Obnovenie/upravenie zavadzaca

Sekcia: Ostatné 05.04.2008 | 19:43
Zavael   Návštevník
Zdravim
potreboval by som pomoct, mam winXP a fedoru7 ale po preinstalovani widlow sa mi neda zaviest fedora... predtym som mal klasicky grub v mbr no teraz by som sa najradsej naucil upravit boot.ini na svoj obraz...
instalacne dvd fedory nemam cize oprava zachrannym sposobom asi nepojde a prikaz grub-install mi z live cd nefunguje:
[root@localhost fedora]# grub-install
bash: grub-install: command not found

u mna to vypada asi takto:
[root@localhost fedora]# /sbin/fdisk -l

Disk /dev/dm-0: 4294 MB, 4294967296 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 522 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Disk /dev/dm-0 doesn't contain a valid partition table
omitting empty partition (5)

Disk /dev/sda: 120.0 GB, 120034123776 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 14593 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1        1275    10241406    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            1276       14592   106968802+   5  Extended
/dev/sda3            2296       14592    98775621    7  HPFS/NTFS
/dev/sda5            1276        2151     7036407   83  Linux
/dev/sda6            2152        2295     1156648+  82  Linux swap / Solaris

pripadne mam (k)ubuntu 7.10 live cd a knoppix 5.1 :)
som zaciatocnik a dik vopred

btw sory za zakladanie topicu uz tak omielanej temy no prezeral som ich a upravu boot.ini som nenasiel... ak to tak nepojde zoberem aj iny postup ;)
    • Re: Obnovenie/upravenie zavadzaca 05.04.2008 | 22:31
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      nechcem rypat ani vyvolat flame, ale kedze mas windows tak by si mal mat original tak mozes skusit zavolat na ich service linku nech ti poradia (sorry blby vtip)

      a ako pridat linux do windowsackeho nt-loadera nemam ani tusenia

      TU jades navod na instalaciu grubu , je to sice na gfxgrub,ak chces klasicky grub kroky tykajuce sa grafiky mozes preskocit (neinstalovat gfxgrub, ale apt-get install grub,nekopirovat message.suse....) teda zacat v casti INSTALUJEME GRUB

      samozrejme pretym by si mal zadat
      chroot tvoja_root_particia
      z ubuntu live cd


      pls opravte ma ak som na nieco zabudol alebo zle uviedol

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: Obnovenie/upravenie zavadzaca 28.10.2012 | 21:39
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      chlapci, nechcem zakladat novu temu, tak pisem do tejto starej, kedze je tu aj malo prispevkov a je to kvazi z casti k veci.

      u nasich som aktualizoval kubuntu z verzie na verziu od nejakej 11.04 az po 12.04 ... problemy vznikli dva ... prvy - rozbitie Xiek som z casti poriesil, druhy ma srdi viac ... z nicoho nic vyhodilo z grubu XPcka a ostalo len niekolko verzii Kubuntu (samozrejme na baze jadier od 2.6.38 ci kolko az po 3.5). po pokuse o pregenerovanie grubu XPcka nikde ... any idea? alebo je to nejak obmedzene na pocet detekovanych zaznamov a prave to nepreberne mnozstvo jadier za to moze, ze sa tam XPcka akoby uz nezmestili?

      jedna sa samozrejme o grub2 , ktory nespravil ani device.map ... dik za akykolvek typ.
      • Re: Obnovenie/upravenie zavadzaca 28.10.2012 | 22:53
        WlaSaTy   Návštevník
        Neviem o tom, že by grub2 ku svojej činnosti potreboval device.map, ale viem že súčasťou upgrade je spustenie konverzných nástrojov ktoré prehodia konfiguráciu.

        Pokiaľ si upgrade robil len prepísaním repozitárov, tak si si to odpálil. Upgrade medzi distribúciami sa deje cez nástroje na to určené.

        Čo myslíš, bude to rýchlejšie preinštalovať alebo hádať čo mal urobiť napríklad príkaz do-release-upgrade volaný z nástroja update-manager -d ?
        • Re: Obnovenie/upravenie zavadzaca 28.10.2012 | 22:58
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          aktualizoval som cez aptitude dist-upgrade, ale asi odzalohujem data a reinstall ...
          • Re: Obnovenie/upravenie zavadzaca 28.10.2012 | 23:42
            WlaSaTy   Návštevník
            Ono, naštartovanie z LiveCD a výber opravy grub2 odstráni len jeden zádrhel. Ale kôli nedodržaniu postupu bude tých zádrhelov oveľa viacej.

            Takže, áno. Ak to nechceš robiť niekoľko dní, tak tam preinštaluj systém.
            • Re: Obnovenie/upravenie zavadzaca 29.10.2012 | 00:28
              Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
              ale bohvie, co zblblo ... lebo hovorim, isiel som tak ako vzdy (aptitude dist-upgrade je kosher)
              • Re: Obnovenie/upravenie zavadzaca 29.10.2012 | 01:06
                WlaSaTy   Návštevník
                Keby bol halal tak tam nemás tolko jadier a vycisti to aj ine nahradene komponenty.

                Ale to je uz jedno.
      • Re: OS-prober 29.10.2012 | 13:39
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Ja som na Fedora najprv vždy spustil os.prober a potom som refresh Grub2. Skús.
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."