Ubuntu & SATA HDD

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.04.2008 | 23:05
Richard   Návštevník
Ahojte, mam 64-bit HW, AMD cpu, mam uz nainstalovany win xp, chcem si doinstalovat aj ubuntu 64-bit, ale nevidim rozdelene particie na mojom hdd, ubuntu mi to ukaze ako cely disk, nerozdelenei, preco nevidim tie particie, aj pripravene pre linux.Dakujem
    • Re: Ubuntu & SATA HDD 06.04.2008 | 23:16
      Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
      pod pojmom "ubuntu" myslíš gparted ?
      ked nevieš, tak nefušuj
      • Re: Ubuntu & SATA HDD 06.04.2008 | 23:22
        Richard   Návštevník
        Ja neviem, co je gparted, ide mi proste o to, ze mam particu pre instalaciu linux-u, aj na swap a nevidim ich, resp. nemozem ich klasicky vybrat ako oddiel, kde to chcem nainstalovat. napr. pri mandrake, resp. redhat som mohol vybrat z vytvorenych particii a ostatne len pridelit.
        • Re: Ubuntu & SATA HDD 06.04.2008 | 23:34
          Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
          hmm, to je zaujímave skusal si hore v rohu prepnut /dev/hda respektive /dev/sda ? uz sa mi stalo ze tomu sibalo v tomto smere.
          Aká verzia ubuntu to je ?
          ked nevieš, tak nefušuj
          • Re: Ubuntu & SATA HDD 06.04.2008 | 23:44
            Richard   Návštevník
            to som neskusal, ale ani si nespominam, ze by som mal moznost prepnut tuto moznost. Verzia Ubuntu je 7.10, ale robilo mi aj pri 6.10
            • Re: Ubuntu & SATA HDD 07.04.2008 | 00:10
              WlaSaTy   Návštevník
              pises ze ubuntu ti ukaze cely a nerozdeleny disk. kolko mas diskov a ako su rozdelene? prikaz sudo fdisk -l je kamarat.
              • Re: Ubuntu & SATA HDD 07.04.2008 | 00:15
                Riki   Návštevník
                mam 250GB HDD, rozdelene na 4 particie, 3 pre win a 2 pre linux (root + swap)
                • Re: Ubuntu & SATA HDD 07.04.2008 | 00:23
                  WlaSaTy   Návštevník
                  ten vypis z toho prikazu nebude? dobru noc.
                  • Re: Ubuntu & SATA HDD 07.04.2008 | 00:29
                    Riki   Návštevník
                    ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

                    Disk /dev/sda: 251.0 GB, 251000193024 bytes
                    255 heads, 63 sectors/track, 30515 cylinders
                    Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
                    Disk identifier: 0xa7d8a7d8

                    Device Boot Start End Blocks Id System
                    /dev/sda1 * 1 8322 66846433+ 7 HPFS/NTFS
                    /dev/sda2 8323 30515 178265272+ 5 Extended
                    /dev/sda3 26729 29339 20972857+ 7 HPFS/NTFS
                    /dev/sda5 8323 26728 147846162 7 HPFS/NTFS
                    /dev/sda6 29340 30384 8393931 83 Linux
                    /dev/sda7 30385 30515 1052226 82 Linux swap / Solaris
                    ubuntu@ubuntu:~$

