/home/user/tmp

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.06.2008 | 19:49
Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
Ahojte. Môžem mazať obsah priečinka /home/user/tmp ?
    • Re: /home/user/tmp 28.06.2008 | 20:52
      WlaSaTy   Návštevník
      Zavisi od toho ci ti na tych datach zalezi a ci mas na to pravo.
      • Re: /home/user/tmp 28.06.2008 | 20:57
        Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
        Aký je dôvod, aby mi na tých dátach záležalo ? A právo by som mal mať keď je to pod užívateľom. Či nie ?
        • Re: /home/user/tmp 28.06.2008 | 21:12
          WlaSaTy   Návštevník
          Tak potom tvoja otazka postrada dovod. Ci nie?

          Ale ty si sa asi chcel opytat na to ci si nesposobis problemy ak tie data vymazes. Sposobis, ak budu zapnute procesy ktore tie docasne data vyzaduju.
          • Re: /home/user/tmp 28.06.2008 | 21:23
            Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
            Aha, jasné, položil si za mňa správnu otázku :). V ovládacom centre sa dá nastaviť vymazávanie tmp pri štarte systému. Je to o tomto adresáry ? Ak hej, tak predpokladám že ho vymaže bezpečne. Ak nie, ako budem vedieť že bezpečne mažem ?
            • Re: /home/user/tmp 28.06.2008 | 21:36
              WlaSaTy   Návštevník
              Mam to chapat ze pri starte spustas programy pred nastartovanim uzivatelskeho sedenia? Ak nie, tak sa standardna odpoved nachadza v uzivatelskej prirucke dodanej na instalacnom mediu. Uz si ho vyhodil?

              PS.: Aby som ta nenapinal, vyskusaj.
              • Re: /home/user/tmp 28.06.2008 | 23:37
                Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                Ešte dobre, že nie všetci sú taký prajný v radách ako ty lebo by mohli toto fórum zavrieť. :))
                • Re: /home/user/tmp 28.06.2008 | 23:48
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Tvrda ironia od cloveka co caka odpoved na inu otazku ako polozil.
                  Tvrda ironia od cloveka co nepovie aku zmenu a v akej distribucii vykonal.
                  Tvrda ironia od cloveka ktoremu je lahsie opytat sa a pockat kym niekto neminie za neho svoj cas ako by musel on pozriet tam kde sa ma.

                  Tvrda ironia, este mi nalozis ?
                  • Re: /home/user/tmp 29.06.2008 | 01:11
                    Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                    Tvrda ironia od cloveka co caka odpoved na inu otazku ako polozil. - No niekedy neviem ani presne čo chcem, ale najdem to za pomoci iných, ochotných.

                    Tvrda ironia od cloveka co nepovie aku zmenu a v akej distribucii vykonal. - Nechápem aký význam v tejto otázke mala distribúcia či zmena ?

                    Tvrda ironia od cloveka ktoremu je lahsie opytat sa a pockat kym niekto neminie za neho svoj cas ako by musel on pozriet tam kde sa ma. - Tak na čo je forum ak mám hľadať v príručkách ? Nerozumiem.

                    A ja tinenakladám, som rád ak poradíš, vyznáš sa. Len treba z teba ťahať ako z chlpatej deky :))

                    • Re: /home/user/tmp 29.06.2008 | 01:43
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Problem je v tom, ze ten adresar ~/tmp nie je standardom pre FHS a tym padom skutocne zalezi na tom o akej verzii a zmene sa vobec bavime. Teda uz nezalezi.

