SuSe 10.3 - Yast

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.05.2008 | 00:20
karschm   Návštevník
Zdravim, muzete mi prosim nekdo poradit? Kdyz chci nainstalovat nejaky balik tak mi Yast ukazuje zavislosti. Nekdy vice, nekdy mene, podle toho o jaky program se jedna. Ale pokazde jsou ty reklamovane balicky (zavislosti) evidentne nainstalovany. Cim to muze byt?
    • Re: SuSe 10.3 - Yast 01.05.2008 | 01:48
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      jednoducho. napr. program na prezeranie obrazkov samotny neobsahuje podporu pre JPG. preto je potrebne (je to jeho zavislostou) nainstalovat kniznicu pre pracu so subormi typu JPG, v tomto pripade by sa teda okrem prehliadaca (napriklad eye of gnome) nainstalovala este kniznica libjpg. kazdy balicek (nepr. program) ma v sebe informaciu, ake dalsie balicky k svojmu bezproblemovemu behu potrebuje a tie su potom vyzadovane pri instalacii.

      iny pristup ponuka slackware, kde jeho balickovaci system nepouziva zavislosti. ten priklad hore by potom vyzeral tak, ze eye of gnome (prehliadac samotny) by sa nainstaloval a aj spustil, nevedel by vsak otvorit ziaden obrazok (za predpokladu, ze tam ta kniznica libjpg nebola nainstalovana uz predtym).
      staci take vysvetlenie?
      • Re: SuSe 10.3 - Yast 01.05.2008 | 11:21
        karschm   Návštevník
        Diky za odpoved. To vysvetleni je mi jasne, ale tady o to nejde. Muj problem je ten, ze chci napr. nainstalit smart.
        Jako zavislosti yast vyzaduje python-2.5.1.-39.2, python-xml-2.5.1-39.2 a glibc-2.6.1-18.3. Vsechny tyto balicky jsou ale prokazatelne nainstalovany. To je to, co nechapu. Co s tim?
        • Re: SuSe 10.3 - Yast 01.05.2008 | 12:00
          Avatar srigi   Používateľ
          Asi sa ti rozpadla databaza balickov a repozitarov. Vykonaj tieto dva prikazy ako root
          rm /var/cache/zypp/zypp.db
          zypper refresh
          Osobne by som este odporucal vyhodit vsetky repozitare a nahrat sy do systemu tieto (prikazy tiez z konzole, pozor musi sa najprv rozbehat sudo). Ale najskor vyskusaj iba opravit tu databazu.
          • Re: SuSe 10.3 - Yast 01.05.2008 | 12:36
            karschm   Návštevník
            Dekuji za radu. Refresh nepomohl, tak bych chtel nahrat ty nove repozitare. Ale nevim jak na to - to mam ten list nekam zkopirovat, anebo je po rade pridavat pomoci konzole?
            • Re: SuSe 10.3 - Yast 01.05.2008 | 12:44
              --   Návštevník
              v konzole zadavaj prikazy ktore v tom zozname vidis (najlepsie ich tam priamo skopirovat aby si sa nepomylil)
              • Re: SuSe 10.3 - Yast 01.05.2008 | 12:48
                --   Návštevník
                alebo toto daj do nejakeho suboru (napr. repo.sh) http://pastebin.com/m1334ed26 a potom ten subor spusti v konzole prikazom sh repo.sh
              • Re: SuSe 10.3 - Yast 01.05.2008 | 13:01
                karschm   Návštevník
                Uz je tam po rade vsechny mam. Jenom to nevzalo "Schiele", ze pry asi spatna URL. Ozvu se, az to vyzkousim.
                • Re: SuSe 10.3 - Yast 01.05.2008 | 13:34
                  karschm   Návštevník
                  Bylo to, jak jsi psal. Tou rozpadlou databazi. Podle tveho navodu jsem nahodil ty nove repozitare a ted vsechno bezi, jak ma! Diky mooooooooooooc...bez tve pomoci bych to nikdy nevyresil. Preji hezky svatek a jeste jednou dekuji!
                  • Re: SuSe 10.3 - Yast 01.05.2008 | 14:27
                    Avatar srigi   Používateľ
                    nj, mne sa to v openSUSE tiez nedavno stalo. Nastastie je riesenie celkom easy.
                    • Re: SuSe 10.3 - Yast 01.05.2008 | 18:09
                      karschm   Návštevník
                      Mas pravdu, ale clovek musi vedet jak na to....Presto by me zajimalo, co zpusobilo to pokazeni datbaze balicku a repozitaru. Muze se to stat opet...a jde tomu nejak zabranit?
        • Re: SuSe 10.3 - Yast 01.05.2008 | 12:24
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          aha, sorry - zle som to z toho textu pochopil. to vies, cestina je cudzi jazyk. skus ten refresh popisany vyssie.
          • Re: SuSe 10.3 - Yast 01.05.2008 | 12:37
            karschm   Návštevník
            Presto diky za reakci. A ty nase jazyky si nejsou zas tak cizi, ja se slovenstinou nemam zadne potize.
            • Re: SuSe 10.3 - Yast 01.05.2008 | 15:03
              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
              myslel som to samozrejme ironicky.. ani ja nemam problem s cestinou,.. ale tomuto som asi zle porozumel.. alebo som to rychlo cital.