preco prave ja

Sekcia: Aplikácie & Desktop 07.07.2008 | 08:02
badlucker   Návštevník
preco prave ja musim mat taky bad luck? preco prave mne sa musi srat cele ubuntu?

preco sa mi uz nedokaze ani len spustit. preinstalvoal som ho uz asi 6x stale si nieco na mna vymysli, stale nieco nove....omg ide ma uz z toho slaktrafit.

najskor som ho prvy krat naistaloval a to bol zaroven posledny krat, kedy aj uspesne. Po case pouzivania som zacal mat naroky na priklad na to , na toto a zase tamto. Ako to uz pri ubuntu byva..zabil som 2 tyzdne na forach. Nelutujem ich lebo boli pre mna poucne, ale az pokym neprisla dnesna noc.

z nicho nic mi prestal z grubu bootovat winXP. Tak som cekol menu.lst, vsetko spravne, Skusal som si dat rady ako som vedel. Dokonca som na icq zavesil kamarata ktory uz roky pouiziva gentoo a riesil s nim, avsak bezvysledne. Potom uz od nemohucnosti som sa uchylil k poslednej variante - preinstalovat cely system. Pocas naslednej instalacie ubuntu na mna vyskoci prvy grub error, podotykam pocas instalacie.
Super, hned som sa potesil a mohol som znovu instalovat odznova. druha prebehla uspesne - som si myslel. No ked som restartol prvy krat po naistalvany, tak grub mi ani nenabehol ale rovno nabehlo xp. (grub bol nainstalovany do MBR). potom som znovu skusil preistalovat ubutnu (trva mi to cca 6 minut) ale tento krat som dal grub na linuxovu particiu (konkretne to bol pripojny bod / ). Doinstaloval, resol a vyfasoval som hlasku grub error 17.

Tak som vytiahol tazky caliber SuperGrubCD. Nastavil vsetko ako xcel, aktivoval particiu kde je grub restartnem a zase error 17. OMG, to uz som zacinal mat nervicky.
Potom ma napadlo ze grub moze "haluzit" kvoli tomu ze mam 2 disky. tak som jeden vytiahol a vsetko opakoval iba s jednim HDD. Vypadalo to celkom dobre, uz mi z grubu bootoval aj winxp aj ubuntu, ale iba do xvile co som fyzicky pripojil druhy hdd, opet stary znamy error 17. Tak som zase vytiahol superGrubCD, a ten ma taktiez nesklamal ked zacal zobrazovat disky naopak. Prvy disk systemovy cize hd0(sda) videl ako hd1 a druhy disk, datovy hd1(sdb) videl ako hdo. Tak si hovorim ked je trt, nex si to ponastavuje ako mu pasuje, ze ved ja sa mu v menu.lst prisposobim a nastavim aby mu pasovalo. Tak som donastavoval , resetol, vytiahol 2.hdd (nexal iba ten kde su oba systemy, lebo ked tam boli 2 naraz tak mi nenabehol grub ale error17, preto som ho musel vytiahnut) z editoval menu.lst podla toho ako to videl a nastavil supergrub, resetol a zase opet stary kamos error 17.

To som bol uz na pokraji sil, tak som vytiahol XP, nabootoval do recovery consoly, fixmbr, fixboot...resnem a ntldr missing.

a teraz mi povedzte preco?

uplne sebakriticky, nepovazujem sa za technicky nezdatneho - prave naopak. ale toto je uz naozaj na slucku...

dakujem ubuntu za pekne stravenu noc, plnu radosti zo zivota a pohody.

btw: rano na 9.00 idem doktorke, no neni ten svet krasny

dakujem za precitanie a prejem pekny a uspesny tyzden

slaktrafil aj cele ubuntu :)



    • Re: preco prave ja 07.07.2008 | 08:46
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Čo tak skúsiť namiesto grub-u použiť LILO? Je stabilnejšie než GRUB a vie nabootovať z kadejakej hovadiny.
      • Re: preco prave ja 07.07.2008 | 08:59
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        A hlavne omnoho jednoduchsi. Sam ho pouzivam k plnej spokojnosti.
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: preco prave ja 07.07.2008 | 12:10
          badlucker   Návštevník
          neviem preco to ma aj napadlo, (aj ked az uplne na konci), ale neviem preco som to nejako hned zamietol. Uz mi z toho moc sibalo...

          v kazdom pripade, teraz sa idem vyspat a pak to skusim s lilom.

