MDV 2008.1 berie čas

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.05.2008 | 20:17
Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
Ospravedlňujem sa za trochu polyzmyselný marketingový názov.
Preinštalovával som MDV 2007 na MDV 2008.1. Nastavím čas, ale zrazu po reštarte (nie vždy) mám na hodinách o dve hodiny viac, čo mi berie dve hodiny z dňa. Je zlé keď sa nedá na hodiny spoľahnúť. Ešte nebola dosť krát reštartovaná aby som jednoznačne došiel na to kedy sa to stáva. Mám podozrenie že to nejak súvisí s časovým pásmom a s letným časom, napríklad nejaká chyba v interpretácii časového pásma.

Časové pásmo je správne nastavené a nastavovať hodiny je možné aj z používateľského konta.

Na počítači som spravil dualboot ale nemyslím si, že by to mohlo nejak situáciu ovplyvniť.

Má s tým niekto tiež problémy ?
"Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 20:28
      Avatar Ľubor debian-based  Používateľ
      synchronizuj pomocou netu - ntp.
    • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 20:38
      Martin   Návštevník
      • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 21:32
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        Ano, to je jedna moznost synchronizovat so serverom, to mi napadlo, ale su situacie kedy je dostupna akurat siet 230 V, niekedy ani to a ziadny sietovy kabel a ani bezdratova siet siroko-daleko.
        Ved obycajne naramkove hodinky su schopne zobrazit presny cas a nepotrebuju sa stale synchronizovat so serverom, preco by to OS a pocitac nedokazal ? Doteraz mi to fungovalo.

        Ale co ak je to prave synchronizacia to co mi stale posuva cas ? Co ak sa to synchronizuje automaticky s nespravnym serverom ? Bez ohladu na moje nastavenie ? Upozornujem ze sa to posuva stale o rovnaku konstantu +2h
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 21:14
      WlaSaTy   Návštevník
      Samozrejme ze vela z nas malo alebo ma podobny problem, obvykle sa jedna o vybitu baterku ktora napaja hodiny v biose. Okrem poskytnuteho riesenia (ntp, hoci aj zabalene do kde alebo gnome) je este pochopitelne aspon jedno. Obvykle staci vymenit 3V litiovu baterku a to zvladne aj menej technicky zdatny clovek, nova stoji par korun.

      • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 21:22
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        Tak toto potom nieje ten obvykly pripad :-)

        Baterka je v poriadku. Ma 2 roky a kedze mam dualboot a cas je pod druhym OS v poriadku, s baterkou to nesuvisi. Predtym som mal MDV 2007 a cas isiel v pohode.
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
        • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 21:25
          Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
          date --set 19:25:20

          hwclock -w

          viac vid man :)
          Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
        • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 21:58
          WlaSaTy   Návštevník
          Dvojrocna pouzivana baterka moze a aj nemusi byt v poriadku. Podobna chyba sa vyskytovala pri niektorych doskach s cpu amd, to vsak bolo len pri kombinacii ked clovek vypinal acpi/apic a potom mu dynamicke taktovanie rozhodilo hodinky. Technologie apic a acpi niesu na to aby sa vypinali, to by predsa vyrobcovia nestracali cas s ich vymislanim a odchylovanim sa od standardu a ani vyvojari kernelu by sa s tym nemali preco zahadzovat, no a ani vecsina modernych notebookov by nemala vetraky pretoze by ich nemalo co riadit.

          Ale to asi nebude tvoj pripad, ty nepises ze by si mal nejake amd a ani ze vypinas pri starte nieco cez parametre jadra.
          • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 22:08
            Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
            Ked mi budes este hovorit o tej baterke, prisaham ze si dam tu namahu a ten notebook tu na mieste rozoberem a baterku premeriam vsetkymi pristrojmi ktore mam po ruke a podam ti kompletny vypis jej vlastnosti okrem kompletnej vybijacej krivky :-)

            Ale mozno som sa nezmienil, ale posun sa deje o diskretnu hodnotu 2h. Teraz asi zmenis nazor s tou baterkou.
            "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
            • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 22:23
              WlaSaTy   Návštevník
              Problem je v tom ze si sa obratil na toto forum s tym ze chces poradit, ale tuto poslednu a zasadnu informaciu ze sa jedna pri vypnuti o deviaciu o presne dve hodiny si dodal az teraz. To predtym sa mohlo interpretovat aj tak ze sa ta uchylka prejavi dvoma hodinami za osem hodin prace. Taketo nieco som tiez zazil, ale jednalo sa o nespravne nastavene casove pasmo u mna na kompe a zhodou okolnosti presne dve hodiny tomu tiez mozu nasvedcovat. Ak sa Ti nepaci ze ti chcem pomoct, tak si mozes prisahat hoci aj na tu obludnost co idu postavit na vychode a co ma byt vyssia ako janosik alebo ta socha v riu. Si si isty ze mas nastavene ze cas v biose mas v UTC alebo localtime? Nebudem hovorit ktory OS nedokaze pochopit co je to UTC a naco sluzi.

