Vysoka skola

Sekcia: Komunita 10.04.2008 | 20:20
Devil   Návštevník
Ahojte,
mam za chvilu maturitu (nie tento rok) a rozmyslam o vysokej skole. Chcel by som studovat v oblasti IT. Mam matiku rad - nemam s nou zatial problemy a programovanie mi tiez nie je cudzie. Logicke myslenie mam (aspon si to myslim :-D ).

Pozeral som si vysoke skoly na SR a najviac ma zaujala Technicka univerzita v Ba. Rad by som sa dozvedel o nej viac aj z pohladu studentov (ak tu nejaki su), pozeral som stranku. Stiahol som si aj ukazky testov z prijimaciek. Matika vyzera v poho. Pascal som mal asi pol roka a mam ako take zaklady v nom. Teraz studujem C++ - samouk (zakladnu syntax Cka mam v oku - aj tak podobne ako C++). Pozeral som ulohy a vyzeraju ako tak okolo Pascalu - chcem sa teda spytat do akej miery ten Pascal vyzaduju - ci ho mam nechat. Radsej by som studoval C++ nadalej. Ak su tu studenti z tejto skoly, tak by som rad vedel aj podrobnosti ohladom Pascalu a matiky z prijimaciek.


Inac chcel by som ist na Pocitacove systemy a siete. Rad by som pocul vas nazor (kedze tu vacsina v IT pracuje) o perspektive tohoto odboru.

Ak napisete nieco, budem vdacny. Ak viete o nejakej inej skole - ktora je podla vas dobra, pls napiste, budem vdacny.

Vopred dakujem.
    • Re: Vysoka skola 10.04.2008 | 20:32
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
      ked sa chces obsmietat okolo IT, tak potom teda:


      1, FIIT STU BA

      2, FEI STU BA

      3, MAT-FYZ

      Bacha na STU BA je velmi velka sito. Nieje problem sa na tuto skolu dostat, ale udrzat sa na nej, na Matfyze je to sito mensie, ale zase sa tam tazsie dostanes. Takze tak, vyber je na tebe.
      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • Re: Vysoka skola 10.04.2008 | 20:38
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        pokial sa ktokolvek chce obsmietat okolo IT, tak nech urcite nechodi na FEI!

        inac minuly rok tusim informatika na matfyze brala uz podla znamok (alebo vysledkov z matematickeho monitoru, neviem uz).
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Vysoka skola 10.04.2008 | 20:41
          Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
          hej, feikari su srandisti okolo it:)
          cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
          • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 10:30
            peto   Návštevník
            Ako kto..

            Ja ucim naFEI na priemyslenej informtaike
            a nemyslim si, ze som v kodovani zly - 4. miesto ako solista na ZENITE 1988-1989, v dvojiciach 7. miesto na Programujem s Cofax-om v roku 1994. Skola mi neico dala a teraz mam ponuky na dost slaby plat(na pomery IT) 8000 EUR/mesiac. Musim ale zo skoly von, lebo sa zacinam podobat na ludi z FIIT ako Solcanyi,Safarik, Menhart alebo Steinmuller. Ucim totiz nieco medzi OS-kami a SOS-kami.
            • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 12:12
              Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
              8000E/mesiac je slaby plat? chudacisko, neviem, ci vyzijes :)
              no a Solcanyi, Steinmuller, to su experti. tych dalsich dvoch nepoznam, ale viem si predstavit, kedze si ich zaradil do skupinky so solcom a steinim. skoda ze na fiitke su ludia s takymto pristupom, uplne to znechucuje cele studium. (teda aspon mne)
              cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
        • Re: Vysoka skola 27.03.2010 | 16:56
          Avatar Juro Debian, win XP  Používateľ
          nene tohtorocny prvaci robil primacky. rok predtim sa islo bez primaciek a uroven bola hrozna takmer polovica skoncila v prvom roku (aspon co som pocul)
          • Re: Vysoka skola 27.03.2010 | 17:45
            Avatar usamec   Používateľ
            na informatike skoncili po prvom roku asi 3....

            to, ze na aplikovanej asi polovica je druha vec...
          • Re: Vysoka skola 29.03.2010 | 00:51
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            treba citat datumy. minuly rok = 2007
            Debian. apt-get into it…
        • Re: Vysoka skola 19.04.2010 | 19:45
          juraj kollar   Návštevník
          senzačná univerzita je len jedna :)
          • Re: Vysoka skola 19.01.2013 | 14:00
            Avatar Tommy Angelo   Používateľ
            Vies preco to robia...potrebuju ziskat studentov, aby ich mohol stat financovat (podla poctu studentov dava stat aj pocet prispevkov). V praxi to studium ale vypada uplne inac, len nie SENZACNE! Akurat som ziskal titul Ing. na tej skole.
    • Re: Vysoka skola 10.04.2008 | 20:41
      Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
      ja som fiit stu
      neviem co chces so svojim zivotom spravit, tak ti tazko poradim takto. ak ta bavi kodercina, navrh informacnych systemov, java, c/c++/c#, zivot somraka atp, tak fiit stu - informatika je pre teba. samozrejme, ze si prejdes aj kopec chujovych predmetov, ktore ti budu na nic, ale to je vsade tak. fiit stu - sietarina, ako hovori nazov, ide tu viac o siete, ale tiez sa co-to nakodis. nemas ale predmety typu uml modelovanie, navrh inf systemov. skor mas take, ze HW ako funguje, multiplexory, architektura cpu atp. a samozrejme kopec predmetov o sietach - kodovanie, architektura sieti, komunikacne systemy atp. ak chces, pridaj si ma na jabberi, budem ti trpezlivo odpovedat :)
      cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
    • Re: Vysoka skola 10.04.2008 | 20:53
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      > Mam matiku rad - nemam s nou zatial problemy

      neboj, nejake urcite budu ;D

      > Pascal

      ked zvladas tie priklady co si si postahoval, tak sa toho nemusis bat, ved je to len trochu ina syntax

      > Radsej by som studoval C++ nadalej.

      studuj, studuj, na skolu sa nespoliehaj :)

      > Inac chcel by som ist na Pocitacove systemy a siete.

      chyba, velka-prevelika, nechod tam! (uz len kvoli tomu semestru elektrotechniky -- ale ak si dobry v elektrotechnike a tiez by si eventualne chcel aby si sa v skole ucil stavat poctace pomocou FPGA ako to avizuju v popise odboru, tak potom hej). takze ak ta to taha viac k elektrotechnike nez programovaniu, tak som nic nenapisal...

