VMware postupne zaplni miesto na disku

Sekcia: Aplikácie & Desktop 22.05.2008 | 14:29
ubububu   Návštevník
Zdravim , mam taky problem :

mam Ubuntu 8.04 na asi 5.6 GB particii , volneho miesta mam +- 600MB , viem je to malo ale co uz :/ , ramku mam 1,5GB
Nainstaloval som si VMware workstation 6.0.3 , v nom mam virtualny WindowsXP, pridelil som mu 512MB ram a 4GB virtualny disk ( cely ten virtualny winXP aj s diskom sa nachadza na dalsej NTFS particii )

Vsetko ide ako ma, len z volneho miesta na Ubuntu partici pomaly ubuda .... aj ked sa aj na HOST aj GUEST systeme nic nerobi.
VMware si postupne odkrajuje z volneho miesta na disku az vypise hlasku ze ma miesta nedostatok.

Z ramky je pritom vyuzita ani nie tretina.
Vo VMware som nastavil neh alokuje vsetku pamet virtualneho pocitaca do fyzickej RAM.

Vedel by mi niekto stym pomoct ? dakujem
    • Re: VMware postupne zaplni miesto na disku 22.05.2008 | 14:35
      Avatar Thomas Ubuntu 10.04  Používateľ
      Ja pouzivam na virtualne masiny VirualBox a zaiden problem s "kradnutim miesta" tam nemam...
      I HAVEN'T PROBLEM, I HAVE LINUX
    • Re: VMware postupne zaplni miesto na disku 22.05.2008 | 15:00
      fredy   Návštevník
      V tvojom domovskom adresari by mal byt adresar vmware, teraz neviem ci s bodkou alebo bez.
      Kontroluj si, ci sa pri behu virtualneho pocitaca nemeni jeho velkosť.
      Inak z toho, čo si napísal, neviem na co ti je virtualny winxp, kedze mas zrejme dualboot.
      • Re: VMware postupne zaplni miesto na disku 22.05.2008 | 15:14
        ubububu   Návštevník
        nie, jeho velkost sa nemeni , ba tusim ziadny adresar nemeni svoju velkost, neviem kam sa co uklada iba postupne mizne volne miesto na disku,

        z toho prispevku ani nemalo byt jasne naco mi je virualny XP , to je hadam nepodstatne nie ?

        ale robilo mi to uz aj v starsich ubuntu aj vmware ..
        • Re: VMware postupne zaplni miesto na disku 22.05.2008 | 15:52
          WlaSaTy   Návštevník
          skus si skontrolovat v nastaveni vmware ci nemas nejaky pracovny adresar na disku u ktoreho sa ti to stava. dalsia vec je ci mas ten disk vytvoreny skutocne na tom disku kde chces a nie kde ti to vadi. posledna vec je funkcionalita tzv. deravych suborov (sparse files), kde sa vytvori prazdny subor ktory sa hlasi s plnou velkostou ale fyzicka velkost disku je len tolko co bolo do neho zapisane, to vela krat pomyli.

          PS.: adresare menia velkost, predsa len velkost samotneho adresara (bez velkosti obsahu suborov ktore su v nom vnorene) je velkostou bitmap urcenych na informaciu o suboroch v nom zapisanych.

          Aha:
          $ mkdir sss
          $ du -k -s sss
          4 sss
          $ typeset -i looper=100000
          $ while [ ${looper} -gt 0 ]
          > do
          > touch sss/${looper}
          > looper=${looper}-1
          > done
          $ du -k -s sss
          1528 sss
          $ cd sss
          $ ls -1 | xargs rm -f
          $ cd ..
          $ du -k -s sss
          1528 sss
          $

          velkost adresara po vytvoreni 100.000 (prazdnych) suborov sa zvysila z 4Kb na 1528Kb (mega a pol) a ostala taka aj po vymazani tych suborov.

          Inak, nemas len zas.. syslog nejakymi duchaplnymi chybovymi hlaskami typu packet z torrentu bol odmietnuty?
          • Re: VMware postupne zaplni miesto na disku 22.05.2008 | 16:09
            ubububu   Návštevník
            no ten virtualny disk mam ulozeny na inej particii ako ta s ubuntu , cize pokial by sa zvacsoval tak to by nemalo ovplyvnit volne miesto na ubuntu particii.

            velkosti adresarov som myslel velkost ich obsahu, :
            zistil som velkosti obsahu vsetkych adresarov na ubuntu particii pred zapnutim vmware ,
            potom som zistil velkost obsahu adresarov po par minutach spusteneho virtualneho PC ,

            ubuntu pise ze ma voleho uz iba 200MB , ale velkosti adresarov su stale rovnake ..

            cize neviem co sa vlastne zvacsuje ..

            po vypnuti virtualneho PC sa "zjedene" miesto na disku uvolni a je vsetko ako bolo.

            hm , tie syslog hlasky si ako mozem pozriet ? , a tie derave subory, neviem ci som to spravne pochopil , ale tie by sa mali prejavit pri zistovani velkosti priecinku nie ?
            • Re: VMware postupne zaplni miesto na disku 22.05.2008 | 18:39
              WlaSaTy   Návštevník
              Najvecsi problem akejkolvek distribucie je ze clovek obvykle nevykonava udrzbu (vymazavanie docasnych suborov v /tmp..., nainstalovanych balikov a rotaciu logov). mimochodom, tie velkosti adresarov si zistoval ako? v commandline je na to prikaz "du" ako som spominal vyssie. Je dost mozne ze vmware pouziva nieco v /tmp ale to len tak strielam, ja ten soft nemam preco pouzivat.

