apt, aptitude, synaptic a spravca aktualizacii

Sekcia: Aplikácie & Desktop 21.05.2008 | 20:26
Avatar paolo101 debian  Používateľ
1. Aky je "rozdiel" medzi: aptitude, apt, spravcom aktualizacii a synaptic-om (myslim, kde co a kam zapisuju, co vyuzivaju a co robia so systemom-"ci si neslapu po zahradke")?
2. Vraj aptitude lepsie riesi zavislosti ako apt, je to pravda?
3. Co odporucate pouzivat aptitude alebo apt?
4. Co sa stane, ak budem pouzivat raz apt a raz aptitude. Pripadne, ked do toho mixnem pouzivanie synaptic-u + spravcu aktualizacii?

Standardne pouzivam apt (update, upgrade, install, remove) a sem-tam kliknem na spravcu aktualizacii. Ale stalo sa mi uz viac krat, ze po apt-get update && apt-get upgrade (vsetko prebehlo v poriadku), mi spravca aktualizacii ponukol (tusim sa to stalo vtedy, ked som dal hned skontrolovat aktualizacie) nejake baliky. Ako je to mozne? Apt vsetko neriesi?
Mohlo to byt aj tym, ze boli pridane v tom momente nejake nove baliky do zdrojov?
Btw, nie je spravca aktualizacii graficka nadstavba pre apt?

Za rady vopred dakujem.
    • Re: apt, aptitude, synaptic a spravca aktualizacii 21.05.2008 | 23:43
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      1. poradie je dpkg => apt => nadstavba apt (vecicka na update, synaptic, aptitude, ...)
      2. lepsie pri odinstalovani (purge) a lepsie spravuje odporucane zavislosti
      3. aptitude
      4. nic (teoreticky)
      • Re: apt, aptitude, synaptic a spravca aktualizacii 22.05.2008 | 00:33
        Avatar tompson Debian "lenny"  Používateľ
        skus pouzit sem tam aj >>

        aptitude autoclean > - Odstráni staré stiahnuté .deb súbory balíkov
        aptitude clean > - Odstráni stiahnuté .deb súbory balíkov
        GNU/Linux debian "lenny" ? ..hurd ? :D !@#$%^*(^%$#@#$% :]
    • Re: apt, aptitude, synaptic a spravca aktualizacii 22.05.2008 | 01:03
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      3) apt. z jednoducheho dovodu - apt-get pracuje s hviezdickou :)
      • Re: apt, aptitude, synaptic a spravca aktualizacii 22.05.2008 | 01:05
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        no to uz je len dovod :-(
        • Re: apt, aptitude, synaptic a spravca aktualizacii 22.05.2008 | 01:48
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          no ak ju pouzivas 5x denne tak ano
          • Re: apt, aptitude, synaptic a spravca aktualizacii 22.05.2008 | 14:12
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
            preco by som 5x denne instaloval nieco, co neviem, ako sa presne vola?
            • Re: apt, aptitude, synaptic a spravca aktualizacii 22.05.2008 | 14:35
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              sudo apt-get install wesnoth* - nainstaluje wesnoth so vsetkymi kampanami, editorom...

              atd :)
              • Re: apt, aptitude, synaptic a spravca aktualizacii 22.05.2008 | 15:42
                Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                no. a to robis 5x denne?
                • Re: apt, aptitude, synaptic a spravca aktualizacii 22.05.2008 | 16:08
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  niekedy aj 6x denne :)

                  vyuzivam to napriklad pri vyhadzovani nepotrebnych jazykovych balickov...
                  • Re: apt, aptitude, synaptic a spravca aktualizacii 22.05.2008 | 16:14
                    Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                    vyhadzujes a instalujes s hviezdickou (vlastne aj ked bez nej) 5-6x denne? to akoze aj nieco ine so systemom robis?
                    • Re: apt, aptitude, synaptic a spravca aktualizacii 22.05.2008 | 16:17
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      ano... modifikujem iso obrazy :)
                      • Re: apt, aptitude, synaptic a spravca aktualizacii 22.05.2008 | 16:20
                        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                        a to musis kazdy den pridat wesnoth a odobrat jazyky? hmmm, hadam by sa dal aj lahsi sposob vymysliet, nie?
                        • Re: apt, aptitude, synaptic a spravca aktualizacii 22.05.2008 | 16:21
                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                          no ano, prave na to si pripravujem aliasy :)

                          ale bez hviezdicky to nejde... :)

                          takziez je to vyborne ked zmensujes system - ak das dokopy filelight a hviezidcku, mas vsetko hned :)
                          • Re: apt, aptitude, synaptic a spravca aktualizacii 25.05.2008 | 13:22
                            Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                            Ahoj, daju sa pls naistalovat naraz vsetky doplnky do Wesnoth-u ??? Bez toho aby sa mi stratilu ulozenia hry ???
                            Slackware
    • Re: apt, aptitude, synaptic a spravca aktualizacii 25.05.2008 | 14:01
      aaaaaaa   Návštevník
      no napriklad ja som chcel na server nahodit centerim a aptitude tam chcelo pridat firefox a kopec blbovin (okolo 50 MB ) , apt-get len centerim. takze tak