      > o perspektive tohoto odboru.

      zbytocna otazka, dolezite je aby si si nieco z tej skoly zobral a zaroven aby ta prilis neobtazovala :)

      pokial sa rozhodnes nakoniec pre STU, tak sa dopredu priprav, ze mozno na teba nevyjde intrak v 3./4. semestri, ak sa nebudes velmi snazit o dobre znamky
      Debian. apt-get into it…
    • Re: Vysoka skola 10.04.2008 | 21:05
      Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
      na vyske ide hlavne len kazdemu o titul...podla mna ta tam moc nenaucia pokial ta to bavit nebude, studuj a bud aj samoukom toho co ta bavi... chodim na STU 4.rok a sice sa nieco na mna nalepilo ale vacsinou som pozabudal, tak sa venuj hlavne tomu co chces v zivote robit
      www.satforum.sk
      • Re: Vysoka skola 10.04.2008 | 21:18
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        suhlasim s titulom, lenze:

        1) ked si clovek dobre vyberie skolu, dostane teoreticke zaklady takych veci, ku ktorym by sa sam tazko dostal (nebudem rozoberat do detailov co tym myslim -- svoje predmety delim na nepotrebne blbosti lahke/tazke, predmety co maju nieco do seba ale su tazke, predmety zaujimave ktore nevyzaduju vela casu (az minimalny), predmety ktore by mi nechybali ergo s nimi ani nemam nejake problemy; dolezity je pomer tychto predmetov -- vzdy je lepsie a menej stresujuce mat skusku z niecoho co uz viem, nez sa dlho ucit naproste zbytocnosti)

        2) robit skolu full-time znamena mat viac casu na cokolvek ine :) tu sa ale odkazujem na ten spravny vyber skoly
        Debian. apt-get into it…
      • Re: Vysoka skola 14.04.2008 | 00:38
        Avatar nardew debian  Používateľ
        > na vyske ide hlavne len kazdemu o titul

        nuz podla seba sudim teba, to ze si si zjavne vybral skolu ktora ta nebavi neznamena ze tak cinia aj druhi (a ti ktori zmyslaju rovnako tak podobne je to len ich problem)
        • Re: Vysoka skola 14.04.2008 | 13:42
          lieko   Návštevník
          prajem ti aby ti tvoj entuziazmus vydrzal :)
          • Re: Vysoka skola 14.04.2008 | 20:28
            Avatar nardew debian  Používateľ
            nevravim ze som zo skoly na vetvy, ale to ze som tam len koli titulu urcite neplati. mimochodom ak by mi slo len on, to uz by som zaplatil radsej niekolko vela desiatok tisic a nechal si ho spravit na poziadanie ako zabijat minimalne 5 rokov ;)
            • Re: Vysoka skola 15.04.2008 | 17:38
              peto   Návštevník
              Kto na to ma? $$ ja by som tolko penazi niekomu do vrecka nedal..
              • Re: Vysoka skola 16.04.2008 | 23:34
                Avatar nardew debian  Používateľ
                cas su peniaze a tych 5 rokov urcite prevysuje tych niekolko 10kkkk ;)
    • Re: Vysoka skola 10.04.2008 | 21:56
      devil   Návštevník
      Zatial dakujem,
      Takze uz som o nieco mudrejsi :-).
      Z takeho naj vyberu mi zostava zatial STU a MATfyz.

      STU - pre mna plusy su hlavne Ing. , bezi to okolo sieti


      > ide tu viac o siete, ale tiez sa co-to nakodis. nemas ale predmety typu uml modelovanie, navrh inf systemov. skor mas take, ze HW ako funguje, multiplexory, architektura cpu atp. a samozrejme kopec predmetov o sietach - kodovanie, architektura sieti, komunikacne systemy atp...

      modelovanie si myslim, ze v buducnosti nebudem nejako extra potrebovat (ak sa mylim, tak ma opravte) a siet - net a tak pojde asi dopredu v buducnosti :-) (aj dnes)


      >Inac chcel by som ist na Pocitacove systemy a siete.

      chyba, velka-prevelika, nechod tam! (uz len kvoli tomu semestru elektrotechniky -- ale ak si dobry v elektrotechnike a tiez by si eventualne chcel aby si sa v skole ucil stavat poctace pomocou FPGA ako to avizuju v popise odboru, tak potom hej). takze ak ta to taha viac k elektrotechnike nez programovaniu, tak som nic nenapisal...


      Mno ja nwm. Je to jeden semester a ten nejako uz prezijem :-) Asi tam bude vela Fyziky :-)

      Univerzita Komenskeho:
      nepaci sa mi Mgr.
      Na stranke som nikde nenasiel predmety na prijimacky. Co tam bude? Mat - Inf? Nepochopil som nejako odbory a cela stranka sa mi zda nejaka chaoticka, alebo je to tym, ze je vecer :-)

      Nikde som nenasiel hodnotenie tychto univerzit v zahranici. (A,B?)
      Ako to je s programovacim jazykom? Ake?

      Dik
      • Re: Vysoka skola 10.04.2008 | 22:34
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        mas blbe priority :)

        > STU - pre mna plusy su hlavne Ing. , bezi to okolo sieti

        verim, ze siete by sa nasli aj na inych skolach :) inac sa nenechaj moc zblbnut nazvom odboru, napriklad na cisco (blee) sa mozu urcite hlasit vsetci (dokonca aj ak si platil cisco na strednej skole, tak mozes pokracovat kde si skoncil, ak si o to nestratil medzitym zaujem :))

        mozno ti to bude viac vyhovovat, ale pozor na ocakavania, kazda skola ta sklame ak naozaj cakas, ze to tam "bezi okolo sieti". stiahni si take pdf a prestuduj si tie odporucane plany aj s popismi predmetov (a porovnaj v com sa lisia odbory)

        > Mno ja nwm. Je to jeden semester a ten nejako uz prezijem :-) Asi tam bude vela Fyziky :-)

        pravda je, ze to pravdepodobne nejak prezijes ak sa tak daleko dostanes... a fyzika ma samostatny semester, tej sa nevyhnes vobec!

        > nepaci sa mi Mgr.

        to mas fuk, papir dostanes aj tam :)

        > Ako to je s programovacim jazykom? Ake?

        hlavne take co sa naucis sam, tak to plati vsade a vo vsetkom, do hlavy ti to tlacit nikto nebude! ale velka vyhoda je vediet cecko, to sa potom proceduralne da prejst bez jedineho zavahania (pre neskusenych to uz nie je ziadna prechadzka ruzovou zahradou)
        Debian. apt-get into it…
      • Re: Vysoka skola 10.04.2008 | 23:43
        Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
        hodnotenie hladaj, niekde to bude.
        programovacie jazyky pokial ja viem, tak sietari maju vyber v podstate rovnaky ako info - C/C++/C# (to uz zavisi od toho co si vyberes, v podstate je kazdemu jedno v com kodis, ked to funguje dobre, napr taky paket analyzer neni problem spravit v ziadnom zo spomenutych jazykov, ani v jave, ide o to co chces), dalej zo 2 semestre robili vo VHDL, co ja nemam ani sajn co je. jeden semester sa isto stretnes aj s nejakym asemblerom. semester elektrotechniky ako uz vravel uid, ten tam je isto. ked sa ucis, nie je problem prejst nic, vsakze? predmety na prijimacky sme my mali mat-inf, prip mat-fyz. mohol si si vybrat
        cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
        • Re: Vysoka skola 11.04.2008 | 11:30
          Devil   Návštevník
          Ohladom k tym prioritam - ing pokial viem je vyssi ako mgr
          A kezdy si hlada taku vysku,aby ho zamestnanie potom bavilo a aby mal aj aky taky plat - co nie je zanedbavajuce.

