;-])

    • Re: ako si spravit vlastne distro 27.02.2008 | 19:33
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Keby si nedoplnil to s tym konkurentom tak by ti stano mozno aj odpisal :P skus ho kontaktovat po icq , jabbery alebo mailom. Urcite rad pomoze
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: ako si spravit vlastne distro 27.02.2008 | 20:28
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        on myslel tvorbu distribucie, nie je menenie vzhladu.

        pozri skripty live linux, larch.
        • Re: ako si spravit vlastne distro 27.02.2008 | 20:31
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Stano tam predsa pridal a odobral nejake programy , nie ? Myslim ze to ma automaticky predinstalovany Open Office
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: ako si spravit vlastne distro 27.02.2008 | 22:04
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            *buntu ma predinstalovany openoffice, okrem pridavania slovnikov a par drobnosti som s ooo nic nerobil :)

            v greenie su vsak veci ktore nie su nikde inde, a na to som aktivne pysny :)

            btw zatial ma cez ICQ/jabber nik nekontaktoval :)
            • Re: ako si spravit vlastne distro 28.02.2008 | 09:45
              Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
              No musím len chváliť tvoju snahu. Nedávno som Greenie vyskúšal. Konkrétne to čo bolo v PC Revue a bol som fakt milo prekvapený. Ak sa niekedy rozhodnem zmeniť distro môže byť, že to bude aj to tvoje.
              Prajem veľa šťastia v ďaľšej práci.
              PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
            • Re: ako si spravit vlastne distro 28.02.2008 | 17:32
              Tomi   Návštevník
              ahoj,
              sry nemam momentalne cas, ale v piatok ked budem na pocitaci viac ako pol hodiny tak ta vyspovedam ;) vopred diky :)
    • Re: ako si spravit vlastne distro 27.02.2008 | 21:07
      Srigi_nlgd   Návštevník
      Chod na Linuxfest, kde bude mat Tomolc prednasku o modifikovani Slaxu.

      BTW niekto by jeho prednasku mohol zaznamenat, aj mna tato tema velmi zaujima (kvoli tomu sa budem cez vikend bavit s LFS).
      • Re: ako si spravit vlastne distro 27.02.2008 | 21:30
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        odporucam pozriet takisto aj larch skripty.
      • Re: ako si spravit vlastne distro 27.02.2008 | 22:04
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        budem tam aj ja a hadam budem mat tiez nejaku prednasku :)
        • Re: ako si spravit vlastne distro 16.03.2008 | 19:47
          Avatar fantofas Greenie 2.1 a OpenSUSE 10,3  Používateľ
          ved ty tam mas prednasku o ubuntu nie?? aspon v programe si bol spomenuty..
          Linux - Because life is too short for rebootS
    • Re: ako si spravit vlastne distro 27.02.2008 | 21:21
      Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
      PclinuxOS ma priamo skript na vytvaranie vlastneho "distra" z tvojho systemu.

      jednoducho si nainstalujes, pridas/odoberes programy a potom si spravis live CD alebo Live USB z toho co mas na disku

      PS: je tam na to klikatko v Paneli->System->Live USB/CD
      Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
      • Re: ako si spravit vlastne distro 27.02.2008 | 22:06
        Grawp   Návštevník
        A OpenSuSE 10.3 ma na toto isté zasa KIWI.
    • Re: ako si spravit vlastne distro 27.02.2008 | 21:27
      Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
      Zaujímavý projekt vyzerá byť aj NimbleX z Rumunska.
    • Re: ako si spravit vlastne distro 28.02.2008 | 10:01
      Avatar Matej Krajčovič Ubuntu 8.10  Používateľ
      You are registered as user #457083 with the Linux Counter.<br/> Given enough eyeballs, all bugs are shallow.<br/>
      • Re: ako si spravit vlastne distro 16.03.2008 | 16:37
        Tomi   Návštevník
        no po dlhsej dobe som sa naucil modifikovat ubuntu aj manualne. teraz by ma este zaujimal vas subjektivny nazor, ze z ktoreho distra sa najlepsie derivuje live modifikacia.

        nechcem ubuntu, lebo ma v sebe privela sraciek, ktore zaberaju cenne MB a ja ich absolutne nepotrebujem. staviat liveUSB/liveCD uplne od nuly sa mi zas nechce a aj keby sa chcelo, tak by som to nevedel. a ak keby som vedel, nemal by som typ padom balickovaci system, ktory je podmienkou ;-).
        ktore distro sa vam zda najcistejsie, najpriehladnejsie(=najjednoduchsie na modifikaciu) a najrychlejsie(live potrebuje rychlost)?

