otazky na vim

Sekcia: Aplikácie & Desktop 09.03.2008 | 12:31
Tomi   Návštevník
ahoj,
mal by som na tento editor 2 otazky, pretoze to neviem najst nikde na googli, ale nieco mi hovori, ze toto stvalo uz viac ludi, takze snad poznate riesenie ;)

1) neda sa nejak tak spravit, ze ked nieco yanknem, alebo deletnem, tak aby sa mi to dostalo do schranky a potom aby som to mohol pastnut HOCIKDE(napr. na web)? nie len to tohoto editoru?

2) ked otvorim nejaky ten subor, editnem ho a po ulozemi mi dojte, ze som ho mal editovat ako root, to ma vie nastvat, pretoze musim zatvorit tento editor a potom otvorit opat subor ako root a znovu editovat to iste...neda sa nejak pocas "pobytu" v tomto editore zmenit si prava?

diky pekne za odpovede ;)
    • Re: otazky na vim 09.03.2008 | 12:39
      WlaSaTy   Návštevník
      1. zavisi od toho aký editor s podporou syntaxe vi/vim používaš
      2. :!sudo chmod 666 aaa
        Password:
        W16: Warning: Mode of file "aaa" has changed since editing startedSee ":help W16" for more info.
        Press ENTER or type command to continue

      • Re: otazky na vim 09.03.2008 | 13:50
        Tomi   Návštevník
        za druhy bod diky pekne ;)
        btw ":!prikaz" vykonava prikaz v konzole?
        k prvemu bodu len tolko, ze pouzivam vyhradne viM ;)
        co potom?:)
        • Re: otazky na vim 09.03.2008 | 15:36
          WlaSaTy   Návštevník
          1. vi/vim su programy pre textovy rezim a ako take nemaju pristup do schranky xwindows pokial nahodou motyka nevystrelila a nepridali im tuto funkcionalitu. to co si obcas pouzival bolo z najvecsiou pravdepodobnostou nieco ohladne schranky z terminalu (xterm, KTerm, Gnome Terminal). inak, skus mi povedat ako by mala taka vec fungovat ked mas navyse vim zabaleny v screen a pripojis si ho raz cez ssh, druhy krat v xterme a treti krat v textovej konzole pocas jedneho behu programu. mozne to je ale asi by ta uzivatelska pritulnost (vyslat prikaz "teraz sa pripoj na xwindows dostupne u mna v praci a nie u mna doma) bola mierne od veci. Inak skus sa pozriet po gvim aleboinych editoroch ktore su vim kompatibilne.
          2. ja neviem, ak to funguje tak asi neviem
    • Re: otazky na vim 09.03.2008 | 14:50
      Avatar theghost archlinux  Používateľ
      Da sa to celkom "lahko". Staci nastavit clipboard na unnamed. Cize v prikazovom rezime napis
      :set cb=unnamed
      ,alebo to mozes rovno pichnut aj do .vimrc.
      Potom ked yankujes alebo kopirujes tak treba oznacit do ktoreho buffra a to sa robi pomocou " a mena bufra .
      Cize priklad: v normal mode chces zayankovat riadok pomocou yy, tak natukas namiesto toho "+yy. to plus (+) je nazov toho unnamed buffra.
      V command mode sa do buffra kopiruje napr:(3 zmazany riadok) :3d+ a uz to mas v clipboarde a mozes v systeme pouzivat C^v. Ja do toho az tak nevidim urcite sa to da aj s vlastne definovanymi bufframi ale to uz treba pozriet dokumentaciu vimu
      • Re: otazky na vim 09.03.2008 | 15:39
        WlaSaTy   Návštevník
        a funguje to aj ked chce urobit paste/vlozit do formulara v web prehliadaci? ak hej, tak by som sa naucil nieco nove aj ja i ked neviem ci to aj vyuzijem.
        • Re: otazky na vim 09.03.2008 | 16:26
          Avatar theghost archlinux  Používateľ
          U mna funguje.
          • Re: otazky na vim 09.03.2008 | 16:36
            WlaSaTy   Návštevník
            vyborne, dik. sa tesim ako to pretlacim cez screen.
    • Re: otazky na vim 14.03.2008 | 19:50
      Tomi   Návštevník
      ahoj,
      este by som mal jednu otazku: ako zistim nazov prave editovaneho suboru?
      (chcem si mapnut nejaku skratku na kompilaciu a spustenie programu v inej konzole)