          Vyber predmetov? To prvy krat pocujem.to si mozem vybrat?ako to je s F a inf?Co odporucate?sa mi to zda cudne - ako to potom hodnotia?Na INF bude asi aj PASCAL :-(
          • Re: Vysoka skola 11.04.2008 | 11:32
            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
            Ing a Mgr je na tej istej urovni (druhy stupen vysokoskolskeho vzdelania), akurat Ing. dostava absolvent technickeho smeru a Mgr absolvent vedeckeho smeru a do zahranicnych zivotopisov sa aj tak uvadza len "MSc equivalent" :)
            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: Vysoka skola 11.04.2008 | 12:04
            Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
            Takze:
            1. titul Ing. vs. Mgr. Ak nechces byt vo svojej oblasti frajer, tak nad tym uvazuj. Ak chces byt frajer, je ti uplne jedno, ci Ing. alebo Mgr.- za teba bude rozpravat nieco ine ako titul
            2. Ak chces hlavne programovat, tak si myslim, ze cas straveny za internetom a prax ti da viac
            3. Ak chces ale pochopit podstatu vacsiny problemov, tak treba ist na vysoku skolu. Ak ti lezi matika a fyzika v zaludku, je zbytocne tam chodit
            ___
            Vysoka skola ta nenauci programovat a nikdy si ani take ciele nedava (zial, vela ludi toto este nechape). Vysoka skola technicka je najma o technologiach, fyzike a matike. O vedeckych postupoch. O labakoch, o meraniach, o postupoch a o vysledkoch. O novych metodach, novych technologiach...
            • Re: Vysoka skola 11.04.2008 | 16:55
              Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
              nie? ja mozem oponovat. bez vs by som nevedel nakodit ani hello world v C. sice je pravda, ze vacsinu toho co teraz viem, som sa naucil sam, ale VS mi dala ten spravny 'kickstart', uviedla problematiku, dala mi uplne ine zmyslanie nad mnohymi vecami. vs neni o tom, ze ta tam bude niekto nieco 'ucit'. musis chciet sam a makat na sebe. robis to predsa pre seba, nie pre nejakeho profesora za katedrou.
              jv vidno, ze nevies o com to je na fiit stu napriklad. tam labaky/merania/analyzu nejakych krepych vysledkov som mal jeden semester celkovo. a to bol jeden semester fyziky. samozrejme, je tam kopec nanic predmetov. ale na druhej strane je pozitivne, ze sa snazia tlacit prakticke veci hned od zaciatku. nie ako to bolo kedysi, ze prve tri roky iba matika/fyzika a az posledne dva roky si sa dostal k dacomu pouzitelnemu
              cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
              • Re: Vysoka skola 11.04.2008 | 17:24
                Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
                S prvou castou suhlasim.
                S druhou castou absolutne nie. Krepe vysledky? Jeden semester fyziky je podla teba dost na Slovensku TECHNICKU Univerzitu? Prepac, ale ked chces programovat a spravovat siete, alebo take veci, tak na to je tu kopec roznych skoleni od Microsoftu, Novellu a Cisca. Vidis, aj zo strednej skoly tam mozes ist. Vysoka skola je trosku o niecom inom. Vysoka skola je prave o tej matike a fyzike. Ak ju nevyuzijes, radsej chod do inych kurzov, ktore sa robia aj pre stredoskolakov. Ani zdaleka nemozem s tebou suhlasit.
                ___
                Vacsina ludi sa pyta: naco to studujem, ked to nevyuzijem? Moja odpoved: ved naco? Potom sa necudujem, ze vysoke skoly od nas pustaju vselijakych absolventov. Pozri sa, co robia ludia na vysokych skolach v zahranici. Je to veda a vyskum. A ten bez matiky a fyziky na technike nespravis. Na jednej strane nadavame na nasu vedu/ vyskum, na druhej sa, ako vidim, snazime od nej bocit.
                • Re: Vysoka skola 11.04.2008 | 17:51
                  devil   Návštevník
                  Mno OK. Stretol som sa aj s takym nazorom, ze cesko je v oblasti IT s VS lepsie ako Slovensko. Je to pravda? Zaujala ma este VS v Brne - masarykova (odbor tiez siete).

                  Viete mi povedat a porovnat uroven tychto skol a ich vseobecne hodnotennie na "trhu" (porovnanie s STU a Komenskeho)?
                  • Re: Vysoka skola 12.04.2008 | 14:23
                    Nathan   Návštevník
                    Nemôžem porovnávať so slovenskými VŠ, tak aspoň zhodnotím FI MUNI.

                    Dostať sa sem nie je problém, nerobia sa klasické prijímačky, ale test študijných predpokladov. Tam stačí mať logické myslenie a všeobecný prehľad (hlavne môžu zaskočiť otázky z českej gramatiky, ale test je spoločný pre väčšinu fakúlt MU). Myslím, že od tohto roka je možné robiť TSP aj v niektorých mestách na Slovensku.

                    Pri odbore Počítačové siete a komunikácie si môžeš zvoliť viac teoretické, alebo praktické zamerianie, ale aj pri tom praktickom ťa môže zaskočiť nepomer medzi teoretickými (ktorých je, aspoň v prvých semestroch, viac) a praktickými predmetmi. S elektrotechnikou a fyzikou sa tu človek nestretne prakticky vôbec (jedine na prírodovedeckej fakulte), v tomto ohľade je lepšou voľbou VUT v Brne.

                    Čo sa týka programovania, to stojí na predmetoch typu Návrh algoritmov, čiže zas viac teoreticky orientované. Z prakticky orientovaných si môžeš vybrať jedine C++/Java.

                    Viac študentov volí cestu aplikovanej informatiky bez špecializácie. Povinných a povinne voliteľných predmetov je tam zhruba polovica z celkového počtu, a tak si študent môže vyberať predmety, ktoré ho ozaj zaujímajú a to zo všetkých fakúlt MU (s výnimkou lekárskej).

                    Ďalšou zaujímavou vecou na fakulte sú laboratóriá, kde môžu študenti pracovať na rôznych výskumných projektoch a dostanú sa tak k novým a experimentálnym technológiám. Dá sa tam získať dosť materiálu na diplomovky. Dostať sa tam však už vyžaduje určité znalosti, ale nie je výnimkou, vidieť behať po labáku aj študentov druhého ročníka Bc. štúdia.

                    Z pohľadu študenta je tiež veľkou výhodou informačný systém MUNI, v ktorom sa robia všetky administratívne výkony od podania prihlášky, cez registráciu a zápis predmetov, až po podávanie žiadostí o štipendiá. Človek nemusí stráviť kopu času na študíjnom, ako je to zvykom na niektorých iných školách.

