Kopirovanie

Sekcia: Aplikácie & Desktop 08.03.2008 | 17:13
Avatar Rado Ubuntu 7.10  Používateľ
Ako by sa dali skopirovat subory do /usr/local ? Ak to skusam cez graficke prostredie tak mi vybehne tabulka ze nemam dostatocne prava na zapis do tohto priecinku, kedze jeho vlastnikom je root. Da sa to spravit bez pouzitia terminalu ? Ako sa da byt v grafickom prostredi root ? Alebo vzdy ak chcem nieco robit ako root tak musim to robit cez terminal? Ak sa chcem na prihlasovacej obrazovke prihlasit ako root, tak mi vybehne ze root sa nesmie prihlasit cez tuto obrazovku. Vopred dakujem za odpoved.
"Naším povstaním dali sme mu, národu tak dlho bezdejinnému dej a to je najväčšie mravné pôsobenie." <br/>Ľudovít Velislav Štúr
    • Re: Kopirovanie 08.03.2008 | 18:11
      Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
      Ak chces pracovať v grafickom režime ako root, musíš spustiť aplikáciu pod rootom. V konzole používaš sudo <prikaz> v grafickom režime spúšťaš pomocou gksu <príkaz>
      teda v praxi to urobíš takto: Alt-F2 na vyvolanie okna pre spustenie aplikácie
      a v okne napíšeš gksu nautilus
      teraz je už nautilus spustený pod rootom a môžeš kopírovať. Nezabudni však, že takýmto spôsobom si môžeš pokaziť systém pri neopatrnom zaobchádzaní. (často nemáš otázku či chceš NAOZAJ vykonať operáciu).

      V Ubuntu nemáš povolenie sa prihlásiť cez GDM do roota, pretože root nie je povolený ako uživateľ. Rootovské práva sú povolené len pomocou príkazu sudo. Existuje spôsob ako to povoliť. Z hľadiska bezpečnosti sú výhody-nevýhody tohoto riešenia. (vedú sa okolo toho často diskusie)
      • Re: Kopirovanie 08.03.2008 | 18:54
        Avatar Rado Ubuntu 7.10  Používateľ
        Dik, uz to ide. Este mam jednu otazku. Kedy sa v konzole pouziva sudo a kedy su -s ? a kedy len su?
        "Naším povstaním dali sme mu, národu tak dlho bezdejinnému dej a to je najväčšie mravné pôsobenie." <br/>Ľudovít Velislav Štúr
        • Re: Kopirovanie 08.03.2008 | 22:01
          Avatar Pavol XV U910-32b (Ubuntu 9.10 32bit)  Používateľ
          no ked si dobre pametam tak sudo je pre ubuntu a distra zalozene na deb, a su sa pouziva skor pre distra na rpm, v ubuntu sa pouziva este gksu. su -s to ja neviem, ale mohol by to niekto vysvetlit a popripade aj opravit mna ked som to neuviedol presne ;)
          <o> http://zaweli.yw.sk/ Pavol XV
        • Re: Kopirovanie 09.03.2008 | 15:00
          Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
          príkaz su v konzole ťa prepne do root uživateľa a musíš zadať heslo na roota. To sa používa vtedy, keď je uživateľ root povolený. (presne to čo som ti predchvíľou spomínal).
          príkaz sudo požaduje vykonanie aplikácie s právami roota. Nezadávaš však heslo roota ale heslo uživateľa. V súbore /etc/suoders sú zapísaní uživatelia, ktorý majú práva pre roota, ak si ho vyžiadajú cez príkaz sudo
          viac sa dozvieš ak si prečítaš man sudo alebo man su