                    • Re: Ubuntu & SATA HDD 07.04.2008 | 00:37
                      Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
                      ked to spustis cez sudo gparted /dev/sda tak je to rovnake ako pocas instlacie ?
                      ked nevieš, tak nefušuj
                      • Re: Ubuntu & SATA HDD 07.04.2008 | 00:53
                        Riki   Návštevník
                        Ano, nic sa nezmeni, rovnake ako pri instalacii.
                    • Re: Ubuntu & SATA HDD 07.04.2008 | 00:37
                      WlaSaTy   Návštevník
                      ubuntu a ine idioten zichr distribucie vyslovne vyzaduju aby sa root disk preformatoval pri instalacii, takze uz vies co mas stlacit pri vybere /dev/sda6? tlacitko novy disk to nebude.
                      • Re: Ubuntu & SATA HDD 07.04.2008 | 00:54
                        Riki   Návštevník
                        nie, neviem, co mam stlacit. nerozumiem teraz tejto odpovedi.
                      • Re: Ubuntu & SATA HDD 07.04.2008 | 00:59
                        Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
                        to je sice možné ale jemu to nepomôže, kedže nevidí na tom disku nič, zrejme nebude vediet ani preformatovat ziadnu particiu.
                        ked nevieš, tak nefušuj
                        • Re: Ubuntu & SATA HDD 07.04.2008 | 21:07
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Podla toho vypisu z fdisku vidi obsah toho disku. Teda predpokladam ze ho spustal z LiveCD ktore chce pouzit na instalaciu. Ine by bolo keby ten fdisk spustil z ineho LiveCD ale nepredpokladam ze by sa zbytocne zamotal tymto smerom.
                          • Re: Ubuntu & SATA HDD 07.04.2008 | 22:34
                            Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
                            lenže problem je v gpartede ktory sa používa na rozdelenie disku počas inštalacie ubuntu, v ňom ho nevidí (narozdiel od fdisku).
                            ked nevieš, tak nefušuj
                            • Re: Ubuntu & SATA HDD 07.04.2008 | 23:03
                              WlaSaTy   Návštevník
                              dovolim si zacitovat:
                              ide mi proste o to, ze mam particu pre instalaciu linux-u, aj na swap a nevidim ich, resp. nemozem ich klasicky vybrat ako oddiel, kde to chcem nainstalovat.
                              ked z toho vyberiem druhu cast vety za "respektive", tak mi to vychadza na to s cim som bojoval aj ja. musel som zaskrtnut "preformatovat vybranu oblast disku", bez toho mi to tiez odmietlo tak ako zadavatelovi. proste som nepredpokladal ze ma to posle dopr... aj ked bol ten disk prazdny a instalator o tom vedel (si ho na chvilku pripojil). ale ak mas ine informacie, tak sa mozes zdoverit.

                              • Re: Ubuntu & SATA HDD 08.04.2008 | 00:10
                                Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
                                no myslim ze to nie je ten istý problém.
                                autor temy : nevidim ich, resp. nemozem ich klasicky vybrat ako oddiel, kde to chcem nainstalovat ty: bez toho mi to odmietlo
                                jemu system tie particie ani neukaze to značí to že na nich nedokáže vykonať žiadne zmeny (vrátane formátovania | pravdaže hovorim o inštalacii). Každopádne takáto diskusia nikam nevedie, nech sa vyjadrí autor a špecifikuje bližšie svoj problém.
                                ked nevieš, tak nefušuj
                                • Re: Ubuntu & SATA HDD 08.04.2008 | 01:42
                                  Riki   Návštevník
                                  Situacia je takato, neviem, ci tu napisem nieco blizsie. Disk mam rozdeleny nasledovne:
                                  ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

                                  Disk /dev/sda: 251.0 GB, 251000193024 bytes
                                  255 heads, 63 sectors/track, 30515 cylinders
                                  Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
                                  Disk identifier: 0xa7d8a7d8

                                  Device Boot Start End Blocks Id System
                                  /dev/sda1 * 1 8322 66846433+ 7 HPFS/NTFS
                                  /dev/sda2 8323 30515 178265272+ 5 Extended
                                  /dev/sda3 26729 29339 20972857+ 7 HPFS/NTFS
                                  /dev/sda5 8323 26728 147846162 7 HPFS/NTFS
                                  /dev/sda6 29340 30384 8393931 83 Linux
                                  /dev/sda7 30385 30515 1052226 82 Linux swap / Solaris
                                  ubuntu@ubuntu:~$

                                  sdaž je particia, ktoru som vo win vytvoril na instalaciu ubuntu, sdaý je swap. problem je v tom, ze mi ten gparted ukaze iba cely ľťéGB hdd, na ktorom akokeby nic nebolo a ja si nemozem dovolit ho cely pouzit na instalaciu linux=u, pretoze vo win mam data,...

                                  napr. ked som davnejsie instaloval redhat, madrake,... tam som bezprobôemob videl vsetky particie, vedel som si ich vybrat a pripojit do linux systemu. samozrejme, vtedy som mal este PC s IDE diskami, teraz mam SATA HDD, ale to by nemusel byt prolem, alebo moze byt? Vsak som cital, ze podpora SAT AHDD uz je, dokonca mam 64-bit hw, skusal som aj 32-bit aj 64-bit linux, to iste.