                    MU má dobré meno a to nie len čo sa týka informatiky, absolventi nemajú problémy uplatnit sa na trhu práce (podľa prieskumu je priemerný plat absolventa FI okolo 35 000 Kč).
                • Re: Vysoka skola 11.04.2008 | 18:08
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  pokial tu niekto pocitate skore, tak si ma pripocitajte proti :)

                  a ak ti zalezi na mojom (a mozno aj svojom) zdravi, radsej toto na mna neskusaj (ak to bolo umyselne)
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: Vysoka skola 11.04.2008 | 18:16
                    Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
                    Pripocital som :)
                    Nerobi mi problem, ze nesuhlasis... Sam som zazil na skole velkych koderov. Zial, pri kodovani to aj skoncilo. Take veci ako napr. Fourierove rady alebo vlnove transformacie uz neboli pre nich. A pritom napriklad toto su zaklady kompresie a pod. To iste plati aj o pravdepodobnosti a statistike. Zda sa to byt zbytocna hovadina. Opak je pravdou.
                    ___
                    PS: tu nechcem povedat, ze by mali vychadzat zo skoly absolutne neprakticki ludia. Programovanie do nej, samozrejme, patri. Ale vysoka skola ma byt o trosku vyssej urovni, nemyslis?
                    • Re: Vysoka skola 11.04.2008 | 18:30
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      keby som ti mal vysvetlit co vsetko je na tvojom nazore zle, musel by som ti to rozpisat slovo po slove

                      mozno si niektore veci nemyslel tak ako vyzneli (a tym by sa moj elaborat mohol skratit), ale napisal si to a ja to tak beriem a nemam zaujem o tomto (aj tak bezvysledne) diskutovat
                      Debian. apt-get into it…
                    • Re: Vysoka skola 11.04.2008 | 20:13
                      Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
                      ja sa tiez nechcem zbytocne hadat s tebou, lebo tvoj nazor aj tak nezmenim. vidim ze si ma aj tak zase vobec nepochopil. iba tolko som chcel povedat, ano, aj fourrierove rady sme si presli, presli sme si aj kodovanim, aj DFT a mnohymi inymi vecami, ktore tu nebudem zbytocne rozpisovat.
                      cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
                      • Re: Vysoka skola 11.04.2008 | 20:24
                        Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
                        Ja nevravim, ze ste si nepresli. Ja len tvrdim, ze su potrebne ako aj fyzika a matika.
                        • Re: Vysoka skola 11.04.2008 | 20:27
                          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                          Matiku este pochopim, lebo ta je zakladnym kamenom kazdej prirodnej vedy, ale fyzika? Podla mna su v informatike oblasti, ktore velmi hutne zaklady fyziky nevyzaduju (co vsak neznamena, ze su aj take, co ju vyzaduju). Tak isto ako fyziku napriklad nepotrebuju vedci zaoberajuci sa matematikou.
                          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                    • Re: Vysoka skola 14.04.2008 | 11:10
                      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
                      nikto nemoze byt dobry vo vsetkych oblastiach svojho odboru. Samozrejme treba vediet ze existuje aj nieco ine nez moja oblast, a priblizne tusit o com tie ine oblasti su, ale keby si si mal do hlavy nahadzat cely jeden odbor, tak studujes 30 rokov.


                      Napriklad z mojho pohladu zo stavebnej. Uz teraz viem ze sa chcem v praxi venovat realizacii stavieb, takze mi vlastne stacia predmety typu technologia stavieb, popripade co to z konstrukcii a zo stavebnych materialov. Ale tiez som si musel prejst ako vsetci u nas na skole cez vsemozne statiky, mechaniky, ocel, beton, aj ked statiku priamo na stavbe pocitat urcite nebudem, naco ved od toho su statici. A tktiez som si presiel cez konstrukcie 1 - 5, atelier, tepelnu techniku, stavebnu akustiku a osvetlenie aj ked nebudem priamo na stavbe navrhovat projekty, ale budem sa drzat uz navrhnutej koncepcie.

                      Cize treba mat prehlad ze nieco ine okrem mojej oblasti existuje a priblizne matne vediet o com to je ale urcite sa neda ovladat vsetko. (poznam takeho cloveka co sa prezentuje ze vsetko vie, ale vzdy ked pride na lamanie chleba tak sa zisti ze je riadne mimo). Urcite v systeme nasich VS by som toho vela zmenil (napriklad ovela ovela viac praktickych predmetov, riesenie realnych problemov, celkovo lepsie zasvetenie do danej problematiky z hladiska praktickeho vyuzitia), ale napriklad priblizne 50% ludi co vychodi SVF STU BA su odbornici vo svojich oblastiach (zvysok su ludia co boli flakaci pocas studia, takze si toho moc neodnesu). Ale urcite sa nemozu porovnavat s ludmi, ktori v obore robia 10,20 rokov. Cize z toho vyplyva, ze najlepsia skola je prax.
                      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
                      • Re: Vysoka skola 14.04.2008 | 12:09
                        Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
                        Ja som tu nechcel povedat, ze treba vsetko ovladat, ani zdaleka. Takze uplne s tebou suhlasim.
    • Re: Vysoka skola 11.04.2008 | 12:29
      tristan   Návštevník
      Ked sa to globalne vezme, tak na IT vidim len BA alebo KE, tak, ci tak ta zvoleny odbor sklame, ak to nebude naplnou predmetou, bude to pristupom zo strany pedagogov a v konecnom dosledku pride cas, ked si budes klast otazku: "Preco som siel prave sem?"

      Takze, ak mas velku motivaciu robit v IT, potom si vyber nieco, co sa netvari, ze po skole z teba bude druhy Linus, vyber si skolu a odbor, kde sa sice podozvedas nove veci, ale necha ti priestor ist do praxe, ktora ti da omnoho viac (povedzme si to otvorene, nikto nerobi nieco len tak, z nudy, vzdy tu musi byt nejaky faktor, ktory ta k tomu nuti, otazka je, k comu ta nuti).
    • Re: Vysoka skola 11.04.2008 | 12:36
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      vysoka skole je len formalita, dolezite je to co sa naucis mimo nej, co ta tam nemozu naucit. este lepsie bude ak sa zamestanas napr. na polovicny uvazok v nejake firme (programator, spravca). to ti da viac ako skola. jedine je dobra na matiku, kde ti aspon daco vysvetlia.
      • Re: Vysoka skola 11.04.2008 | 12:43
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        S tymto sa da len suhlasit.
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: Vysoka skola 11.04.2008 | 13:05
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          ja nemozem, a to z viacerych dovodov:

          1) skola ti moze dat aj viac informacii, nez matiku
          2) v praci sa naucis co tam potrebujes -- to sa ale a) da naucit aj inym sposobom b) je to silne orientovane len na to co tam konkretne pouzivaju
          3) v skole sa mozes spoznat s nejakym schopnymi ludmi :) pri tomto som si spomenul na nejaku esej Paula Grahama
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Vysoka skola 11.04.2008 | 13:14
            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
            No, ti ludia, to je naozaj pravda, ale to uz nejako priamo nesuvisi s vyukou na tej skole ale skor ide o zhodu nahod :)
            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
    • Re: Vysoka skola 11.04.2008 | 12:55
      Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
      Vysoka skola ti da iny pohlad na svet a na veci ktore sa okolo teba deju. Ona ma za ciel urobit zakladny prehlad v roznych technologiach v okruhu tvojho oboru a blizkych oboroch. Preto mas vsade tak trochu elektroniky, programovania atd... Napr. sme mali predmet programovanie hradlovych poli FPGA, fakt len z rychlika a mnoho inych predmetov, do ktorych sme len namocili prst. Prve dva semestre su o matematike a fyzike, o tom ze svet nie je len linearny a ze deje okolo nas sa rozne menia v case. A vela vela teorie.
      Titul si celkom nevsimaj, ak si v niecom dobry, tak zamestnavatel aj ten titul nejako "ozelie". Ak ta zaujima hlavne titul, tak VS bude len strata casu. Vyber si co ta bavi a hlavne pokracuj v tom co robis. Vysoka skola ma ale aj par nastrah. Je to samostatnejsie ucenie, mozes si vybrat predmet (so povinne volitelne, dobrovolne volitelne atd...). Je to o tvojej samostanosti a zodpovednosti. V prvych semestroch mas studentov, ktori nemaju celkom zaujem VS a budu ta tahat na rozne akcie a pod, pricom preve dva rocniky su navacsie sito. Preto treba vediet aj odolavat. Niektori mali trochu problem s jazykom v druhom rocniku (bolo potrebne to prejst, takze nezabudni aj na to)
      Ja som chodil na Zilinsku Univerzitu. Podla mojho subjektivneho nazoru je o nieco lahsia ako STU.
    • Re: Vysoka skola 11.04.2008 | 20:52
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
      Vsetky vedy aj tak vysli z filozofie :) takze uvazuj nad problemom a snaz sa prist k vhodnemu zaveru :) riesenie urcite raz pride :)
      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
    • Re: Vysoka skola 14.04.2008 | 01:02
      Avatar nardew debian  Používateľ
      pre tych co vravia ze aj tak sa vsetko dolezite musis naucit sam; ano, ale je rozdiel ako k tomu vysledku dospejes, totiz nie je vysledok ako vysledok. ucitel (ktory by _mal_ byt odbornik v obore) ti moze dat spravne postupy, spravne pohlady na problematiku, naucit ta "spravnemu sposobu myslenia" a ty potom sam to dorazis k vysledku. a toto len velmi tazko ako samouk ziskas (som presvedceny ze neziskas).
    • Re: Vysoka skola 14.04.2008 | 08:25
      fredy   Návštevník
      Som absolventom Zilinskej univerzity a uvediem len par skusenosti zo studia.
      1. Ti, co sa triasli na studium vysokej skoly to zabalili uz v prvom semestri.
      2. Prve 4 semestre to bolo o matike a fyzike.
      Pozor matika a fyzika na vysokej skole je uplne ina ako na strednej skole.
      3. Po 1. rocniku nas bolo menej ako druhakov.
      4. Ako student jedneho zo silnoprudovych odborov som mal 2 semestre programovania v C, programovanie mikroprocesorov 8bit. a DSP atd.
      5. Studium na vysokej skole je predovsetkym o pevnych nervoch a vytrvalosti.
      Mimochodom, kolega co skoncil s cervenym diplomom programovat vobec nevedel.
      • Re: Vysoka skola 15.04.2008 | 13:57
        Matkoo   Návštevník
        Hmm,
        neuviedol si, ze si studoval na elektrotechnickej fakulte. Ja som studoval na Fakulte riadenia a informatiky...
        Je to vynikajuca fakulta, mam kolegov z FEI BA a nemaju ani sajnu o mnohych veciach napr. databazy.

        Cerveny diplom mi usiel o chlp, v skole som byval aj viac ako 8 hodin denne
        • Re: Vysoka skola 06.01.2013 | 12:21
          Jano   Návštevník
          Ja mam opacne skusenosti. Ludia ktori nasu FEI STUBA nezvladaju, su po prestupe do ZA uplni lumeni. Ano, aj ja mam vseliakych spoluziakov ktori sa prelievaju z rocnika do rocnika, ale myslim, aj som pocul, ze fei stuba ta asi lepsie donuti makat. A zakoncim to tym ze na akejkolvek z tychto skol si, je na tebe ci sa chces ucit alebo nie. Len myslim ze fei stuba ta viac motivuje a nuti pracovat. Ale pre vsetkych - nechodte tam ak vas to nebavi. Lebo budete trpiet :D A pre motivaciu, ja som tam raz dostal prospechove stipko 1230 eur a tento rok (2012) 1402 eur. Takze ucit sa tam celkom oplati :)
        • Re: Vysoka skola 06.01.2013 | 13:09
          Jano   Návštevník
          ps: na fei stuba URPI (Ustav riadenia a priemyselnej informatiky) databazy mame. Kto chce, moze si dat ten predmet
      • Re: Vysoka skola 15.04.2008 | 16:19
        belkar   Návštevník
        "Pozor matika a fyzika na vysokej skole je uplne ina ako na strednej skole."

        No ja som chodil na Feiku v BA, a veru matika bola s obcasnymi vynimkami len opakovanie stredoskolskeho uciva. Zavisi aj od strednej skoly. Gymnazisti so zameranim na matiku sa budu v prvom rocniku celkom nudit.
    • Re: Vysoka skola 15.04.2008 | 15:30
      GAspacho   Návštevník
      Ja som na FEI na TUKE a prvy rok (tradicne sito) ma totalne znechutil... sama matika, elektrotechnika a podobne totalne od veci bludy (sice matiku som mal rad ale elektro...). Musim vsak povedat ze cim dalej tym sa to zlepsilo. Momentalne mam jednu matiku a zvysok su komplet IT veci - Java, C#, C, Siete (CCNA)..

