hardy 8.04/instalacia

Sekcia: Aplikácie & Desktop 30.06.2008 | 11:53
Avatar mrnka   Používateľ
hoj. chcela by som instalovat noveho hardyho. Stiahla som instalacku, napalila ISO CD a skusila ist podla manualu ubuntu 8.04 (wiki.ubuntu.cz).
Problem sa tyka rucneho rozdelenia disku. Instalacka najde tri disky (aj ked myslela som, ze su tam iba dva..) Vyberiem disk ktory chcem zmensit - kliknem pravym tlacitkom a hladam moznost "zmensit oddil"..tato moznost tam vobec nie je. Viete mi povedat v com je problem? Konktretne ide o instalaciu pre AMD 64 Athlon.
Predtym som robila instalaciu ubuntu 7.04..pre intel x86 a nebol s tym ziadny problem.
Vopred dakujem za help. :-)
    • Re: hardy 8.04/instalacia 30.06.2008 | 12:14
      Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
      nemas hore v liste Resize/Move alebo po slovenky? oznacis oddiel, stlacis Resize/Move a zmenis si velkost ako len chces.. ake disky ti to naslo? skus napisat co ti tam pise
      • Re: hardy 8.04/instalacia 30.06.2008 | 13:59
        Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
        ak vies ako na to mozes urobit screenshot nieco na tento sposob aby sme vedeli viac
    • Re: hardy 8.04/instalacia 30.06.2008 | 13:41
      Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
      Nie je náhodou tá partícia čo chceš meniť zamknutá?
      V tom prípade ju treba najprv odblokovať a až potom sa dajú robiť zmeny.
      PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
      • Re: hardy 8.04/instalacia 30.06.2008 | 14:05
        Avatar mrnka   Používateľ
        zamknuta nie je urcite..

        na instalacke mi je vsak cudne, ze v manuali su zobrazene uplne ine tabulky a moznosti ako sa ponukaju mne..Napr. pri otazke ako chcem rozdelit disk, tam moznost "asistovane" ani len nie je..

        Tie disky si teraz z hlavy presne nepamatam..NTSC, fat32 a este nieco.. (?) ..doma pozriem a hodim to sem.
        • Re: hardy 8.04/instalacia 30.06.2008 | 14:16
          Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
          v tom manualy je to asi preto ine lebo to naozaj ine je :) ja som instaloval toto ubuntu pred mesiacom a tie moznosti z manualu som tam tiez nemal,ale ja som neinstaloval podla manualu takze ma to vtedy nedoplietlo :) ale ked si sa dostala k rozdeleniu disku predpokladam ze sa ti spustil Gparted takze potom sem hod ten screenshot a uvidi sa co dalej
          • Re: hardy 8.04/instalacia 30.06.2008 | 22:32
            Avatar mrnka   Používateľ
            dev/sda 1 fat 32 size 5239MB/ used 4500MB
            dev/sda2 NTFS size 122145MB/ used 13 100 MB
            de/sda3 fat 32 size 122671MB/ used 1500 MB

