Disk Image Cloner

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.03.2008 | 11:18
<<<>>>   Návštevník
Chcel by som sa spytat
ci niekto nevie o free variante nejakeho programu pre linux co dokaze zalohovat cele image diskou (nielen dat) ale celeho disku (aj s master boot recorderom)
vlastne soft s ktorym si spravim image disku a keby nahodou doslo k poruche napr by sa disk odpalil ja by som kupil novy a pomocou toho image by som obnovil cely disk (MBR, vsetky particie)
najlepsie by bolo aby fungoval cez konzolu no moze byt aj graficky
    • Re: Disk Image Cloner 01.03.2008 | 12:15
      <<<>>>   Návštevník
      ale take nieco ze by to "nuly nebralo"
      tym myslim to ze
      ak mam particiu dajme tomu 40GB a je zaplnenych len 10GB vysledny Image by bol 10GB
      teoreticky by to mohol byt skript ja viem ze sa pomocou dd sa zalohovat ale dokaze ignorovat prazdny priestor ? a dokaze obnovovat bez pomoci na novom disku vytvorenia paritcii ?
      • Re: Disk Image Cloner 05.03.2008 | 10:43
        Avatar srigi   Používateľ
        Vystup z dd mozes predsa gzipovat.
    • Re: Disk Image Cloner 01.03.2008 | 15:29
      open source   Návštevník
      • Re: Disk Image Cloner 01.03.2008 | 15:44
        WlaSaTy   Návštevník
        a nieco co by bolo schopne nabootovat z paskovej mechaniky?
        • Re: Disk Image Cloner 04.03.2008 | 22:17
          <<<>>>   Návštevník
          dobre mozno sa bude spytat lahsie takto
          keby ste chceli zalohovat nejaky HDD ze pripade poruchy kupite novy a date tam celu zalohu
          ako by ste to robili ... ale tak aby fungoval bootmanager atd ... bez pomoci live linuxu alebo pripojenia HDD na iny PC napr cez USB cisto len ze by ste mali stroj a moznost na USBcko zapojit externy HDD
          • Re: Disk Image Cloner 04.03.2008 | 22:56
            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
            Ja si cely systemovy disk zalohujem cez rsync po sieti (+MBR) automaticky raz denne a v pripade potreby viem nabootovat z usb kluca a rychlo obnovit MBR, lilo a aj obsah particie (rsync zachovava atributy a verzia 3.0 podporuje uz aj ACL), cize je to otazka zopar prikazov. Raz som to uz aj prakticky vyuzil pri vyhoreni disku a za par minut som mal beziaci system nazad na novom disku. Len treba dufat, ze sa nepokazi sucasne ostry stroj aj zaloha.

            Rsync sa da rovnako pouzit aj na zalohovanie na druhy disk (particiu), kludne aj na pripojeny cez usb.
            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
            • Re: Disk Image Cloner 04.03.2008 | 23:05
              WlaSaTy   Návštevník
              toto je uz druhy sposob, niektory poskytovatelia ho maju za mierny priplatok :-)

              dalsi je napriklad pouzitie raid mirror na disky podporujuce hotplug (lacne sata tam moc nepatri, mozno tak s USB) ale to sa moze predrazit ak si poskytovatel uctuje mastny poplatok za vstup na salu VC.

              dalsi je napriklad pouzitie zalohovacej technologie (managnment software hoci aj taper) a zalohovacieho hardware (mechaniky zlacneli) ale bez autloaderu plati predchadzajuci bod o vstupe na salu VT.

              dalsi je prenajat si opticku kabel k sebe do firmy kde ma clovek zaloznu salu VT.

              ps.: ja osobne doma pouzivam len LiveCD a skopirovanu konfiguraciu potrebnu na reinstall a nabehnutie systemu. dolezite data mam roztahane po niekolkych diskoch.
              • Re: Disk Image Cloner 04.03.2008 | 23:26
                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                Tiez pouzivam RAID uz snad na kazdom serveri, ale clovek nikdy nevie. Napriklad sa mi minule po***** particia s datami (XFS), kedze system zatuhol a bol problem (particia nechcela mountnut). Takze najlepsie je mat RAID a pravidelne zalohy na iny stroj a clovek moze aspon trochu kludne spavat. A ked nie je k dispozicii iny stroj, tak aspon prihodit jeden disk, kde bude zaloha a pripadne aj nejaky maly system, ktory sa bude dat nabootovat v pripade poskodenia primarneho disku.