        (mne osobne sa dost paci Arch, preto ma prekvapuje, ze sa z neho skoro nic nederivuje na live instanciu... slax som este neskusal derivovat, lebo sa mi nepaci KDE[radsej Gnome, alebo fluxbox alebo pekwm,...] a taktiez ma niektore blbosti, ako je ooo atd, ktore som otvoril s zivote asi 2 krat...)

        a este mierne odklonenejsia otazka: preco ked nejake live distro nabootujem a nieco spravim, tak sa mi neulozia zmeny? viem ze to cele fici z ramdisku, preto by ma zaujimalo, ze ako sa to da ulozit, resp. u ktoreho live distra je to uz vopred tak spravene, ze sa to uklada? ;)
        • Re: ako si spravit vlastne distro 16.03.2008 | 18:06
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          ty si smolko :)

          veci ktore sa ukladaju do RAM sa po restarte PC vymazu...

          takze svoej veci si mozes uskladnovat na disk, na usb kluc atd...
          • Re: ako si spravit vlastne distro 16.03.2008 | 19:53
            Avatar fantofas Greenie 2.1 a OpenSUSE 10,3  Používateľ
            a kedze je taky smolko.. pripomeniem ze pokial budes mat liveCD nebude sa dat vysunut a tak si udajde nebudes moct napalit na DVD/CD..
            vravel si ze chces to pouzit v skole.. a skoly nemaju po dve mechaniky.

            takze k zalohe pouzi asi USB..
            mozno dokonca v skole maju stare PC a nebude na nom ani USB..

            vela stastia..
            Linux - Because life is too short for rebootS
            • Re: ako si spravit vlastne distro 16.03.2008 | 21:25
              smolko :))   Návštevník
              v skole mame na jedinom pocitaci(zhodou nahod ja na nom sedim ;-])2 mechaniky, ale o to nejde, lebo chcem pouzit liveUSB ;-). ide mi len o to, ze preco sa nemozu data ulozit presne na medium, z ktoreho som nabootoval(v tomto pripade USB) miesto ulozenia do RAMky? este by ma zaujimala jedna vec: je teoretickyvobec mozne, aby som na pocitaci s 512MB RAM rozbehal z liveUSBcka eclipse a javu?


              otazka ma vhodnu distribuciu bez nejakeho balastu vhodnu na derivaciu stale ostava ;-)

              diky za zaprianie vela stastia; zjavne ho budem potrebovat :-)
              • Re: ako si spravit vlastne distro 16.03.2008 | 22:41
                Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                Eclipse na 512MB ram a ešte z live bude dosť problém. Aj keď momentálne mám pustené Eclipse a Operu + nejaké drobnosti a mám zabratých 300MB pamäte. Takže je možné, že to pôjde.
                Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: ako si spravit vlastne distro 17.03.2008 | 13:56
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                dobry zaklad moze byt napriklad Greenie Galadriel. Buntu bez gnome ci kde, iba s openboxom.

                galadriel ma nastaveny x server, niekolko dolezitych aplikacii (synaptic, gparted, openbox), a to je uz viac menej vsetko. ziadna zbytocna dokumentacia, iba anglictina. ISO ma pod 230MB
              • Re: ako si spravit vlastne distro 18.03.2008 | 04:33
                proof   Návštevník
                Podla mna je najlepsie pouzit SLAX..
                Vsetky zmeny ti uklada hned na USBcko a staci 256 MB.
                to KDE nie je az take zle.. skus ako ten SLAX bezi svizne na nejakom horsom PC..