          Btw pokial viem tak ubunutu defaulte use grub. Mozem teda nainstaloval cez grub a pak cez supergrub nahodit lilo? alebo da sa nejako priamo hned instalovat s lilom s ubuntu CD?
          • Re: preco prave ja 07.07.2008 | 12:11
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            Netuším, vo všetkých distribúciách ktoré som doteraz mal bola možnosť výberu.
        • Re: preco prave ja 08.07.2008 | 10:48
          --   Návštevník
          no neviem.., v debiane nastal s lilom isty problem
      • Re: preco prave ja 19.07.2008 | 15:09
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        lilo nevie nabootovat do HURD-u :-(
    • Re: preco prave ja 07.07.2008 | 20:07
      sss   Návštevník
      Neviem, neviem lilo je dobra vec no na Ubuntu ..... Problem bude niekde inde a nie v grube.
      • Re: preco prave ja 07.07.2008 | 20:34
        Avatar miker Mandriva Xtreme2  Používateľ
        Podobne problemy som mal aj ja, tiez mi z toho hrabkalo...

        odporucam vzdy instalovat kazdy OS na kazdy HDD zvlast tzv pri instalacii bude ten druhy odpojeny

        a potom si len s "F8" (boot menu) vyberat prislusny HDD (OS) a nebudu ziadne problemy :)
        • Re: preco prave ja 07.07.2008 | 21:16
          badlucker   Návštevník
          miker super genialne riesenie. lubim ta :), konecne nieco racionalne co by mohlo aj fungovat :)

          diki moc za tip
          • Re: preco prave ja 07.07.2008 | 23:06
            Avatar miker Mandriva Xtreme2  Používateľ
            hehe neni zac a to som este lama v linuxoch :P

            ale po tych nervoch ma to uz muselo napadnut :)

    • Re: preco prave ja 07.07.2008 | 23:16
      Avatar Plado ubuntu  Používateľ
      Len tak skusal si aj preinstalovat grub bez celeho ubuntu?
      Teoreticky sa mozno pomoze sa pohrat s BIOSom (napr.) ale v tom by asi nemal byt problem.
    • Re: preco prave ja 07.07.2008 | 23:50
      dent   Návštevník
      A mate ty disky vubec spravne pripojene? Master/Slave? Napr. pomoci jumperu na zadni strane disku a samozrejme spravne pripojene k MB podle manualu?

      Je samozrejme, ze pokud ma Grub receno, ze si ma konfigurak brat z te a te partition toho a toho disku, tak bude zmateny, kdyz mu misto toho disku podstrcite jiny.

      Taky bych rekl, ze pokud si nechate nainstalovat GRUB do /, musite pro / nastavit priznak bootovani z teto partition, jinak opet skoncite tam, kde jste skoncil.

      Takze par rad:
      - Prekontrolovat zapojeni disku (prohazovani sda/sdb, ktere popisujete, je typicke pro spatne zapojeni master/slave)
      - Neresit problemy takhle pozde vecer, protoze zadny nevyresite a budete jen nastvany => udelate dalsi chyby.
      - Rano po vychladnuti RTFM a ono to pujde.
    • Re: preco prave ja 08.07.2008 | 00:10
      bobo   Návštevník
      rovno sa vyjeb na blbuntu, daj si radsej na styl arch/debian kde si das co skutocne ty chces, ubuntu ma kadejake sracky co normalny user ani nevyuzije
      • Re: preco prave ja 08.07.2008 | 01:45
        badlucker   Návštevník
        no uz som to to urobil tak ako povedal miker a je to fpoho riesenie, aj ked cez hlavu..ale v podstate to splna to co vyzadujem.



        to dent:

        1) zapjene to je naslledovne:
        na jednom IDE kably mam DVD a IDE HDD (160GB), pricom DISK je master a HDD slave.
        druhy HDD je sata.

