overclocking

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.03.2008 | 15:44
Grawp   Návštevník
Chcel by som sa spytat ci neexistuje nejaky kompaktny program ktorym by som mohol meniť CPU reference clock a nasobic mmedzi south a north bridge. Potrebujem to pre nvidia chipset a AMD, konkretne doska MSI K9N Platinum.

Bo nece sa mi zakazdym ked potrebujem rychlo zkonvertovat nejaky film do ipodu furt restrtovat comp a hadzat sa do BIOS setup.
    • Re: overclocking 14.03.2008 | 22:42
      Avatar Fero Volár mac OS, Ubuntu  Používateľ
      a to nemozes konvertovat to video pre ipod priamo?

      http://www.makeuseof.com/tag/2-step-dvd-to-pc-or-ipod-video-conversion-using-free-software/
      http://www.ubuntu-unleashed.com/2007/08/howto-convert-videos-to-ipod-smartphone.html
      http://www.kde-apps.org/content/show.php/Convert+2+Video+MP4+(+iPod+&+PSP+)?content=74959
      • Re: overclocking 15.03.2008 | 00:00
        Grawp   Návštevník
        Ako priamo??????????????
        nechapem. a ako to robim? Nepriamo?
        v Avidemuxe si nahodim pozadovane nastavenia a ide sa.
        ja len potrebujem neco cim mozem v GNU/Linux znizit nasobič medzi SB a NB a zvýšiť reference clock. Bo to kým sa sa mi vypne openSUSE, hodím do BIOS settings a upravim to a kym sa susečko zasa zapne, a po konverzii to zasa nastaviť naspak.. to je akurát toľko času čo tým overclockingom získam.
        • Re: overclocking 15.03.2008 | 12:24
          limbi   Návštevník
          ja len technicka, nie som fanusik taktovania v nabehnutom operacnom systeme, aj ked uz to moze byt bezpecnejsie ako kedysi: snad chces menit multiplikator CPU a zbernicu FSB? ci chces menit zbernicu FSB a jej pomer k PCI clock? fakt sa uz tolko zmenilo, odkedy aktivne netaktujem, ze ta ani nechapem? co je to nasobic medzi severnym a juznym mostikom?
          • Re: overclocking 15.03.2008 | 21:26
            Avatar srigi   Používateľ
            Pri Athlonoch je to trocha zlozitejsie, nakolko maju v sebe memory-controler. Clanok.
            • Re: overclocking 16.03.2008 | 00:15
              limbi   Návštevník
              samozrejme o memory controlleri viem, ale moje overclockerstvo skoncilo o jednu generaciu athlonov skor :) a vidim, ze by bolo na case trocha aktualizovat znalosti v tej oblasti.

              inac, ja som zacinal taktit este na jumperoch, ak viete, co to je :D.

              dik za ten obrazok, velmi pekne nacrtnute, uz som updatol vedomosti a v buducnosti, ked kupim novsi hardware (aj ked neviem naco by mi bolo treba momentalne), tak si ich updatnem aj viac do hlbky.
        • Re: overclocking 15.03.2008 | 13:00
          limbi   Návštevník
          tak okrem technickej nakoniec aj dake hinty :):

          powertweak, ten ale tusim sa uz davno nevyvija. ale mozes vygooglit a skusit.

          a potom si pozri toto:
          http://www.kernel.org/pub/linux/utils/kernel/cpufreq/cpufreq.html

          cpufreq je v jadre, je na to aj utilita potom

          vsetko neoverene z mojej strany

          o kolko zvysujes vlastne frekvencie? hod dake cisla, pochval sa
          • Re: overclocking 15.03.2008 | 14:16
            Grawp   Návštevník
            No mám MSI K9N Platinum v1.0, AMD Athlon 64 X2 4200+, DDR2 Corsair TWIN2X2048-5400C4 (2*1GB interleaved na časovaní 4-4-4-12).
            No reference clock (na msi fóre mi pidnali že sa to uź nevolá FSB na AM2) mám normálne na 200MHz, CPU multiplier = 11x -> 2200 MHz na CPU
            a multiplier na tak hypertransportu medzi NB a SB mám 5 -> 1000MHz medzi SB a NB.
            a multiplier na ram mam tak 3,333 (niesom si istý), proste pri 200MHz by mali bežat na 667MHz

            Skusal som reference clock da na 250, HT multiplier som hodil 4, Ram som vobec nemenil, ciže by mala bežat asi na 833MHz, CPU Multiplier som nechal 11 (=2750MHz) a musel som zvýšíť CPU voltage o +0,1V (ked dam menej blbne, ked dam viac tak nejde vobec).
            Pustil som na tom "burn-in" test (robí to matematické caclulácie a potom kontoroluje výsledky, viď google), vydrzalo to bez chyby jedinej matematickej chyby až do kým lm_sensors nezáhlásil 65C, potom nastala fatálna chyba a comp sa zosypal.
            takže usudzujem z toho že by to mohlo byť stabilné..... ešte zohnať chladenie dobré a nechať memtest a burn-in pustený aspoň 12 hodín.

            Ale na reference clock 230 (HT multiplier 4) to beží fajn, bez chyby a nárast výkonu je zreteĺne viditeĺný


            a diky za tip, pozrem sa po tých programoch