KDE Ovládacie centrum

Sekcia: Aplikácie & Desktop 03.04.2008 | 23:00
alijoe   Návštevník
Zdravím, mohol by som niekoho z Vás poprosiť o radu s takýmto problémom?
Ak spustím v KDE aplikáciu Ovládacie centrum tak sa neviem dostať do sekcií s právom roota. Napríklad chcem zmeniť v sekcii System Administration - KDM Theme Manager tak po zadaní hesla roota sa vypíše ...nahrávam.. a nedeje sa nič ani po dlhšom čase. To isté napríklad pri Správcovi prihlásenia, všade pozadaní hesla roota zostane iba nápis ... nahrávam...
Ak sa však prihlásim ako root, tak sa dá nastaviť všetko.

P.S. S linuxom sa "hrám" dosť často, naposledy mi vypisovalo pred nalogovaním "xauth: timeout in locking authority ... problém bol v tom, že sa (som) nejako zmenil adresár Home do ktorého mohol zapisovať iba root. Zmenil som mu teda atribúty aj na usera a všetko ide. Len tento problém sa začal vyskytovať. Nebude tu niekde nejaký súvis?
OpenSUSE 10.3 64bit, KDE 3.5.8
    • Re: KDE Ovládacie centrum 04.04.2008 | 13:19
      Avatar Jaroslav Štulajter Mandriva 2009.1  Používateľ
      ohľadom tých nastavení /home adresára skús sa pozrieť ešte raz či si nezmenil aj vlastníka toho adresára a či si zmenil atribúty aj na podadresároch.
      ls -la /home
      ls -la /home/uzivatel/.kde //adresar z tvojimi nastaveniami kde

      ak by trebalo zmeniť vlastníctvo súborov cown -R uzivatel /home/uzivatel
      voľba -R (rekurzívne) zmení vlastníctvo aj v podadresároch

      Ale naozaj netuším či to pomôže vyriešiť Tvoj problém
      • Re: KDE Ovládacie centrum 04.04.2008 | 14:57
        Avatar Jaroslav Štulajter Mandriva 2009.1  Používateľ
        keď tak nad tým rozmýšľam možno hej, skús spraviť dáku zmenu v nastaveniach ktoré nepotrebujú oprávnenia roota či ti ich uloží. Ak sa bude sťažovať že nemôže ukladať do súboru tak to bude asi v tom.
      • Re: KDE Ovládacie centrum 04.04.2008 | 22:35
        alijoe   Návštevník
        Vďaka za pomoc, všetky Vaše rady mi problém vyriešili. Mňa by však viac ako nastavenie nejakej Kdm témy či fontu na uvítacej obrazovke zaujímalo prečo sa tam nemôžem dostať ako user.
        Skúsil som pridať ďalšieho usera. Ani s ním som sa však nemohol napríklad nastaviť čas.
        Toto je zaujímavejšie:
        jozef@linux-wjgd:~> ls -la /home
        celkom 32
        drwxr-xr-x  4 root  root   4096 2008-04-04 19:04 .
        drwxr-xr-x 25 root  root   4096 2008-04-04 18:49 ..
        drwxr-xr-x 48 jozef users  4096 2008-04-04 19:39 jozef
        drwxr-xr-x  2 root  root  16384 2007-10-26 11:37 lost+found
        jozef@linux-wjgd:~>
        
        v home/jozef/.kde je všetko jozef users

        Tu som v koncoch. Neviem. Ten posledný 16kb adresár je /home/lost+found/. Tie štyri o veľkosti 4kb a 25 tiež 4kb neviem čo to je zač. Viete mi povedať (prezradiť) aké by mali byť práva k adresáru /home/?


        • Re: KDE Ovládacie centrum 04.04.2008 | 23:40
          Avatar Jaroslav Štulajter Mandriva 2009.1  Používateľ
          Nastavit cas hej :)
          Vies ak by si nemal komp doma na domace pouzitie ale napr ako webovy server a hocikto by ti mohol prestavovat systemovy cas vies co by to sposobilo ?

          pedstav si to na tomto fore, kde sa ti napr toto forum radi aj podla casu polozenia otazky .

          prava mas v /home nastavene dobre ja mam podobne
          drwxr-xr-x 3 root root 4096 2008-03-13 08:41 ./
          drwxr-xr-x 23 root adm 4096 2008-04-04 09:54 ../
          drwx--x--x 55 jarque jarque 4096 2008-04-04 21:14 jarque/

          ked potrebujes nastavit taketo systemove veci ako bezny user pouzi prikaz sudo blizsie info
          oznacenie adresara . znamena aktualny adresar
          .. je adresar o uroven vyssie
          a nakoniec lost+found pri kontrolach disku sa sem ukladaju "stratene" data
          • Re: KDE Ovládacie centrum 05.04.2008 | 00:58
            alijoe   Návštevník
            Predpokladám že zvonka sa mi do kompu len tak niekto nedostane. Heslá mám silné. A prístup k nastaveniu času, alebo nebodaj právam k súborom by som určite nedal nikomu. A taký základ ako je bezpečnosť, zopár príkazov v bashi a samozrejme aj použitie sudo už mám. Na tom linku sú však veci ktoré som nevedel.

            Myslel som to tak, že v KDE si ako user môžem zmeniť hocičo cez grafické rozhranie ak viem heslo roota. Momentálne mi to však nefunguje, tak sa len snažím zistiť prečo.

            Jednoducho ked si napísal čo mám do konzoly napísať tak som neurobil copy/paste, ale som si najprv pozisťoval čo sa bude diať a čo ten výpis znamená. Teraz už z tvojho výpisu vidím že si použil až tri prepínače -alF.
            Inak viem si predstaviť čo by to spôsobilo ak by hocikto mohol prestavovať systémový čas. Niečo podobné o právach k súborom je vynikajúco napísané tu. Inak dík pomoc.

    • Re: KDE Ovládacie centrum 04.04.2008 | 15:00
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      najskôr si zisti aký príkaz ti spúšťa tvoje Ovládacie centrum. potom otvor konzolu a napíš sudo <príkaz na otvorenie ovl. centra.> To by malo vyriešiť problém s administrátorom.
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: KDE Ovládacie centrum 04.04.2008 | 15:02
        Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
        ALT+F2 -> kdesu kcontrol -> enter :-)
        Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
        • Re: KDE Ovládacie centrum 04.04.2008 | 19:23
          Avatar Jaroslav Štulajter Mandriva 2009.1  Používateľ
          toto riesenie obide problem ale nevyriesi ;)
          • Re: KDE Ovládacie centrum 05.04.2008 | 02:30
            Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
            myslim ze si trochu mimo, to kcontrol tam nevidíš ?
            PS. problem to vyrieši ;)
            ked nevieš, tak nefušuj
            • Re: KDE Ovládacie centrum 05.04.2008 | 02:48
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
              Problém áno, ale príčinu nie.
              • Re: KDE Ovládacie centrum 05.04.2008 | 02:55
                Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
                o pricine v tomto vlakne nebola rec.
                ked nevieš, tak nefušuj