        2) grub som mal naistalovnay v MBR -> odpalilo mi win particiu, -> z editoval som menu.lst - nesiel win
        grub som mal v / (root) , samozrejmen tu particiu som pak nastavil ako active(cez supergrub) - neslo to
        3) neviem, v zivote som to nevidle iba som cital ze unbuntu ma IDE hdd detekovat aka hdx a SATA hdd ako sdx. V mojom pripade bolo ubuntu
        uplne jedno co som tam mal, vsetko oznacil ako sdx - doteraz neviem preco.
        4) imho co si mam predstavit pod "typicky spatne zapjenu master/slave? Ved BIOS ich detecuje len a prave len vtedy aku su zapojne spravne.


        potom dalsie priznaky:

        z nicho nic si grub zacal prehadzovat (zamienat - mylit) particie medzi diskami.

        moja konfiguracia:

        IDE HDD (160 GB): sda1: NTFS WinXP
        sda2: swap linux
        sda3: ext3/ReiserFS (skusal som obe) /
        sda4: ext3/ReiserFS (skusal som obe) home


        SATA HDD(640GB) : sdb1:data
        sdb2:data
        sdb1:data
        sdb1:data

        a konkretne. vzdy som postupoval tak ze som najskor nahodil WinXP do sda1. Pak som siel nahodit ubuntu, Pri konci instalacie ubuntu, kde si vyberam kde chcem nahodit GRUB ubnuntu detkoval ze WinXP je naistalovany na sdb1 - cize na prvej particie ale toho druheho disku, toho 640GB kde som mal iba data...a takychto anomalii bolo neurekom.

        V kazdom pripade v 2 a 3 bode s Vami absolutne suhlasim.

        nuz teraz to uz mam zapojene podla mikera, aj ked to je take salamunske riesenie cez hlavu, ale som rad ze si mozem bez nutnosti odpajanie diskov, z pohodlia KLAVESNICE vybrat aky OS nabootuje.


        • Re: preco prave ja 08.07.2008 | 01:47
          badlucker   Návštevník
          edit:

          na jednom IDE kably mam DVD a IDE HDD (160GB), pricom DISK je master a DVD je slave.
        • Re: preco prave ja 08.07.2008 | 02:06
          dent   Návštevník
          Špatně zapojeným M/S jsem myslel zapojení kabelů a zasunutí jumperů v disku. Pokud je v tom zmatek, BIOS si to může vyložit tak a GRUB zase onak. Pokud si třeba disk nastavený na master připojím do slave, dělá mi to bordel (a zrovna se to tehdy taky týkalo Windows :)). Novější BIOSy na to třeba ohled neberou, nebo to fixnou. Tohle už občas nemá daleko k magii a je lepší to po zapojení třikrát ověřit podle tří nezávislých zdrojů :))

          A řešení od mikera není přes hlavu, ono je asi i nejideálnější. Ačkoli i to se dá řešit pomocí Grubu a ne přes výběr boot zařízení.
          • Re: preco prave ja 08.07.2008 | 02:11
            badlucker   Návštevník
            no rad by som pocul tie riesenie cez GRUB, aj ked s toho slova je mi uz zle.

            Ale preco sa na to pytam? Ponevac u mna to zase neni tak izi ako u mikera. Neviem preco ale prost moja doska
            ASUS p5k pro, nemam moznost stlacit nejaku klavesu napr(F8) a vybrat si HDD z ktoreho budem bootovat.

            Ja musim ist do BIOSU, ako zmenit poradie diskov, a resnut, -> pak automaticky ten disk ktory je uvedeny ako 1st boot device, tak s toho ide prislusny OS.
            • Re: preco prave ja 08.07.2008 | 11:43
              Avatar Plado ubuntu  Používateľ
              Disk, ktory mas ako hovoris "master" mas aj jumperom zvoleny ako master? Mas ho v polke kablu, alebo na konci?

              Mozno by bolo najlepsie, ak by si dal aj DVD aj HDD ako cable select (CS)
              • Re: preco prave ja 08.07.2008 | 11:50
                Avatar miker Mandriva Xtreme2  Používateľ
                badlucker, ani ja to nemam na F8, pri vypise BIOSU by ti to tam malo vypisat co stlacit, ja to mam na svojej ASROCKE s klavesou F11, treba skusat, kazda MB musi mat boot menu :)
              • Re: preco prave ja 08.07.2008 | 17:28
                badlucker   Návštevník
                cafte hosi,

                to plado:

                -presne ako pises, ten HDD je napevno najumprovany ako
                MASTAR a DVD ako slave.