                      Mimochodom, mozes mi povedat co si myslel tou tvojou vetou "Ešte dobre, že nie všetci sú taký prajný v radách" ? Mozno som len zbytocne stracal cas, mna nevyhecujes ako male decko.
                      • Re: /home/user/tmp 29.06.2008 | 01:59
                        Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                        Sám sa správaš niekey ako malé decko, nepotrebujem ťa hecovať. Fóra sú preto zriadené, že niekto kto má problém napíše a kto má chuť odpovedať odpovie, nie je to povinnosť, ale ochota pomáhať druhým. Stále ma odporúčaš na príručku. Ja príručku nemám a ak aj mám, neviem kde je. Neštudujem príručky lebo ich študovaním zístaš síce kopu rád a ponaučení, ale nakoniec si to musíš aj tak sám všetko odskúšať v praxi. Teda zabere to kopu času ktorú aj tak už nemám. Volím rýchle a presné riešenie, položením otázky a očakávaním rady od niekoho kto odpovie jasne a zo života. Nie teoreticky alebo aj tak by sa vraj možno asi aj dalo. No a ešte dobre že nie všetci sú taký prajný v radách ? Jednoduché, niekto práve tak odpovie. Skúsil, urobil a napísal tak ako videl a urobil. U teba ma udivuje ešte to že si dáš námahu napísať do fóra ako a kde to najsť čo zabere 3x viac času ako napísať konkrétnu radu na otázku. Teda prajný si, ale po svojom. No a to nie každému vyhovuje. Inak ja robím na Mandrive 2008 a myslím, že to aj vieš. Nie je to prvá rada od teba, ale možno sa mýlim, pripúšťam. No a zaujímal ma temp súbor pod HOME a nie ten čo je v koreni systému.
                        • Re: /home/user/tmp 29.06.2008 | 02:24
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Ta prirucka je na instalacnom CD, to uz vies aj ked si sa neobtazoval ju tam hladat. Ta prirucka je pre Teba jedinou cestou ako sa docitat odpovede inak ako pokusom. K tomu aby Ti mohol ktokolvek odpisat do fora k tvojej poslednej otazke, tak k tomu by si musel dodat pozadovane informacie ale na tom uz nezalezi. Podla tvojich reakcii ti na tej odpovedi nezalezi.

                          Mimochodom. Ak Ti pripada ze sa chovam ako male decko, tak sa nabuduce zachovam ako ostatny a zle polozenu otazku neham zapadnut prachom. Maj sa, a pametaj.

                          PS.: Ze som nedokazal odhadnut to co si priznal slovami:
                          :Teda zabere to kopu času ktorú aj tak už nemám.
                          To poukazuje na egoizmus kde radsej plytvas casom ostatnych aby si usetril ten tvoj drahocenny. Pre takych ludi existuje platena podpora, ale typnem si ze ty za nu nedas ani korunu.
                          • Re: /home/user/tmp 29.06.2008 | 06:36
                            Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                            Počuj. Toto nie je z mojej strany nič osobné tak prečo tie dôraznosti ? Ja som nezatajil, že nemám čas na štúdium príručiek, dal som to jasne na javo. Keby som čítal príručku nepotreboval by som predsa fórum. Tak že mohol si pozdvhnúť aj inú vetu. Tam kde píšem o význame fóra. Načo by bolo ak by každý študoval príručky ? Nech študuje príručku ten koho to bavý a má na to čas. No a ak už má tie informácie, skúsil to, vyzná sa a vie čo s tým, tak to môže predsa rozdávať ďalším. Samozrejme ak na to má zase čas a ochotu. Ak niekto má milóny na konte a neutratí ani korunu tak je vlastne chudák....
                            • Re: /home/user/tmp 29.06.2008 | 11:25
                              karschm   Návštevník
                              Rovnez by mne odpoved na prvne polozenou otazku zajimala. Mam Mandrivu 2008.1 a tyka se to adresare /home/karsch/temp. Obsahuje tyto podadresare: kde-guest, kde-karsch, ksocket-guest, ksocket-karsch, mc-karsch, orbit-guest, orbit-karsch a orbit-root.
                              Prirucku nemam, ale rad bych vedel, co se muze a co nesmi v techto adresarich mazat. Poradi nekdo?
                            • Re: /home/user/tmp 29.06.2008 | 11:25
                              karschm   Návštevník
                              Rovnez by mne odpoved na prvne polozenou otazku zajimala. Mam Mandrivu 2008.1 a tyka se to adresare /home/karsch/temp. Obsahuje tyto podadresare: kde-guest, kde-karsch, ksocket-guest, ksocket-karsch, mc-karsch, orbit-guest, orbit-karsch a orbit-root.
                              Prirucku nemam, ale rad bych vedel, co se muze a co nesmi v techto adresarich mazat. Poradi nekdo?
                              • Re: /home/user/tmp 29.06.2008 | 11:33
                                --   Návštevník
                                mna by zaujimalo preco su tie veci v /home/pouzivatel/tmp a nie v /tmp
                                • Re: /home/user/tmp 29.06.2008 | 11:35
                                  --   Návštevník
                                  nie je ten /home/pouzivatel/tmp nahodou iba symlinkom na /tmp?
                                  • Re: /home/user/tmp 29.06.2008 | 11:44
                                    karschm   Návštevník
                                    Nevim, proc to tak je. Adresar /home/uzivatel/tmp se kompletne vytvoril pri instalaci a ty podadresare nejsou prazdne, je v nich plno veci, ktere by se daly treba vymazat. Proto moje puvodni otazka. Bylo by zajimave vedet, jestli je tomu tak i u jinych uzivatelu Mandrivy.
                                    • Re: /home/user/tmp 29.06.2008 | 12:02
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      U povodneho zadavatela otazky by som to pochopil. Ale ak ma MCC polozku vymazat uzivatelske docasne subory, tak sa asi nebude jednat o generator zlyhania systemu BSOD, ehm Kelner Panic alebo SIGCORE, SIGBUS.