            :-)
            ntfs su dozy, ze?..a tam by som mala ubrat nieco na ubuntu..
            nie je tam option resize..skusim teda "upravit" ?..
            • Re: hardy 8.04/instalacia 30.06.2008 | 22:39
              --   Návštevník
              niekedy moze pomoct ak sa pred zmenou particii urobi kontrola suboroveho systemu vo windowse pripadne aj defragmentacia
            • Re: hardy 8.04/instalacia 01.07.2008 | 08:40
              Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
              NTFS aj FAT32 su Win disky,zisti si na ktorom mas nainstalovane windows,aby si ho neprepisala :) na rozdelenie disku sa ti spusti spominane Gparted?
              • Re: hardy 8.04/instalacia 01.07.2008 | 10:50
                Avatar mrnka   Používateľ
                sa mi zda, ze su na NTFS.
                Pozerala som ako vyzera Gparted, ten sa mi teda urcite pri instalacke nespusta.Ak vyberiem niektory z diskov, tak mam moznost len upravit alebo delete.
                Mozno by som mala skusit stiahnut instalacku nanovo, ktovie ci nie je dosahana. Vcera sa spravala dost cudne (mrzla).
                • Re: hardy 8.04/instalacia 01.07.2008 | 10:58
                  Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
                  hej stiahni si novu a ake moznosti sa ti zobrazia ked das Upravit? ja si to uz nepamatam,dnes poobede ked budem doma sa na to pozriem lepsie
                  • Re: hardy 8.04/instalacia 01.07.2008 | 16:22
                    Avatar mrnka   Používateľ
                    hmm, presne si nepamatam..ale pri moznosti upravit je potom uz len nieco ako urcit velkost novej casti a potom urcit na co ma byt pouzita (swap, ntsc..nieco zurnalovacie..?) tiez to musim pozriet ked budem doma:-)
                • Re: hardy 8.04/instalacia 01.07.2008 | 12:30
                  Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                  Ja ked som si instaloval Ubuntu po prvykrat, tak som si uz vo Win rozdelil disk na linuxacku particiu a swap a potom som pri instalacii mohol preskocit ten krok s delenim disku ...
                  Ked ti nic nepomoze vyskusaj to tak, u mna to zabralo ... ;-)
                  Slackware
    • Re: hardy 8.04/instalacia 01.07.2008 | 17:03
      Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
      Som si teraz spomenul, že keď som kedysi na staršej verzii chcel jednu partíciu zmenšiť tak sa to nedalo. Dovolilo mi to len zväčšiť partíciu.
      Nakoniec som to riešil tak, že pri najbližšej príležitosti pri inštalácii win som mu vyhradil len časť disku a zvyšok som nechal prázdny.
      Ten som potom použil pre linux.
      PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
    • Re: hardy 8.04/instalacia 01.07.2008 | 21:47
      Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
      Skusim ti to vysvetlit takto. Dufam ze k tomuto oknu si sa dostala. Tu si zvol Manualne a dostanes sa tu,kde si mozes vybrat oddiel,ktory chces zmenit,takze si zvol nejaky oddiel na ktory chces instalovat Ubuntu a vies ze tam nie je windows a potvrd ENTERom. Dostanes sa na toto okno,kde kliknes na polozku Pouzit ako:. Tam si vyberies hned prvu polozku cize ext3. Ked to zvolis bude to vyzerat asi takto. Teraz si zvol polozku Pripojny bod kde si vyberies / - korenovy suborovy system,takze by si mala mat na obrazovke toto okno,kde uz iba kliknes na polozku Nastavenie oblasti ukoncene a pokracujes dalej v instalacii. Dufam ze som ta moc nedomotal :)
      • Re: hardy 8.04/instalacia 02.07.2008 | 11:10
        Avatar mrnka   Používateľ
        nedomotal:-) dakujem. Takto podobne to vyzeralo aj v instalacke, no na prvy pokus sa to nepodarilo. Nesli vytvorit samostatne pododiely:-(
        Neviem preco, ale na margo Hardy herona treba povedat, ze rozdelovanie disku je podla instalacie velmi neprehladne a zaludne. Napr. v ubuntu 6.06. isli krasne zmensovat particie. Vybral sa disk ktory bolo potrebne upravit a na nom sa vytvorili v pohode dalsie podoblasti (dalsie particie) . U hardyho to neslo.
        A tiez k manualu..neviem z akeho dovodu su v manualy ine moznosti ako v instalacke (vratane rozdielneho grafickeho zobrazenia). Plus pri vytvarani particie je vzdy v manualy oznacena primarna oblast ..ci uz ide o ext3 alebo swap. A toto bol asi kamen urazu.
        Takze tak. Mam to rozdelene. No nebolo to prijemne:-)
        • Re: hardy 8.04/instalacia 02.07.2008 | 11:16
          Avatar mrnka   Používateľ
          a este nieco mi napadlo.. Ja mam na svojom NB rozdeleny disk pomocou ubuntu 6.06. Vtedy mi vytvorilo spolocny disk D (sda5) - ktory je spolocny pre dozy a ubuntu (mam tam sda1 a sda5). Easy:-)
          U hardyho je to zasa inak. Vytvoril "systemove subory" kde je dalsi podadresar windows (tusim) . Cize sa musim preklikavat..To sa neda nejako inak?
          • Re: hardy 8.04/instalacia 02.07.2008 | 11:30
            Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
            Tomuto celkom nerozumiem,ako sa ti podarilo nainstalovat ubuntu na win disk? Ved to je iny filesystem. A disk spolocny pre win aj linux to moze byt jedine SWAP.
            • Re: hardy 8.04/instalacia 02.07.2008 | 12:29
              Avatar mrnka   Používateľ
              hmm..podla manualu ma mat swap tak cca 2GB..viac vraj je zbytocne.. Si si isty ze ma byt spolocny?
              • Re: hardy 8.04/instalacia 02.07.2008 | 13:11
                Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
                Nieze ma byt spolocny ale je mozne nastavit win aby pouzival tento swap oddiel. Swap moze byt spolocny pre viacere OS z toho dovodu,ze sa tam vsetky udaje ukladaju len docasne pocas behu OS a ked sa tento OS vypne a nastartuje sa druhy OS tak tento priestor moze vyuzivat aj on. Kedze moze bezat len jeden OS tak nieje dovod mat swap kapacity napr. 2x len preto lebo ho vyuzivaju 2 systemy. Chapes? :) ja kaslem na navod ja mam RAM 1256 MB a swap mam 1000 MB a vsetko ide v pohode,ubuntu mi ten swap takmer ani nepouziva. Aku mas velkost pamate RAM?
                • Re: hardy 8.04/instalacia 02.07.2008 | 14:49
                  Avatar mrnka   Používateľ
                  No ja mam na svojom NB 768mb (?)..bola tam totiz iba 256, takze RAM je rozsirena. Ubuntu mi na nom ide uplne v pohode..a vlastne aj vsetko ostatne, ak neratam dozy:-)
                  Teraz islo o synovcov desktop. RAM ma 2GB a ide to hrozne.. Neviem ci je to tym, ze ja mam intel a on AMD, no instalacka bola teraz zlozita. Teda delenie disku(istalacka nie) Keby to islo ako pri mojom prvotnom deleni disku na NB instalackou 6.06, tak sem vobec nepisem. Manualom som sa nechala zlakat, lebo bol propagovany ako super one:-) Ma vyse 100 stran ze je prvym ako takym ubuntackym manualom.
                  • Re: hardy 8.04/instalacia 02.07.2008 | 15:11
                    Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
                    Preco mu to tak ide to ja neviem,to by ti snad vedeli poradit ini ludia odtialto :)