              PS.: Nazor s baterkou nezmenim. Zmenim nazor s Tebou, tvojim nie jedinym titulkom a slovnikom vyjadrovania sa o Llinuxe.
              • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 22:45
                jaro   Návštevník
                mam rovnaky problem s hodinami, ma tiež dualboot a zdá sa mi že to robile len ked som nabootoval M$ windows a potom späť mandrivu.
                skúsil som prikaz:

                date --set 19:25:20
                hwclock -w

                aj ked prestne neviem čo to malo spraviť a teraz mam na mandrive spravny čas ale v biose sa mi prestavi o 2 hodiny späť. V čom by to mohlo byť?

                a inak mam ešte dve menšie problemy s mandrivou:
                1. pri bootovani mandrivy sa niekedy zasekne na riadku "Starting udev" niekedy sa rozbehne ked dam enter ale niekedy musim restart
                2. svetlo na LCD (inak mam NB acer aspire 5315) po šetriči obrazovky už nenabehne a niekedy sa mi to stane aj pri reštarte a kym nabieha tak je všetko tmave(vidim čo ukazuje ale svetlo nesvieti) a zasvieti až pri uplnom nabehu mandrivy

                ak som sa nevyjadroval celkom správne ospravedlnujem sa, pišem tu prvy krat
                • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 23:27
                  Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
                  1) MDV 2008.1 zvykne mrznut, ked som vypol dynamicke riadenie CPU uz nemrzne

                  2) predpokladam ze nie po setrici obrazovky v zmysle vykreslovania nezmyslov a animacii ale po vypnuti vybojky pomocou ACPI
                  no men sa to stava iba po hibernacii do RAM a potom po nejakom case to nabehne, vsak moze to byt sposobene nekompatibilitou notebooku a systemu, predpokaldam ze vo widowse je to v poriadku len vdaka patchom od vyrobcu

                  napriklad kedze mam dualboot tak windows zacal notebooku rozumiet az po jednom patche zo stranky vyrobcu, no a pre linux sa taketo patche nerobia :-(
                  "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
              • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 23:38
                Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
                uznavam, mozno som mal hned povedat ze sa to stale posuva o privelmi podozrivu konstantu, ale len som chcel zistit ci nieje o mandrive 2008.1 znama nejaka chyba ktora by toto mohla sposobovat.

                Ale uz som si aj spomenul ze pred casom sa taketo nieco tu riesilo, ktosi mal rovnay problem, ja som to doteraz nepozoroval asi preto, ze som nemal dualboot s windowsom, nevedel som ze ked vo windowse nastavim cas, automaticky to zmeni v BIOSe.

                P.S. v com sa ti nepaci moje vyjadrovanie sa o linuxe ? ja vidim jeho chyby a hovorim o nich, hovorim aj o veciach ktore sa mi na linuxe nepacia, na tom nic zle nieje
                tiez by som mohol hovorit co sa mi nepaci na windowse a nebolo by toho malo (zacinajuc licencnymi zmluvami a spinkou-pomocnickou v MS Office konciac :-) )
                "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
                • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 23:40
                  Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
                  automaticky to zmeni v BIOSe.

                  myslel som na rovnaku hodnotu a nie na hodnotu posunutu o casove pasmo ako v linuxe
                  "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
                • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 23:57
                  WlaSaTy   Návštevník
                  :v com sa ti nepaci moje vyjadrovanie sa o linuxe ?

                  Nielen toto nebola chyba Linuxu. Skus sa zamysliet z kolkych veci si uz obvinil Linux, bez odovodnenia. Pomaly zacinam chapat preco to robis, jednoducho vyburcujes ludi nepodlozenym tvrdenim. Brnknes im na city a cakas kto prvy vystreli zo stolicky a dobehne Ti vyvracat Tvoje nepodlozene tvrdenie, presne ako male deti alebo redaktori bulvarnych platkov. Pred tym som Ta povazoval za technicky zdatneho dospeleho cloveka, ale to sa zmenilo.

                  PS.: Vsimol si si ze keby si exaktnejsie opisal okolnosti problemu, tak dostanes tu odpoved skor? A to nehovorim o tom ze sa to nielen tu rozoberalo skutocne vela krat, stacilo pohladat.
                  • Re: MDV 2008.1 berie čas 15.05.2008 | 01:28
                    Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
                    Re Wlasaty:

                    Co bolo bolo, vcera som mal vypite, inak by som si urcite spomenul na to ze problem s posunutim casu pri dualboote sa tu uz riesil a spomenul by som si aj na riesenie. Len ma sralo ze sa na hodiny nemozem spolahnut. Nakoniec je riesenie jednoduche ako fakca a uplne logicke.
                    Z piatku na sobotu budem mat zase vypite tak ak sem budem nieco pisat, neber to vazne. :-)

                    Ale to ze ma linux svoje chyby, za tym si stojim, ro vnako ako kazdy iny OS ma svoje muchy. Keby som bol na linux nasraty, rozhodne by som ho nepouzival, nie ?
                    "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 22:23
      tatar   Návštevník
      kedze mas dualbot tak windows ti nastavy hodiny (pripadne bios) a v linuxe mas predpokladam nastavene pasmo na europe/bratislava a preto ti pripocita 2h k casu, skus si tam nastavit cas local (mam gentoo takze neviem kde sa to nastavuje v mandrive)

      p.s: vykasli sa na dualbot a aj cas ti hned bude ukazovat spravne :) a problem urcite nieje v baterke ;)))
      • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 22:49
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        Takze akoze windows meni priamo systemovy cas v BIOSE ?
        To mi ale potom staci zmenit casove pasmo a je po probelme, dik moc.
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 22:24
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Odpoved najdes v /etc/sysconfig/clock a riadku UTC=true.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 22:47
        jaro   Návštevník
        a čo tam ma byť? ja mam true
        • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 22:59
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          No, ma tam byt to, co s tym chces dosiahnut.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: MDV 2008.1 berie čas 13.05.2008 | 23:21
            Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
            OK, dik, dal som si svetovy cas a uz je to OK

            Nech zije UTC=true
            "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>