                Tu si to stiahnes, verziu na USBcko: http://www.slax.org/get_slax.php
                A tu, ale aj inde si najdes ako si vytvarat moduly: http://www.slax.org/documentation_create_modules.php
                A tu su nejake na stiahnutie: http://bencoh89.free.fr/slax6modules/
            • Re: ako si spravit vlastne distro 17.03.2008 | 13:52
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              bacha, niektore LiveCD idu aj bez CD :) ze sa obsah CD nakopiruje do RAM, ktora musi byt samozrejme dost velka. napriklad slax to dokaze
        • Re: ako si spravit vlastne distro 17.03.2008 | 09:23
          Avatar srigi   Používateľ
          Jedno livko derivovane z Archu predsa len bolo - LinuxGamersDVD. Len uz asi rok nevysla nova verzia.
          • Re: ako si spravit vlastne distro 17.03.2008 | 15:01
            Tomi   Návštevník
            no je, jedno stare distro...ale preco len JEDNO? z slackware-u su derivovane desiatky...z archu asi 2... v com je ten skaredy slackware lepsi od archu?:)
            • Re: ako si spravit vlastne distro 17.03.2008 | 16:26
              Avatar srigi   Používateľ
              Arch je rolling-update distro. Mozno to je problemom. Maintainer by mal asi viac starosti s vyberom balickov.
              • Re: ako si spravit vlastne distro 18.03.2008 | 12:38
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                len tak... statistika... uplne najviac distribucii vychadza z debianu :)
                • Re: ako si spravit vlastne distro 18.03.2008 | 19:38
                  Tomi   Návštevník
                  no ja mozno som uplne vedla, ale ako ja som mal cest spozorovat, tak som si vsimol, ze:

                  - z debianu vychadza najviac desktopovych distribucii(vacsinou velkych a komplikovanych; nevhodnych na minidistra)

                  - zo slackware-u a jemu podobnych(myslim priehladnostou adresarovej struktury a konfigurakov, podobnostou k bsd-ckam), ako je Gentoo, Arch(ten je vynimka, lebo je rolling-update, ale napriek tomu ho zaradujem do tejto kategorie),.. vychadzaju hlavne mensie distribucie, vacsinou Live-ka

                  <flame>
                  z redhatu a fedory nevychadza nic, lebo nemaju ziadnu dobru vlastnost ;-))
                  </flame>