      A suhlasim s jednym nazorok, ktory som tu videl - treba si najst popri tom nejaku tu robotku v oblasti, ktorej sa chces venovat. Sice ja dojdem do labaku na Cisco kde ma caka papierik so schemou a ja to nastavim a ide to a je to pekne, ale ine je dojst do firmy a troubleshootovat siet do druhej do rana a zistit ze trebalo zapnut Hub :D

      A este jedna vec - skola ta programovat nenauci (to ze urobim zadanie neznamena ze viem programovat), to sa naucis jedine sam. Minimalne ti vsak da vela moznosti a pristup k mnohym materialom (Sun learningconnection a pod...)
      • Re: Vysoka skola 15.04.2008 | 16:07
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        Cisco by som v tejto dobe bral skor ako odstrasujuci priklad :) Java a C# by ma tiez velmi nenadchli. Co tak Lisp, C++, Asm?
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: Vysoka skola 16.04.2008 | 00:07
          TradeMark   Návštevník
          V dnesnej dobe je esencialne pre mainstreamoveho programatora vediet Java | C# . A Assembler som zabudol to sme tiez uz mali...
          • Re: Vysoka skola 16.04.2008 | 13:17
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            lebo co? umrie od hladu? alebo si nebodaj zachova psychicke zdravie? :P
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Vysoka skola 16.04.2008 | 15:10
              Snehuliak   Návštevník
              S vyssie uvedenym nazorom suhlasim - staci pozriet ponuky prace pre programatorov - vediet nejaky OOP jazyk je obrovske plus.
              • Re: Vysoka skola 16.04.2008 | 16:21
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                tak to sa nemusis bat, ze by som ti niekedy zabral miesto java programatora ;)
                Debian. apt-get into it…
              • Re: Vysoka skola 16.04.2008 | 23:38
                Avatar nardew debian  Používateľ
                upresnim, nie vediet nejaky OOP, ale vediet Javu a C# je obrovske plus! Ked clovek vyrastie tak uz sa veeelmi ojedinele stane, ze bude programovat len nieco z uspokojenia ega. Hlavna vec bude ziskat za to co najviac penazi (a ked si niekto pozre ktore jazyky momentalne vedu v ohodnoteni, tak pochopi preco tu ten a ten jazyk propagujeme)
                • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 00:10
                  Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                  No, tak posli inzerat na C# alebo Javu a uvidis, ze k nemu najdem lepsie zaplateny na C/C++/Linux.
                  Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                  • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 03:17
                    Avatar nardew debian  Používateľ
                    platok ktory sa rozdava zadarmo v metre, sekcia nabidky prace, destinacia praha, java developer, plat 90k (samozrejme nejde o nastupny :)). ja netrvdim ze za c++ je menej. ale tych _ponuk_ je rapidne menej (na fakulte mame moznost, ze si firmy podavaju inzeraty na programatorov, tam to fakt dobre vidiet)
    • Re: Vysoka skola 16.04.2008 | 16:26
      Paldo   Návštevník
      heh... zaujimave, ze ako sa tato debata zvrhla na nejaku polemiku o tom, ci je vs vobec na nieco dobra. JE!
      Mozno sa vam nepaci to, ze sa tuvyucuju "nepotrebne" predmety - su potrebne.
      Skola ta nic nenauci? Vsetko sa musis naucit sam? BLBOST! Je jasne, ze vedomosti ti nikto do hlavy nenaleje, ale odbornik v danej oblasti ta mozi velmi dobre usmernit. Ako samouk sa casto zastavis na nejakej uplnej prkotine a nevies ako dalej. Ak sa niekomu zda, ze ste presli aj napriek tomum, ze ste sa nic nenaucili, tak je to vo vas a nie vo vyucujucom!
      Podla toho, co si tu uviedol, ti mozem len odporucit FIITku (niezeby som nieco mal proti mat-fyzu), ale upozornujem, ze to nebude prechadzka ruzovou zahradou.
      BTW som na FEIke
    • Re: Vysoka skola 16.04.2008 | 23:43
      Avatar nardew debian  Používateľ
      este mi neda nenapisat jednu vec pre tych co vravia ze VS je nanic. Chcem vas vidiet ako sa budete ucit ako samoukovia co i len trosku teoretickejsiu oblast informatiky.. vid umela inteligenia, algoritmy, zlozitost, CSP atd. atd. (je to kratky vytah z nasej katedry teoretickej informatiky). NEBUDETE MAT NAJMENSIU SANCU.
      • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 00:06
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        Mozes ma prist navstivit, ak chces vidiet zivy priklad :)
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 03:04
          Avatar nardew debian  Používateľ
          ale zalezi do akej miery. samozrejme neviem ako na tom si a nepodcenujem
      • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 00:17
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        to si prehnal, niektori aj bez toho aby nam to na VS niekto musel ako malym detom hovorit, mame v tejto oblasti dostatocny prehlad o tom ake informacie nam chybaju (zatial chybaju) a o ktore mame zaujem

        casto dokonca mame uz dlhu dobu vyhliadnute svetovo uznavane publikacie na rozne pribuzne temy s tym co pises a na VS ti o nich ani nepovedia :)
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 03:10
          Avatar nardew debian  Používateľ
          > to si prehnal
          mozno to tak vyznelo, ale verim ze kazdy inteligentnejsi pochopil co som tym chcel povedat

          > a casto dokonca mame uz dlhu dobu vyhliadnute svetovo uznavane publikacie
          no, publikacia je dobra vec, ale co ked ta napadne specificka otazka, ktora zrovna v knihe nie je? a "znakom spravneho studia" je prave to ze ta napada mnozstvo otazok, ktore suvisia s textom ale nemas ich tam explicitne popisane.. to je vyhoda ucitela

          > a na VS ti o nich ani nepovedia
          nuz tak to je uz vec konkretneho pedagoga

          • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 16:49
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            >> to si prehnal
            >mozno to tak vyznelo, ale verim ze kazdy inteligentnejsi pochopil co som tym chcel povedat

            a preco si nenapisal co si tym chcel povedat?

            >> a na VS ti o nich ani nepovedia
            >nuz tak to je uz vec konkretneho pedagoga

            alebo odboru v ktorom si. je dost mozne, ze jedna co ma akurat napada, tak o tej mozno povedia doktorandom na jednom specifickom odbore a pritom by mohla dat nieco kazdemu z inzinierskych zamerani
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 17:52
              Avatar nardew debian  Používateľ
              > a preco si nenapisal co si tym chcel povedat?
              nehraj sa ze si nepochopil

              alebo odboru v ktorom si. je dost mozne, ze jedna co ma akurat napada, tak o tej mozno povedia doktorandom na jednom specifickom odbore a pritom by mohla dat nieco kazdemu z inzinierskych zamerani
              moze byt, ale teraz neviem ci si tymto reagoval aj na tu moju povodnu spravu, lebo tam mi slo o nieco ine
              • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 18:04
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                uz som raz povedal, ze si to prehnal
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 18:13
                  Avatar nardew debian  Používateľ
                  s/posledna veta/"je to velmi obtiazne sa venovat danej problemtaike na profesionalnej urovni"

                  satisfied?
                  • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 18:14
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    ok
                    Debian. apt-get into it…
      • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 01:36
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        aj tak sa to musis naucit sam. tam ti ukazu max. len zdroje odkial cerpat.
        • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 03:14
          Avatar nardew debian  Používateľ
          vid predosly prispevok udovy :) zvlast ked mas fakt to stastie, ze mas kvalitneho pedagoga

          a pre istotu doplnim, v ziadnom pripade sa nesnazim niekho presviedcat ze samostudium prakticky je nepodstatne. vzdy to tak bole je a bude ze vacsina je samostudium. ale tak ako si to zredukoval ty nesuhlasim
          • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 11:20
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            suhlasit nemusis, ale je to pravda. vysoka skola nie je ani zaklada ani stredna.
            • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 15:01
              Avatar nardew debian  Používateľ
              > vysoka skola nie je ani zaklada ani stredna.
              ved to mi je uplne jasne. zrejme sa nechapeme
    • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 22:05
      Avatar amarok Arch, Gentoo  Používateľ
      Nazdar, ak chces poriadnu skolu, kde ta naucia ako sa mas ucit a ziskas nejaku perspektivu do buducnosti, tak ti odporucam TUKE (Technical University of Kosice) a fakultu FEI ;))) http://www.tuke.sk
      <noflame>
      Amarok :)
      • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 23:35
        Avatar warior GenToOo  Používateľ
        :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD


