grub

Sekcia: Aplikácie & Desktop 05.07.2008 | 23:09
zoro   Návštevník
cafte,

mal som nainstalovany na jednom fyzickom disku xp aj ubuntu.

pak som potreboval preinstaloval ubuntu, tak som nabootoval z winXP CD do konzoly pro zotavenie.

dal som fixboot, fixmbr, a znovu som sel naistalovat ubutnu. Pri instalacii ubuntu som zvolil moznost zapisat zavadzac na zaciatok disku.

po dokonceni instalaciu ubuntu mi mal nabehntu grub a dat na vyber aky OS chem, ale nestalo sa. Jednoducho sa grub ani nespusti, hned rovno ide do XP.

urobil som nieco zle?
    • Re: grub 05.07.2008 | 23:16
      neprihlaseny dare_devil   Návštevník
      Priamo do problematiky sa nevyznam ale pokial si dal fixmbr v konzole windowsu, tak to do mbr nahodilo windowsacky zavadzac ktory automaticky spusti win.. Skus nanovo nainstalovat grub z linuxu ( dajme tomu ze z liveCD a na nastavenie sa do uz nainstalovaneho systemu pouzi chroot /dev/disk [ /dev/sda* /dev/hda* ] a tam spustis instalaciu grubu) do mbr
      • Re: grub 05.07.2008 | 23:30
        zoro   Návštevník
        za tie hviezdicky mam doplnit co? vobec neviem co robi chroot ani aka je syntaxt tohto comandu.

        - chroot /dev/disk [ /dev/sda* /dev/hda*

        za hviezdicku v sda* mam dat sda1? cize vlastne particiu kde mam nahodene ubuntu?

        a namiesto hviezdicky v hda* mam dat hda0, cize kam xcem dat grub?

        pls mozes mi to hlbsie vysvetlit?





        • Re: grub 05.07.2008 | 23:34
          zoro   Návštevník
          ok vyriesene :), preinstaloval som ubuntu a tento krat dal grub na dobry oddiel :)

          este super, ze ubuntu instalacia trva 8 minut :)

          btw ale vyjadrit sa k tomu prispevku, co som pisal predtym mozes, aspon sa nieco naucim :)

          v kazdom pripade dik.

        • Re: grub 05.07.2008 | 23:49
          neprihlaseny dare_devil   Návštevník
          Ok.. tak teda.. do zatvorky som dal moznosti.. /dev/sda* alebo /dev/hda*
          Je to podla toho, ci mas SATA alebo ATA disky. Ak mas Sata, unix ich deklaruje ako /dev/sda* ak mas ATA resp. IDE , disk ich deklaruje ako /dev/hda*
          Cely haddisk mas rozdeleny na urcite particie.
          Mozes mat jeden hdd /dev/sda ( priklad ) a ten rozdeleny na
          /dev/sda1 - windows - NTFS particia
          /dev/sda2 - / root particia - EXT3
          /dev/sda3 - /home domovska particia - EXT3
          /dev/sda4 - SWAP particia..
          No vidis ze sa to radi podla poradia vytvorenia.. Ak by si bol na liveCD a chcel si nastavit ako korenovy adresar /dev/sda2 ( a tak by si bol v prostredi nainstalovaneho systemu, aj ked si prave na prostredi liveCD ) tak by si to si spravil na ploche ( napriklad.. cesta ku ploche je ~/Desktop/ ) pripojny bod pre /dev/sda2 ako klasicku zlozku.. takze klik pravym vytvorit zlozku a nazov napr. Nainstalovany_system , potom by si pripojil particiu /dev/sda2 do tejto zlozky.. tz. ju mountol prikazom mount /dev/sda2 ~/Desktop/Nainstalovany_system .. Ak by si otvoril zlozku, videl by si vsetko, co mas ulozene na /dev/sda2 - teda cely system, tak isto sa to robi aj so zariadeniami ako je mp3jka , fotak , externy disk atd (ale to ubuntu pri tychto zariadeniach vacsinou robi samo, rozpozna zariadenie a pripoji ho). kedze /dev/sda2 samo o sebe citat nemozes.. no a teda mohol by si sa nastavit do nainstalovaneho systemu prikazom chroot ~/Desktop/Nainstalovany_system. Na liveCD mas dajme tomu prostredie /liveCD/user takto by si mal to uz normalne ako /home/zoro/ .. Teda v konzole, a v konzole by si mohol v tomto prostredi spustit instalaciu grubu
          • Re: grub 05.07.2008 | 23:52
            neprihlaseny dare_Devil   Návštevník
            Neviem co som napisal ale snad som to napisal dobre. Som taky trosku zauceny laik
            • Re: grub 06.07.2008 | 06:22
              zoro   Návštevník
              takze zase som o nieco mudrejsi, ....v kazdom pripade diki :)