                  any other opinions?:)
                  • Re: ako si spravit vlastne distro 18.03.2008 | 19:49
                    Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
                    gentoo je tiez rolling-update.
                    Everything is proceeding as I have foreseen.
                • Re: ako si spravit vlastne distro 19.03.2008 | 13:35
                  Avatar dusan3838 Slackware  Používateľ
                  z akej distribucie vzchadza PCLinuxOs
                  • Re: ako si spravit vlastne distro 19.03.2008 | 13:47
                    Avatar srigi   Používateľ
                    PCLinuxOS je fork Mandrivy.
                    • Re: ako si spravit vlastne distro 18.04.2008 | 22:33
                      Lotar   Návštevník
                      Stiahol som Slax Live CD paci sa my a tak som stiahol aj Slax Live na usb lenze problem je to ze mam starsi pocitac (cca 3 rocny) ktory v biose nepodporuje bootovanie z usb kluca .
                      Neviete nahodou ci sa neda neako nastavit ten bios aby bootoval z usb?
                      • Re: ako si spravit vlastne distro 21.04.2008 | 20:34
                        Avatar Matej Krajčovič Ubuntu 8.10  Používateľ
                        slax ma aj hrozne male live cd, ktore nabootuje system z usb disku.
                        You are registered as user #457083 with the Linux Counter.<br/> Given enough eyeballs, all bugs are shallow.<br/>
                    • Re: ako si spravit vlastne distro 18.04.2008 | 22:44
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      fork mandrake!
                      • Re: ako si spravit vlastne distro 20.04.2008 | 14:15
                        <<<>>>   Návštevník
                        fetaci :D
                        mam otazku teoreticky aj live buntu/obnoze buntu/greenie sa daju vytiahnut ak pri bootovani kernela pridate parameter aby sa cele kopcilo do pamete startuje pomalsie ale ide ovela rychlejsie :) a dalej Knoppix ? Gnoppix to vie tak isto a existuje aj usb verzia ktora sa da tak isto lahko menit ... a co tak skusit si na USBcko nainstalovat linux nedavat tam LIVE ale nainstalovat nejaky live napr *NOPPIX ktory automaticky vzdy na zaciatku rozpozna HW ... ved nainstalovane linuxy na USBcku tiez funguju len si trosku treba upravit na USB filesystem a MBR :) (ak sa v niecom mylim tak pardon)
                        • Re: ako si spravit vlastne distro 20.04.2008 | 14:18
                          <<<>>>   Návštevník
                          stano co mu inak nepovies ako sa modifikuje Buntu a kolko si z neho vysekal von a ako sa don pridavaju veci ... inak celkom dobra moznost je napr nainstalovat si OpenSUSE vyladit ho vypratat zbytocnosti mat tam len potrebne veci a pomocou KIWI ako to bolo zmienene spravit si LIVE
                          • Re: ako si spravit vlastne distro 20.04.2008 | 14:21
                            <<<>>>   Návštevník
                            dobra rada napis stanovy povec mu co tam ma byt na com to ma ist a ako to ma vyzerat a on ti spravi tvoje vysnivane LIVE Distro
                            • Re: ako si spravit vlastne distro 21.04.2008 | 17:53
                              Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                              Si rad odpovedas na vlastne komentare? Schizofrenia sa da liecit. ;)
                              Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                              • Re: ako si spravit vlastne distro 21.04.2008 | 21:16
                                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                no... a vies ze Ti tento isty clovek kladol otazku na linuxfeste? :)
                                • Re: ako si spravit vlastne distro 22.04.2008 | 20:09
                                  Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                                  No neviem, je to neprihlaseny uzivatel pod nickom so zatvorkami. Nie som jasnovidec. Nebol si to nahodou ty? Aj ty si obcas vo fore odpovedas na vlastne prispevky.
                                  Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                                  • Re: ako si spravit vlastne distro 22.04.2008 | 20:14
                                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                    ja nie ja som nevinny... taky mlady zubkovany, mozno si ho pometas... na linuxfeste som ho oslovoval fetak :)
                              • Re: ako si spravit vlastne distro 23.04.2008 | 00:35
                                <<<>>>   Návštevník
                                Po prve schyzofrenia ma uplne ine priznaky a uplne inak sa prejavuje
                                Po druhe schyzofrenia sa da liecit ? blbost vyliecit sa neda :) da sa len zamedzit a dany clovek moze zistit ze tie veci ktore vidi su blbosti :)
                                Inak co sa tyka linuxfestu to som bol ja co sa pytal na novinky 11.0 :) ten v ciernom s gentoo trickom :)
                                • Re: ako si spravit vlastne distro 23.04.2008 | 12:36
                                  Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                                  To bol len vitp s tou schizou.
                                  Spominam si na teba.
                                  Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                                  • Re: ako si spravit vlastne distro 23.04.2008 | 14:50
                                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                    schyza nie je az tak zla... a nahodou so svojim druhym, tretim a stvrtym ja - celkom dobre vychadzam :)
                                    • Re: ako si spravit vlastne distro 23.04.2008 | 16:32
                                      Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                                      Schizofrenik nie je nikdy sam.

                                      P.S. Preco obaja pisete schizofreniu s Y?
                                      Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                                      • Re: ako si spravit vlastne distro 23.04.2008 | 16:41
                                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                        pretoze moje prve ja je tak kusok madar, moje druhe ja bezny slovacisko, tretie a stvrte su momentalne na dovolenke a tak sa k tomu nemohli vyjadrit... :)

                                        a inak... vrchol zufalstva... ked schizofrenik prehlasi, ze ho vsetci opustili :(