        ROFL

        yogi ak si to ty nesranduj :D
        • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 23:41
          Avatar amarok Arch, Gentoo  Používateľ
          heeeejaaaaa heeeejaaaaa heja kosice :D serus warior
          to akoze mas daco proti nasej skole?
          sak ta ma uroven a aj dobre meno :)
          a btw. programatori z TUKE-FEI lamu rekordy :))
          Amarok :)
          • Re: Vysoka skola 17.04.2008 | 23:50
            Avatar amarok Arch, Gentoo  Používateľ
            </noflame>
            Amarok :)
          • Re: Vysoka skola 18.04.2008 | 01:02
            Avatar warior GenToOo  Používateľ
            nevimol som si :) pozri ja nevravim, ze nasi ziaci su zli :D ale to co vsetko sa musime ako informatici ucit... :)
            • Re: Vysoka skola 18.04.2008 | 01:10
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              pozri, to proste musis, ak chces aby tvoje kung-fu bolo lepsie nez moje

              aj karate kid zacinal zametanim
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Vysoka skola 18.04.2008 | 20:14
                Avatar amarok Arch, Gentoo  Používateľ
                a mne sa zda ze zacinal az s brusenim parkiet a zametat uz v tej chvili vedel ;)
                Amarok :)
    • Re: Vysoka skola 18.04.2008 | 00:33
      Avatar Vladimir Koval Debian  Používateľ
      No jedno ti poviem ak pojdes na vysoku skolu technickeho smeru (napr. FEI TUKE kde chodim ja ) tvoje tvrdenie "Mam matiku rad " sa urcite zmeni :D :D
      Ale tym ta nechcem odradit len som sa na tom vyroku dobre pobavil :)
      • Re: Vysoka skola 18.04.2008 | 02:16
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        Ak mate radi matiku a TUKE vam na zmenu nazoru nestacilo, vsetkych pozyvam na PF UPJS odbor Informatika :)
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: Vysoka skola 18.04.2008 | 03:56
          Avatar nardew debian  Používateľ
          alebo ktorykolvek matfyz :)
      • Re: Vysoka skola 22.04.2008 | 13:58
        Avatar Plado ubuntu  Používateľ
        zas neprehanaj.
        Ja som mal rad maiku na strednej a mam moj pohlad na nu sa nezmenil ani na viske. A nezacni mi tu teraz potit rozpravky, ze nepoznam matiku ala TUKE, lebo vasich FEIkarov sem-tam doucujem (aj ked to niesu priam borci)
    • Re: Vysoka skola 21.04.2008 | 13:07
      Melci   Návštevník
      Vysoke skoly na Slovensku (IT oblast) nie su bohvieako kvalitne... Odporucam Vysoke Uceni Technicke v Brne, Fakulta Informacnich Technologii. Ak si myslis ze vies programovat, tu ta presvedcia ze NEVIES programovat. Ale potom ta to nauia :)
    • Re: Vysoka skola 21.04.2008 | 13:16
      Harperneo   Návštevník
      Ahoj ja som tiež z FIT VUT v Brne

      No ako ja som tiež riešil tento problem a nakoniec som sa rozhodol pre tuto školu. Tiež som si myslel, že namám problem s matikou a viem ako tak programovať. No tu som sa prebral a zistil že v podstate neviem skoro niž, ale nie je sa čoho bať lebo isto ta donutia sa to naučiť ;)

      Poznám chalanov krotý su na slovenských školách a ked porovnávame čo robia oni a čo mi tak školy na slovensku s toho vychádzajú velmi zle. Ale tak 8000EUR je 8000EUR neviem ake ponuky dostavaju absolventi našej školy.

      No a prierez tým čo ťa čaká : v prvaku nejake tie "lahšie" projekty v C a potom riadne projekty v C a C++ v druhaku nejaka ta umela inteligencia, napíasť v tíme prekladač jazyka a nejaku tu sieťovu graficku aplikáciu v C++ a tak... No a tri semestre krásnej matematiky z ktorej sa nam ešte aj teraz krúti hlava a to nie len nám.

      Ale nechcem ťa odradiť.. Ak si veríš a chceš niečo dokázať dak poď na FIT VUTBR a ukáž sa.
    • Re: Vysoka skola 21.04.2008 | 13:21
      Harperneo   Návštevník
      A apropo, síce viem že som mdzi ludmi čo sa zaoberaju linuxom... Ale ak si myslíš že u nás budeš klikať vo Windowse tak na to zabudni... To potom nie je nič pre teba.... A to mi pripomenulo dva prekne projekty v operačných systémoch v ktorých je úspešnosť zhruba 35%.
    • Re: Vysoka skola 21.04.2008 | 18:51
      Avatar nardew debian  Používateľ
      ked uz sa tu robi reklama brnu, tak ja ta pozyvam do prahy na mff :)
      prvy semester je vacina o matike, dalej je to uz vyrovnanejsie a potom jasne ze prevazuje informatika (teda pokial ju na mff studujes:).
      ak by si sa nenechal odradit narocnostou matiky (velmi casto by si pouzival frazu na co mi je taka matika, ked studujem informatiku [ale uistil by som ta ze zmysel to ma velky]), mas chut studovat vela sam a dokazes makat aj casto cez zatate zuby, tak nevahaj.

      btw ak by som ti mal ja povedat dake tie mena, tak asi cuni/muni
      • Re: Vysoka skola 21.04.2008 | 20:20
        Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
        ahoj, vies prosim poskytnut este blizsie info o prahe? mam podobny problem ako dare_devil... S tym, ze ale koncim IBO maturitou, nie normalnou - slovenskou...
        Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
        • Re: Vysoka skola 21.04.2008 | 20:29
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          "Na hodinách sa zabávajte, tam totiž o nič nejde, učiť sa predsa môžete aj doma." -- IB

          ucit sa doma? to vam radi nejaky sadista?

