zmenenie prav adrrresara

Sekcia: Aplikácie & Desktop 30.05.2008 | 00:49
tomas   Návštevník
tak mam taky problem, som zaciatocnik a nastavil som si aby som mohol zapisovat na ntfs disk , ale problem je v tom ze to mozem len ako root v konzole, chcel yb som nastavit prava pre vsetkych aby mohli menit obsah na win diskoch, viem ze sa to robi pomocou prikazu chown alebo chmod, ale ani jeden nemozem dostat do dobreho konca, a ete viem ze sa to yb malo menit v /mnt/win_c /mnt/win_c2 pre tieto 2 priecinky potrebujem zmenti prava, inak mam mandrivu 2008 ale to ej v tomto probleme asi z bytocne
dik za odpoved
    • Re: zmenenie prav adrrresara 30.05.2008 | 01:06
      Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
      chmod napr. 777 <adresar>
      chown skupina <adresar>

      sudo apt-get remove windows
    • Re: zmenenie prav adrrresara 30.05.2008 | 09:21
      Avatar markos2 Debian GNU/Linux  Používateľ
      V /etc/fstab pre danú partíciu zadaj voľbu umask=000.
      Debian | predpokladám, že pred tým ako sa budete riadiť akoukoľvek mojou radou sa uistíte, že máte vytvorenú zálohu
    • Re: zmenenie prav adrrresara 30.05.2008 | 09:33
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      chmod -R 777 /mnt/win_c
      chown -R user:group /mnt/win_c
      • Re: zmenenie prav adrrresara 30.05.2008 | 13:14
        asfalatus (Jaroslav Petras)   Návštevník
        Preco mu radis taketo hluposti? NTFS nepodporuje taketo nastavenie prav, vlastnikom je implicitne root kedze FS moze pripojit len superuzivatel (vynimka parameter user)

        Riesenim je parameter umask=xxx, pre blizsie info vid manual (man mount).
        Rozdiel je v tom ze v umask sa pisu restrikcie, cize umask=777 aka chmod 000, umask=000 aka chmod 777.
        Nastavenie umask plati pre cely pripojeny filesystem.

        Ja osobne by som doporucil nastavit umask tak aby na FS mohli zapisovat len uzivatelia v skupine a vlastnik.
        + pridal by som parameter noexec. Vsio.
        • Re: zmenenie prav adrrresara 30.05.2008 | 13:32
          Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
          Hlúposť to nieje!!!

          Musím sa ho zastať a aj keď som písal v DZ ako rpe debian pripájať disky s NTFS s parametrom umask, čo s tebou súhlasím, je možné jednorázovo použíť pri pripájaní i chmod....

          Sám ho často používam..

          Close the Windows Open The Source
          • Re: zmenenie prav adrrresara 30.05.2008 | 18:01
            tomas   Návštevník
            dik vam vsetkym , ete vcera osm to rozbehal , cital som manual fstab a mount a aj vela som sa dozvedel veci co s tym suvisi , takze ete raz dik
        • Re: zmenenie prav adrrresara 31.05.2008 | 18:25
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Zdržím sa komentára,,,