                -HDD je v polke kable, a DVD na konci (cize uplne hore). Mam na
                doske iba jeden IDE radic, tak nemam na vyber. musia byt
                spolu na jednom kabli (a viem DVD mi brzi HDD, ale co
                uz,nemam na vyber)

                inak toto neviem presne ako to bere "IDE kabel". Defaultne je pre "IDE kabel" master vrchna ci stredna koncovka? ..dufam ze ste pochopili ako to myslim :)


                - ked to islo (prvy aj posledny krat) tak som to mal na HDD - CS a DVD-MASTER napevno najumprovane- myslim. Oba na CS som neskusal. A este taka zaujimavost: nech to zapojim ako kolvek, vzdy mi vypise BIOS pri kazdom boote: WARNING : HDD IDE Master not detected. Ako nahle odpojim SATA hdd, tak to uz nepise, len a len vtedy ak su zapojene oba naraz.

                to miker:

                miker toto iste som si vravel aj ja. Sak PaneBoze je rok 2008 kazda doska musi mat BOOTMENU. Ver mi, pozeral som pri boote jak hovado, ci mi tam vypise "to boot menu press x" - ale nic. BIOS som prebehol cely. Som dnes nasiel pod postelou manual, normal si ho idem kvoli tomu precitat :)

                btw asrock rullez :)

                a hosi, diki za zaujem, hned sa citim lepsie ked viem ze nejsom sam :)

                • Re: preco prave ja 08.07.2008 | 18:08
                  Avatar miker Mandriva Xtreme2  Používateľ
                  lol tak studuj

                  a asrock nic ine nemali na socket 478 :P
                • Re: preco prave ja 09.07.2008 | 11:13
                  <<<>>>   Návštevník
                  musim ti povedat ze si kupil spatnu dosku
                  niektore dosky funguju ako maju a funguju ako sa im chce :) ja mam taku na... dosku ze ked premenim IDEkable tak mi uz nic nejde :) musim to mat presne tak ako mam
                  vies preco ti pise warning: HDD IDE Master ===> ked pouzivas jumprovanie CS tak musis aj to druhe zariadenie na kably tak nastavit inak sa stane ako sa stalo :)

                  co sa tyka magickej F8 niektorych biosoch to neni defaultne povolene ze si to musis povolit sam skus sa trocha pozriet
                  • Re: preco prave ja 09.07.2008 | 20:29
                    badlucker   Návštevník
                    ahoj sipka man :)


                    s tou doskou s tebou absolutne suhlasim. V mojom zivote som uz mal v mojom pc asi tak do 10 MB v ratane asus, msi, DFI, a presne, ako pises, niektora proste facha ako ma , a ina robi halucinogeny.

                    vies preco ti pise warning: HDD IDE Master ===> ked pouzivas jumprovanie CS tak musis aj to druhe zariadenie na kably tak nastavit inak sa stane ako sa stalo :)
                    no oba na CS, som este nikdy nemal, to ma ani nenapadlo ;), ja ma vzdy jedno M a druhe CS, alebo S a CS a pise mi to aj tak. ...tak nevim, ale v kazdom pripade zaujimavy poznatok


                    co sa tyka magickej F8 niektorych biosoch to neni defaultne povolene ze si to musis povolit sam skus sa trocha pozriet
                    no menu som prebehol,ale mozno som prehliadol, prebehnem este raz v klude, pekne po veceri :), nex som kludny
                    • Re: preco prave ja 19.07.2008 | 14:58
                      Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                      Je to jasne. Prave som si rozobral svoju staru sunku, co mam doma a:
                      Na jednom kabli (primary) mam pripojeny HDD, dalej sa nevenujem
                      Na druhom mam DVD napalku a CD napalku. DVD je master a je na konci, CD je Slave a je v polke.

                      Takze ak ti to kabel dovoli, tak skus prehodit HDD a DVD, tak aby HDD bolo na konci (jumper na Master - tusim MA) a DVD v polke ako (jumper Slave - SL)

                      Ak ti to dlzka kabla nedovoli, tak skus prehodit jumpere HDD daj na SL a DVD na MA, ale neviem aka bude odozva na to ze HDD nieje master.

                      Sry za omeskanie - za 10 dni si uz mohol spravit cokolvek, ale teraz som sa po dlhom case dostal normalne k netu.
                      P.S Takzvane skrabanie sa lavou rukou za pravym uchom: Miesto toho, aby som googlil som rozoberal svoju skatulu, ale dobre teda - orientaciu kabla som zistil na prvy pohlad, ale vysrubovavat DVD len koli tomu aby som sa pozrel na jumper? Nechapem, preco som sa nepozrel do BIOSu :D
    • Re: preco prave ja 19.07.2008 | 15:09
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      6x ubuntu? co tak skusit nieco ine?