Virtual Box alebo podobne programy - par otazok

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.05.2008 | 19:26
Avatar Mižu Ubuntu 8.04  Používateľ
Cavte, chcel by som mat pristup k viste pri zapnutom ubuntu 8.04, precital som si nieco o virtualboxe... Len mam otazku, ze ci by sa nedal spustit ten windows, ktory mam nahraty na HDD cez nejaku aplikaciu cez ubuntu. Aby som nemal zbytocne 2 odlisne instalacie windowsu. Ak sa to neda, tak da sa aspon nejak nastavit virtual box aby sa z virtual windowsu zapisovali vsetky nastavenia a instalovali programy do toho na HDD?
A inak, ktory virtual soft odporucate?
dakujem.
    • Re: Virtual Box alebo podobne programy - par otazok 06.05.2008 | 19:34
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      hmm, a naco to poterbujes? je nejaky realny dovod?
      • Re: Virtual Box alebo podobne programy - par otazok 06.05.2008 | 21:03
        Avatar Mižu Ubuntu 8.04  Používateľ
        nie som jediny pouzivatel mojho PC :P... nik okrem mna nepouziva linux a este mam problem s prepinanim uctov v ubuntu (zamrza, treba restart, reinstal nepomaha), na ubuntu mi nejde tv karta (napisal som tu aj help topic), potrebujem delphi, a sice som si uz zvykol na openoffice, no obcas potrebujem nieco rychlo spravit v MS office a nemam cas zistovat, kde sa to v openoffice robi, pouzivam photoshop, a tiez v gimpe sa zatial moc nevyznam. Chce to cas, mozno sa raz uplne prisposobim linuxu, ale minimalne koli tej TV karte by som rad spojazdnil windows.
        rad by som bol, kebyze sa spusta ten isty win ako je na HDD... aby som vsetko nemusel a instalovat nastavovat 2x, predsa aj na ten win na HDD obcas zajdem.
    • Re: Virtual Box alebo podobne programy - par otazok 06.05.2008 | 20:58
      WlaSaTy   Návštevník
      Toto je otazka na podporu firmy Microsoft, myslim ze si na zlej adrese. Ale aby som hovoril k veci, tak sa to neda. dovody su dva:
      1. licencia to dovoli len pri niektorych distribuciach windows
      2. windows z tohto tisicrocia nerozchodi kompletnu vymenu hardware, najme po aktivacii (emulovane hardware nie je povodne hardware)

      ohladne druhej otazky, pokial chces aby ti ostali len emulovane windowsy, tak budes musiet nejakym sposobom prinutit virtual box aby pouzil povodny disk, no a to silne pochybujem ze tam zahrnuli. mala by este existovat moznost pripojit adresar kde je povodny system na zapis pre vbox, ale v tomto pripade asi nastane problem s pravami. holt, ntfs a nepodporovana kombinacia supervizora s suborovym systemom.

      ak by si chcel von z tohoto bludneho kruhu, tak si odzalohuj uzivatelske data z povodneho windows a pouzi tu cast disku na nieco rozumnejsie. hoci na to aby tam bol virtualny disk pre vbox.
      • Re: Virtual Box alebo podobne programy - par otazok 06.05.2008 | 21:13
        Avatar Mižu Ubuntu 8.04  Používateľ
        licencia mi neprekaza :P, vistu som si zaplatil, videl som ze vo virtual boxe pobezi a to mi staci.
        s tou vymenou HW to nechapem... ved HW nebudem menit, licencne cislo sa viaze na adresu zakladnej dosky, nie?
        a takze mat jednu instalaciu windowsu s rovnakymi nastaveniami, nainstalovanymi programami (rovnaky disk C:/) nie je mozne?
        • Re: Virtual Box alebo podobne programy - par otazok 06.05.2008 | 21:32
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          To, že si si Vistu kúpil, neznamená, že ju môžeš prevádzkovať na virtuálnom stroji. Mám pocit, že niečo také chceli do licencie zahrnúť aby to zakázali. Neviem, či to tam aj nie je (nečítal som licenciu, lebo mi to netreba). A HW sa bude meniť. Virtualbox predsa nejaký hardware emuluje. Aj keď niektorý HW sa mi pod virtualboxom hlási rovnako ako skutočný hardware v mojom kompe. Ale napríklad grafická karta nie.
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: Virtual Box alebo podobne programy - par otazok 06.05.2008 | 21:36
          WlaSaTy   Návštevník
          Pokial mas vistu oem, tak tam je to na 150% osetrene licenciou ze to nesmies urobit. Otazkou je ci je licencia typu OEM legalna na Slovensku. Zial kupou nemozes suhlasit s podmienkami o ktorych nevies, tie sa ukazu az po zaplateni takze v case platenia si ju nemal k dispozicii a legalita ma velmi slabe pravne opodstatnenie. Nie sme v Emerike kde plati aj ho5no na stene.