              ps.: hlasky zo syslogu su v /var/log.
              • Re: VMware postupne zaplni miesto na disku 23.05.2008 | 02:04
                ubububu   Návštevník
                zda sa ze je problem stymi hlaskami ... pozeral som v menu System/Administration/System log a bolo tam toho dost v jednej sekunde ... no priecinok /var/log sa nezvacsuje :/

                velkosti adresarov som zistoval cez krusader file manager
                • Re: VMware postupne zaplni miesto na disku 23.05.2008 | 11:53
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Krusander nepoznam takze neviem posudit ci nepozeras velkost adresara alebo velkost obsahu suborov v adresari. Ale ak sa zaplna syslog (obvykle subor messagess), tak musi zakonite narastat aj velkost obsahu suborov v adresari. Pochybujem ze mas skonfigurovany syslog tak aby daval informacie z firewallu len na /dev/console (zariadenie ktore nezaplna disk ale sluzi na nieco ine).

                  PS.: man du.
                  • Re: VMware postupne zaplni miesto na disku 23.05.2008 | 14:03
                    ubububu   Návštevník
                    Krusader urcite to pozera velkost obsahu suborov v adresari .
                    Hm, tak potom to tymi hlaskami v syslog nieje ..

                    existuje nejake miesto ktore moze zaplnat disk , no pritom to nieje v ziadom priecinku na disku ? .. nieco co nieje vidno v suborovom systeme ale zaplna to miesto , hm ?
                    • Re: VMware postupne zaplni miesto na disku 23.05.2008 | 14:51
                      WlaSaTy   Návštevník
                      No, urcite je podobny vyraz ako urcite.

                      Ale ja by som ajtak pouzil nieco jednoduchsie a zrozumitelnejsie:
                      time sudo find / -type d -exec du -k -s {} \; | sort -n
                      pred spustenim vmware a po jeho zapnuti aj s nejakou pracou. vysledok uz porovnas aj sam a k nemu si aj odfiltrujes ine mountpointy.
                      • Re: VMware postupne zaplni miesto na disku 23.05.2008 | 15:24
                        ubububu   Návštevník
                        tak som skusal merat vysledky aj cez prikaz du , boli rovnake ako z Krusadera ,

                        ten tvoj jednoduchsi a zrozumitelnejsi prikaz som dako moc nepochopil , ale az na ten 500 stranovy vypis a 10 minutovy priebeh to bolo celkom napinave.

                        skusil som radsej nieco taketo :
                        Pred spustenim vmware : sudo du -shx /
                        4.6G /

                        alebo : df -h

                        Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
                        /dev/sda3 5.4G 4.7G 410M 93% /
                        varrun 760M 264K 760M 1% /var/run
                        varlock 760M 0 760M 0% /var/lock
                        udev 760M 60K 760M 1% /dev
                        devshm 760M 12K 760M 1% /dev/shm
                        lrm 760M 38M 723M 5% /lib/modules/2.6.24-16-generic/volatile
                        /dev/sda1 13G 13G 550M 96% /media/C
                        /dev/sda5 56G 52G 4.6G 92% /media/D
                        /dev/scd0 700M 700M 0 100% /media/cdrom0

                        a po asi 20 minach s pustenym vmware :
                        sudo du -shx /
                        4.6G /

                        a df -h

                        Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
                        /dev/sda3 5.4G 5.0G 149M 98% /
                        varrun 760M 268K 760M 1% /var/run
                        varlock 760M 0 760M 0% /var/lock
                        udev 760M 60K 760M 1% /dev
                        devshm 760M 12K 760M 1% /dev/shm
                        lrm 760M 38M 723M 5% /lib/modules/2.6.24-16-generic/volatile
                        /dev/sda1 13G 13G 550M 96% /media/C
                        /dev/sda5 56G 52G 4.6G 92% /media/D
                        /dev/scd0 700M 700M 0 100% /media/cdrom0

                        vyuzitie disku mi z prikau DF narastlo , aj system sa tak choval , aj system monitor ukazoval rovnake vysledky

                        lenze obsah disku po zisteni prikazom DU a aj cez Krusader bolo stale 4.6G , tak ako pred spustenim vmware ..

                        kde sa co uklada ?
                        • Re: VMware postupne zaplni miesto na disku 23.05.2008 | 16:13
                          WlaSaTy   Návštevník
                          to zrovna nie je to co som chcel, ale z vypisu sa da odhadnut ze napriklad /tmp je sucastou / a tento mountpoint je priamo urceny na pracu s docasnymi subormi. je dost mozne ze si tam vmware uklada nejaky docasny subor vytvoreny cez mktemp alebo naslednostou fopen(o_create), unlink(file), praca, exit. Navonok prazdny subor ktory sa zmaze sam ale pocas behu programu obsahuje pre neho potrebne data.

                          Inak, skus zadat do google vmware temp file a hned na prvej strane je odkaz na nejake ubuntu forum a tam sa odporuca nastavenie RAM a vypnutie snapshotov cim vy sa malo ulahcit /tmp/vmware-*. uvidime ci pomohlo.