                Moja najbeznejsia konfiguracia na serveroch je momentalne 4 disky v RAID5 a 1 velky disk ako zaloha (casto 500GB alebo 1TB), na ktorom je taktiez lilo a minimalna instalacia linuxu pre pripad potreby. Samozrejme vsetky disky v hotswap backplanoch. Zalohy robim cez rsync inkrementalne a mazem po jednom tyzdni, pricom lokalnu zalohu robim kazdych par hodin a vzdialenu raz za den, takze data (aj ked uz mozno mierne neaktualne) sa snazim mat vzdy aspon na dvoch serveroch. V postfixe mam dalej nastavene always_bcc a v mysql replikaciu, takze sa citim pomerne bezpecne. A ako na potvoru, jediny server v prahe nemam zalohovany a na nom sa pokazila ta particia (plati sa za prenesene data a nemozem si to dovolit). Ma skoro trafil slak. Ale tak to uz v zivote byva.
                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                • Re: Disk Image Cloner 05.03.2008 | 10:16
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Raid mirror pouzivam aj ja. Niekde ano, niekde nie. Zavisi od okolnosti.

                  Ale bolo by zaujimave zamysliet sa ci moze byt raid mirror aj na particii ktora sa nachadza na USB (hotplug) disku alebo na disku dostupnom cez iSCSI. Nie je to sice zalohovanie ale je to lepsie ako drotom do oka.
    • Re: Disk Image Cloner 05.03.2008 | 12:14
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      zálohovanie dd if=/dev/sda of=/home/USER/image.iso
      obnovenie zo zálohy dd if=/home/USER/image.iso of=/dev/sda
      čo potrebuješ viac?

      Iba tie partície si najskôr na tom novom disku vytvor tak ako boli na starom.
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: Disk Image Cloner 05.03.2008 | 12:32
        Avatar srigi   Používateľ
        Netreba, nakolko ten tvoj navod kopiruje aj MBR, kde ako je zname, je ulozena tabulka rozdelenia disku. A to moze byt problem ak nerobis zalohu na fyzicky/logicky rovnaky HDD. Tazko predpokladat ako sa zachova zaloha z 320GB disku skopirovana na 500-vku.

        BTW neviete niekto ako dd napojit rurou na gzip?
        • Re: Disk Image Cloner 05.03.2008 | 18:29
          WlaSaTy   Návštevník
          nuz ako, nuz normalne a jednoducho:
          $ dd if=/dev/zero bs=512 count=1024 skip=1 | gzip > f.gz       
          1024+0 records in
          1024+0 records out
          524288 bytes (524 kB) copied, 0.033037 s, 15.9 MB/s
          $ gzip -dv f.gz
          f.gz:	 99.9% -- replaced with f
          $ od -c f
          0000000  \0  \0  \0  \0  \0  \0  \0  \0  \0  \0  \0  \0  \0  \0  \0  \0
          *
          2000000
          $ 
          

          chces to aj pre bzip2?
          • Re: Disk Image Cloner 05.03.2008 | 22:04
            Avatar srigi   Používateľ
            jop, dik, bol som v praci, ked som sa to pytal a tym padom som to nemal ako odskusat (winxp P-( ).
            • Re: Disk Image Cloner 06.03.2008 | 00:44
              WlaSaTy   Návštevník
              cygwin alebo ssh na online linuxovy box.

              alebo si pozri nejaku distribucu behajucu s coLinux (hoci aj LiveCD spustane vo windoes, aj take existuju), Line je uz out. alebo qemu, alebo obela.