                    Preto sa v prvom rade spolieham na seba a intuitivne robim veci a az ked mi to tak nejde pozriem do nejakeho manualu. Pamataj ze manual nie je svaty,aj ten napisal len clovek :)
        • Re: hardy 8.04/instalacia 02.07.2008 | 11:28
          Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
          No instalacia je rovnaka tusim uz od ub 6.10 a ostala taka az doteraz,neviem no mne sa to zda celkom prehladne ale to je vec nazoru.

          Ten manual je robeny pre instalaciu z live CD ubuntu,ked sa ubuntu spusti najskor z live CD do pamate (cize sa nenainstaluje) a potom si zvolis jeho instalaciu na disk takze potom je tam aj to graficke prostredie ine.

          Inak v ubuntu je na rozdelenie diskov uzitocny nastroj uz spominany Gparted,ja si pomocou neho kedykolvek pohodlne zmenim rozdelenie diskov alebo si ich upravim.
          • Re: hardy 8.04/instalacia 02.07.2008 | 12:24
            Avatar mrnka   Používateľ
            vies co, ja tomu tiez nerozumiem:-( Toto rozdelovanie disku je pre synovca. Ja mam ubuntu na NB a ako vravim zacinala som s 6.06. Teraz mam gutsyho, no ale rozdelenie disku sa robilo s uplne prvou instalaciou na NB a to 6.06. a ta bola urcite ina a velmi rychla:-) Teraz s hardym nas aj mrzelo, ze na delenie sme nepouzili spominanu 6.06. Alebo ako vravis, asi je lepsie pouzit Gparted.
            Kazdopadne dakujem. Clovek sa uci cely zivot. :-)
            • Re: hardy 8.04/instalacia 02.07.2008 | 13:26
              Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
              Tak si najskor uprav disk pomocou Gparted a potom nan mozes nainstalovat Ubuntu. Gparted funguje aj ako Live CD takze ho mozes nabootovat pri starte pocitaca a bude sa tvarit ako OS a potom v nom mozes robit s celym diskom co len chces :) Ak ta to zaujima chod sem stiahni si Live CD,napal a potom ho pouzi,sama uvidis jednoduchost a pohodlie rozdelovania disku :)