Nemozem spustit Ubuntu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 03.05.2008 | 23:07
Mato   Návštevník
Zdravim, mam taky problem. Mam nainstalovany na jednom pc Winxp a Ubuntu. Chcel som preinstalovat win xp a vyskytla sa mi chyba tak som musel preformatovat particiu na ktorej bol nainstalovany a teraz mi pri zapinani nenaskoci ponuka na vyber medzi xp a ubuntu.Ako sa to da vyriesit? Resp. dalo by sa to tak zeby som daco dopisal do suboru boot.ini? diky moc.
    • Re: Nemozem spustit Ubuntu 03.05.2008 | 23:14
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Grub je zavadzac ktory sa postara o to, aby si mohol vyberat medzi OS. Aktualne po preinstalacii windowsu sa nahradil windowsackym bootloaderom, ktory automaticky spusti windows. Nainstaluj GRUB znova ( z LiveCD ). Cesky navod najdes na ubuntu-wiki.
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Nemozem spustit Ubuntu 04.05.2008 | 14:15
        Peter2   Návštevník
        :-OO Dare_devil neber to ako rypanie, ale kde je tvoja "nechut z ubuntu", ked vidim ze uz drtis na Kubuntu :-)?
        • Re: Nemozem spustit Ubuntu 04.05.2008 | 14:25
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Posledne ubuntu ktore som mal spustene bolo 7.04 ( Xubuntu na 256 MB RAM 1.7 GHz CPU ). Od vtedy sa vela zmenilo, a Ubuntu sa mi na mojom notebooku zdalo uplne nepouzitelne - nemalo sto percentnu podporu, bolo pomale, nefungovalo wifi, predtym mi ubuntu nerozpoznalo tlaciaren, skener, atd.. Asi vo stvrtok - piatok som nahradil Fedoru 8 za Kubuntu 8.04 a bol som milo prekvapeny, graficke prvky velmi pekne, jednoduchsie ovladanie, wifi fachci po zavedeni ndiswrapperu, velmi pekna sprava balikov. Nemam co vytknut. Hladal som pouzitelne distro pre moju pracu a Fedora mi v poslednom case nevyhovovala ( po tom ako po mne v novo nainstalovanom systeme ziadala cca 700 balikov na update + nahodilo mi to KDE4 ktore som vobec nechcel + ked som ho chcel odinstalovat pisalo ze mam nesplnene zavislosti na ODINSTLAOVANIE .. a potom to pytalo dalsich 540 balikov.. no fuck it )
          Keby som mal normalne PC tak frcim na niecom ako Gentoo / Debian. Ale na NB potrebujem funkcne distro na beznu pracu a nie na sranie sa s konfigurakmi atd.. Takze takto.. Mensia rekapitulacia preco sa dare_devil rozhodol pre kubu 8.04
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Nemozem spustit Ubuntu 03.05.2008 | 23:17
      qwertz   Návštevník
      windows pravdepodobne prepsal MBR, pokud nemas nekde mbr zalohovanou, melo by se to dat vratit pomoci live cd.. hledej na netu "obnova mbr"
    • Re: Nemozem spustit Ubuntu 03.05.2008 | 23:38
      ---   Návštevník
      je to jednoduche :
      nabootuj z liveCD ubuntu , spusti konzolu a par prikazov

      sudo grub

      find /boot/grub/stage1

      >vypise sa nieco taketo (hd0,X)<

      root (hd0,X)

      setup (hd0)
      • Re: Nemozem spustit Ubuntu 03.05.2008 | 23:44
        Mato   Návštevník
        no tie posledne dva prikazy mi nejdu. Mi vypisuje nejake chyby ako Error 11, error 13, ci error 27, skusal som aj davat ine cisla ako hd1, ci hd2..
        • Re: Nemozem spustit Ubuntu 03.05.2008 | 23:51
          Matko   Návštevník
          Takze uz mi to ide. Diky moc za radu. Nasiel som tu postupnost prikazov na wiki.ubuntu.com a uz mi to fici. diky moc
        • Re: Nemozem spustit Ubuntu 03.05.2008 | 23:53
          Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
          teraz mozno len trepnem, ale skusal si namiesto hd1 atd. dat sda1, sda2 napr. ???
          Slackware
          • Re: Nemozem spustit Ubuntu 03.05.2008 | 23:54
            Matko   Návštevník
            Nie na tej stranke bolo ze tam mam napisat dajaku cestu ci co a ked som to napisal tak on mi vyhodil to co ma byt v zatvorke. Ja som mal hd0,5
            • Re: Nemozem spustit Ubuntu 03.05.2008 | 23:59
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              Chcel tym naznacit, ze aj ked kazdy predpoklada ze pouzivas ATA disky ktore system definuje ako hdX,Y , je tu aj celkom velka pravdepodobnost ze mozes pouzivat SATA disk a system ti ho definuje ako sdaX,Y ..
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: Nemozem spustit Ubuntu 04.05.2008 | 01:47
                Avatar Fero Volár mac OS, Ubuntu  Používateľ
                mozem sa spystat odkedy grub rozlisuje SDA disky ako sda a nie hd? podla mna je to vzdy hd a je mu jedno ci je to sata, ata alebo flaska
                • Re: Nemozem spustit Ubuntu 04.05.2008 | 11:37
                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                  Okej, moja chyba.. Ale nic to nemeni na tom, ze system ( != grub ) rozlisuje SATA a ATA disky
                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people