Instalacia Goblinx

Sekcia: Aplikácie & Desktop 03.05.2008 | 17:34
Mato   Návštevník
Zdravim, chcel by som sa opytat ako by najlepsie aby som si nainstaloval Goblinx. Mam 80 GB disk a je rozdeleny na 3 particie. 2 su NTFS (50,20| tam mam win xp. a na 3 particii (10| je Ubuntu. Dalo by sa to dat tak aby som mal aj Ubuntu aj win xp a aj Goblinx a potom by som sa rozhodol ktory z linuxov si vyhodim.
    • Re: Instalacia Goblinx 03.05.2008 | 17:39
      WlaSaTy   Návštevník
      ano, dalo. vzhladom na to ze funguje aritmetika (50+20+10=80), tak musis zakonite z niecoho kusok odrezat a na vzniknutom mieste vytvorit novu particiu pomocou instalatoru danej distribucie. na rozdelenie, no gparted pozname vsetci. tak isto vieme ze prerozdelenie disku (zmensenie particie) moze zlyhat, takze zalohovat zalohovat :-)

      ps.: goblinx nepoznam ale tento postup je vseobecny.
    • Re: Instalacia Goblinx 03.05.2008 | 17:46
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      a mozem vediet, co ocakavas, ze ti Goblinx prinesie oproti Ubuntu?
      • Re: Instalacia Goblinx 03.05.2008 | 18:00
        Mato   Návštevník
        Zda sa mi ze mi ubuntu ide pomaly. A live cd Goblinx mi islo dost rychlo..A goblinx nepoznam takze uvidim co mi prinesie. A rad vyskusam aj inu verziu linuxu...
        • Re: Instalacia Goblinx 03.05.2008 | 18:14
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          ja len preto, ze je to odvodene zo Slackwaru, ktory je prave teraz novy a aktualny. PLUS, kedze je to primarne juhoamericka distribucia, tak necakaj zazraky typu poslovencene nastavovatka (ak nejake ma - ale asi ano, niecim sa to musi lisit od Slackware, nie len wallpaperom)

          ked ide pomaly ubuntu (ktore? 8.04?), tak to asi zmenou distra neporiesis. a ak mas tuzbu skusat nove, tak mas kopu "velkych" distribucii na vyskusanie - fedora, opensuse, mandriva, pclos, gentoo (tiez prakticky nova verzia), sourcemage (skus, ked sa chces cosi naucit), samotny slackware (a nie ziadne klony), freebsd, ...
          • Re: Instalacia Goblinx 03.05.2008 | 18:35
            Mato   Návštevník
            No ja som len zaciatocnik a skusam.Takze rad nahodim nieco nove. V tych linux verziach sa vobec nevyznam takze diky za info. A ten Goblinx sa mi dostal len tak od kamarata takze uvidim co to bude zac. Inac ak ho nahodim a budem mat aj ubuntu aj goblinx tak ked sa potom budem jedneho z nich zbavit tak ako nato? Len sformatovat particiu a hotovo?
            • Re: Instalacia Goblinx 03.05.2008 | 18:37
              Mato   Návštevník
              A inak mam feisty fawn 7,04 a tu mi neslo upgradnut na 8,04 lebo mi pisalo ze mam malo miesta na disku co sa mi nejako nepozdavalo tak som sa to nechal zatial tak.
              • Re: Instalacia Goblinx 03.05.2008 | 18:48
                WlaSaTy   Návštevník
                no, malo miesta je normalna vec pri upgrade, stacilo zmazat alebo presunut na iny disk nejake multimedia. mne preslo upgrade z 7.10 na 8.04 pri 5Gb disku ale s odrenymi usami. staci si uvedomit kolko krat budu tie baliky na disku a preco a clovek razom pochopi.

                ps.: keby sme nechceli mat pravo vyberu tak nechceme linux :-)
            • Re: Instalacia Goblinx 03.05.2008 | 18:53
              ---   Návštevník
              sudo apt-get clean
              by urcite pred zacatim upgradu dost pomohlo

              Linuxu sa zbavis preformatovanim disku ,ale pozor, nie toho na ktorom mas nainstalovany grub.
            • Re: Instalacia Goblinx 03.05.2008 | 20:09
              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
              no a ja sa ti len snazim povedat, ze ked vyskusas velku dostribuciu, tak tu a vsade vo svete najdes vo forach dost ludi, ktori budu vediet pomoct. ale s goblinxom? kto ho napriklad tu na linuxos.sk este pouziva?

              a problem sa vyskytne, zvlast pokial s linuxom zacinas. nie je zle sa vybrat "tazsou" cestou, napriklad skusenim slackwaru (tak som zacinal aj ja) - ale je dobre mat poruke pomoc.