          k tomu infu, mozno keby si viac chodil na irc, tak vies o strastiach co tam zaziva ;)
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Vysoka skola 21.04.2008 | 20:32
            Avatar nardew debian  Používateľ
            skus byt konkretnejsi, nech viem co mas na mysli :)
        • Re: Vysoka skola 21.04.2008 | 20:34
          Avatar nardew debian  Používateľ
          > vies prosim poskytnut este blizsie info o prahe?
          viem, len mi povedz ake :)

          inak ako bolo spomenute dole, ak chces dake suvislejsie info, tak dojdi na irc
          • Re: Vysoka skola 22.04.2008 | 00:14
            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
            Este dodam adresu: irc.freenode.net, kanal #linuxos.sk
            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
            • Re: Vysoka skola 15.05.2008 | 02:34
              peter   Návštevník
              mno a čo hovoríte na VŠ OStrava??? odbor informatika? Aká je to škola? Je tam cisco?
              • Re: Vysoka skola 17.05.2008 | 20:12
                Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                CISCO nemusis mat ako predmet.... to si spravis aj po mimo skolu
                • Re: Vysoka skola 18.05.2008 | 00:45
                  Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                  Alebo radsej nespravis, ak nemusis :)
                  Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                • Re: Vysoka skola 20.05.2008 | 02:27
                  peter   Návštevník
                  mno ale niektore školy ho maju zadarmo ine chcu za jeden semestre dosť penazi :)) ..prečo nemusiš? ..zda sa ti to zbytočne vedieť sa orientovať v cisco technologiach? mno ja ak uspešne odovzdam nejake projekty by som mal mať 2 semestre aj ked s toho teda moc neviem lebo stredna škola je stredna škola, uvedomil som si svoju chybu, a na VS by som to chcel zmeniť ...hlbšie sa tomu venovať
                  • Re: Vysoka skola 21.05.2008 | 01:14
                    Avatar nardew debian  Používateľ
                    neviem ako inde, u nas ak splnas vykonostne vysledky (teraz presne neviem konkretne "cisla"), tak ziskas stipendium, ktore by malo pokryt vsetky vydavky
                    • Re: Vysoka skola 24.03.2010 | 20:46
                      mato   Návštevník
                      zdravim , chcel by som sa spytat ze ked si vyberiem fyziku a informu ci mozem ist studovat nejaky odbor na technickej univerzite alebo nekde inde
    • Re: Vysoka skola 08.01.2013 | 13:32
      salamun   Návštevník
      neviem co vsetci narobite stym vyberom skoly,ale mozno poznate autora "jana hanaka",ten vystudoval v petrzalke na obchodnej fakulte ;))
      • Re: Vysoka skola 08.01.2013 | 23:17
        WlaSaTy   Návštevník
        A Bill Gates výšku ani nedokončil a patrí medzi najbohatších ľudí planéty.
        • Re: Vysoka skola 12.01.2013 | 03:36
          salamun   Návštevník
          tak nejde ani tak o VS,ako o jednotlivca... poznam napr. kamarata,co ma palicu jak delo,co vidi pamata,co priklad to vypocet,.. proste "genius",asi nie taky,ako na Discovery channel,ci dakom spektre... ale aj tak to dotiahol na podstiveho hulica travi a na pracu za 3 eura v sklade "jedneho" bratislavskeho e-shopu :)) takze,kto chce kam,pomozme mu tam :))

          a ked ma dakto hlavu,urcite je podla mna lepsie studovat lahsiu skolu a zameriavat sa vlastnymi silami,ci dakym inym sposobom na jednu cinost,ako obmedzovat svoju kapacitu na roznych debilov,co si dokazuju,ze hrat na ich piesocku sa dokazu najlepsie... ;)
    • RE: Vysoka skola 22.07.2017 | 11:28
      Avatar Aaaa   Návštevník

      Dobry den, bol som prijaty na Fiit Stu bc. Informatiku a chcel by som vediet ze ake znalosti potrebujem aby som nevypadol?

      Matikou velke problemy som este nemala, ale u nas na strednej nijak vela z toho nas nenaucili.

      Na hodinach informatiky sme mali Lazarus(nieco ako Pascal) ale ani tam sme to neprehnali, a z teorie informatiky(ako funguju pocitace, siete a taketo) sme ani tolko nemali asi len tolko ze pocitace maju obrazovku a klavesnicu a hotovo.

      A na fyziku som velmi sa neucil, v 1. A 2. Rocniku som este tahaky urobil sam, ale v 3. Rocniku uz som nemal ani z coho napisat tahak a ani naladu na to - takze 3.rocnik uplne 0 z fyziky.

      Ale na Fiit je len jeden semester fyziky a na informatiku hovoria(sam skola) ze nemusis mat zaklady, ze mozes tam ist tak ze z informatiky nevies nic, ale ja predsa viem ze tak asi nebude a preto by som chcel vediet ze by som mal doucit do septembra aby ma nevyhodili hned v prvom rocniku.

      • RE: Vysoka skola 22.07.2017 | 20:45
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Minimálne budeš potrebovať dve znalosti:

        Ako sa tá rachotina zapína.

        Kam napísať google.

        A či ťa vyhodia v prvom ročníku nezávisí od toho či si niečo vedel(a) pred prijatím na školu, ale od toho či to učivo zvládneš.

      • RE: Vysoka skola 11.08.2017 | 10:45
        Avatar darren97 Ubuntu, Debian, CentOS  Používateľ

        Ja som na FIIT prisiel z priemyslovky, kde sme nemali poriadnu fyziku. Je jedno z akej strednej prides, proste musis makat a prejdes. Prvy semester bude C-cko, kto ked si predtym nevidel tak ti bude robit problemy, ale ked sa budes snazit prejdes v pohode. Proste necakaj, ze sa tam s tebou bude "maznat", dostanes ulohy, zadania a mas to spravit hoci oni ti to poriadne nevysvetlia... Snaz sa dobre googlit, hlavne v anglictine :)

        • RE: Vysoka skola 11.08.2017 | 13:58
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Vyučujúci nemôže požadovať vedomosti z toho čo neučil, takže buď to človeka baví, alebo nie.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Vysoka skola 11.08.2017 | 14:23
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Podľa tvojich slov dejepisár nemôže požadovať znalosti gramatiky. To dá rozum, otázkou je kam.

          • RE: Vysoka skola 11.08.2017 | 14:40
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            neviem ako to funguje na technických školoách a IT ale na humanitárnej vysokej škole je podľa mňa bežné za prednášajúci a cvičiaci dajú študentovi základ a nasmerujú ho a je len na študentovi aby si celý záber doštudoval, naučil sa.

            v prípade nejasností mávajú vyučujúci konzultačné hodiny

            lebo podľa mňa z akéhokoľvek odboru nie je možné odprednášať úplne všetko ale študent by to na obsolvovanie mal vedieť všetko ;-)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Vysoka skola 11.08.2017 | 15:24
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Toto funguje na všetkých školách rovnako. Výnimkou je len prvý stupeň základnej školy.

              Vyučujúci predpokladá určité základy u študenta, a rovnako predpokladá aj určitú samostatnosť pri štúdiu a ochotu učiť sa. Ak to študent nespĺňa, tak ...

    • RE: Vysoka skola 13.08.2017 | 17:15
      Avatar Aaaa   Návštevník

      Diky za info, budem sa snazit aby som nevypadol. A mozno ze ked budem mat cas tak sa do toho Ccka pozriem.