                                  • Re: Ubuntu & SATA HDD 08.04.2008 | 02:01
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    no, prave som pochopil preco sa z toho zblaznilo ubuntu, ja som sa pri tom tiez skoro pomiatol. v com si to prosim ta vytvaral tie oddiely? ved sda3 je z tzv. primary a oblast dat ma v extended.

                                    ps: podporu sata tam mas, ved ti fdisk vypisal co je na disku.
                                    • Re: Ubuntu & SATA HDD 09.04.2008 | 11:05
                                      Riki   Návštevník
                                      Ano, to viem, len som nevedel, ze toto moze sposobit dany problem? Da sa nejak ta Extended particia odstranit, resp. viem to zmenit aj bez reinstalacie win-u?
                                      • Re: Ubuntu & SATA HDD 09.04.2008 | 14:22
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        Ano, toto s najvecsiou pravdepodobnostou sposobilo ten problem. Zas nemozes predpokladat ze nejake graficke klikatko osetri vsetky chyby, niekedy sa to vyrube s informaciou a niekedy to v tichosti nepracuje.

                                        Inak, particia sa da odstranit bez reinstalacie operacneho systemu, otazkou je ci to ten operacny system rozdycha. Ak teda nemas na tej dokazenej extended particii ziadne data, tak ju jednoducho v tom fdisku zrus a pod wilde si vytvor na volnom fleku novy disk ako potrebujes. Ak tam mas data, tak si ich niekam zazalohuj ak o ne nechces prijst. A ak tam mas nejaku cast systemu (program files, documents and settings alebo nebodaj nejaku cast systemu hoci aj swap alebo hibernacny subor alebo neviem na co vsetko je ten system citlivy), tak budes mat o zabavu postarane.

                                        PS.: poprosim ta, mozes mi povedat aky program si pouzil na vytvorenie tej vadnej particie? Zaujima ma to len preto aby som sa nielen ja vyhol software ktory ti povoli takuto logicku blbost, programy by mali mat v svojich internych volbach urcitu logiku a tomu programu to zjavne chyba. Ak by si pouzil normalny nastroj, tak sa neuklepnes :) take to neber ako by si bol za to vinny.
                                        • Re: Ubuntu & SATA HDD 10.04.2008 | 12:03
                                          Riki   Návštevník
                                          Ten disk uz tak bol rozdeleny, ide o to, ze ja som ten pocitac kupil novy (v zaruke,...) cca mesiac stary, a ten pan tam uz mal vsetko vytvorene, aj nahodene, nereinstaloval som system este ani raz (win).
                                          Ale na pracu s particiami pouzivam Acronis Partition manager (ak si spravne pamatam nazov). Je rychly, podstatne si dokaze poradit lepsie s particiami, ako napr. Partition magic.
                                          Skusim sa dnes pohrat s tymi particiami.

                                          • Re: Ubuntu & SATA HDD 10.04.2008 | 23:43
                                            WlaSaTy   Návštevník
                                            No pokial bol ten disk tak rozdeleny, tak je jedno aky pouzivas ty software na rozdelenie diskov. Inak mozno ten pan rozdelil tvoj disk rovno v diskedite od nortona alebo to robil po pameti zapisovanim v hexa kode (echo 0xNN 0xNN 0xNN ... | xxd -r > /dev/?da). Teoreticky je mozne prepisat poradove cislo particie aj bez straty dat, ale opakujem, neviem ako sa k tomu zachova winblows a aby som pravdu povedal, je mi to jedno.
    • Re: Ubuntu & SATA HDD 08.04.2008 | 08:53
      jaaa   Návštevník
      • mam 250GB HDD, rozdelene na 4 particie, 3 pre win a 2 pre linux (root + swap)

      3+2=5 , ee?
      • Re: Ubuntu & SATA HDD 17.04.2008 | 01:36
        Riki   Návštevník
        Ako viem odstranit ten problem, resp. kde mam vytvorit particiu, aby som ju videl pri instalacii linux-u? viem to spravit bez reinstalacie win-u, ktory tu uz mam?