prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.03.2008 | 00:34
Avatar peter s.   Používateľ
Ahoj,
vie nekto akym príkazom vypnut PC ked ste v gnome alebo KDE, ale nie ste root?
Nemám záujem o akukoľvek modifikáciu OS.
Trochu som sa tomu už venoval, podstata je, že musíte komunikovať s KDM/GDM*, pre KDM by mal fungovat tento príkaz:
kdmctl shutdown halt trynow
alebo
kdmctl shutdown halt forcenow
kdmctl shutdown halt ask

Skúšal som to vo virtualboxe s *buntu, tam to nešlo....


* - to znamená, že podstatný je login manager nie samotné DE
    • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 20.03.2008 | 00:39
      Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
      shutdown -h now
      Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
      • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 20.03.2008 | 00:45
        Avatar peter s.   Používateľ
        shutdown: need to be root

        alebo tebe to dovoli spustiť ako bežný užívateľ?
      • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 20.03.2008 | 02:37
        Kepro   Návštevník
        prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel tupy nauc sa citat najprv ;]
        • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 20.03.2008 | 10:20
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          tak ci tak sa vola shutdown, halt.
    • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 20.03.2008 | 08:12
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      LALT+LCTRL+LSHIFT+PAGEDOWN
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 20.03.2008 | 09:19
        Peter S.   Návštevník
        no to je síce pekné a nevedel som o tom, aj ked môže to byť špecifické pre distribúciu/DE...
        ale ako som písal potrebujem to zakomponovať do skriptu...
        • oprava 20.03.2008 | 09:21
          Peter S.   Návštevník
          sorry, nepísal som, že ide o skript, ale uviedol som že potrebujem príkaz
    • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 20.03.2008 | 09:55
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      A je problém prepnúť sa na roota a zadať príkaz?
      • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 20.03.2008 | 10:08
        Peter S.   Návštevník
        to v zásade nie je, a aj to tak budem musieť robiť, ale chcel som to viac user-friendly
        a myslím si že to musí nejako ísť, ked vypínaš PC z menu (v KDE alebo hocikde inde) tak tiež nezadávaš heslo roota...
        • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 20.03.2008 | 12:19
          Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
          /usr/bin/shutdown
          alebo
          /usr/sbin/shutdown
          Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
          • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 20.03.2008 | 12:31
            Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
            sorry, same shit

            ale
            halt 
            funguje aj ked nie som superuser/nie som clenom shutdown/halt skupiny
            Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
    • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 20.03.2008 | 14:29
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      Keď sa ti nepáči tá moja klávesová skratka tak jednoducho urob nasledujúco:
      void
      main(void)
      {
      seteuid(0);
      setegid(0);

      system("/bin/cp /sbin/shutdown systemhalt");
      system("/bin/chmod 6755 systemhalt");
      }


      ulož to ako subor.c. Potom pokračuj make subor.
      Nasleduje spustenie pod root-om. $ sudo ./subor.
      V tvojom pracovnom priečinku nájdeš súbor systemhalt. < Je to súbor ktorý sa pôvodne volal shutdown. Len som sa (alebo ty) pomocou toho c-ckovskeho skriptu pohral. < Spustenie programu subor spôsobí, ze sa povodny subor z /sbin/shutdown skopiruje do tvojho pracovneho priecinka a nastavi sa mu suid bit na 0.
      Príjemné hranie sa s týmto exploitom.
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
    • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 20.03.2008 | 14:40
      Avatar kopkacik Mandriva 2008.1 spring  Používateľ
      halt ti pojde urcite a nemusis byt ani root a ani v halt skupine
      • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 20.03.2008 | 16:23
        petertomasy   Návštevník
        peter@peter:~$ halt
        halt: Need to be root
        • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 20.03.2008 | 16:31
          petertomasy   Návštevník
          Možno by to išlo takto nejak vytvoriť script:
          #!/bin/bash
          echo tvoje_heslo | sudo -S shutdown -h now
          urobiť ho spustitelný , dať mu nejakú peknú ikonku.
          • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 20.03.2008 | 16:48
            fantomas   Návštevník
            sudo sa da nastavit aj bez hesla
    • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 20.03.2008 | 16:31
      fantomas   Návštevník
      pouzi sudo
    • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 21.03.2008 | 00:09
      Avatar peter s.   Používateľ
      diky všetkym za odpovede, čo sa týka tých návrhov na zmeny v systémových súboroch (hackovanie a pod), je práveže chcem aby to bolo uplne čisté, chcem to vystaviť na net na stiahnutie, stiahneš a ideš, žiadna dodatočná práca....
      To halt je vcelku dobré, aj ked pravdepodobne na viac distribúciach to pre bežného užívateľa nepôjde ako pôjde...
      Ten skript, má v sebe detekciu, si root použiješ shutdown, nie si - použiješ ... no a to bola otázka...
      • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 21.03.2008 | 08:16
        Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
        čo sa týka toho hackovania. vidím že narážaš na mmôj skript. Nie je to háčkovanie. Alebo si myslíš, že keď si program natrvalo prepožičia práva root-a tak je to hackovanie?
        Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
        • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 21.03.2008 | 12:21
          petertomasy   Návštevník
          Možno aj tu by mohla byť inšpirácia
    • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 21.03.2008 | 14:37
      Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
      Vypnúť elektrický zdroj, vypnúť UPS, odpojiť batérie, počkať na vybitie vyrovnávacích kondenzátorov v zdroji.
      Bol by v tom diabol keby sa ten počítač po tomto nevypol aj užívateľom.
      "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 23.03.2008 | 08:37
      open source   Návštevník
      do /etc/sudoers pridaj riadok:
      pouzivatel	ALL = NOPASSWD: /usr/sbin/shutdown

      a potom dany pouzivatel moze pokojne pouzit napr. prikaz sudo /usr/sbin/shutdown -h now
      • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 23.03.2008 | 08:38
        open source   Návštevník
        sorry, ma tam byt /sbin/shutdown a nie /usr/sbin/shutdown
    • Re: prikaz na vypnutie PC z KDE/GNOME ako norm. uzivatel 23.03.2008 | 13:14
      WlaSaTy   Návštevník
      na ubuntu je hore na liste taky panacik ktory akoze uteka. ked mu kliknes po hlavicke, tak ti da na vyber ako bezpicne odist od pocitaca. jedna z moznosti je vypnut, dalsia restartovat, dalsia hibernovat, dalsia suspendovat, dalej su v hornom rade zmenit uzivatela, odhlasit a zamknut obrazovku. ktore z toho ti nefunguje? mne len hibernacia, mam maly disk a nemozem si dovolit z neho odrezat cez gigo. a dana ponuka sa mi automaticky zobrazi aj ked pouzijem vypinac na notebooku.

      inak co si s tym strojom urobil ked nemozes toho panacika zobrat myskou po hlavicke ked sa schoval do vmware?