          Ano, licencia je vezbena na cislo zakladnej dosku, disku, typ hardware (CPU, RAM, grafika...). Problem je v tom, ze vo virtualizatore typu vbox, qemu, vmware alebo emulatore typu pearpc, bochs nemozes mat priamy pristup k hardware, platforma x86/64 nie je na toto stavana. Toto namena, ze pri spusteni stareho windosu nastane rovnaka situacia ako keby si vlozil stary harddisk do noveho pocitaca (typu vbox alebo ineho Virtualneho pocitaca). Ak by si chcel mt funkcne to o com snivas, tak predaj byt a kup si za to nejaky mainframe ktory to umoznuje.

          ako je to v pripade napriklad xen-u, netusim. nemusim a netrapi ma to. ale pre teba bude asi najdolezitejsie aby si mal k dispozicii aj 3d na grafike aj pre hostovny system co moze byt pre xen a kvm problem koli platforme ktora to nepodporuje. skratka pc s biosom je hudbou minuleho tisicrocia a preziva len preto, ze bezneho windowsu sa nechce startovat bez biosu.

          PS.: naozaj, tvoje otazky sa daju velmi lahko zodpovedat na hotline MS, maju ho uvedeny na domovskej stranke. Takze ak si pisal pravdu ze ho mas legalne zakupeny, tak vyuzi ich podporu. howgh.
          • Re: Virtual Box alebo podobne programy - par otazok 06.05.2008 | 22:22
            Avatar Mižu Ubuntu 8.04  Používateľ
            mno, ja to mam take divne... este nepredinstalovanu OEM vistu na DVD ale bez PC :P (z velkoskladu, zohnal moj znamy, IT spravca...) na zostave bolo XP. Ja to teda skusim vyskusat, aktivovat s mojim orig. cislom a ak by neslo tak aplikujem medicinu... Ktory virtual program odporucate? na tom boxe ma tesi prenos nastaveni, ci co som to cital... Este musim vyriesit problem, co z diskom; mam vyuzitelnych 300 GB, C: ma velkost 150GB, linuxovy "/" ma velkost 146GB a swap ma 4GB, da sa ubrat aj z C: aj z / a vyrobit novu particiu, alebo prazdne miesto na virtual win? ci sa moze uberat iba z jednej casti? a ako to je s defragmentaciou v linuxe? vraj ju linuxy nepotrebuju. na prerozdelenie by som pouzil Norton partition magic, alebo podobny win soft, moze byt?
            • Re: Virtual Box alebo podobne programy - par otazok 06.05.2008 | 22:39
              WlaSaTy   Návštevník
              Ked sa pytas na problemy a limitacie OS Windows, tak vyuzi podporu od vyrobcu alebo zodpovedajuce forum pre ten OS. Nemyslim ze by pracovnici Hotline MS Slovakia odpovedali na tomto fore.

              Ohladne legality pouzitia tvojej OEM verzie Ti poviem len jedno. Kedysi MS tvrdil ze bude mat radsej nelegalnych uzivatelov ako keby mali ty ludia prejst ku konkurencii (hoci zdarma a legalne). Teraz sa uz silou mocou brani voci piratom a dokonca sa uz vyhrazali automatickymi udavaniami na policiu. A navyse OEM verzia sa dodava ku novemu pocitacu, ked si ju kupil bez pocitaca tak si nesplnil jej zakladnu podmienku nadobudnutia a tym padom ju nemozes legalne pouzivat. To ci si za to zaplatil je rovnako jedno ako to ci ti prejde aktivacia. Podmienky si nesplnil a ci ti na to prijdu teraz alebo o niekolko rokov, to je nam srdecne jedno. Vzhladom na stav transakcie a slovenskeho pravneho systemu bude zavisiet len na dobrej voli prokuratora ci sa prikloni k tvojemu dobremu umyslu alebo k nie velmi legalnej oem licencii.

              Toto boli moje posledne slova na tuto temu. Zariadf sa ako chces, pytaj sa koho chces. Ale ak si si zaplatil za produkt, tak k nemu vyuzi podporu a nesnaz sa chvalit tym aky si frajer ze si si kupil nieco nelegalne. To by si mohol prehlasit ze si kupil pernik od dilera a usetril za kox, je to o tom istom. Zaplatis, uzijes lacnu nahradu, transakcia z polovice nelegalna, produkt v stavajucej konfiguracii nelegalny, cenovy rozdiel umoznuje jednorazovo usetrit ale v konecnom dosledku bude stat vela penazi.
              • Re: Virtual Box alebo podobne programy - par otazok 06.05.2008 | 22:58
                Avatar Mižu Ubuntu 8.04  Používateľ
                ja som to nekupoval, kupoval to znamy, ktory pracuje v HW oblasti, neviem ako a ci to zohnal legalne.
                • Re: Virtual Box alebo podobne programy - par otazok 06.05.2008 | 23:08
                  --   Návštevník
                  nic si nepochopil... takto sa oem verzia legalne neda kupit za ziadnych podmienok.
                  • Re: Virtual Box alebo podobne programy - par otazok 06.05.2008 | 23:09
                    --   Návštevník
                    sorry, nedocital som tvoju vetu.
    • Re: Virtual Box alebo podobne programy - par otazok 09.05.2008 | 19:03
      Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
      Možno nájdeš niečo v tejto téme na forum.ubuntu.cz a na odkazoch v nej, ktoré s tým tiež súvisia.