                                    • Re: /home/user/tmp 29.06.2008 | 13:47
                                      --   Návštevník
                                      teda to nie je symlink? hmm zaujimave... a cudne
                                      • Re: /home/user/tmp 29.06.2008 | 15:18
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        Cudne to nie je. Jedna sa o ochranu aby clovek napriklad pri vypalovani nezaplnil systemovy disk (/) ked nedal /tmp na zvlastnu particiu, ved kto uz dnes rozdeluje disky na /var, /tmp, /var/spool a podobne. Ked to tak sledujem, tak sa disk mazimalne rozdeli na root, /home a niekedy sa oddeli aj nejaky disk d FAT alebo NTFS na prenos aletato dalsia oblast na disku pomaly strati opodstatnenie. Teda ked este trosku klesnu ceny usb klucov alebosa este zvysi kapacita 2.5 diskov aj s USB puzdrom.

                                        Ale ked sa nad tym tak zamyslim, tak ma linux za sebou uz druhu zlomovu fazu. Prva bola ked sa dal system nainstalovat a kompletne nastavit pomozou nativneho klikania, a ta druha? Uz tu mame uzivatelov ktory potrebuju nastroje na vycistenie docasnych suborov. Zaujimalo by ma kedy bude aktivny treti prelomovy bod, teda ze spyware a trojan removery sa stanu opodstatnenymi.

                                        PS.: Aj ten druhy prelomovy bod je uz automatizovany, vecsina modernych distribucii ma volbu pri starte na odstranenie nepotrebnych docasnych suborov a o tom bola ta posledna otazka na ktoru nebolo treba odpovedat. Odpoved bola jasna z povahy a funkcionality toho nastroja.
                                        • Re: /home/user/tmp 29.06.2008 | 15:33
                                          karschm   Návštevník
                                          Zajimavy rozbor. Ale zde nejde o to, jak to odstranit, na to jsem se neptal. Nybrz zda bez nebezpeci ztraty dat je to mozne vymazat.
                                          • Re: /home/user/tmp 29.06.2008 | 15:37
                                            karschm   Návštevník
                                            Nybrz zda bez nebezpeci ztraty dat ...respektive nefunkcnosti systemu...
                                            • Re: /home/user/tmp 29.06.2008 | 15:45
                                              WlaSaTy   Návštevník
                                              Nazor je to opodstatneny.

                                              Inak odmazanie docasnych dat moze viest k nefunkcnosti systemu, presnejsie povedane k padu programov ktore s tymi datami aktualne pracuju. Preto sa tie adresare odmazavaju pri starte ked este nebezia programy ktore by tie data mohli pouzivat. Ci je to nebezpecne alebo nie, to uz neham na posudeni kazdeho uzivatela. Ja si temp mazem v pripade potreby, nebudem predsa koli tomu rebootovat.